IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Znalezionych wyników: 496
IZHMOTO.PL Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: NSU 251 OSL
Spiker

Odpowiedzi: 202
Wyświetleń: 229984

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 15 Sty, 2021   Temat: NSU 251 OSL
Suchy napisał/a:
A tym czasem Enesio otrzymał silnik. Generalnie upierdliwie się go montuje i to po raz drugi w życiu.

Przyznaję, że montaż "angielskiej" OSL-ki jest dosyć upierdliwy. Najpierw osobno silnik i skrzynia do ramy, dodatkowe blachy łączące, dopiero później przeniesienie napędu, sprzęgło, prądnicę, automat zmiany biegów i to wszystko w odpowiedniej przemyślanej kolejności. W większych modelach dochodzą jeszcze rurki olejowe (i sam zbiornik oleju na samym początku). Później w eksploatacji naciągnięcie łańcucha sprzęgłowego wymaga każdorazowej korekty naciągu łańcucha napędowego.

Na tym tle widać jasno jakim przełomem był "zblokowany" silnik DKW RT i NZ (a wcześniej SB ze skrzynia przykręcaną do silnika) i dlaczego to rozwiązanie zaczęli wszyscy kopiować.
  Temat: Cześć
Spiker

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 217

PostForum: Powitalnia   Wysłany: Pią 15 Sty, 2021   Temat: Re: Cześć
Marek_01 napisał/a:
jeśli znajdzie się miejsce dla jeszcze jednego iżowca to wchodzę w to.

Chyba są jeszcze wolne miejsca, wchodź więc spokojnie. :thumbup:
  Temat: NSU 251 OSL
Spiker

Odpowiedzi: 202
Wyświetleń: 229984

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 15 Sty, 2021   Temat: NSU 251 OSL
nickeledon napisał/a:
A jakbyś był pierwszy, mniej zacny i z mniejszym levelem prestiżu, to się nie godzi.

Zacny to według słownika PWN "godny szacunku i zaufania". I to według mojej osobistej oceny. Argument, jak argument, do niektórych trafia. :chillout:
  Temat: NSU 251 OSL
Spiker

Odpowiedzi: 202
Wyświetleń: 229984

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 15 Sty, 2021   Temat: NSU 251 OSL
radarator napisał/a:
Ręce mi opadły.
Do czego Ci ta kosa jak masz "centralkę" na tylnej osi?

Nie przesadzajmy, sam co prawda nie mam bocznej podstawki, ale wiem, że kilku zacnych kolegów enesiarzy, którzy dużo jeżdżą dokręciło coś takiego. Najważniejsze, żeby nie wiercić dodatkowych otworów i po złożeniu nie rzucała się w oczy. Stawianie na tylnej podstawce nie jest zbyt wygodne, wierzcie mi. Musisz motocykl "zajść od tyłu" cały czas balansując nim w równowadze, pół biedy jak bez bagażu. A w drugą stronę trzeba zamknąć podstawkę noga albo ręką tez trzymając motocykl w pionie (Anglicy stosowali sprężyny podnoszące podstawkę). Ja się przyzwyczaiłem, ale dla drobniejszych kierowców to może być jakieś wyzwanie. Jeszcze jednym aspektem sprawy jest to, że podstawka w wersji cywilnej jest dosyć słaba, dlatego tez ja intencjonalnie założyłem do swojego wersje WH z dodatkowymi zastrzałami umożliwiającymi nawet bezpieczne siadanie na motocykl stojący na podstawce.

Uprzedzę Skrzydlatego i pokażę jego "szczypiora":


P.S: 5:13? Radar, co ty w nocy nie śpisz? ;)
  Temat: NSU 251 OSL
Spiker

Odpowiedzi: 202
Wyświetleń: 229984

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Czw 14 Sty, 2021   Temat: NSU 251 OSL
andryś napisał/a:
Tak teraz myślę czy to nie była lista mailingowa przypadkiem?

Aaaa, to zmienia postać rzeczy :letssin: . Stare polskie motocyklowe listy mailingowe (nie tylko nasza, ale i ta DzikiegoJunaka czy inne lokalne) przestały działać kilka lat temu ze względu na wycofanie się z tego interesu Madmaxa z riders.pl. Jest co prawda nowa lista mailingowa NSU (bo była taka opcja w obecnym hostingu), ale zalecane jest korzystanie z forum i ruch jest na niej niewielki. Generalnie lista mailingowa to bardzo archaiczne rozwiązanie i nawet ostatnio Yahoo wycofało je ze swojej oferty. Staroświecki odłam Junakowców z DJ wciąż z rozpędu korzystaj z usługi googlegroups, ale ja pomimo, że nie zrezygnowałem z abonamentu tej listy, to wolę Forum SFM.

Przy okazji całego zamieszania są i dobre skutki. Zostałeś właśnie andryś użytkownikiem Forum NSU :] . Szczegóły na emaila.
  Temat: NSU 251 OSL
Spiker

Odpowiedzi: 202
Wyświetleń: 229984

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Czw 14 Sty, 2021   Temat: NSU 251 OSL
andryś napisał/a:

Co do forum NSU to ciężko się tam bardzo zarejestrować ;( Miałem kiedyś dawno temu konto i wygasło. Teraz myślę nad zakupieniem NSU i wysłałem zapytanie do admina i cisza od końca listopada :hihi:

Hmmm, dziwne to co piszesz. Sprawdź PW. Daj znać np. w czym problem. Sprawa jest do załatwienia od ręki. Wszystkie podobne zgłoszenia zawsze załatwiam na bieżąco.
  Temat: NSU 251 OSL
Spiker

Odpowiedzi: 202
Wyświetleń: 229984

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 12 Sty, 2021   Temat: NSU 251 OSL
Suchy napisał/a:
Ale może Spiker wie co było w NSU fabrycznie.

Wolałbym, abyś zapytał się na forum NSU. Ale na zachętę odpowiem przedostatni raz.

Fabryka nie dawała między połówki karteru uszczelki, więc musiało być tam jakieś płynne szczeliwo a'la hermetic.

Co nie przeszkadza dorabiającym zestawy uszczelek w dołączaniu takiej dodatkowej uszczelki.
http://retromoto.pl/nsu/5...osl-000129.html Jeśli się uprzesz i dasz tam uszczelkę to musisz wydystansować odpowiednio wał i sprawdzić czy cylinder nachodzi na szpilki mocujące. Większość (włącznie ze mną) stosuje obecnie w tym miejscu silikon.

Nawiasem mówiąc zastosowanie akurat w tym miejscu czegoś lepiej sklejającego niż silikon ma pewien sens. Sam doświadczyłem, pocenia się tego połączenia przy poluzowaniu dolnej śruby karteru dla odkręcenia wsporników rur wydechowych (w 351/501 OSL jest wspólna śruba).
  Temat: Cześć wszystkim
Spiker

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 271

PostForum: Powitalnia   Wysłany: Wto 12 Sty, 2021   Temat: Cześć wszystkim
Model i rocznik najbliższy mojemu sercu. Witam więc szczególnie wylewnie!
  Temat: HD WLA42
Spiker

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21169

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 11 Sty, 2021   Temat: HD WLA42
tomaszek_le napisał/a:
Instrukcja mówi o użyciu do skrzyni biegów tego samego oleju co do silnika, w naszych temp. byłby to SAE50

No to sprawa jasna - konstruktorzy H-D raczej wiedzieli co robią. Trzeba się więc skupić na skasowaniu nadmiernych luzów w krytycznych tulejach i uszczelnieniu do standardów fabrycznych, ewentualnie pogodzić z drobnymi wyciekami, które co niektórzy uważają nawet za stylowe uzupełnienie oryginalnie zachowanego stanu motocykla a nawet za rodzaj zewnętrznej konserwacji ;) .

Smar półpłynny jest wciąż jakąś opcją, ale na odpowiedzialność użytkownika.
  Temat: Norton ES2 1954 r.
Spiker

Odpowiedzi: 244
Wyświetleń: 56515

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 11 Sty, 2021   Temat: Norton ES2 1954 r.
Nie przesadzacie z tym silikonem? Przecież praktycznie każdy silikon się sprawdzi do uszczelnienia silnika, a już pierwszy lepszy wysokotemperaturowy na pewno. Chociaż jeśli chodzi o dół silnika to tam nie ma temperatur zagrażających jakiemukolwiek gatunkowi silikonu. Czym się różni ten "lepszy" od tego "gorszego" w zastosowaniu o jakim mówimy? Jeśli mogę coś polecić to kolor. Dawniej preferowałem czarny a dzisiaj wolę szary - najmniej rzuca się w oczy przy aluminiowych elementach. No i polecam jak najmniejsze opakowania, bo jak jest rozpoczęta tubka to pomimo zakręcenia silikon zastyga i w praktyce przynajmniej połowa zawartości jest po jakimś czasie do wyrzucenia. Często i po roku.
  Temat: HD WLA42
Spiker

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21169

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 11 Sty, 2021   Temat: HD WLA42
W NSU używam tego Silesia Oil, najrzadszego czyli NLGI 000. Wycieków ze skrzyni nie ma żadnych, nawet "pocenia", pomimo uszczelnień korkowych, skórzanych i filcowych. Wiaderko 10 kg jest w śmiesznej cenie. Do skrzyni wchodzi 0,5 l, więc rozdałem kilku kolegom i jeszcze mi zostało.
Fabryka też zalecała podobny gotowy specyfik lub mieszanie towotu z olejem w proporcji 50/50%. Też miałem wcześniej opory, ale lektura instrukcji obsługi i opinie zaufanych kolegów ostatecznie mnie przekonały. Motocyklami przeważnie jeździmy w lecie, więc środek smarny dodatkowo rozgrzany tarciem w czasie pracy powinien dotrzeć gdzie trzeba.

Twoja skrzynia może mieć jednak inną specyfikę. Przy lepszych uszczelnieniach mogły być zalecane płynne smarowidła. Co producent zalecał do skrzyni WLA?
  Temat: Polska 2020
Spiker

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1210

PostForum: W trasie   Wysłany: Pon 04 Sty, 2021   Temat: Polska 2020
Zawsze jak ktoś mi wciska, że starym motocyklem to nie da się pojechać dalej niż kilka kilometrów od domu to odpowiadam: "Jest w dolnośląskim(-kiem) taki jeden gość mający iża 49". (Trochę ten idealny obraz zepsuł co prawda łańcuch spadający z wyrobionego wieńca... ale potraktujmy to jako wyjątek potwierdzający regułę). ;)

Dzięki Frag za potwierdzenie kolejny raz, że się jednak da. :thumbup: Po tej Portugalii to objechanie Polski pozornie wydaje się drobnostką... a tak naprawdę niewielu było to dane na motocyklu z lat 50-tych. Fajnie przewija się fotki i w pół godziny zalicza wirtualnie trasę, gorzej się wybrać i zacząć swoją własną przygodę. I ja tak sobie o takim okrążeniu marzę od nastu lat co najmniej. Teraz to już niestety tylko "szlakiem Fraga" pozostało. ;)

Popieram ideę wolnej, niespiesznej, kontemplacyjnej jazdy, bo osiąganie tego samego z limitem czasu ("iron butt") to nieporozumienie moim zdaniem. Znam i doceniam smak samotnego pokonywania kilometrów. W towarzystwie też jest fajnie oczywiście, a jeszcze odwiedzając co stówkę-dwie kolejnych gościnnych przyjaciół z noclegiem - tak też można. Ale prawdziwe leczenie skołatanych nerwów to tylko w samotności jednak. A jaka satysfakcja, gdy nic się po drodze nie zepsuje i potwierdzi się sens studiowania i dopieszczania każdego szczegółu.

Co mi się rzuciło w oczy: wsie z piaszczystymi drogami (nie wiedziałem, że jeszcze takie są), pojawiający się znienacka Skrzydlaty, sporo niemieckich rejestracji na przybyłych AWO, klimatyczne boczne drogi, Radruż, gdzie jeszcze niedawno byliśmy w ramach roztoczańskiego pikniku, no i sporo znajomych krajobrazów z szeroko pojętego południowego wschodu i Słowacji. Zdaje się, że jeszcze nie byłeś na Ukrainie - była by kolejna granica, ale może będzie to wyzwanie po wygaśnięciu epidemii?

Dzięki za podzielenie się zdjęciami. Większość (jak zwykle) bardzo przemyślana kompozycyjnie i technicznie bezbłędna. Sprzęt myślałem, że lepszy niż komórka, a tu zaskoczenie. Aż się prosi powiedzieć - zdjęcia kalendarzowe! Brawo!

Na marginesie... nie myślałeś o przejściu na filmowanie co główniejszych wypraw zamiast fotek tylko?
  Temat: BSA A65 Thunderbolt
Spiker

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 57370

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 04 Sty, 2021   Temat: BSA A65 Thunderbolt
nickeledon napisał/a:
I na koniec mała prezentacja.

Dziurawe linoleum - wstyd. Co też sobie pomyślą koledzy z Ameryki. :razz:

Potwierdzam, że w takim NSU (głowica OHV) wystarczy mgła olejowa do smarowania głowicy. I jakoś zawsze tam mokro.
  Temat: Junak M10 Suchego
Spiker

Odpowiedzi: 362
Wyświetleń: 324802

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 21 Gru, 2020   Temat: Junak M10 Suchego
Suchy napisał/a:
Koszt na rolkach 300 zł

na wałeczkach tak dla ścisłości :chillout:
Nawiasem mówiąc nawet profesjonalne sklepy łożyskowe oferują niektóre wałeczki jako igiełki. Jest nawet spiskowa teoria, że to sprytny zabieg dla nieco gorszych wyrobów ze względu na inne standardowe tolerancje igiełek i wałeczków.
  Temat: Kącik herbaciarza
Spiker

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 2707

PostForum: Hyde Park   Wysłany: Pon 21 Gru, 2020   Temat: Kącik herbaciarza
Adam M. napisał/a:
Zachęcony przez kolegów z forum NSU będę tłumaczył dalej wyjątek z rozdziału "Problemy rozwojowe", jak również "Straszliwe 2 cylindrowce". W obu są ciekawe zagadnienia techniczne i ich rozwiązania, z których niektóre zastosowałem w swoich odbudowywanych staruszkach.

Zapraszamy do lektury:
http://www.nsu-riders.pl/...php?f=21&t=1496
http://www.nsu-riders.pl/...php?f=21&t=1507
  Temat: Estetyka vs oryginalność
Spiker

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 16135

PostForum: Hyde Park   Wysłany: Pon 21 Gru, 2020   Temat: Estetyka vs oryginalność
Ja "odrapańce" w pewien sposób cenię, ale tylko jeśli są dziełem "natury" i gdy nie ma na nich więcej rdzy niż lakieru. Te sztucznie wykonane, z brązową farba imitującą rdzę (widziałem taką BMW R75) nie za bardzo. Najbardziej podobają mi się motocykle w stanie oryginalnym, ale zadbanym. Jak już odtwarzać ducha epoki to do końca - nikt w latach 50-60-tych nie jeździł przecież motocyklem w stanie "wyciągnięty ze stodoły" tylko po prostu motocyklem z naturalnymi śladami użytkowania. A jak był już brzydki to malował, choćby pędzlem. Problem tylko skąd "prawdziwki" takie brać...

W większości przypadków pozostaje opcja pełnego odnowienia wizualnego i tutaj jedyna właściwą poradą jest - rób jakby wyjechał prosto ze sklepu/salonu, a nie w lepszym, ani w gorszym stanie. A z czasem (użytkowany) nabierze właściwej patyny. Żadne wersje specjalne, wystawowe, itp.

Jeden zawodowy "restaurator" tak tłumaczył IFĘ zrobioną na niebieski metalik z oponami z białymi bokami, białymi gumami, itp. Nawet jeśli rzeczywiście istniała niby jedna taka sztuka.

Motocykl ma wyglądać tak, jak mógłby wyglądać na ulicy w latach swojej świetności.
  Temat: Norton ES2 1954 r.
Spiker

Odpowiedzi: 244
Wyświetleń: 56515

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 16 Gru, 2020   Temat: Norton ES2 1954 r.
Adam M. napisał/a:
nie chodzi o ty zeby sie trzasl jak krowi ogon przy 100 km/godz.

O czym wy mówicie!? Myślicie, że Tomek będzie się pchał tym Nortonem na autostrady czy drogi szybkiego ruchu? Ten wychuchany egzemplarz będzie jeździł do końca swoich dni po bocznych drogach o małym natężeniu ruchu z przepisowymi prędkościami, przy ładnej pogodzie i za dnia raczej. Na średnich obrotach maksymalnie. I nie twierdzę, że się nie da jechać szybciej, ale czy jest sens? Hamulce, zawieszenia, brak kierunkowskazów, słabe światła, itp. - to też trzeba brać pod uwagę.

Tak więc ja bym zostawił fabryczne ustawienia rozrządu, bo dół będzie najważniejszy, a nie góra raczej.
  Temat: Norton ES2 1954 r.
Spiker

Odpowiedzi: 244
Wyświetleń: 56515

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 15 Gru, 2020   Temat: Norton ES2 1954 r.
Podobne? : http://www.nsu-riders.pl/...lbum55/rozrzad/
W końcu Norton był pierwowzorem ... a nawet konstruktor ten sam.
  Temat: HD WLA42
Spiker

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21169

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 15 Gru, 2020   Temat: HD WLA42
andryś napisał/a:
nie wiesz że Polak wszystko potrafi ?

Sugerujesz, ze ten kto nie potrafi nie jest Polakiem? :/

:lmao:
  Temat: Norton ES2 1954 r.
Spiker

Odpowiedzi: 244
Wyświetleń: 56515

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 11 Gru, 2020   Temat: Norton ES2 1954 r.
nickeledon napisał/a:
Bodajże od '73 roku Triumph zaprzestał stosowania tulejek brązowych w główkach aluminiowych korbowodów, od tamtej pory sworzeń tłokowy pływał w korbie i tłoku :)

Jaki związek ma typ łożyska w korbowodzie z pasowaniem sworznia do piast tłoka?
 
Strona 1 z 25
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna