IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Znalezionych wyników: 101
IZHMOTO.PL Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Dowcipy
mzim

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 51153

PostForum: Hyde Park   Wysłany: Pon 24 Maj, 2021   Temat: Dowcipy
A mi się ułożył dowcip. Lepszy czy gorszy ale mój. Z tym że raczej tylko dla mechaników... Gwint normalny spotyka gwint drobnozwojny i mówi: "cześć idziesz że mną na imprezę? " A tamten: "no nie wiem... Ja się tak wolno rozkręcam... "
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 22 Maj, 2021   Temat: ZIM-350
Chciałem porządnie skręcić sprzęgło z wałkiem i koło napędzające na swoim stożku, który jak pisałem niezbyt idealnie (taka sprzeczność językowa) był spasowany. Brakowało mi narzędzia do przytrzymania kosza. Podpatrzyłem na Yutubie, kupiłem na Motoweteranbazarze jedną pordzewiałą tarczę sprzęgła i długo zbierałem się do wykonania a to dlatego że nie umiem spawać. W końcu dziś wziąłem się do roboty, trochę stresu, dużo poprawek, spawy, których się wstydzę ale... zrobiłem. Narzędzia już użyłem, sprzęgło i koło napędowe podokręcane. Tak na oko i wyczucie bo nie miałem wytycznych co do momentów. Wstawiam zdjęcie przyrządu - proszę się nie śmiać... albo zresztą, można się śmiać , ważne że działą.

[ Dodano: Sob 22 Maj, 2021 ][ Dodano: Sob 22 Maj, 2021 ]
Acha, jakby kogoś dziwiło zakończenie koła napędowego to u mnie jest jeszcze wentylator napędzany z tego wału przez sprzęgiełko z gumową tarczą łagodzącą nierówności pracy. W najbliższym czasie zalewam koło zamachowe 100 ml oleju i biorę się za tłoki i cylindry.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 08 Maj, 2021   Temat: ZIM-350
Cytat:
Olej nie zmieni i tej sytuacji. Wiedz, że śruby sprężyn sprzęgła służą do regulacji siły docisku i nie mogą być skręcone na "amen". Drugą istotną sprawą jest takie ustawienie sprężyn, aby tarcza dociskowa równo wysprzęglała, nie było falowania. Wymagana rewizja.
:thumbup:

Ja piszę o sile która występuje bez żadnych sprężyn. Sprzęgło jest złożone bez pokrywy dociskającej i obracam wewnętrznym bębnem przytrzymując kosz zewnętrzny. Siła tarcia wynika tylko ze sklejenia olejem powierzchni tarcz i docisku siłą ciężkości. sprawdziłem już że kiedy silnik jest w normalnym położeniu i grawitacja nie dociska tarcz jest zaiważalna różnica. Zobaczymy jak będzie po pełnym złożeniu.
Nie będę już rozbierał połówek karteru (zwłaszcza nie chcę ponownie rozkręcać i skręcać koła zamachowego). Jestem za blisko pełnego złożenia. Może wałek zmiany biegów się "dotrze".
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 07 Maj, 2021   Temat: ZIM-350
Trochę dla siebie, trochę dla ewentualnych komentarzy czyli dla nauki zamieszczam parę zdjęć z drobnych problemików montażowych, które rozwiązuję jak umiem i nieraz prowizorycznie (a może ktoś powie że po partacku).
Będę opisywał kolejne zdjęcia:
Tu element, który jest i ma być tylko jest za głęboko. Na samym dnie otworu widać wierzch uszczelniacza następne podtoczenie to właśnie na taką tulejkę(?) z tworzywa.


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Po jej zamontowaniu widać że do powierzchni ,do której dochodzi dźwignia kopniaka brak kilku mm i ta tulejka łatwo może wylecieć ze swojego gniazda i latać po tej wolnej przestrzeni nie pełniąc żadnej roli (jaka by ona nie była a sądzę że głównie chronić ma oś i uszczelniacz od brudu.[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
w związku z powyższym w pobliskim miasteczku w sklepie z częściami do celów rolniczych a także z różnościami nabyłem dwie różne uszczelki dające mniej więcej pożądaną grubość i je zamontowałem:
uzyskałem w miarę zadowalający efekt:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Pomiędzy osią (tuleją) kopniaka a wałkiem zmiany biegów w widocznej szczelinie jest oring chyba głównie chroniący przed wypływem oleju ale też przed dostawaniem się brudu do skrzyni biegów. Powinna tam być taka specjalna podkładka jaką widziałem na filmiku ale nie znalazłem wśród części od mojego silnika. Jedyną pasującą tu częścią była podkładka z rezoteksu ale płaska a biorąc pod uwagę że dźwignia zmiany biegów nie dochodzi do końca ośki ta podkładka słabo spełnia swoją rolę. Tu już trzeba było coś dotoczyć ja proponowałem z tworzywa i nawet kupiłem kształtkę z systemu rur do zgrzewania (takich np. do ciepłej wody) ale tokarz zdecydował że woli zrobić to z mosiądzu który miał.


po zamontowaniu okazało się jednak że dźwignia nadal nie dochodzi i nie pomaga tu próba dopukania młotkiem, radełkowanie jest przy końcu za płytkie i to byłoby niszczenie pracującego połączenia. A więc jeszcze jedna podkładka, tym razem najzwyklejsza M14:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Teraz efekt jest zadowalający:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Tak ciekawostkowo - do tego momentu zdjęcia powinny przypominać klasyczny silnik IŻ Jupiter 5 tu będzie zasadnicza różnica (choć nie jestem pewien czy w jakiejś serii nie było tego rozwiązania) tak mają ZIMy 350 bo jako traktorki często jadą ze śmiesznie małą prędkością (reduktor) a moc muszą już dawać konkretną więc chłodzenie wymuszone i tu widać komorę wentylatora chłodzenia radiatorów cylindrów:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
I na koniec niezrozumiała sprawa. Otóż po drugiej stronie wałka zmiany biegów, tam gdzie wychodzi on na krzywkę wysprzęglającą (taki powiedzmy ćwierćautomat) nie ma żadnego uszczelnienia. To jedyne takie miejsce gdzie konstruktor wyraźnie nie przewidział takiej potrzeby... nie mogłem się z tym pogodzić choć przypuszczam że wypływ byłby tam minimalny bo to chyba powyżej powierzchni oleju w skrzyni. Tym niemniej wsadziłem tam cieniutki oring i docisnąłem go podkładką. Tu tylko zdjęcie oringu na wałku w takim lekkim sfazowaniu (istniejącym):


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Martwi mnie że wałek zmiany biegów chodzi z oporem (i nie wynika to z tego oringu ani z mocowania krzywki bo bez nich jest tak samo) na tyle że sprężyna go prawie nie cofa po zmianie biegu. Może jednak sytuacja się zmieni jak przyjdzie olej. Druga rzecz która mnie martwi to spora siła "ciągnąca sprzęgło kiedy nie ma docisku ale to też może sie zmieni jak będzie w oleju i w ustawieniu roboczym. Bo teraz sama grawitacja lekko dociska. Ja to trochę posmarowałem olejem ale ciągnie. Przy biegach zredukowanych na jedynce ta siła wystarczy prawie na pewno żeby traktorek jechał na wyciśniętym sprzęgle. A może jednak nie, może to się też w oleju jakoś ułoży, dotrze i będzie dobrze.

[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Pozdrawiam. Jutro wybieram się na motoweteranbazar, w końcu to w moim (niedawnym) mieście .
  Temat: Dowcipy
mzim

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 51153

PostForum: Hyde Park   Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   Temat: Dowcipy
Jancur napisał/a:
Nie wiem czy w dobie memów kawały nie są passe, ale co tam...

Po wojnie Watykan chciał wydać w Związku Radzieckim Biblię. Po długich negocjacjach Stalin się zgodził.Pod warunkiem, że Biblia zacznie się tak: "Z naczała nie było niczewo, tolko Towariszcz Bog jezdił na motocikle Iż po ulicach Moskwy.

Słyszałem podobny tekst w "Bajce o powstaniu świata". Dalej było na przykład że po stworzeniu Adama: "chodził towarzysz Bóg z Adamem po raju i rozmawiali na polityczne tematy". A o zerwaniu jabłka przez Ewę: "Но Ева как женщина - сорвала не одно яблоко, а 5 килограммов яблок первого мичуринского сорта за 1 рубль 10 копеек за килограмм... "
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   Temat: ZIM-350
Z tyłu przy kołach są zwolnice, tak, należy je zalać, ale jakim olejem? Mogę podać jaki jest wg instrukcji, dawny, rosyjski... Ja zalałem olejem, który kupiłem w sklepie z częściami do ciągników - z beczki, nie wiem jaki typ. Miał być też do tylnego mostu. Jak dla mnie jest strasznie gęsty. Mój nr. tel. : 601811362.chętnie porozmawiam, też mam pytania.

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2021 ]
Zapomniałem dodać że wg instrukcji do zwolnic wchodzi po 0,15 l czyli 150 ml oleju.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 06 Lut, 2021   Temat: ZIM-350
Tymczasem potrzebuję rozpoznania co to za części, jedna wydaje mi sie pasować do czegoś drugiej nie mogę utożsamić z żadnym zespołem silnika IŻ Jupiter 5. Może pokierujcie na znawcę tego silnika?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 03 Lut, 2021   Temat: ZIM-350
Rzeczywiście, dokładnie się przyjrzałem.Myślę że jakoś to będzie. Popatrzę jeszcze na kleje do metalu typu loctite czy 3M bo wiem że w elektrociepłowni (gdzie pracowałem jakiś czas stosowano od pewnego momentu takie metody uzupełniając wały i gniazda pod łożyska. Dawało się nawet taką powierzchnię obrabiać na tokarce.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 29 Sty, 2021   Temat: ZIM-350
No to cofam sie do punktu wyjścia prawie... Od nowa wał... a nie wiadomo czy zębatka będzie wtedy pasować. z kolei zębatka u mnie jest trochę inna niż w klasycznym Iżu bo ma sprzęgiełko do wentylatora które nie wiem jak jest z nią połączone... tym razem nie, nic nie wymienię powinno być LEPIEJ niż było a nie zapominajmy że pojazd jeździł. Tu jest co prawda kolejna interpretacja powiedzenia "Lepsze jest wrogiem dobrego"... poprzestając na lepiej nie będę mieć DOBRZE. Przepraszam ale nie zdobędę się na wymianę czopa wału. Jeszcze gdyby ktoś mi to powiedzmy nadspawał czy inaczej nadlał i przetoczył...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Czw 28 Sty, 2021   Temat: ZIM-350
Długo się zbierałem i w końcu wczoraj zacząłem na poważniej składać silnik. Nie obyło się bez przykrych niespodzianek. Jedno łożysko ma luz i w gnieździe i w wałku... niby niewielki i wkleję na klej do łożysk, jak będzie w użytkowaniu - okaże się. Gorzej że zębatka napędowa na wale korbowym nie jest spasowana na stożku (raczej stożek wału jest zdeformowany...) i nie wiem co robić, na razie próbuję docierać na pastę do docierania zaworów (za radą mechanika) ale nie wróżę pełnego powodzenia. Prawdopodobnie było słabo dokręcone i trochę się "gibało" wyrabiając lekki kształt baryłkowaty na stożku.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 23 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Chyba nie znam grubości nominalnej tych uszczelek (pod pokrywy boczne, bo połówki silnika chcę złożyć na silikon czy coś) może 0,5 mm byłoby dobrze?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 17 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Dzięki za odpowiedź. Zawsze to miło jak się nie pisze tylko do siebie. Przejrzałem trochę historii forum, w kilku działach silnikowych szczególnie w temacie Jupiterów i widziałem że były wątki skończone na jednym wpisie z pytaniem... nikt nie odpowiedział, koniec. Swoją drogą przy okazji (to było wczoraj) trochę się zdziwiłem. Ktoś napisał o regulacji luzów wałów skrzyni biegów przy pomocy podkładek wstawianych między łożysko prawej strony a pierścień oporowy i cała dyskusja na ten temat i jakieś dziwienie się. A to jest dokładnie opisane w instrukcji, która jest w archiwum forum. Dziwne.
Co do uszczelek to może zrobię sam, może skorzystam z firmy z Łodzi, robią uszczelki za niezbyt duże pieniądze, wystarczy dać im część na którą maja pasować. Już im zadałem uszczelki pod głowicę i do wydechu. O gambicie nie słyszałem ale widzę że jest to dość słuszny kierunek. Można i tak. Co do piłowania tłoków - nie doczytałeś o czym pisałem. po wygrzaniu tłoków po prostu przestały pasować do przeszlifowanych cylindrów. Muszę je dopasować. początkowo myślałem że źle zrobiłem wygrzewając już po szlifie cylindrów ale nie! Bo one i tak by spuchły w pracy i raczej by się zatarły. Teraz jak jeszcze trochę nad nimi popracuję jest szansa że sie uda. może nawet jeszcze raz wygrzeję. Co do złomu kombinowanego z wynalazków. Ok. Mogą pochować traktorek ze mną. Wątpię żeby ktoś nim sobie zawracał jeszcze później głowę. Jeśli przerobię go na elektryka może będzie fajniejszy dla mnie ale swoją drogą zamierzam zachować oryginalne rozwiązanie i możliwość przywrócenia do oryginału. I tyle na razie. Sporo już zrozumiałem co do składania reszta wyjdzie w praniu. Któryś forumowicz w dawnym wątku chwalił się że zna silnik Jupitera od podszewki, jakby co będę szukał z nim kontaktu. Biadoliłem że nikt nic nie pisze bo biorę się za coś dla mnie trudnego. potrzebuję pomocy. Ale jakoś chyba dam radę. Może potem będę mógł pomóc komuś innemu. Na razie! Mam teraz inne zadania (od Żony więc priorytet) ale niedługo biorę się za silnik.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 16 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Cóż, nikt tu do mnie nie zagląda... sam sobie będę pisał na zasadzie dziennika.
Skończyłem tłumaczyć instrukcję w zakresie rozkładania i montażu silnika. Znalazłem kilka filmików pokazujących montaż silnika Jupitera. Jeszcze przydałyby się uszczelki... pod cylindry mam zamówione, teraz pod pokrywy boczne karteru i zobaczymy co jeszcze będę potrzebował. Pomiędzy połówkami głównymi karteru chyba dam jakiś uszczelniacz typu hermetyk albo cienką papierową uszczelkę z towotem.
Przetłumaczony fragment instrukcji zamieszczam, może kiedyś komuś się przyda:

KOLEJNOŚĆ DEMONTAŻU SILNIKA
W celu całkowitego demontażu silnika należy:
- wyjąć silnik z ramy;
- rozłączyć złącze gaźnika;
- zdjąć prawą pokrywę i prądnicę 6 (rys. 4);
- zdjąć pedał zmiany biegów (27) i pedał (26) mechanizmu rozruchowego;
- zdjąć osłonę 49, wirnik wentylatora, lewą pokrywę skrzyni korbowej (kartera);
- odkręcić nakrętki (39) sprężyn sprzęgła, zdjąć sprężyny z zaślepkami;
- zdjąć płytę dociskową i tarcze sprzęgła;
- odkręcić nakrętkę na wale wejściowym (10) (lewy gwint) blokując tłok (53) drewnianym klockiem przez okno wylotowe cylindra;
- zdjąć bęben wewnętrzny (34) sprzęgła;
- zdjąć podkładkę zabezpieczającą i odkręcić śrubę koła zębatego (42) wału korbowego;
- zdjąć łańcuch silnika z kołem zębatym wału korbowego i bębnem sprzęgła;
- zdjąć wpust(?) i podkładkę sprężystą z półosi lewego wału korbowego;
- zdjąć na wale wejściowym (10) skrzyni biegów tuleję dystansową i podkładki regulacyjne;
- z otworu w wale wejściowym wyjąć drążek popychacza i kulkę;
- nałożyć pedał mechanizmu rozruchowego na wałek (24) mechanizmu rozruchowego i trzymając końcówkę sprężyny ręką, lekko wysunąć wał do siebie, następnie ostrożnie rozpuścić sprężynę i zdjąć wał;
- zdjąć osłonę luku koła zamachowego, spuścić olej z wnęki, poluzować śrubę mocującą koło zamachowe;
- zdjąć dolną rurę odgałęzienia osłony (?)
21
- odkręcić siedem śrub mocujących połówki skrzyni korbowej
- Wycisnąć przednią tuleję i rozdzielić skrzynię korbową lekkimi uderzeniami drewnianego młotka na końce wałów skrzyni biegów, jednocześnie rozdzielając połówki skrzyni korbowej śrubokrętem włożonym w przednią szczelinę między połówkami skrzyni korbowej (uważać, aby nie zgubić wpustów wału korbowego).
- Wszystkie części skrzyni biegów, z wyjątkiem wału zmiany biegów, i wału wyjściowego, można wyjąć ze skrzyni korbowej po tym demontażu.
- celem demontażu wałów korbowych (50) trzeba zdjąć głowice cylindrów (2) cylindry (4) i tłoki (53) wykręcić śruby mocujące pokryw skrzyni korbowej.
- Używając narzędzia składającego się z klucza 27-36, śrub lewej pokrywy skrzyni korbowej i ściągacza generatora, zdejmij osłony Zwróć uwagę, z której połowy karteru jest wyciśnięta pokrywa skrzyni korbowej aby podczas montażu ustawić ją w pierwotnym miejscu.
- przy montażu łożysk (7, 43) i uszczelniaczy zaleca się połówki karteru i pokrywy skrzyni korbowych równomiernie podgrzewać do temperatury 70÷90 st. C
- przy montażu wałów korbowych śruby mocowania korbowych skrzyń zakontrować przez wykrawanie ??? (przeciwnie wykrojone???)
- Podczas montażu tłoka założyć jeden pierścień ustalający (55) w ucho od strony złącza połówek skrzyni korbowej i nałożyć tłok na główkę korbowodu tak, aby strzałka na denku tłoka wskazywała kierunek odwrotnym do ruchu motocykla. Nasmarowany olejem palec tłoka (51) zamontować w otwór tłoka i zablokować drugim pierścieniem. Tak samo zamontować drugi tłok.
- montaż skrzyni biegów wykonywać na prawej połowie skrzyni korbowej, umieścić wałek pośredni (13) z zębatkami (17, 19, 22) w otworze, a następnie podkładkę o grubości 1,4 mm do wału ślimakowego i oporową podkładkę o grubości 2 mm na wale zdawczym (11). Zamontuj w widełki zmiany biegów zębatki (8) II i IV biegów i (22) I i III biegu. Zębatkę (25) nadziać na wał pośredni, a wał wrzeciona (ślimaka) (15) włożyć do gniazda. Przy tym należy zwrócić uwagę na to, żeby punkt od rdzenia na wale ślimakowym pokrywała się ze znacznikiem sektorze (18) zmiany biegów. Po tym zamontować wał wejściowy (10) i zębatkę (25) I biegu na wale pośrednim. Sprawdź poprawność montażu skrzynki przełączając biegi. Jeśli biegi zmieniają się normalnie, montaż skrzyni biegów jest prawidłowy.
W oś prawego wału korbowego zamontować wpust i nałożyć koło zamachowe (3). Oczyścić płaszczyznę połączenia połówek skrzyń korbowych ze starego laku i nasmarować lakierem bakelitowym LBS-3, GOST 901-71 lub klejem Bf 4 GOST 12172-74. Włożyć wpust do półosi wału korbowego lewej połowy skrzyni korbowej i połączyć lewą połówkę z prawą. Przed połączeniem połówek skrzyni korbowej zębatkę (25) z wału pośredniego zdjąć i wstawić ją do bocznego otworu lewej połówki karteru
22
i podtrzymywać ręką podczas montażu.
Dopasowując wpustowe wcięcie koła zamachowego do wpustu lewego wału korbowego i wały skrzyni biegów z ich otworami, połączyć połówki skrzyni korbowej, wycisnąć blokadę (fiksator?) biegów w stronę od wału ślimakowego (?). Zamontować tuleje (? Czopy zatyczki, korki?) na swoje miejsca. Dokręć śruby mocujące.
Aby zapewnić szczelinę między ścianami komory korbowej a policzkami wałów korbowych, przed dokręceniem koła zamachowego śrubą, wykonaj (przeprowadź) (zmianę) przesunięcie wałów korbowych do siebie lekkimi uderzeniami drewnianego młotka. Zamontować koło zamachowe pośrodku wnęki karteru i dokręcić śrubę momentem 160 Nm (16 kGm). Wlej 0,1 l oleju do wnęki koła zamachowego, zamocuj pokrywę luku. Sprawdź łatwość obracania wału korbowego i luzy osiowe wałów wtórnego i pośredniego, które powinna wynosić odpowiednio od 0,06 do 0,5 mm i od 0,05 do 0,45 mm. Luzy regulować montując podkładki pod pierścienie blokujące łożysk po lewej stronie skrzyni korbowej po przesunięciu tych łożysk w głąb karteru. Luz osiowy wałka zmiany biegów nie powinien przekraczać 0,05 mm, który ustawia się przesuwając wał w kierunku prawej pokrywy skrzyni korbowej. Przy tym należy przesunąć krzywkę (16) automatu wysprzęglającego w lewo i dokręcić ją, a następnie założyć podkładki regulacyjne i zabezpieczyć zawleczką.
Luz osiowy wału ślimaka powinien wynosić 0,1 do 0,4 mm. Zaznacza się on (? Jest zaznaczony ???) w procesie składania skrzyni biegów do złożenia połówek karteru i jest regulowany przez zainstalowanie podkładek po lewej stronie skrzyni korbowej.
Podczas montażu sprzęgła należy sprawdzić, czy końce zębatego wieńca (pierścienia) zewnętrznego bębna (41) i koła zębate wału korbowego (42) znajdowały się w tej samej płaszczyźnie w granicach +/- 0,4 mm. Regulacja poprzez zainstalowanie podkładek na wale wejściowym (pierwotnym) pod tuleją dystansową (?).
Podczas montażu cylindrów (4) załóż uszczelki na kołnierze skrzyni korbowej (5) i pod tłokiem ustawić drewniane widełki (?) lub klocki, ustawić styki pierścieni tłokowych (52) na kołkach blokujących, ścisnąć pierścienie metalową taśmą i ostrożnie założyć cylinder, uprzednio nasmarowawszy jego gładź olejem. Założyć głowice cylindrów (2) na szpilki, dokręcić rurę ssącą i dokręcić nakrętki mocujące na szpilkach na krzyż. Dokręcenie śrub mocujących rozgałęzienie (ssące) należy rozpocząć od dwóch środkowych.
Głowice cylindrów dokręcamy nakrętkami z siłą 25÷30 Hm (2,5 ÷3 kGm).
Konserwacja skrzyni biegów polega na ciągłym utrzymywaniu wymaganej ilości oleju i jego wymianie w czasie, Poziom oleju musi odpowiadać górnemu znakowi na wskaźniku, który jest przymocowany do pokrywy otworu regulacji sprzęgła.
23
Najlepiej wymienić olej od razu po jeździe na rozgrzanym silniku. Najpierw spuść zużyty olej przez otwór spustowy i wlej 0,5÷1,0 litra świeżego oleju przez otwór włazu w lewej pokrywie skrzyni korbowej i pozwól silnikowi pracować przez 1–2 minuty. Następnie spuść olej i wlej litr świeżego oleju.
24

Вторичныи – wtórny, drugorzędny
Кулачок – krzywka
Втyлка – tuleja (?)
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 04 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Halo, halo! Witam po przerwie. Przerwa wynikła głównie z oczekiwania na wyprostowanie/wycentrowanie wału i na szlif cylindrów. W międzyczasie kupiłem tłoki od Cerberona, I szlif. I dwa razy pierścienie bo jedne zaginęły w akcji (a potem się znalazły... poza jednym pękniętym - sam go pękłem...). A mechanik, który robił tymczasem hamulce, i który rozebrał silnik celem wyjęcia wału i tłoków uznał że dość już garażowania mojego traktorka i mi go oddał z silnikiem w rozsypce czyli teraz sam muszę go złożyć a że nie rozbierałem to potrzebuję wsparcia.
Zacząłem od tłumaczenia instrukcji w zakresie rozbierania silnika. Pewnie jeszcze coś dalej potłumaczę jeśli będą istotne przy składaniu informacje. Oglądnąłem też na youtube filmiki rosyjskie (bądź ukraińskie) z rozbiórki i złożenia silnika Jupitera. Nie napawają mnie otuchą gdyż różnych rzeczy nie wiem, które dla składających są oczywiste. Ale może "wyjdzie w praniu". Nie wiem poza tym czy długo będę mógł zajmować garaż Żony... swojego nie mam. Dzisiaj mam zaplanowane cd. tłumaczenia i zamówienie w Klasykmoto uszczelek i może czegoś jeszcze jak przejrzę co mają to zobaczę.
Jeżeli jest tu ktoś z doświadczeniem w składaniu Iża Jupitera (szczególnie piątki) to proszę o ewentualną wirtualną pomoc. Ja oprócz roweru i jakichś AGD to raczej nic tak poważnego nie składałem. Najgorsze że nie rozbierałem, byłoby łatwiej. Ale cóż - "Audates fortuna iuvat!"

Nawiasem mówiąc ogarnia mnie idea fix żeby przerobić mój traktorek na elektryka...ale to już nie to forum, bo w motocyklu byłoby to chyba dość szalone.

[ Dodano: Sro 04 Lis, 2020 ]
Przy okazji przyznam się do pewnego zupełnie niezgodnego ze sztuką i zdrowym rozsądkiem działania. Te tłoki - jak już je odebrałem razem z cylindrami po szlifie (szlif był dopasowany do tłoków na 8÷10 setek luzu) wygrzałem w piekarniku. I to oczywiście wszystko zepsuło... ale jakoś za bardzo się nie przejmuję, będzie dobrze - one i tak by się podczas pracy odkształciły, lepiej że teraz. Jeden nadal chodził z wyraźnym luzem ale drugi zaczął trochę trzeć. Ponieważ cylindry są trochę brudne po obróbce (szlifierz mówił że trzeba je przed złożeniem umyć) to przy suwaniu tłoka w cylindrze pokazują się wyraźnie miejsca styku powierzchni. I ja te miejsca delikatnie papierkiem ściernym koryguję, wkładam ponownie znowu koryguję i aktualnie (choć uważam że to jeszcze nie koniec) oba chodzą dość luźno ale ciągle widać nierównomierność przylegania - a jeśli styk pracujących części odbywa się na małych powierzchniach to ciepło tam się wydziela i w ogóle tarcie większe bo nierównomierny film olejowy itd. Więc jeszcze trochę popracuję a potem niech się dociera w pracy... szlifierz tak w ogóle powiedział że trzeba teraz traktować jak na dotarcie mieszankę robić nawet 1:15 i w ogóle kupić jakiś olej Castrol do dwusuwów... i tak kilka tysięcy kilometrów albo jakoś przeliczyc na motogodziny. Szkoda że nie można postawić na wolnych obrotach żeby się docierał... Wobec mojego planowanego sposobu użytkowania to już do końca życia będę miał pojazd na dotarciu...
Odnośnie tej przeróbki na elektryka. w międzyczasie kupiłem silnik od faceta z Łodzi (blisko) który w takowym ZIMie wymienił silnik na jakiś inny. A zrobił to dlatego że z tamtym miał ciągle kłopoty przed czym i mnie ostrzegał. W jego silniku brak prądnicy i źle działa kopniak co do innych rzeczy nie wiem, ale jeśli biegi chodzą to by była dobra baza do przeróbki. Usunąłbym cylindry, wał korbowy zastąpiłbym jakimś prostym wytoczonym według wymiarów i od strony wyjścia na prądnicę napędziłbym silnikiem elektrycznym powiedzmy o mocy 10 kW ale można i mniejszym o podobnych prędkościach obrotowych co zresztą jest bez znaczenia. Silnik umieściłbym w miejscu zdemontowanych cylindrów. Po usunięciu baku i tłumika powstałoby miejsce na baterię akumulatorów. Do tego sterownik - wszystkie te części powinno się dostać przez Aliekspress i tak poszedłbym z postępem. Akurat nie odczuwam potrzeby słuchania pracy silnika spalinowego szczególnie w lesie i dodatkowy plus - właśnie elektrykiem mógłbym chyba jeździć legalnie po lesie...

[ Dodano: Sro 04 Lis, 2020 ]
Jednak czuję też taki mus żeby skończyć co zacząłem i doprowadzić sprzęt do normalnej pracy na tym silniku co jest. Najchętniej kupiłbym drugi do przeróbki...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Czw 30 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Pierścienie mam od Cerebrona, jeden jak już wspomniałem pękł i trzeba będzie dobrać inny. Na szczęście wiem gdzie dorabiają w Łodzi a szlifierz i prostowacz wałów mówił że może coś znajdzie.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 28 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
dałem wczoraj komplet do szlifu - na Próchnika w Łodzi. Choć facet mówił że może nie wydać na pierwszy szlif... No zobaczymy. Trochę prześladuje mnie brak doświadczenia z takim sprzętem i pech... Facet zdejmował pierścienie z tłoków, męczył się dmuchał na palce więc wziąłem jeden żeby zdjąć samodzielnie a pierścień prysnął jak zapałka, jakby był ze szkła... znaczy - złamał się. Gość był wkurzony mnie było głupio. Nie myślałem że to takie kruche. Problem o tyle mały że dorabiają takie pierścienie. Drugi problem to termin - gość ma dużo zleceń mówi że będzie dzwonił ale tak raczej w końcu sierpnia. Oj, nie nacieszę się tym traktorkiem w tym roku...

[ Dodano: Wto 28 Lip, 2020 ]
Kołki sprężyste rzeczywiście powinny się sprawdzić - cóż za późno. Przy okazji pytanie - ten gość od szlifowania zapytał mnie (?) jaki luz zrobić - nie miałem pojęcia. On zaproponował 7 setek. Powiedział że zwyczajowo robi się 1 setkę na centymetr średnicy a tu ze względu na wątpliwości co do skuteczności chłodzenia dodałby jeszcze jedną setkę. Całkiem mi się to nie zgadza z instrukcją gdzie pasowania są podane (przypomniało mi się o instrukcji i tabeli w niej zawartej dopiero po wizycie). W tabeli doboru dla poszczególnych grup rozmiarowych cylindra i tłoka jest raczej luz 2 setki, a właściwie od jednej do trzech jeśli dobrze odczytuję zapis: cylinder 62,00+0,01, tłok 61,98+0,01. Analogicznie w kolejnych grupach: 62,01+0,01 i 61,99+0,01 i tak dalej. O szlifach nie widziałem w instrukcji.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 27 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Ja się poddałem - opinia większości mechaników była że tego tłoka nie ma co już wkładać głównie ze względu na ten kołeczek, wszyscy bali się go ponownie mocować. Przyznaję że sam tez strefiłem i nie podjąłem ryzyka zrobić tego własnoręcznie. Cylindry będą szlifowane, tłoki od Cerberona na pierwszy szlif albo się sprawdzą albo nie... szkoda bo do tego tłoka już wtedy nie wrócimy. Ja myślę że te przytarcia nie obejmujące krawędzi tłoka są jak najbardziej do zeszlifowania bo tłok tymi częściami powierzchni nie pracuje... tyle że luzu już jest sporo a to z kolei załatwiają przynajmniej w znacznej części pierścienie (już mam dorobione do aktualnych, nominalnych cylindrów). Jak się tłoki od Cerebrona zatrą to mam do kupienia w Łodzi silnik od ZIMa za jakiś 1000... od mechanika podobno po remoncie. Gdybym wiedział jak dobrze osadzić ten kołeczek to bym popróbował tak jeździć - zawsze mogę po zatarciu robić szlif i wkładać te nowe tłoki.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Nie 26 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
https://photos.app.goo.gl/xYww8xhZXo7n7pXM6
Tak wygląda mój zatarty tłok po umyciu w płynie do czyszczenia kominków (Ludwik), obskrobaniu grubego nagaru z górnej krawędzi (nad pierwszym od góry rowkiem na pierścień i delikatnym przetarciu papierkiem ściernym 400. Zwracam uwagę na brak kołeczka od zamka. Licho wie co tam się działo. A gdyby nie rozebranie silnika dla prostowania wału tobym tak jeździł... bo chodził przecież...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 24 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Zdobyłem jeden dobry używany cylinderek (od Zaporożca) identyczny z jednym z moich zdemontowanych. Ten swój spróbuje zregenerować czyli usunąć drobne ślady rdzy i wygładzić papierem ściernym. Wydaje mi się że to się może udać. Mam już nowe tłoki na 62,25 czyli pierwszy szlif (od Cerberona) są jakieś takie jasne, jakby nieco cięższe od oryginalnych. To są nowe tłoki, jakaś bieżąca produkcja. Może je wygrzeję (choć to podobno gusła...) Dla mnie byłoby idealnie wygrzać i obrobić ale niewykonalne.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 88096

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 22 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Cylinderki dostałem rzekomo idealnie zgodne - włoskie. Okazało się że nie są tak bardzo zgodne w podstawowych wymiarach... mechanik zażądał wymiany a ja już nie pamiętam gdzie mam paragon, ech drepczę w miejscu...
 
Strona 1 z 6
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna