IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jazda bez prawa jazdy kat. A??
Autor Wiadomość
albert80


Motocykl: Iż-49
Posty: 33
Skąd: Rydzewo
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   Jazda bez prawa jazdy kat. A??

Jakie mogą być konsekwencje jazdy motocyklem bez prawa jazdy na kategorię A, posiadająć tylko na kat. B? Może ktoś z was już miał przejścia z tym związane? :)
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

A nie prościej wybrać się na kurs? w Twoich stronach to śmieszny wydatek, tylko 300zł.
 
 
patyk


Posty: 294
Skąd: Gorzów wlkp.
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Jak dobrze pamiętam to mandat 300zł nie wiem jak z punktami karnymi czy jakieś są, mi jak 7 lat jeżdżę to raz sprawdzali a w sumie to nie musiałem się zatrzymywać zrobiłem to tylko aby potem nie szukali jakiś starych pierdów na mieście żeby nie mówili że ktoś im uciekł starym motocyklem, a sytuacja wyglądała tak ze jeździłem po mieście w kółko jeżem w piątek o 3 w nocy i mi patrol policji pomachał latarka abym się zatrzymał wiec się zatrzymałem bo latam na ful legalu.
 
 
 
albert80


Motocykl: Iż-49
Posty: 33
Skąd: Rydzewo
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Już jestem zapisany ale nie mam za bardzo czasu na ten kurs chodzic (studia, praca) i to pewnie troche potrwa zanim bede cieszył sie prawkiem a motor czeka
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Mój kumpel miał kolegium. Ja jechałem na moim Iżu, on na wuesce mojego ojca. Trochę mi się od niego odjechało, zaczekałem, a tu koleś nie jedzie. Ale to było w 1993 roku. Teraz to może być mandat nawet tysiączek, jak kogoś pukniesz przy okazji.
 
 
albert80


Motocykl: Iż-49
Posty: 33
Skąd: Rydzewo
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Ale chodzi mi o rutynową kontrolę policyjną. Jak często wam się takie kontrole przytrafiają? Słyszałem różne opinie m.in. laweta, zabranie prawka na samochód itp.
 
 
 
edig


Posty: 149
Skąd: Rudy
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

To jak byś wogóle nie miał prawka,bo auto jest auto a motor jest motor.

kolegę drapnęli na rowerze a miał zakaz prowadzenia tego typu pojazdów i dostał 3.5 tysiąca złotych i pół roku w zawieszeniu na dwa.......

Ciebie może potraktują łagodniej bo zakazu jeszcze nie masz, ale lepiej zrób sobie prawko i będziesz miał święty spokój a do tego na pewno wyjdzie taniej.
 
 
 
Maniek G


Motocykl: Iż-49
Posty: 420
Skąd: Włocławek
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Jeżeli kierujesz pojazdem bez uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu, to podpadasz pod art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń. Grozi ci za to mandat w wysokości 300 zł, bez przypisanej wartości punktowej.

Dalej w takiej sytuacji nie obejmuje Cię wykupione na pojazd ubezpieczenie OC - więc jeśli przypadkiem zdarzy Ci się kolizja, to:



1.Wina jest Twoja niezależnie od tego, kto ją spowodował;

2. Za szkody powstałe w pojeździe Twoim i Tamtego zapłacisz z własnej kieszeni;

3. W razie, jeśli będzie to wypadek, w którym będą ofiary - sąd może (i pewnie to zrobi) zmienić Ci kwalifikację czynu z nieumyślnego na umyślne spowodowanie śmierci.

Prawo jazdy kat. B nie zostanie Ci w takim przypadku cofnięte, bo nie popełniłeś wykroczenia związanego z tą kategorią, ale poniesiesz trochę kosztów, bo jeśli w czasie kontroli okaże się, że nie masz dokumentu uprawniającego do kierowania motocyklem (kat. A.) na pewno nie będziesz mógł kontynuować jazdy tymże pojazdem, Twój motocykl będzie odtransportowany w celu zabezpieczenia, na Twój koszt, na policyjny parking (nie jest tani), gdzie postoi i poczeka na kogoś kto będzie posiadał stosowne uprawnienia do kierowania takim pojazdem i będzie mógł go dla Ciebie stamtąd odebrać.
_________________
iż49, garbus 1600, Simson SR2, Honda VT1100 i inne
 
 
 
Voron


Motocykl: Iż-56
Posty: 124
Skąd: Ogrodzieniec
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

ja jeździłem kilka lat bez prawka i nigdy mnie nie zatrzymali, teraz jak mam juz wszytsko na legalu to w zeszlym tygodniu na iżu mnie zatrzymała drogówka, pooglądali, pogapili sie,zadali kilka pytan i mnie puscili. Z tego co wiem to mandat 500zl jest za brak prawka.
_________________
Iż 56 1958r, Yamaha xv 1600
 
 
erlik
[Usunięty]

Posty: 0
Wysłany: Pon 03 Mar, 2008   

Jest jeszcze jedna możliwość jak Cię dopadną. Możesz zablefować że zapomniałeś akurat prawka w domu (byle byś miał jakiś dowód osobisty i rejestracyjny) i jeżeli ich przekonasz to dostaniesz 100 PLN za brak dokumentu przysobie. Nie próbowałem tego nigdy ale tak stoi napisane w taryfikatorze (100 PLN za każdy brakujący papier) Policja nie ma raczej na dzień dzisiejszy możliwości spawdzenia czy dany delikwent posiada wogóle prawko, w ich bazie są tylko Ci co im zabrano prawko albo podejżani i ścigani. Niestety Policja ma jeszcze furtkę że mogą spisać protokół i kazać Ci okazać zapomniany rzekomo w domu dokument w ciągu 7 dni na odpowiednim komisariacie - a wtedy kicha :(

Ja prawko robiłem 2 lata - z braku czasu oczywiście :)



pozdr.



erlik
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Jazda zimą
Wojtek W trasie 3 Sro 16 Sie, 2006
BUBA
Brak nowych postów Jazda solo na MW
Da się?
BUBA Pozostałe 6 Wto 21 Paź, 2008
mysia
Brak nowych postów Jazda Jaxa
20 lat czekałem na tę chwile
jax W trasie 6 Nie 18 Lip, 2010
jax
Brak nowych postów Prawo jazdy
Wojt@s Hyde Park 1 Nie 11 Mar, 2007
Wojt@s
Brak nowych postów Sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy
esio88 Hyde Park 12 Nie 04 Sty, 2009
49robus
Brak nowych postów Nauka jazdy na motorze w Krakowie
Gdzie nauczą jeździć?
Maciej Kozak Hyde Park 1 Pią 22 Cze, 2012
radarator


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna