IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Znalezionych wyników: 91
IZHMOTO.PL Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 23 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Chyba nie znam grubości nominalnej tych uszczelek (pod pokrywy boczne, bo połówki silnika chcę złożyć na silikon czy coś) może 0,5 mm byłoby dobrze?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 17 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Dzięki za odpowiedź. Zawsze to miło jak się nie pisze tylko do siebie. Przejrzałem trochę historii forum, w kilku działach silnikowych szczególnie w temacie Jupiterów i widziałem że były wątki skończone na jednym wpisie z pytaniem... nikt nie odpowiedział, koniec. Swoją drogą przy okazji (to było wczoraj) trochę się zdziwiłem. Ktoś napisał o regulacji luzów wałów skrzyni biegów przy pomocy podkładek wstawianych między łożysko prawej strony a pierścień oporowy i cała dyskusja na ten temat i jakieś dziwienie się. A to jest dokładnie opisane w instrukcji, która jest w archiwum forum. Dziwne.
Co do uszczelek to może zrobię sam, może skorzystam z firmy z Łodzi, robią uszczelki za niezbyt duże pieniądze, wystarczy dać im część na którą maja pasować. Już im zadałem uszczelki pod głowicę i do wydechu. O gambicie nie słyszałem ale widzę że jest to dość słuszny kierunek. Można i tak. Co do piłowania tłoków - nie doczytałeś o czym pisałem. po wygrzaniu tłoków po prostu przestały pasować do przeszlifowanych cylindrów. Muszę je dopasować. początkowo myślałem że źle zrobiłem wygrzewając już po szlifie cylindrów ale nie! Bo one i tak by spuchły w pracy i raczej by się zatarły. Teraz jak jeszcze trochę nad nimi popracuję jest szansa że sie uda. może nawet jeszcze raz wygrzeję. Co do złomu kombinowanego z wynalazków. Ok. Mogą pochować traktorek ze mną. Wątpię żeby ktoś nim sobie zawracał jeszcze później głowę. Jeśli przerobię go na elektryka może będzie fajniejszy dla mnie ale swoją drogą zamierzam zachować oryginalne rozwiązanie i możliwość przywrócenia do oryginału. I tyle na razie. Sporo już zrozumiałem co do składania reszta wyjdzie w praniu. Któryś forumowicz w dawnym wątku chwalił się że zna silnik Jupitera od podszewki, jakby co będę szukał z nim kontaktu. Biadoliłem że nikt nic nie pisze bo biorę się za coś dla mnie trudnego. potrzebuję pomocy. Ale jakoś chyba dam radę. Może potem będę mógł pomóc komuś innemu. Na razie! Mam teraz inne zadania (od Żony więc priorytet) ale niedługo biorę się za silnik.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 16 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Cóż, nikt tu do mnie nie zagląda... sam sobie będę pisał na zasadzie dziennika.
Skończyłem tłumaczyć instrukcję w zakresie rozkładania i montażu silnika. Znalazłem kilka filmików pokazujących montaż silnika Jupitera. Jeszcze przydałyby się uszczelki... pod cylindry mam zamówione, teraz pod pokrywy boczne karteru i zobaczymy co jeszcze będę potrzebował. Pomiędzy połówkami głównymi karteru chyba dam jakiś uszczelniacz typu hermetyk albo cienką papierową uszczelkę z towotem.
Przetłumaczony fragment instrukcji zamieszczam, może kiedyś komuś się przyda:

KOLEJNOŚĆ DEMONTAŻU SILNIKA
W celu całkowitego demontażu silnika należy:
- wyjąć silnik z ramy;
- rozłączyć złącze gaźnika;
- zdjąć prawą pokrywę i prądnicę 6 (rys. 4);
- zdjąć pedał zmiany biegów (27) i pedał (26) mechanizmu rozruchowego;
- zdjąć osłonę 49, wirnik wentylatora, lewą pokrywę skrzyni korbowej (kartera);
- odkręcić nakrętki (39) sprężyn sprzęgła, zdjąć sprężyny z zaślepkami;
- zdjąć płytę dociskową i tarcze sprzęgła;
- odkręcić nakrętkę na wale wejściowym (10) (lewy gwint) blokując tłok (53) drewnianym klockiem przez okno wylotowe cylindra;
- zdjąć bęben wewnętrzny (34) sprzęgła;
- zdjąć podkładkę zabezpieczającą i odkręcić śrubę koła zębatego (42) wału korbowego;
- zdjąć łańcuch silnika z kołem zębatym wału korbowego i bębnem sprzęgła;
- zdjąć wpust(?) i podkładkę sprężystą z półosi lewego wału korbowego;
- zdjąć na wale wejściowym (10) skrzyni biegów tuleję dystansową i podkładki regulacyjne;
- z otworu w wale wejściowym wyjąć drążek popychacza i kulkę;
- nałożyć pedał mechanizmu rozruchowego na wałek (24) mechanizmu rozruchowego i trzymając końcówkę sprężyny ręką, lekko wysunąć wał do siebie, następnie ostrożnie rozpuścić sprężynę i zdjąć wał;
- zdjąć osłonę luku koła zamachowego, spuścić olej z wnęki, poluzować śrubę mocującą koło zamachowe;
- zdjąć dolną rurę odgałęzienia osłony (?)
21
- odkręcić siedem śrub mocujących połówki skrzyni korbowej
- Wycisnąć przednią tuleję i rozdzielić skrzynię korbową lekkimi uderzeniami drewnianego młotka na końce wałów skrzyni biegów, jednocześnie rozdzielając połówki skrzyni korbowej śrubokrętem włożonym w przednią szczelinę między połówkami skrzyni korbowej (uważać, aby nie zgubić wpustów wału korbowego).
- Wszystkie części skrzyni biegów, z wyjątkiem wału zmiany biegów, i wału wyjściowego, można wyjąć ze skrzyni korbowej po tym demontażu.
- celem demontażu wałów korbowych (50) trzeba zdjąć głowice cylindrów (2) cylindry (4) i tłoki (53) wykręcić śruby mocujące pokryw skrzyni korbowej.
- Używając narzędzia składającego się z klucza 27-36, śrub lewej pokrywy skrzyni korbowej i ściągacza generatora, zdejmij osłony Zwróć uwagę, z której połowy karteru jest wyciśnięta pokrywa skrzyni korbowej aby podczas montażu ustawić ją w pierwotnym miejscu.
- przy montażu łożysk (7, 43) i uszczelniaczy zaleca się połówki karteru i pokrywy skrzyni korbowych równomiernie podgrzewać do temperatury 70÷90 st. C
- przy montażu wałów korbowych śruby mocowania korbowych skrzyń zakontrować przez wykrawanie ??? (przeciwnie wykrojone???)
- Podczas montażu tłoka założyć jeden pierścień ustalający (55) w ucho od strony złącza połówek skrzyni korbowej i nałożyć tłok na główkę korbowodu tak, aby strzałka na denku tłoka wskazywała kierunek odwrotnym do ruchu motocykla. Nasmarowany olejem palec tłoka (51) zamontować w otwór tłoka i zablokować drugim pierścieniem. Tak samo zamontować drugi tłok.
- montaż skrzyni biegów wykonywać na prawej połowie skrzyni korbowej, umieścić wałek pośredni (13) z zębatkami (17, 19, 22) w otworze, a następnie podkładkę o grubości 1,4 mm do wału ślimakowego i oporową podkładkę o grubości 2 mm na wale zdawczym (11). Zamontuj w widełki zmiany biegów zębatki (8) II i IV biegów i (22) I i III biegu. Zębatkę (25) nadziać na wał pośredni, a wał wrzeciona (ślimaka) (15) włożyć do gniazda. Przy tym należy zwrócić uwagę na to, żeby punkt od rdzenia na wale ślimakowym pokrywała się ze znacznikiem sektorze (18) zmiany biegów. Po tym zamontować wał wejściowy (10) i zębatkę (25) I biegu na wale pośrednim. Sprawdź poprawność montażu skrzynki przełączając biegi. Jeśli biegi zmieniają się normalnie, montaż skrzyni biegów jest prawidłowy.
W oś prawego wału korbowego zamontować wpust i nałożyć koło zamachowe (3). Oczyścić płaszczyznę połączenia połówek skrzyń korbowych ze starego laku i nasmarować lakierem bakelitowym LBS-3, GOST 901-71 lub klejem Bf 4 GOST 12172-74. Włożyć wpust do półosi wału korbowego lewej połowy skrzyni korbowej i połączyć lewą połówkę z prawą. Przed połączeniem połówek skrzyni korbowej zębatkę (25) z wału pośredniego zdjąć i wstawić ją do bocznego otworu lewej połówki karteru
22
i podtrzymywać ręką podczas montażu.
Dopasowując wpustowe wcięcie koła zamachowego do wpustu lewego wału korbowego i wały skrzyni biegów z ich otworami, połączyć połówki skrzyni korbowej, wycisnąć blokadę (fiksator?) biegów w stronę od wału ślimakowego (?). Zamontować tuleje (? Czopy zatyczki, korki?) na swoje miejsca. Dokręć śruby mocujące.
Aby zapewnić szczelinę między ścianami komory korbowej a policzkami wałów korbowych, przed dokręceniem koła zamachowego śrubą, wykonaj (przeprowadź) (zmianę) przesunięcie wałów korbowych do siebie lekkimi uderzeniami drewnianego młotka. Zamontować koło zamachowe pośrodku wnęki karteru i dokręcić śrubę momentem 160 Nm (16 kGm). Wlej 0,1 l oleju do wnęki koła zamachowego, zamocuj pokrywę luku. Sprawdź łatwość obracania wału korbowego i luzy osiowe wałów wtórnego i pośredniego, które powinna wynosić odpowiednio od 0,06 do 0,5 mm i od 0,05 do 0,45 mm. Luzy regulować montując podkładki pod pierścienie blokujące łożysk po lewej stronie skrzyni korbowej po przesunięciu tych łożysk w głąb karteru. Luz osiowy wałka zmiany biegów nie powinien przekraczać 0,05 mm, który ustawia się przesuwając wał w kierunku prawej pokrywy skrzyni korbowej. Przy tym należy przesunąć krzywkę (16) automatu wysprzęglającego w lewo i dokręcić ją, a następnie założyć podkładki regulacyjne i zabezpieczyć zawleczką.
Luz osiowy wału ślimaka powinien wynosić 0,1 do 0,4 mm. Zaznacza się on (? Jest zaznaczony ???) w procesie składania skrzyni biegów do złożenia połówek karteru i jest regulowany przez zainstalowanie podkładek po lewej stronie skrzyni korbowej.
Podczas montażu sprzęgła należy sprawdzić, czy końce zębatego wieńca (pierścienia) zewnętrznego bębna (41) i koła zębate wału korbowego (42) znajdowały się w tej samej płaszczyźnie w granicach +/- 0,4 mm. Regulacja poprzez zainstalowanie podkładek na wale wejściowym (pierwotnym) pod tuleją dystansową (?).
Podczas montażu cylindrów (4) załóż uszczelki na kołnierze skrzyni korbowej (5) i pod tłokiem ustawić drewniane widełki (?) lub klocki, ustawić styki pierścieni tłokowych (52) na kołkach blokujących, ścisnąć pierścienie metalową taśmą i ostrożnie założyć cylinder, uprzednio nasmarowawszy jego gładź olejem. Założyć głowice cylindrów (2) na szpilki, dokręcić rurę ssącą i dokręcić nakrętki mocujące na szpilkach na krzyż. Dokręcenie śrub mocujących rozgałęzienie (ssące) należy rozpocząć od dwóch środkowych.
Głowice cylindrów dokręcamy nakrętkami z siłą 25÷30 Hm (2,5 ÷3 kGm).
Konserwacja skrzyni biegów polega na ciągłym utrzymywaniu wymaganej ilości oleju i jego wymianie w czasie, Poziom oleju musi odpowiadać górnemu znakowi na wskaźniku, który jest przymocowany do pokrywy otworu regulacji sprzęgła.
23
Najlepiej wymienić olej od razu po jeździe na rozgrzanym silniku. Najpierw spuść zużyty olej przez otwór spustowy i wlej 0,5÷1,0 litra świeżego oleju przez otwór włazu w lewej pokrywie skrzyni korbowej i pozwól silnikowi pracować przez 1–2 minuty. Następnie spuść olej i wlej litr świeżego oleju.
24

Вторичныи – wtórny, drugorzędny
Кулачок – krzywka
Втyлка – tuleja (?)
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 04 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Halo, halo! Witam po przerwie. Przerwa wynikła głównie z oczekiwania na wyprostowanie/wycentrowanie wału i na szlif cylindrów. W międzyczasie kupiłem tłoki od Cerberona, I szlif. I dwa razy pierścienie bo jedne zaginęły w akcji (a potem się znalazły... poza jednym pękniętym - sam go pękłem...). A mechanik, który robił tymczasem hamulce, i który rozebrał silnik celem wyjęcia wału i tłoków uznał że dość już garażowania mojego traktorka i mi go oddał z silnikiem w rozsypce czyli teraz sam muszę go złożyć a że nie rozbierałem to potrzebuję wsparcia.
Zacząłem od tłumaczenia instrukcji w zakresie rozbierania silnika. Pewnie jeszcze coś dalej potłumaczę jeśli będą istotne przy składaniu informacje. Oglądnąłem też na youtube filmiki rosyjskie (bądź ukraińskie) z rozbiórki i złożenia silnika Jupitera. Nie napawają mnie otuchą gdyż różnych rzeczy nie wiem, które dla składających są oczywiste. Ale może "wyjdzie w praniu". Nie wiem poza tym czy długo będę mógł zajmować garaż Żony... swojego nie mam. Dzisiaj mam zaplanowane cd. tłumaczenia i zamówienie w Klasykmoto uszczelek i może czegoś jeszcze jak przejrzę co mają to zobaczę.
Jeżeli jest tu ktoś z doświadczeniem w składaniu Iża Jupitera (szczególnie piątki) to proszę o ewentualną wirtualną pomoc. Ja oprócz roweru i jakichś AGD to raczej nic tak poważnego nie składałem. Najgorsze że nie rozbierałem, byłoby łatwiej. Ale cóż - "Audates fortuna iuvat!"

Nawiasem mówiąc ogarnia mnie idea fix żeby przerobić mój traktorek na elektryka...ale to już nie to forum, bo w motocyklu byłoby to chyba dość szalone.

[ Dodano: Sro 04 Lis, 2020 ]
Przy okazji przyznam się do pewnego zupełnie niezgodnego ze sztuką i zdrowym rozsądkiem działania. Te tłoki - jak już je odebrałem razem z cylindrami po szlifie (szlif był dopasowany do tłoków na 8÷10 setek luzu) wygrzałem w piekarniku. I to oczywiście wszystko zepsuło... ale jakoś za bardzo się nie przejmuję, będzie dobrze - one i tak by się podczas pracy odkształciły, lepiej że teraz. Jeden nadal chodził z wyraźnym luzem ale drugi zaczął trochę trzeć. Ponieważ cylindry są trochę brudne po obróbce (szlifierz mówił że trzeba je przed złożeniem umyć) to przy suwaniu tłoka w cylindrze pokazują się wyraźnie miejsca styku powierzchni. I ja te miejsca delikatnie papierkiem ściernym koryguję, wkładam ponownie znowu koryguję i aktualnie (choć uważam że to jeszcze nie koniec) oba chodzą dość luźno ale ciągle widać nierównomierność przylegania - a jeśli styk pracujących części odbywa się na małych powierzchniach to ciepło tam się wydziela i w ogóle tarcie większe bo nierównomierny film olejowy itd. Więc jeszcze trochę popracuję a potem niech się dociera w pracy... szlifierz tak w ogóle powiedział że trzeba teraz traktować jak na dotarcie mieszankę robić nawet 1:15 i w ogóle kupić jakiś olej Castrol do dwusuwów... i tak kilka tysięcy kilometrów albo jakoś przeliczyc na motogodziny. Szkoda że nie można postawić na wolnych obrotach żeby się docierał... Wobec mojego planowanego sposobu użytkowania to już do końca życia będę miał pojazd na dotarciu...
Odnośnie tej przeróbki na elektryka. w międzyczasie kupiłem silnik od faceta z Łodzi (blisko) który w takowym ZIMie wymienił silnik na jakiś inny. A zrobił to dlatego że z tamtym miał ciągle kłopoty przed czym i mnie ostrzegał. W jego silniku brak prądnicy i źle działa kopniak co do innych rzeczy nie wiem, ale jeśli biegi chodzą to by była dobra baza do przeróbki. Usunąłbym cylindry, wał korbowy zastąpiłbym jakimś prostym wytoczonym według wymiarów i od strony wyjścia na prądnicę napędziłbym silnikiem elektrycznym powiedzmy o mocy 10 kW ale można i mniejszym o podobnych prędkościach obrotowych co zresztą jest bez znaczenia. Silnik umieściłbym w miejscu zdemontowanych cylindrów. Po usunięciu baku i tłumika powstałoby miejsce na baterię akumulatorów. Do tego sterownik - wszystkie te części powinno się dostać przez Aliekspress i tak poszedłbym z postępem. Akurat nie odczuwam potrzeby słuchania pracy silnika spalinowego szczególnie w lesie i dodatkowy plus - właśnie elektrykiem mógłbym chyba jeździć legalnie po lesie...

[ Dodano: Sro 04 Lis, 2020 ]
Jednak czuję też taki mus żeby skończyć co zacząłem i doprowadzić sprzęt do normalnej pracy na tym silniku co jest. Najchętniej kupiłbym drugi do przeróbki...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Czw 30 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Pierścienie mam od Cerebrona, jeden jak już wspomniałem pękł i trzeba będzie dobrać inny. Na szczęście wiem gdzie dorabiają w Łodzi a szlifierz i prostowacz wałów mówił że może coś znajdzie.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 28 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
dałem wczoraj komplet do szlifu - na Próchnika w Łodzi. Choć facet mówił że może nie wydać na pierwszy szlif... No zobaczymy. Trochę prześladuje mnie brak doświadczenia z takim sprzętem i pech... Facet zdejmował pierścienie z tłoków, męczył się dmuchał na palce więc wziąłem jeden żeby zdjąć samodzielnie a pierścień prysnął jak zapałka, jakby był ze szkła... znaczy - złamał się. Gość był wkurzony mnie było głupio. Nie myślałem że to takie kruche. Problem o tyle mały że dorabiają takie pierścienie. Drugi problem to termin - gość ma dużo zleceń mówi że będzie dzwonił ale tak raczej w końcu sierpnia. Oj, nie nacieszę się tym traktorkiem w tym roku...

[ Dodano: Wto 28 Lip, 2020 ]
Kołki sprężyste rzeczywiście powinny się sprawdzić - cóż za późno. Przy okazji pytanie - ten gość od szlifowania zapytał mnie (?) jaki luz zrobić - nie miałem pojęcia. On zaproponował 7 setek. Powiedział że zwyczajowo robi się 1 setkę na centymetr średnicy a tu ze względu na wątpliwości co do skuteczności chłodzenia dodałby jeszcze jedną setkę. Całkiem mi się to nie zgadza z instrukcją gdzie pasowania są podane (przypomniało mi się o instrukcji i tabeli w niej zawartej dopiero po wizycie). W tabeli doboru dla poszczególnych grup rozmiarowych cylindra i tłoka jest raczej luz 2 setki, a właściwie od jednej do trzech jeśli dobrze odczytuję zapis: cylinder 62,00+0,01, tłok 61,98+0,01. Analogicznie w kolejnych grupach: 62,01+0,01 i 61,99+0,01 i tak dalej. O szlifach nie widziałem w instrukcji.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 27 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Ja się poddałem - opinia większości mechaników była że tego tłoka nie ma co już wkładać głównie ze względu na ten kołeczek, wszyscy bali się go ponownie mocować. Przyznaję że sam tez strefiłem i nie podjąłem ryzyka zrobić tego własnoręcznie. Cylindry będą szlifowane, tłoki od Cerberona na pierwszy szlif albo się sprawdzą albo nie... szkoda bo do tego tłoka już wtedy nie wrócimy. Ja myślę że te przytarcia nie obejmujące krawędzi tłoka są jak najbardziej do zeszlifowania bo tłok tymi częściami powierzchni nie pracuje... tyle że luzu już jest sporo a to z kolei załatwiają przynajmniej w znacznej części pierścienie (już mam dorobione do aktualnych, nominalnych cylindrów). Jak się tłoki od Cerebrona zatrą to mam do kupienia w Łodzi silnik od ZIMa za jakiś 1000... od mechanika podobno po remoncie. Gdybym wiedział jak dobrze osadzić ten kołeczek to bym popróbował tak jeździć - zawsze mogę po zatarciu robić szlif i wkładać te nowe tłoki.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Nie 26 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
https://photos.app.goo.gl/xYww8xhZXo7n7pXM6
Tak wygląda mój zatarty tłok po umyciu w płynie do czyszczenia kominków (Ludwik), obskrobaniu grubego nagaru z górnej krawędzi (nad pierwszym od góry rowkiem na pierścień i delikatnym przetarciu papierkiem ściernym 400. Zwracam uwagę na brak kołeczka od zamka. Licho wie co tam się działo. A gdyby nie rozebranie silnika dla prostowania wału tobym tak jeździł... bo chodził przecież...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 24 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Zdobyłem jeden dobry używany cylinderek (od Zaporożca) identyczny z jednym z moich zdemontowanych. Ten swój spróbuje zregenerować czyli usunąć drobne ślady rdzy i wygładzić papierem ściernym. Wydaje mi się że to się może udać. Mam już nowe tłoki na 62,25 czyli pierwszy szlif (od Cerberona) są jakieś takie jasne, jakby nieco cięższe od oryginalnych. To są nowe tłoki, jakaś bieżąca produkcja. Może je wygrzeję (choć to podobno gusła...) Dla mnie byłoby idealnie wygrzać i obrobić ale niewykonalne.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 22 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Cylinderki dostałem rzekomo idealnie zgodne - włoskie. Okazało się że nie są tak bardzo zgodne w podstawowych wymiarach... mechanik zażądał wymiany a ja już nie pamiętam gdzie mam paragon, ech drepczę w miejscu...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 11 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Zamówiłem wbrew wcześniejszym rozważaniom tłoki na pierwszy szlif od Cerberona. Razem z pierścieniami, sworzniami, zabezpieczeniami sworzni. Oraz z "Klasykmoto" komplet uszczelniaczy i uszczelek do silnika Jupitera. Jutro mam mieć cylinderki, jak dostanę tłoki daję cylindry do szlifu i powoli zaczynamy składać. Brak wieści o prostowanym wale...(?).
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 07 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Wczoraj szukałem trochę pompy i cylinderka. znalazłem fajnego starszego mechanika w Pabianicach, który ma trochę rosyjskich starszych części. Mówi że może jakieś podobne cylinderki znajdzie. Pompa chyba zostanie ta co jest czyli od Tavrii - zostaną do niej dostosowane przewody. Tu idzie w miarę dobrze. W kwestii tłoków tez się wypowiedział, że fachowcy będą chcieli mnie wkręcić w remont silnika ale jeśli to jeździło to nie warto - złożyć jak jest i dalej będzie jeździć. No tu bym tylko się zastanowił nad kołeczkiem zamka - może sam tego nie zrobię i lepiej kupić nowe tłoki chociaż nominalne i złożyć bez szlifu. Ja bym tak najchętniej zrobił. Nowe tłoki z Almotu kosztują po 47 zł/szt. Nie tak wiele. Dorobione pierścienie powinny pasować.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 01 Lip, 2020   Temat: ZIM-350
Trochę szkoda...

[ Dodano: Sro 01 Lip, 2020 ]
To "przełożenie" o którym napisałem odnośnie pompy to jeszcze kwestia dźwigni. Długości pedału hamulca, dalszych przełożeń. W sumie jakie ciśnienie w pompie takie się przeniesie na cylinderki. Mam jeszcze pytanie do ZIM-owych kolegów czy przednie koła mają/mieli ustawione w V? - zbieżne do dołu?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 30 Cze, 2020   Temat: ZIM-350
Ostatnia uwaga - chyba bardzo dobrze trafiona... Jak zaprowadziłem do niego sprzęt pierwszy raz i pytałem o odtworzenie układu hamulcowego, był bardzo optymistyczny."Nie ma problemu" sam dorabia końcówki czy zakuwa czy coś zwoje rurek wiszą końcówki do wkręcania tez różne. Teraz słyszę "ale musi pan kupić wężyki!" Coś tam jeszcze ma być po mojej stronie... nie migam się, co dam radę, to kupię.

A propos pozostawionych części - a narzędzia oryginalne czasem nie zostały? Tzn. pług, obsypnik, brona, kultywator?

[ Dodano: Wto 30 Cze, 2020 ]
I faktycznie uzmysłowiłem sobie, że nijak nie będę musiał hamować bardzo awaryjnie. Jedynie trzeba pamiętać, że wspomagania to tu nie ma. Ale może przełożenie jest większe niż w samochodzie?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 30 Cze, 2020   Temat: ZIM-350
Witam - bardzo miły wpis. Przyznaję że w latach 90-tych pragnienie nabycia i używania ZIM-a było bardziej uzasadnione - teraz to taki trochę sentyment do czegoś czego nie udało się zrealizować kiedyś. Mam tylko nadzieję że moja przygoda z ZIM-em potrwa też chociaż kilka lat i nie będą to lata spędzone wyłącznie na naprawach ;-)
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 30 Cze, 2020   Temat: ZIM-350
Jest tu może jakiś fachowiec od układów hamulcowych? Zaczęliśmy z mechanikiem od złej strony. Miałem gdzieś z ukraińskiego forum informację że w ZIMie są hamulce od Tavrii, pompa hamulcowa miała ukruszony kawałek metalu przy jednym z wejść na przednie kola, trzeba ja wymienić. Kupiłem na Allegro pompę do Tavrii, wyglądała prawie identycznie ale niestety, wejścia na przewody maja gwint M12 (nie znam skoku) a kupiona pompa ma M10 - co oznacza węższe przewody. Mechanik mi się zbuntował, że to nieprawidłowo. Znalazłem na Allegro reduktory/przejściówki z M10 na M12 różne skoki dzwonię do mechanika żeby mi podał jaki gwint a on na to że i tak otwory są mniejsze to bez znaczenia, żadne redukcje, trzeba przerabiać na cieńsze rurki. Ja tak nie uważam, owszem otwór daje pewien spadek ciśnienia przy przepływie ale nie wpływa tak bardzo jak długi przewód a w sumie siła hamowania zostaje taka sama tylko może być dłuższy czas osiągnięcia tej siły. No i pytanie - czy można dawać te redukcje i zostać przy starych przewodach czy zmienić przewody czy w ogóle szukać pompy pasującej (napisałem że zaczęliśmy od złej strony bo trzeba było najpierw wymontować tę pompę zobaczyć czy jest na niej numer i dopiero szukać od czego ona naprawdę jest).
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 23 Cze, 2020   Temat: ZIM-350
matthew100 napisał/a:
mzim napisał/a:
mechanik który mi ten silnik rozebrał upiera się żeby kupować nowe tłoki i robić szlif cylindrów ... i nie znalazłem jednoznacznej porady takiej dla mechanika.

A ten mechanik robił już kiedyś taki bądź podobny silnik? Cylinder ma rysy ? Tłoki są zatarte?

Nooo, ja nie umiem powiedzieć czy zatarte. Widzę ślad na tłoku przede wszystkim taki "przypalony" trochę porysowany. Dla mnie dziwne że nie na jednym lub drugim końcu tylko pośrodku... Ktoś rzucił hasło że brud dostał się przez filtr powietrza - może ktoś jeździł kiedyś bez filtra? a w każdym razie bez oleju w filtrze? Nie ten mechanik raczej nie robi motocykli. Cylinder jest raczej gładki ma prawie niewyczuwalne progi tam dokąd sięgają pierścienie.

[ Dodano: Wto 23 Cze, 2020 ]
Kto wie - może faktycznie z tymi simmeringami to tylko kwestia głupich wpisów w instrukcji? Do sprawdzenia.

[ Dodano: Sro 24 Cze, 2020 ]
Dzisiaj odbieram nowe pierścienie do obecnych tłoków i cylindrów. Również swoje pierścienie i tłoki bo zostawiłem je w punkcie dorabiania. Postaram się pomierzyć jeszcze te tłoki i cylindry i wyrobić sobie własne zdanie. Od Cerberona mam ofertę na tłoki, pierścienie, sworznie tłoków, tulejki główek korbowodu i komplet simmeringów. Ale tłoki nie są oryginalne z epoki. Jakieś nowe. Nie wiem czy Chiny czy współczesna Ukraina.
Inna sprawa że ci którzy straszą że te nowe to takie liche i mają inne współczynniki rozszerzalności cieplnej nie biorą pod uwagę że ja nie będę jeździł dynamicznie i raczej rzadko będzie okazja porządnie dogrzać silnik. Najprędzej przy jeździe na zredukowanych biegach jeśli wymuszone chłodzenie jest niedostateczne.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 23 Cze, 2020   Temat: ZIM-350
Napisałem maila, telefonu nie odebrał. Zobaczymy. Coś mają chyba na klasykmoto muszę też napisać. Oni zdaje się mają więcej niż pokazują ale ceny wydają się trochę jakby z sufitu.

[ Dodano: Wto 23 Cze, 2020 ]
Mam problem bo mechanik który mi ten silnik rozebrał upiera się żeby kupować nowe tłoki i robić szlif cylindrów a fachowcy straszą że jak kupię nieoryginalne to szybko padną i zostanę z niczym bo tych starych tłoków już sie do szlifowanego cylindra nie włoży... wolałbym jeździć aż faktycznie się zatrą czy coś. Swoją drogą próbowałem w necie znaleźć kiedy powinno się robić szlif i nie znalazłem jednoznacznej porady takiej dla mechanika. Czyli że luzy takie a takie czy coś. Że jak dymi i nie ma kompresji to albo szlif albo pierścienie bla, bla... nic mi to nie daje.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 23 Cze, 2020   Temat: ZIM-350
Wczoraj kupiłem parę łożysk wg tabelki z instrukcji do skrzyni biegów i silnika. Gorzej z uszczelniaczami bo jednak takich rozmiarów nie ma. Facet w punkcie zajmującym się renowacją starych motocykli poradził kupić takie jakie są o mniejszych średnicach i wcisnąć na wał - może będzie się wycierał, trudno. Jak za małe na zewnątrz to coś nawinąć. Szukałem na ukraińskim OLXsie kompletu bo dzień wcześniej go widziałem - nie znalazłem... No to będziemy rzeźbić tym co się da.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 53530

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 19 Cze, 2020   Temat: ZIM-350
Nie, to nie o tych luzach pisałem. Tylko w łożyskach igielkowych i na sworzniach w tulejkach? Brak mi określenia. Na Bema już byłem, pierścienie będą i owszem mówili że jakbym miał oryginalne tłoki do kupienia to ok, dobrze by było, ale jak Chiny lub nowe ukraińskie to lepiej zostawić stare.
 
Strona 1 z 5
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna