IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Znalezionych wyników: 13
IZHMOTO.PL Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: K-55
radek_80

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 205156

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   Temat: K-55
Q3ma napisał/a:
kolego nie bardzo rozumiem dlaczego mnie cytujesz???


Nie odnosi się to bezpośrednio do Ciebie, lecz do treści zawartych na stronie, którą podałeś.
  Temat: K-55
radek_80

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 86380

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   Temat: K-55
W 1956 r. wprowadzano stopniowo zmiany konstrukcyjne w motocyklu K-55. Błotniki starego typu wykonane z trzech kawałków blachy zastępowano błotnikami głębokotłoczonymi (takimi jakie są u Ciebie). Puszka narzędziowa z gładkim dekielkiem została zastąpiona odpowiednikiem z dekielkiem z wytłoczonymi "promieniami", uproszczono w niej także konstrukcję zamknięcia, zmiany nastąpiły wewnątrz elementów amortyzujących zawieszenia tylnego.

Zmiany następowały stopniowo wraz z wyczerpaniem się zapasów magazynowych danej części starego typu, wtedy zastępowano ją nową, zmodernizowaną pochodzącą z nowej dostawy. Znane są mi przypadki np. K-55 z błotnikami starego typu a już z nową skrzynką narzędziową.

Na podstawie analizy twojego motocykla można przypuszczać, że w pewnym momencie do starego typu silnika montowano nowy cylinder z większą średnicą króćca, na którym osadzony został nowy gaźnik K-55. Jest mało prawdopodobne, że w Twoim moto cylinder został zamieniony wraz z pasującym do niego gaźnikiem przez któregoś z poprzednich właścicieli.

Stopniowe zmiany konstrukcyjne w motocyklach radzieckich były na porządku dziennym, mogą Tobie o tym wiele powiedzieć właściciele chociażby Iża-49 czy M-72 - to już skrajny przykład. :)
  Temat: K-55
radek_80

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 205156

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   Temat: K-55
Q3ma napisał/a:
http://kolyaska.pl/kowrow.html ;) ;) ;)

To co jest napisane na w/w stronie jest dla mnie dużym skrótem myślowym. Owszem, początkowy silnik montowany w K-55 posiada pewne drobne różnice w stosunku do silnika K-125, głównie mające udoskonalić poprzednią konstrukcję, lecz nadal stosowany był gaźnik K-30 (wiem o czym mówię ponieważ posiadam silniki do K-125 i K-55).

Większe zmiany konstrukcyjne nastąpiły dopiero w momencie wprowadzenia do produkcji nowego silnika montowanego w K-55 w 1957 r., lecz docelowo dedykowanego dla motocykla K-58 różniącego się od poprzednika m.in. wyglądem pokryw bocznych, nową prądnicą, nowym gaźnikiem K-55. Nie wiem konkretnie w którym miesiącu 57 r. nastąpiła zmiana silnika na nowego typu, osobiście posiadam resztki takiego motocykla z 57 r. z końcówki produkcji K-55 w którym był zastosowany nowy silnik charakterystyczny dla K-58.

W literaturze rosyjskojęzycznej jest wiele nie do końca prawdziwych informacji. To co powyżej napisałem wynika z mojego osobistego doświadczenia, szukania informacji, analizy części do tych niewielkich motocykli których "mały" magazyn uskładałem przez lata. Oczywiście w niektórych kwestiach mogę się mylić ale od czego jest dyskusja, po to w końcu jest to forum.

Jeżeli chcecie składać motocykl wg danych z literatury - życzę powodzenia. ;)
  Temat: K-55
radek_80

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 205156

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sob 25 Lut, 2012   Temat: K-55
mcfrag napisał/a:
Nie znam dokładnej daty wprowadzenia gaźnika K-55 (wiązało się to z niewielkim wzrostem mocy silnika i parametrów trakcyjnych), ale raczej dużo takich z gaźnikiem jak Twój nie wypuszczono - literatura w specyfikacji osprzętu podaje wyłącznie gaźnik K-55.

Z tego co mi wiadomo nowy silnik z gaźnikiem K-55 zastosowano w 1957 r. Rama motocykla K-55 z nowym typem silnika różni się od "przedzmianówki" obecnością uchwytu na cewkę, jest on umiejscowiony pod zbiornikiem paliwa tak jak w Mińsku M1A (posiadam resztki motocykla K-55 z rocznika 1957).

Problematyczne jest ustalenie kiedy motocykle K-55 weszły do seryjnej produkcji, ja osobiście nie spotkałem się z egzemplarzem z 1955 r. Jeżeli produkcja ruszyła rzeczywiście w 1955 r. to prawdopodobnie, tak jak sugeruje Frag, ruszyła pod koniec roku i w bardzo ograniczonej ilości.
  Temat: K-55
radek_80

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 205156

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 22 Lut, 2012   Temat: K-55
Q3ma, gaźnik Pawlastego jest prawidłowy. Twój gaźnik (K-55) pochodzi ze zmodernizowanego silnika stosowanego u schyłku produkcji motocykla K-55 i u jego następcy czyli K-58. Cylinder w silniku Pawlastego ma za małą średnicę króćca aby osadzić na nim Twój gaźnik bez wprowadzenia przeróbek (redukcja).
  Temat: K-55
radek_80

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 205156

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 20 Lut, 2012   Temat: K-55
Dziękuję Fragu za refleks, info mile widziane na temat tego szczegółu. ;)

Interesuje mnie też ta obejma widoczna u kolegi Pawlasty, jest szersza od Twojej Fragu.
  Temat: K-55
radek_80

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 205156

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Pon 20 Lut, 2012   Temat: K-55
Gaźnik masz prawidłowy (przy tym silniku ma być K-30), nie sugeruj się katalogiem tylko pytaj kolegów z forum. Czy możesz podać: - długość wężyka paliwa osadzonego na gaźniku, - jak wygląda i z jakiego materiału wykonana jest obejma zaciśnięta na w/w wężyku (mile widziane dokładniejsze zdjęcie).
  Temat: [49] Iż 49 z pierwszego roku produkcji
radek_80

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 105244

PostForum: Ogólne   Wysłany: Czw 24 Lut, 2011   Temat: [49] Iż 49 z pierwszego roku produkcji
+ puszka prądów П-35 z innym, niż zwykłe, tyłem oraz numerem (długim) datującym produkcję.

  Temat: M1A Mińsk
radek_80

Odpowiedzi: 99
Wyświetleń: 255198

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 06 Lut, 2008   Temat: M1A Mińsk
Z tymi gumami macie racje, przynajmniej się czegoś nowego dowiedziałem o gumach. mcfrag, dwa z moich Mińsków posiadają klaksony dokładnie tak samo zamontowane jak u Ciebie, nie wygląda to zbyt pięknie ale widocznie ten typ tak miał.

Co do blaszek, wydaje mi się, że taka blaszka jest na schemacie przedniego zawieszenia, który wrzuciłem, twoje tylko ktoś rozprostował.

Element na zdjęciu (pod zdjęciem z gumami),czy on ma wewnątrz rurki jakiś gwint? Ten element widać na zdjęciu poniżej, ale po co jest ta blaszka, bo ze schematu przedniego zawieszenia wynika, że montowana była przed tym elementem i nakładana wraz z nim na ośkę?

  Temat: M1A Mińsk
radek_80

Odpowiedzi: 99
Wyświetleń: 255198

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Sro 06 Lut, 2008   Temat: M1A Mińsk
Obiecane zdjęcia gum. Dla porównania przyłożona współcześnie wytwarzana guma do Iża 49, może tego nie widać ale są tej samej długości.



Lampa do Mińska M1A z przełącznikiem.







mcfrag czy w zakupionym Mińsku (w klamotach) masz zaznaczone przeze mnie na czerwono elementy?



Widzę, że masz katalog części do Mińska, ja szukam od paru lat i nie mogę namierzyć, chciałbym nawet taki jak Twój, chociaż brakuje w nim stron. Twój Mińsk to dobry zakup, jest w nim wiele poszukiwanych części, ja sam szukam odblasku na tylny błotnik oraz kluczyka stacyjki bo mój to ogryzek.
  Temat: K-125M
radek_80

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 31983

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 05 Lut, 2008   Temat: K-125M
mcfrag nie sugeruj się zdjęciem wnętrza lampy, ponieważ odbłyśnik, żarówka, oraz szkło nie są oryginalne.
  Temat: M1A Mińsk
radek_80

Odpowiedzi: 99
Wyświetleń: 255198

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 05 Lut, 2008   Temat: M1A Mińsk
Mcfrag, dziękuję za szybką odpowiedź. Po kolei postaram się odpowiedzieć na twoje pytania.

Oś na zdjęciu - jest to tylna oś. Wszystkie moje Miński były oryginalnie czarne z białym szparunkiem. Prądnica G -37 - tak posiadam taką ale tylko jedną sztukę, nie wiem czy jest sprawna.

Oryginalne siodło mam tylko jedno. W Mińsku M1A oryginalnie montowane były siodła pokryte dermą, częstym zabiegiem właścicieli była wymiana na trwalsze gumowe od K-55, bądź od K-125.

Gumy kierownicy - tylko jeden mój Mińsk prawdopodobnie posiada oryginalne gumy kierownicy, są one bardzo podobne do gum z Iża 49, lecz z tą różnicą, że wzór na nich tzw. rombiki są większe, a guma jest zamknięta (w Mińsku nie były stosowane aluminiowe zaślepki kierownicy). Postaram się zrobić zdjęcia ale nie wiem czy wyjdzie wzór tych rombów na gumach, ponieważ są bardzo wytarte, że ledwie je widać.
  Temat: M1A Mińsk
radek_80

Odpowiedzi: 99
Wyświetleń: 255198

PostForum: Pozostałe   Wysłany: Wto 05 Lut, 2008   Temat: M1A Mińsk
Jestem nowy na tym forum, nie wiem czy w związku z tym, mogę mieć prośbę do mcfraga o wklejenie zdjęcia przedniej ośki Mińska M1A, którego niedawno zakupił. Ja sam posiadam trzy Miński M1A, ale jak to najczęściej w naszym kraju bywało, koła od nich powędrowały do innych zaprzęgów (wózków ręcznych). Z moich obserwacji wynika, że częstym zabiegiem była wymiana przedniego oryginalnego zawieszenia na zawieszenie pochodzące od K-125M, z posiadanych trzech motocykli tylko jeden posiada oryginalne „mińskowe” zawieszenie które, różni się od zawieszenia montowanego w K-125M. Podejrzewam, że ten egzemplarz nie był intensywnie eksploatowany i dlatego nie został skundlony, widać to po stanie przedniego zawieszenia i po ramie, która nie była nigdy naprawiana poprzez spawanie (pozostałe Miński miały w przeszłości naprawiane ramy). Podejrzewam , że zawieszenie w K-125M okazało się bardziej trwałe i częstym zabiegiem była wymiana na takowe. Chętnie podzielę się wiedzą na temat tych motocykli, postaram się wrzucić zdjęcie oryginalnego przełącznika przy lampie od Mińska, który różni się od tego na zdjęciach na forum, mój jest czarny, w kształcie kulki i jest zgodny z rysunkiem w książce o Moskwie M1A. Zapomniałem dodać że posiadam także motocykl K-55. Wszystkie moje motocykle pochodzą z 1956 r.
 
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna