IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Znalezionych wyników: 82
IZHMOTO.PL Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: [Iż] OC dla naszych Iży
Darek

Odpowiedzi: 210
Wyświetleń: 106896

PostForum: Ogólne   Wysłany: Wto 13 Lut, 2018   Temat: [Iż] OC dla naszych Iży
To było chyba z 16 lat temu, nic poważnego mi się nie stało, więc nie drążyłem tematu. Sąsiadka, która wiozłem dostała za 8 dni w szpitali, pęknięte żebro i skręconą kostkę ponad 3 razy tyle ile ja za skasowanego poloneza. Było, minęło.
  Temat: [Iż] OC dla naszych Iży
Darek

Odpowiedzi: 210
Wyświetleń: 106896

PostForum: Ogólne   Wysłany: Pon 12 Lut, 2018   Temat: [Iż] OC dla naszych Iży
Zmartwię niektórych, ale ubezpieczenie NNW na ogół nie dotyczy właściciela pojazdu. :O
Na wypłatę mogą liczyć tylko osoby wiezione pojazdem, którym stało się coś niedobrego z winy kierowcy. Przerabiałem to kiedyś, gdy miałem wypadek za który płacił ubezpieczyciel sprawcy, czyli nie mój. Zapłacili mi za skasowanego "poldka" jakieś marne grosze, a mojej pasażerce ze 3 razy tyle za obrażenia. Zarówno z OC sprawcy, jak i z mojego NNW. Dla mnie chyba nie starczyło. Na szczęście nic poważnego mi się nie stało. Ale gdybym nawet zgłosił, to mi powiedziano, że z OC owszem, ale z NNW już nie. :no:
  Temat: [49] No i czas Jeża reanimować :D
Darek

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 712

PostForum: Ogólne   Wysłany: Sro 24 Sty, 2018   Temat: [49] No i czas Jeża reanimować :D
Kurcze blade! Prawie jakbyś grobowiec Tutenchamona odkopał!!! Chyba nawet oryginalny przełącznik świateł ma. No, parę mankamentów się znajdzie np. sygnał od jakiejś WSK-i, tylne świecidełko, i ten tylny błotnik. Choć jestem raczej fanem pogłębianego rzemiosła, ale taka kowalska robota uroku nie dodaje. Tym niemniej śliczny egzemplarz i niewiele trzeba, żeby go do ładności doprowadzić.
  Temat: EMW R35
Darek

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 4051

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 23 Sty, 2018   Temat: EMW R35
Dokładnie jak napisał Gaca. Z reguły po dobiciu nitów skraca się je i luz ginie w wyniku zwiększenia docisku między elementami. Nity w otworach są jednak często wybite na obwodzie, podobnie jak i same otwory. Bywa, że po tym mają większą ochotę do pękania lub ponownego luzowania się. Lepiej byłoby jednak zanitować od nowa.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 23 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
Słuchaj, to wcale nie żarty. A jeżeli Twoje dynamo było robione na półkuli południowej? Tam nawet wir w wannie kręci się w druga stronę! W czasie wojny Niemcy wymyślili morskie miny magnetyczne. Reagowały na magnetyzm kadłuba statku. Okazało się jednak, że nie reagują na okręty robione np. w Australii. Kiedy to odkryto, Anglicy wymyślili sprytny sposób. Owijali kadłub okrętu przewodem i przemagnesowywali go. :O
Żeby się teraz nie okazało, że silnik zacznie Ci się w drugą stronę kręcić, żarówki będą świeciły odwrotnie, albo będziesz musiał kierownicę przekładać jak do ruchu lewostronnego :rotfl:
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 23 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
jarcco napisał/a:
Jak sądzicie jak namagnesowane są magnesy w moim wirniku?

Promieniowo czy diametralnie ?

Jeśli wierzyć oznaczeniu na jednym z ramion wirnika, to masz układ "namagnesowania przez średnicę" z wykorzystaniem 2 magnesów "diametralnych" W jednym N jest na zewnątrz, a w drugim od środka.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
jarcco napisał/a:
Jego siła jest taka że wyrywa imadło ze stołu wszystko przyciągnie.

Bardzo obrazowe i BARDZO mi się podoba! Kolega z forum chopperowców pisał kiedyś, że jak zrobił tzw. puste wydechy do swojej Virago, to mu po przegazówce dachówki z dachu zrywa :rotfl:
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
jarcco napisał/a:
Przemyślałem sprawę jeszcze raz. Aby uzyskać biegun południowy na wewnętrznym promieniu magnesu, powinienem go owinąć wzdłuż dłuższego boku Co raczej nie jest możliwe bez wyjęcia go z wirnika.

Nie kombinuj, przeczytaj co napisał Marek.
nickeledon napisał/a:
Pisząc o dwukolorowym malowaniu magnesów miałem na myśli fakt, że każdy magnes ma dwa bieguny-północny i południowy i do tego trzeba zastosować zasadę prawej ręki przytoczoną przez Darka, inaczej tylko rozmagnesujesz układ. Chyba że angielscy lotnicy coś pomieszali i masz magnesy jednobiegunowe

Zarówno magnes dolny, jak i górny - tak je umownie nazwijmy, mają po dwa bieguny. Inaczej nie da rady. prawdopodobnie są tak wykonane, żeby biegunowość całego koła magnesowego była taka jak jest wygrawerowane na ramieniu, które pokazałeś na zdjęciach. Układając zrobione "elektro" na kole sprawdź, czy jest ono przyciągane przez koło i tak połóż jedno na drugim. I jeszcze jedno. Żeby nie wiem jak kombinować, to układ magnetyczny ma zawsze bieguny o tej samej sile. Dlatego Twoje odczucie, że jeden biegun jest silniejszy od drugiego to raczej tylko subiektywne wrażenie. Jeśli sprawdzasz igła magnetyczną, to może się na to ewentualnie nakładać jakieś inne pole.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
nickeledon napisał/a:
Jak mnie uczono fizyki to magnesy do połowy były niebieskie i od drugiej połowy czerwone

I w tym względzie nic się nie zmieniło nawet od Twoich czasów. W końcu te 70-80 lat to w naszych szkołach prawie wczoraj. :lmao: Napisałem o podkówkach bo to mi przyszło do siwej głowy. Magnesy sztabkowe najlepiej trzymać poukładane w parami, a nawet w "grupen-sexach" po kilka w pozycji 6/9 :hihi:

A co do słów Jarrco:
jarcco napisał/a:
Belfrom się wydaje że mają do czynienia z głuptakami.
to musielibyśmy parę standardowych opakowań wodnego roztworu etanolu zużyć przy jakimś grillu, żeby choć trochę problemy współczesnej polskiej szkoły przybliżyć. Z mojego punktu widzenia, po 27 latach pod tablicą i wychowawstwie 8 klas, uczeniu +/- 8 tys młodych ludzi, to wina nie leży ani zdecydowanie po stronie belfrów, ani po stronie uczniów. Świat i społeczeństwo na tyle się zmieniły, że wzajemne układy znane nam sprzed lat po prostu się zdewaluowały. To jak porównywać nasze Iże ze współczesnymi szlifierkami, chopperami, cruiserami itp.

Mój belfer od matmy w technikum (tym, gdzie teraz uczę) lał nas cyrklem po du.ach i wycierał gębami tablicę, gdy zrobiło sie złe przekształcenie. Mimo to uważaliśmy go zgodnie za najlepszego gościa, na jakiego moglibyśmy trafić. Skutkiem tego traktowania była 100% skuteczność na maturze. A dziś? Po pierwszej lekcji w jego "stylu" wyleciałby z hukiem, a różne TVP, TVN i inne TV miałyby używanie przez kilka miesięcy. To skrajny przykład. I żeby nie było NIGDY nie dotknąłem ucznia i nie popieram takich metod. Są inne, ale jest na prawdę trudno znaleźć właściwą drogę do konkretnego człowieka. Mam np. w jednej z klas typowego 100% kibola z rasistowskimi poglądami i skrajnie manifestowaną wrogością do drugiego klubu w Łodzi. Brzydzę się takimi postawami, ale ten gość jest jednak inteligentny, ma chęć do nauki. Czasem przyjdzie do mnie, gdy np.jego klasa ma religię, a ja chwile czasu, i pogadamy o starych motorach, o dawnej szkole, trochę się pospieramy. Ostatnio dostałem jeden z większych komplementów, gdy słyszę jak koleś mówi: "A dyrektor A... to jest zajebisty gość, można z nim pogadać!"

No, to tyle "off topic". Rób ten elektromagnes.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
Pewnikiem tak, ale kto tam za Francuzami trafi... :lmao:

A co do tej "współczesnej" nauki, to zmartwię Cię. To jest zdecydowanie "niewspółczesne". W obecnych programach kompletnie nie ma miejsca na doświadczenia i pokazywanie łączności teorii z praktyką. Odkąd oddałem pracownię fizyczną nowym nauczycielom i robią oni to, co muszą na podstawie programu nauczania, to wszystkie pomoce pokryły się kurzem. Na szczęście uczymy dzieciaki (pardon - młodzież) tego na zajęciach zawodowych na pracowniach dla elektryków. Ale żal mi trochę, bo pamiętam sam jaka radochę dawały doświadczenia. Jeszcze 4-5 lat temu, gdy uczyłem fizyki to nawet w zawodówkach gęby pootwierali jak im np. 20 cm iskry z odpowiednio "podkręconej" cewki Rumkorffa robiłem i gdy się dziury w papierze wypalało. W kieszeni trzymałem schowany dezodorant i gdy "psikłem" na to, to dostawało się pół metrowy miotacz ognia. Tak się pokazywało działanie świecy zapłonowej. Taki mały belferski szpan, ale działało i największe łobuzy z chęcią przychodziły.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
Chodzi o to, że magnesy tzw. trwałe zdecydowanie dłużej są "trwałe" jeżeli ich strumień magnetyczny jest zamknięty. Dlatego np. magnesy podkowiaste powinno przechowywać się w pracowniach albo złączone jeden z drugim, albo z końcówkami zwartymi kawałkiem płytki z żelaza. Wirnik założony na stojan zachowuje się podobnie.
W twoim przypadku trzeba wzmocnić strumień wytwarzany przez magnesy w kole. Moja propozycja jest taka. Bierzesz pręt ze zwykłej stali np. spory przecinak i robisz z niego elektromagnes owijając drutem. Nie żałuj sobie i nawiń ile się da. Biegunowość tego ustrojstwa ma być taka, żeby przyciągał się z biegunami koła czyli N do S i abarotno. Kładziesz na kole, włączasz prąd i niech sobie "kopulują". :hihi: W szkole mam zasilacze z regulowanym napięciem, więc przy doświadczeniach dobieram je sobie "na czuja", żeby zwoje nie parzyły. Jeśli masz np. prostownik z regulowanym prądem to można spróbować je odpowiednio dobrać, albo włączyć w szereg żarówkę, żeby nie spalić zasilania i nie zrobić z elektromagnesu grzałki. ;D Dzięki temu można będzie włączyć wszystko na dłuższy czas bez ryzyka pożaru.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
Które magnesy chcesz magnesować. Przeglądałem Twoje zdjęcia i jeśli są to te z wirnika magneta, to masz wszystko podane na tacy. N-S to układ biegunów na każdym z ramion. Ale piszesz, że to jest namagnesowane.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
12 V to może być nawet za dużo. Pomyślałem o jeszcze prostszej rzeczy czyli po prostu magnesie neodymowym. Tylko, że tak jak pisałem, musisz wiedzieć jaka jest biegunowość.

A co do cewki i podłączonego napięcia, to przyjmijmy, że 10 A płynące przez drut nie zamieni go w grzejnik lub żarnik. Przy napieciu 12 V dawałoby to opór drutu min. 1,2 ohma. Musiałbym Ci policzyć jaka długość drutu o przekroju np. 1,5 mm byłaby wymagana, ale będzie to dużo. Łatwiej byłoby nawinąć tyle ile się ma i w szereg dołączyć opornik np. ze 2 ohmy.
  Temat: MZ BK 350
Darek

Odpowiedzi: 198
Wyświetleń: 17428

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: MZ BK 350
http://galwanotechnika-la...cynkowanie.html
Znalazłem coś takiego w necie, co potwierdza to, czego uczyli na Polibudzie. A tam mówiono, że choroba wodorowa dotyczy głównie miedzi i jej stopów, cynk w jakimś zakresie też się łapie. Mimo to masz rację, lepiej się zabezpieczyć niż się potem po głowie drapać. ;D Diabeł tkwi w sformułowaniu z artykułu, że "po odpowiedniej obróbce ..."
Ahoj
  Temat: EMW R35
Darek

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 4051

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: EMW R35
No! zwłaszcza, że Iż wałka rozrządu nie ma ;D Ale pewnie chodzi Ci o zębatkę zdawczą sprzęgła. No to fakt. Wytrze się, ale takiego rozmaślenia nie będzie, a obciążenie jakby "trochę" większe.
  Temat: MZ BK 350
Darek

Odpowiedzi: 198
Wyświetleń: 17428

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: MZ BK 350
Ta "choroba wodorowa" raczej dotyczy samej warstwy ocynkowanej, więc sprężyna nie powinna pęknąć tylko cynk się będzie łuszczył. W stal wodór nie powinien wnikać.
  Temat: Monet Goyon S17
Darek

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 60406

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   Temat: Monet Goyon S17
Nie wiem, czy w tym przypadku zadziała, ale można owinąć drutem, utrzymując kierunek zwojów i podłączyć na chwilę do prądu stałego. Kłania się tzw reguła prawej dłoni.
"Obejmując zwojnicę prawą dłonią tak, aby palce wskazywały kierunek przepływu prądu (od + do -) kciuk wskazuje położenie bieguna północnego wytworzonego pola magnetycznego."
Musisz więc wiedzieć jak powinny być zorientowane bieguny magnesów. A może masz jaką cewkę np. ze starego transformatora. Ja w szkole nie mam problemu, bo na fizyce używa się takich rozbieralnych zestawów. Mając np. tutkę po papierze do toaletowym możesz zrobić sobie piękny solenoid wielokrotnego użytku. Warto nawinąć sporo zwojów, żeby opór był odpowiedni, bo przy krótkim uzwojeniu całość Ci się zapali.
  Temat: MZ BK 350
Darek

Odpowiedzi: 198
Wyświetleń: 17428

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 13 Sty, 2018   Temat: MZ BK 350
nickeledon napisał/a:
zapomniało mu się jak się robi mieszankę do Iża

Czyli co? Te 1:25 to olej z benzyną czy benzyna z olejem? :lmao:
  Temat: MZ BK 350
Darek

Odpowiedzi: 198
Wyświetleń: 17428

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 13 Sty, 2018   Temat: MZ BK 350
Łoj tam, łoj tam! Kolanem sie przecież w czasie jazdy zasłania :lmao:
  Temat: MZ BK 350
Darek

Odpowiedzi: 198
Wyświetleń: 17428

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 13 Sty, 2018   Temat: MZ BK 350
To śpiewaliśmy my - forumowe Iżowe Jarząbki ;D
 
Strona 1 z 5
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna