IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Znalezionych wyników: 108
IZHMOTO.PL Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Nie 09 Sty, 2022   Temat: ZIM-350
tomaszek_le napisał/a:
Jaka gruba ma być ta przekładka? Mogę poszukać Ci czegoś w wytwórni pasów do taśmociągów. Pasy mają kilka grubości i są solidnie zbrojone.

Dziękuję za dobre chęci! Prawdę mówiąc mam chyba dostęp do zużytych taśm taśmociągów węglowych w elektrociepłowni. Jednak myślę że to może za mało. Bardziej chcę pójść w kierunku zewnętrznych osłon. Jak pokrywką będzie za słaba zrobię coś bardziej pancernego.

[ Dodano: Nie 09 Sty, 2022 ]

Osłona z pokrywki słoika twist. Wkładka dość miękka z poliuretanu 80. Zobaczymy.

[ Dodano: Nie 09 Sty, 2022 ]
Oczywiście w pokrywką wyciąłem 4 otwory.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 29 Paź, 2021   Temat: ZIM-350
W jednej z tych przekładek było zbrojenie płótnem ale tylko jedna warstwa. Zastanawiam się jakie siły tu działają? Ten poliuretan jeszcze tkwi w środku, próbowałem dziś jeździć ale nie dało się, bardzo hałasował i - nie wiedzieć czemu - gasł. może paliwa było mało... mam jeszcze jedno poliuretanowe kółko nieco mniej sztywne. Waham się czy zrobić obejmę z ceownika aluminiowego? Boję się że jak wlezie gdzieś w napęd to coś zniszczy...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 18 Paź, 2021   Temat: ZIM-350
Poliuretan też nie wytrzymał... poletko zdążyłem zaorać - no powiedzmy zaorać bo prawdziwy rolnik śmiałby się z tego. Fatalne kłącza jakiegoś chwastu powodują że traktorek czasem prawie dęba chciał stanąć a w każdym razie zatrzymywał się obracając jałowo kołami. Po zablokowaniu dyferencjału lepiej ale i tak czasem nie dawał rady.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 06 Paź, 2021   Temat: ZIM-350
Zrobiłem (zamówiłem) z poliuretanu twardość 85.na razie chodzi. Mimo licznych rzeczy do zrobienia przy nim zacząłem używać tj. Trochę pracować np. Wyrywać małe krzaczki na poletku, które chcę uprawić ale też jeździć dla przyjemności również nielegalnie drogą po wsi. Pierwsza przygoda za mną - skończyło mi się paliwo ponad kilometr od domu, przed wieczorem a ja poza reflektorem nie mam żadnych świateł... Skończyło się dobrze. Lubię mój traktorek.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 17 Wrz, 2021   Temat: ZIM-350
No dobra. Jeżdżę. Po swojej działce. Zrobiłem próbę z doczepionym małym radełkiem na skoszonym nieużytku i idzie dobrze, powiedzmy jak masełko. To z dobrych wiadomości. złe są takie że biegi chodzą nie za bardzo, nie ma siły zwrotnej dźwigni zmiany biegów, działa tylko ta od krzywki "automatu". Na razie jednak nie będę ponownie rozbierał silnika. Daję radę... drugi problem to guma sprzęgła przekazującego napęd na wentylator chłodzący silnik. Już dwie poszły w diabły. Jedna z gumy twardej olejoodpornej druga z nieco twardszej zbrojonej płótnem. Po prawdzie jeszcze jedna kombinowana - pokleiłem tę pierwszą i zrobiłem jej stalową opaskę. tak samo porwana dodatkowo opaska gdzieś pod łańcuszkiem sprzęgła uległa poszarpaniu... na szczęście była cienka, ze stalą w takich miejscach trzeba jednak uważać... Żeby było wiadomo o czym mówię wstawię zdjęcia uszkodzonej gumy i tej połatanej z opaską.

[ Dodano: Pią 17 Wrz, 2021 ]




[ Dodano: Pią 17 Wrz, 2021 ]
https://kot555k1.net/p610712186-mufta-krylchatku-ohlazhdeniya.html
Jak widać ta przekładka mniej więcej odpowiada oryginałowi.

[ Dodano: Pią 17 Wrz, 2021 ]
A tu chyba z poliuretanu?
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/files/v1igkkj2k5m21-UA/image
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 25 Sie, 2021   Temat: ZIM-350
Sprzęt na filmiku to nie pług a obsypnik. ZIM ma w akcesoriach pług jednoskibowy i taki chciałem kupić. Facet zniechęcał mnie w ogóle do prac polowych tym sprzętem. Ale to jeszcze nie koniec. Otóż dzisiaj silnik "zagadał". Jeszcze nie wszystko gra, sprzęgło się zacina w stanie wysprzęglenia, dźwignia zmiany biegów nie chciała wracać ja się trochę nagrzał. Założyłem czujnik temperatury, jakiś wiekowy, umieściłem sondę między cylindrami. Muszę ją jeszcze sprawdzić, jest naprawdę stara. Na razie mogę powiedzieć że w przybliżeniu pokazuje prawdę, jak temperatura na wskaźniku przekraczała 75 st. To nie można było dotknąć cylindrów ale posliniony palec nie syczał. Jeszcze sporo do zrobienia. Hamulce nie puszczają do końca, trzeba by też przesmarować kilkamiejsc z kalamitkami... No i założyć tłumik, dosztukować rury. Zrobić elektryk, usunąć błędy, dołożyć pozycyjne i migacze. Estetykę zostawię na przyszły rok. A propos elektryki - w pierwszym położeniu stacyjki jest pozycyjne a w drugim długie i mijania-to Cyba jakiś błąd?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 16 Sie, 2021   Temat: ZIM-350
Wstyd powiedzieć, ale straciłem rozpęd. Silnik włożony do ramy ale... Jeszcze dorobienie wydechu, dokładniejsze wyregulowanie sprzęgła - a z tym jest kłopot, ustawienie zapłonu... Tymczasem byłem na spływie kajakowym pięciodniowym na Bugu i wróciłem nieco sfrustrowany bo koło Lwowa facet ma pługi, kultywatory do mojego Zima a ja nie znalazłem sposobu i czasu żeby kupić i przywieźć/załatwić transport. Do tego facet zniechęcał mnie w rozmowie do prób polowych mojego sprzętu twierdząc że silnik jest za słaby i zawodny. Radził wstawić silnik aixama. Lub inny od prawdziwego traktorka. Trochę mnie spieszył. Do tego dochodzą pracę działkowe itp. Myślę, że sezon przepadł choć poletko do obrobienia wyznaczyłem. Dam znać jak silnik zagada.
A propos - mam wskaźnik temperatury od jakiegoś pojazdu, z czujnikiem. Jak sądzicie gdzie ten czujnik umieścić?
  Temat: Dowcipy
mzim

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 107082

PostForum: Hyde Park   Wysłany: Pon 24 Maj, 2021   Temat: Dowcipy
A mi się ułożył dowcip. Lepszy czy gorszy ale mój. Z tym że raczej tylko dla mechaników... Gwint normalny spotyka gwint drobnozwojny i mówi: "cześć idziesz że mną na imprezę? " A tamten: "no nie wiem... Ja się tak wolno rozkręcam... "
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 22 Maj, 2021   Temat: ZIM-350
Chciałem porządnie skręcić sprzęgło z wałkiem i koło napędzające na swoim stożku, który jak pisałem niezbyt idealnie (taka sprzeczność językowa) był spasowany. Brakowało mi narzędzia do przytrzymania kosza. Podpatrzyłem na Yutubie, kupiłem na Motoweteranbazarze jedną pordzewiałą tarczę sprzęgła i długo zbierałem się do wykonania a to dlatego że nie umiem spawać. W końcu dziś wziąłem się do roboty, trochę stresu, dużo poprawek, spawy, których się wstydzę ale... zrobiłem. Narzędzia już użyłem, sprzęgło i koło napędowe podokręcane. Tak na oko i wyczucie bo nie miałem wytycznych co do momentów. Wstawiam zdjęcie przyrządu - proszę się nie śmiać... albo zresztą, można się śmiać , ważne że działą.

[ Dodano: Sob 22 Maj, 2021 ]



[ Dodano: Sob 22 Maj, 2021 ]
Acha, jakby kogoś dziwiło zakończenie koła napędowego to u mnie jest jeszcze wentylator napędzany z tego wału przez sprzęgiełko z gumową tarczą łagodzącą nierówności pracy. W najbliższym czasie zalewam koło zamachowe 100 ml oleju i biorę się za tłoki i cylindry.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 08 Maj, 2021   Temat: ZIM-350
Cytat:
Olej nie zmieni i tej sytuacji. Wiedz, że śruby sprężyn sprzęgła służą do regulacji siły docisku i nie mogą być skręcone na "amen". Drugą istotną sprawą jest takie ustawienie sprężyn, aby tarcza dociskowa równo wysprzęglała, nie było falowania. Wymagana rewizja.
:thumbup:

Ja piszę o sile która występuje bez żadnych sprężyn. Sprzęgło jest złożone bez pokrywy dociskającej i obracam wewnętrznym bębnem przytrzymując kosz zewnętrzny. Siła tarcia wynika tylko ze sklejenia olejem powierzchni tarcz i docisku siłą ciężkości. sprawdziłem już że kiedy silnik jest w normalnym położeniu i grawitacja nie dociska tarcz jest zaiważalna różnica. Zobaczymy jak będzie po pełnym złożeniu.
Nie będę już rozbierał połówek karteru (zwłaszcza nie chcę ponownie rozkręcać i skręcać koła zamachowego). Jestem za blisko pełnego złożenia. Może wałek zmiany biegów się "dotrze".
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 07 Maj, 2021   Temat: ZIM-350
Trochę dla siebie, trochę dla ewentualnych komentarzy czyli dla nauki zamieszczam parę zdjęć z drobnych problemików montażowych, które rozwiązuję jak umiem i nieraz prowizorycznie (a może ktoś powie że po partacku).
Będę opisywał kolejne zdjęcia:
Tu element, który jest i ma być tylko jest za głęboko. Na samym dnie otworu widać wierzch uszczelniacza następne podtoczenie to właśnie na taką tulejkę(?) z tworzywa.


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Po jej zamontowaniu widać że do powierzchni ,do której dochodzi dźwignia kopniaka brak kilku mm i ta tulejka łatwo może wylecieć ze swojego gniazda i latać po tej wolnej przestrzeni nie pełniąc żadnej roli (jaka by ona nie była a sądzę że głównie chronić ma oś i uszczelniacz od brudu.



[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
w związku z powyższym w pobliskim miasteczku w sklepie z częściami do celów rolniczych a także z różnościami nabyłem dwie różne uszczelki dające mniej więcej pożądaną grubość i je zamontowałem:




uzyskałem w miarę zadowalający efekt:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Pomiędzy osią (tuleją) kopniaka a wałkiem zmiany biegów w widocznej szczelinie jest oring chyba głównie chroniący przed wypływem oleju ale też przed dostawaniem się brudu do skrzyni biegów. Powinna tam być taka specjalna podkładka jaką widziałem na filmiku ale nie znalazłem wśród części od mojego silnika. Jedyną pasującą tu częścią była podkładka z rezoteksu ale płaska a biorąc pod uwagę że dźwignia zmiany biegów nie dochodzi do końca ośki ta podkładka słabo spełnia swoją rolę. Tu już trzeba było coś dotoczyć ja proponowałem z tworzywa i nawet kupiłem kształtkę z systemu rur do zgrzewania (takich np. do ciepłej wody) ale tokarz zdecydował że woli zrobić to z mosiądzu który miał.


po zamontowaniu okazało się jednak że dźwignia nadal nie dochodzi i nie pomaga tu próba dopukania młotkiem, radełkowanie jest przy końcu za płytkie i to byłoby niszczenie pracującego połączenia. A więc jeszcze jedna podkładka, tym razem najzwyklejsza M14:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Teraz efekt jest zadowalający:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Tak ciekawostkowo - do tego momentu zdjęcia powinny przypominać klasyczny silnik IŻ Jupiter 5 tu będzie zasadnicza różnica (choć nie jestem pewien czy w jakiejś serii nie było tego rozwiązania) tak mają ZIMy 350 bo jako traktorki często jadą ze śmiesznie małą prędkością (reduktor) a moc muszą już dawać konkretną więc chłodzenie wymuszone i tu widać komorę wentylatora chłodzenia radiatorów cylindrów:


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
I na koniec niezrozumiała sprawa. Otóż po drugiej stronie wałka zmiany biegów, tam gdzie wychodzi on na krzywkę wysprzęglającą (taki powiedzmy ćwierćautomat) nie ma żadnego uszczelnienia. To jedyne takie miejsce gdzie konstruktor wyraźnie nie przewidział takiej potrzeby... nie mogłem się z tym pogodzić choć przypuszczam że wypływ byłby tam minimalny bo to chyba powyżej powierzchni oleju w skrzyni. Tym niemniej wsadziłem tam cieniutki oring i docisnąłem go podkładką. Tu tylko zdjęcie oringu na wałku w takim lekkim sfazowaniu (istniejącym):


[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Martwi mnie że wałek zmiany biegów chodzi z oporem (i nie wynika to z tego oringu ani z mocowania krzywki bo bez nich jest tak samo) na tyle że sprężyna go prawie nie cofa po zmianie biegu. Może jednak sytuacja się zmieni jak przyjdzie olej. Druga rzecz która mnie martwi to spora siła "ciągnąca sprzęgło kiedy nie ma docisku ale to też może sie zmieni jak będzie w oleju i w ustawieniu roboczym. Bo teraz sama grawitacja lekko dociska. Ja to trochę posmarowałem olejem ale ciągnie. Przy biegach zredukowanych na jedynce ta siła wystarczy prawie na pewno żeby traktorek jechał na wyciśniętym sprzęgle. A może jednak nie, może to się też w oleju jakoś ułoży, dotrze i będzie dobrze.

[ Dodano: Pią 07 Maj, 2021 ]
Pozdrawiam. Jutro wybieram się na motoweteranbazar, w końcu to w moim (niedawnym) mieście .
  Temat: Dowcipy
mzim

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 107082

PostForum: Hyde Park   Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   Temat: Dowcipy
Jancur napisał/a:
Nie wiem czy w dobie memów kawały nie są passe, ale co tam...

Po wojnie Watykan chciał wydać w Związku Radzieckim Biblię. Po długich negocjacjach Stalin się zgodził.Pod warunkiem, że Biblia zacznie się tak: "Z naczała nie było niczewo, tolko Towariszcz Bog jezdił na motocikle Iż po ulicach Moskwy.

Słyszałem podobny tekst w "Bajce o powstaniu świata". Dalej było na przykład że po stworzeniu Adama: "chodził towarzysz Bóg z Adamem po raju i rozmawiali na polityczne tematy". A o zerwaniu jabłka przez Ewę: "Но Ева как женщина - сорвала не одно яблоко, а 5 килограммов яблок первого мичуринского сорта за 1 рубль 10 копеек за килограмм... "
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   Temat: ZIM-350
Z tyłu przy kołach są zwolnice, tak, należy je zalać, ale jakim olejem? Mogę podać jaki jest wg instrukcji, dawny, rosyjski... Ja zalałem olejem, który kupiłem w sklepie z częściami do ciągników - z beczki, nie wiem jaki typ. Miał być też do tylnego mostu. Jak dla mnie jest strasznie gęsty. Mój nr. tel. : 601811362.chętnie porozmawiam, też mam pytania.

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2021 ]
Zapomniałem dodać że wg instrukcji do zwolnic wchodzi po 0,15 l czyli 150 ml oleju.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 06 Lut, 2021   Temat: ZIM-350
Tymczasem potrzebuję rozpoznania co to za części, jedna wydaje mi sie pasować do czegoś drugiej nie mogę utożsamić z żadnym zespołem silnika IŻ Jupiter 5. Może pokierujcie na znawcę tego silnika?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 03 Lut, 2021   Temat: ZIM-350
Rzeczywiście, dokładnie się przyjrzałem.Myślę że jakoś to będzie. Popatrzę jeszcze na kleje do metalu typu loctite czy 3M bo wiem że w elektrociepłowni (gdzie pracowałem jakiś czas stosowano od pewnego momentu takie metody uzupełniając wały i gniazda pod łożyska. Dawało się nawet taką powierzchnię obrabiać na tokarce.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pią 29 Sty, 2021   Temat: ZIM-350
No to cofam sie do punktu wyjścia prawie... Od nowa wał... a nie wiadomo czy zębatka będzie wtedy pasować. z kolei zębatka u mnie jest trochę inna niż w klasycznym Iżu bo ma sprzęgiełko do wentylatora które nie wiem jak jest z nią połączone... tym razem nie, nic nie wymienię powinno być LEPIEJ niż było a nie zapominajmy że pojazd jeździł. Tu jest co prawda kolejna interpretacja powiedzenia "Lepsze jest wrogiem dobrego"... poprzestając na lepiej nie będę mieć DOBRZE. Przepraszam ale nie zdobędę się na wymianę czopa wału. Jeszcze gdyby ktoś mi to powiedzmy nadspawał czy inaczej nadlał i przetoczył...
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Czw 28 Sty, 2021   Temat: ZIM-350
Długo się zbierałem i w końcu wczoraj zacząłem na poważniej składać silnik. Nie obyło się bez przykrych niespodzianek. Jedno łożysko ma luz i w gnieździe i w wałku... niby niewielki i wkleję na klej do łożysk, jak będzie w użytkowaniu - okaże się. Gorzej że zębatka napędowa na wale korbowym nie jest spasowana na stożku (raczej stożek wału jest zdeformowany...) i nie wiem co robić, na razie próbuję docierać na pastę do docierania zaworów (za radą mechanika) ale nie wróżę pełnego powodzenia. Prawdopodobnie było słabo dokręcone i trochę się "gibało" wyrabiając lekki kształt baryłkowaty na stożku.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 23 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Chyba nie znam grubości nominalnej tych uszczelek (pod pokrywy boczne, bo połówki silnika chcę złożyć na silikon czy coś) może 0,5 mm byłoby dobrze?
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 17 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Dzięki za odpowiedź. Zawsze to miło jak się nie pisze tylko do siebie. Przejrzałem trochę historii forum, w kilku działach silnikowych szczególnie w temacie Jupiterów i widziałem że były wątki skończone na jednym wpisie z pytaniem... nikt nie odpowiedział, koniec. Swoją drogą przy okazji (to było wczoraj) trochę się zdziwiłem. Ktoś napisał o regulacji luzów wałów skrzyni biegów przy pomocy podkładek wstawianych między łożysko prawej strony a pierścień oporowy i cała dyskusja na ten temat i jakieś dziwienie się. A to jest dokładnie opisane w instrukcji, która jest w archiwum forum. Dziwne.
Co do uszczelek to może zrobię sam, może skorzystam z firmy z Łodzi, robią uszczelki za niezbyt duże pieniądze, wystarczy dać im część na którą maja pasować. Już im zadałem uszczelki pod głowicę i do wydechu. O gambicie nie słyszałem ale widzę że jest to dość słuszny kierunek. Można i tak. Co do piłowania tłoków - nie doczytałeś o czym pisałem. po wygrzaniu tłoków po prostu przestały pasować do przeszlifowanych cylindrów. Muszę je dopasować. początkowo myślałem że źle zrobiłem wygrzewając już po szlifie cylindrów ale nie! Bo one i tak by spuchły w pracy i raczej by się zatarły. Teraz jak jeszcze trochę nad nimi popracuję jest szansa że sie uda. może nawet jeszcze raz wygrzeję. Co do złomu kombinowanego z wynalazków. Ok. Mogą pochować traktorek ze mną. Wątpię żeby ktoś nim sobie zawracał jeszcze później głowę. Jeśli przerobię go na elektryka może będzie fajniejszy dla mnie ale swoją drogą zamierzam zachować oryginalne rozwiązanie i możliwość przywrócenia do oryginału. I tyle na razie. Sporo już zrozumiałem co do składania reszta wyjdzie w praniu. Któryś forumowicz w dawnym wątku chwalił się że zna silnik Jupitera od podszewki, jakby co będę szukał z nim kontaktu. Biadoliłem że nikt nic nie pisze bo biorę się za coś dla mnie trudnego. potrzebuję pomocy. Ale jakoś chyba dam radę. Może potem będę mógł pomóc komuś innemu. Na razie! Mam teraz inne zadania (od Żony więc priorytet) ale niedługo biorę się za silnik.
  Temat: ZIM-350
mzim

Odpowiedzi: 203
Wyświetleń: 199291

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 16 Lis, 2020   Temat: ZIM-350
Cóż, nikt tu do mnie nie zagląda... sam sobie będę pisał na zasadzie dziennika.
Skończyłem tłumaczyć instrukcję w zakresie rozkładania i montażu silnika. Znalazłem kilka filmików pokazujących montaż silnika Jupitera. Jeszcze przydałyby się uszczelki... pod cylindry mam zamówione, teraz pod pokrywy boczne karteru i zobaczymy co jeszcze będę potrzebował. Pomiędzy połówkami głównymi karteru chyba dam jakiś uszczelniacz typu hermetyk albo cienką papierową uszczelkę z towotem.
Przetłumaczony fragment instrukcji zamieszczam, może kiedyś komuś się przyda:

KOLEJNOŚĆ DEMONTAŻU SILNIKA
W celu całkowitego demontażu silnika należy:
- wyjąć silnik z ramy;
- rozłączyć złącze gaźnika;
- zdjąć prawą pokrywę i prądnicę 6 (rys. 4);
- zdjąć pedał zmiany biegów (27) i pedał (26) mechanizmu rozruchowego;
- zdjąć osłonę 49, wirnik wentylatora, lewą pokrywę skrzyni korbowej (kartera);
- odkręcić nakrętki (39) sprężyn sprzęgła, zdjąć sprężyny z zaślepkami;
- zdjąć płytę dociskową i tarcze sprzęgła;
- odkręcić nakrętkę na wale wejściowym (10) (lewy gwint) blokując tłok (53) drewnianym klockiem przez okno wylotowe cylindra;
- zdjąć bęben wewnętrzny (34) sprzęgła;
- zdjąć podkładkę zabezpieczającą i odkręcić śrubę koła zębatego (42) wału korbowego;
- zdjąć łańcuch silnika z kołem zębatym wału korbowego i bębnem sprzęgła;
- zdjąć wpust(?) i podkładkę sprężystą z półosi lewego wału korbowego;
- zdjąć na wale wejściowym (10) skrzyni biegów tuleję dystansową i podkładki regulacyjne;
- z otworu w wale wejściowym wyjąć drążek popychacza i kulkę;
- nałożyć pedał mechanizmu rozruchowego na wałek (24) mechanizmu rozruchowego i trzymając końcówkę sprężyny ręką, lekko wysunąć wał do siebie, następnie ostrożnie rozpuścić sprężynę i zdjąć wał;
- zdjąć osłonę luku koła zamachowego, spuścić olej z wnęki, poluzować śrubę mocującą koło zamachowe;
- zdjąć dolną rurę odgałęzienia osłony (?)
21
- odkręcić siedem śrub mocujących połówki skrzyni korbowej
- Wycisnąć przednią tuleję i rozdzielić skrzynię korbową lekkimi uderzeniami drewnianego młotka na końce wałów skrzyni biegów, jednocześnie rozdzielając połówki skrzyni korbowej śrubokrętem włożonym w przednią szczelinę między połówkami skrzyni korbowej (uważać, aby nie zgubić wpustów wału korbowego).
- Wszystkie części skrzyni biegów, z wyjątkiem wału zmiany biegów, i wału wyjściowego, można wyjąć ze skrzyni korbowej po tym demontażu.
- celem demontażu wałów korbowych (50) trzeba zdjąć głowice cylindrów (2) cylindry (4) i tłoki (53) wykręcić śruby mocujące pokryw skrzyni korbowej.
- Używając narzędzia składającego się z klucza 27-36, śrub lewej pokrywy skrzyni korbowej i ściągacza generatora, zdejmij osłony Zwróć uwagę, z której połowy karteru jest wyciśnięta pokrywa skrzyni korbowej aby podczas montażu ustawić ją w pierwotnym miejscu.
- przy montażu łożysk (7, 43) i uszczelniaczy zaleca się połówki karteru i pokrywy skrzyni korbowych równomiernie podgrzewać do temperatury 70÷90 st. C
- przy montażu wałów korbowych śruby mocowania korbowych skrzyń zakontrować przez wykrawanie ??? (przeciwnie wykrojone???)
- Podczas montażu tłoka założyć jeden pierścień ustalający (55) w ucho od strony złącza połówek skrzyni korbowej i nałożyć tłok na główkę korbowodu tak, aby strzałka na denku tłoka wskazywała kierunek odwrotnym do ruchu motocykla. Nasmarowany olejem palec tłoka (51) zamontować w otwór tłoka i zablokować drugim pierścieniem. Tak samo zamontować drugi tłok.
- montaż skrzyni biegów wykonywać na prawej połowie skrzyni korbowej, umieścić wałek pośredni (13) z zębatkami (17, 19, 22) w otworze, a następnie podkładkę o grubości 1,4 mm do wału ślimakowego i oporową podkładkę o grubości 2 mm na wale zdawczym (11). Zamontuj w widełki zmiany biegów zębatki (8) II i IV biegów i (22) I i III biegu. Zębatkę (25) nadziać na wał pośredni, a wał wrzeciona (ślimaka) (15) włożyć do gniazda. Przy tym należy zwrócić uwagę na to, żeby punkt od rdzenia na wale ślimakowym pokrywała się ze znacznikiem sektorze (18) zmiany biegów. Po tym zamontować wał wejściowy (10) i zębatkę (25) I biegu na wale pośrednim. Sprawdź poprawność montażu skrzynki przełączając biegi. Jeśli biegi zmieniają się normalnie, montaż skrzyni biegów jest prawidłowy.
W oś prawego wału korbowego zamontować wpust i nałożyć koło zamachowe (3). Oczyścić płaszczyznę połączenia połówek skrzyń korbowych ze starego laku i nasmarować lakierem bakelitowym LBS-3, GOST 901-71 lub klejem Bf 4 GOST 12172-74. Włożyć wpust do półosi wału korbowego lewej połowy skrzyni korbowej i połączyć lewą połówkę z prawą. Przed połączeniem połówek skrzyni korbowej zębatkę (25) z wału pośredniego zdjąć i wstawić ją do bocznego otworu lewej połówki karteru
22
i podtrzymywać ręką podczas montażu.
Dopasowując wpustowe wcięcie koła zamachowego do wpustu lewego wału korbowego i wały skrzyni biegów z ich otworami, połączyć połówki skrzyni korbowej, wycisnąć blokadę (fiksator?) biegów w stronę od wału ślimakowego (?). Zamontować tuleje (? Czopy zatyczki, korki?) na swoje miejsca. Dokręć śruby mocujące.
Aby zapewnić szczelinę między ścianami komory korbowej a policzkami wałów korbowych, przed dokręceniem koła zamachowego śrubą, wykonaj (przeprowadź) (zmianę) przesunięcie wałów korbowych do siebie lekkimi uderzeniami drewnianego młotka. Zamontować koło zamachowe pośrodku wnęki karteru i dokręcić śrubę momentem 160 Nm (16 kGm). Wlej 0,1 l oleju do wnęki koła zamachowego, zamocuj pokrywę luku. Sprawdź łatwość obracania wału korbowego i luzy osiowe wałów wtórnego i pośredniego, które powinna wynosić odpowiednio od 0,06 do 0,5 mm i od 0,05 do 0,45 mm. Luzy regulować montując podkładki pod pierścienie blokujące łożysk po lewej stronie skrzyni korbowej po przesunięciu tych łożysk w głąb karteru. Luz osiowy wałka zmiany biegów nie powinien przekraczać 0,05 mm, który ustawia się przesuwając wał w kierunku prawej pokrywy skrzyni korbowej. Przy tym należy przesunąć krzywkę (16) automatu wysprzęglającego w lewo i dokręcić ją, a następnie założyć podkładki regulacyjne i zabezpieczyć zawleczką.
Luz osiowy wału ślimaka powinien wynosić 0,1 do 0,4 mm. Zaznacza się on (? Jest zaznaczony ???) w procesie składania skrzyni biegów do złożenia połówek karteru i jest regulowany przez zainstalowanie podkładek po lewej stronie skrzyni korbowej.
Podczas montażu sprzęgła należy sprawdzić, czy końce zębatego wieńca (pierścienia) zewnętrznego bębna (41) i koła zębate wału korbowego (42) znajdowały się w tej samej płaszczyźnie w granicach +/- 0,4 mm. Regulacja poprzez zainstalowanie podkładek na wale wejściowym (pierwotnym) pod tuleją dystansową (?).
Podczas montażu cylindrów (4) załóż uszczelki na kołnierze skrzyni korbowej (5) i pod tłokiem ustawić drewniane widełki (?) lub klocki, ustawić styki pierścieni tłokowych (52) na kołkach blokujących, ścisnąć pierścienie metalową taśmą i ostrożnie założyć cylinder, uprzednio nasmarowawszy jego gładź olejem. Założyć głowice cylindrów (2) na szpilki, dokręcić rurę ssącą i dokręcić nakrętki mocujące na szpilkach na krzyż. Dokręcenie śrub mocujących rozgałęzienie (ssące) należy rozpocząć od dwóch środkowych.
Głowice cylindrów dokręcamy nakrętkami z siłą 25÷30 Hm (2,5 ÷3 kGm).
Konserwacja skrzyni biegów polega na ciągłym utrzymywaniu wymaganej ilości oleju i jego wymianie w czasie, Poziom oleju musi odpowiadać górnemu znakowi na wskaźniku, który jest przymocowany do pokrywy otworu regulacji sprzęgła.
23
Najlepiej wymienić olej od razu po jeździe na rozgrzanym silniku. Najpierw spuść zużyty olej przez otwór spustowy i wlej 0,5÷1,0 litra świeżego oleju przez otwór włazu w lewej pokrywie skrzyni korbowej i pozwól silnikowi pracować przez 1–2 minuty. Następnie spuść olej i wlej litr świeżego oleju.
24

Вторичныи – wtórny, drugorzędny
Кулачок – krzywka
Втyлка – tuleja (?)
 
Strona 1 z 6
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna