IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Trasa pana Michała cz. 7
Autor Wiadomość
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 23 Lip, 2008   Trasa pana Michała cz. 7

No i wreszcie, po długich miesiącach przerwy, mam materiał na nową trasę. Aż do ostatniej niedzieli nie było po prostu czego Wam pokazać. Albo jeździlem po najbliższej okolicy, albo wcale, albo nie miałem aparatu. Zresztą w ogóle jeździłem bardzo mało, znacznie mniej niż rok temu.
Po trzech, nieudanych ze względów atmosferycznych, podejściach wreszcie razem z moim kumplem Piotrkiem udało nam się odbyć wycieczkę po Ziemi Łęczyckiej. Iż i Pannonia znowu się spotkały.

Na początek, jak zwykle, mapka:



Trasę w zasadzie robiliśmy "od tyłu", tj. najpierw dojechaliśmy do prawie najdalszego punktu, a potem zwiedzaliśmy, co nam wpadło "pod koło" w drodze powrotnej. Najpierw dojechaliśmy do miejscowości Tum pod Łęczycą. Stoi tam od dziewięciuset lat, moim zdaniem, jeden z najładniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce, czyli kolegiata łęczycka.


To widok od południowego wchodu.


a tu od północy

W sumie mieliśmy trochę szczęścia, bo akurat w tę niedzielę odbywał się tu odpust i zabytek był otwarty. Można było bez problemu wejść do środka i robić zdjęcia. Po za tym ucięliśmy sobie pogawędkę z miejscowymi, między innymi z tutejszym staczem, który twierdził, że: "27 motorów miałem, saharę z napędem na kosz, ale sprzedałem ...". Domyślamy się, że pieniądze przepił :) Ale trzeba gościowi przyznać, że Iża i Pannonię rozpoznał bezbłędnie, łącznie z modelem i częściami nie oryginalnymi (zwłaszcza kłujące Mcfraga w oczy sprężyny tylnych amorów w Iżu).


Nawa główna


Galeria


Portal


Relief na kamieniu wieży

Kolegiata była wielokrotnie przebudowywana i z czasem zmieniała swój wygląd. We wrześniu 1939 r ucierpiała najbardziej i dopiero po wojnie została odrestaurowana. Wtedy przywrócono jej z grubsza wygląd wczesnośredniowieczny. Remont dobiega końca dopiero teraz.

W XVIII wieku, gdy kolegiata coraz mniej nadawała się do użytku, obok wybudowano drewniany kościółek:



Kilkaset metrów na zachód znajduje się grodzisko zamieszkałe pomiędzy VI a XII wiekiem i to była właściwa średniowieczna Łęczyca. W późniejszych latach gród przeniósł się na miejsce dzisiejszego miasta, czyli kilka kilometrów dalej na zachód.



Gród był otoczony rozległymi bagnami. Nawet dziś na grodzisko prowadzi usypana podczas prac archeologicznych grobla. Z grobli jest ładny widok na kościół.


Iż i Pannonia na tle Tumu


Na tym zdjęciu widać wnętrze grodziska. Jest to krąg środkowy. Istniały jeszcze wały zewnętrzne, ale nie są widoczne na powierzchni. Podczas prac wykopaliskowych odsłonięto pozostałości konstrukcji drewnianej wałów.


To prawdopodobnie są pozostałości bramy grodziska. Oczywiście konstrukcja zewnętrzna się nie zachowała.

Pod grodziskiem pozwoliliśmy sobie na mały portrecik.


Właściciele na nie swoich motocyklach

Z Tumu dojechaliśmy do Łęczycy. Głownym punktem zwiedzania był zamek wybudowany w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego.




Baszta zamku


Wejście do zamku, w którym mieści się muzeum


Tzw. dom nowy widziany z dziedzińca.


A to ja we wnętrzu wieży

Z wieży zamkowej można sobie popatrzeć na miasto.




Widok z baszty na starą prochownię, gdzie teraz jest knajpa.

Czekając na otwarcie muzeum (a właściwie na przyjście kasjerki do pracy) pochodziliśmy sobie po ulicach starego miasta.


Rynek z ratuszem

Zwiedziwszy Łęczycę (choć nie w całości) po ucięciu kolejnej konwersacji parkingowej ruszyliśmy w stronę Piątku, gdzie po zatankowaniu zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię przy geometrycznym środku Polski:



W Piątku skręciliśmy w Prawo i po przejechaniu mostu na Bzurze dojechaliśmy do Walewic słynnych ze swej właścicielki - Marii Walewskiej, kochanki Napoleona Bonaparte.

W Walewicach nadal istnieje stadnina koni




Te wspaniałe panienki na swych gorących ogierach


Obok stadniny znajduje się cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego poległych w bitwie nad Bzurą.




Wejścia strzegą dwie drewniane figury żołnierzy. Wprawne oko bronioznawcy znajdzie feler w oporządzeniu (ja akurat się na tym nie znam, ale Piotrek mi powiedział).


Pomnik na cmentarzu

Centralnym punktem Walewic jest klasycystyczny pałac zbudowany w XVIII wieku, a obecnie pięknie odrestaurowany.







Lampa w krużganku (pan doktor powiedział, że ładna, to zrobiłem zdjęcie)


Widok na pałac od strony rzeki i parku

Z Walewic pojechaliśmy do Soboty. Znawcy klasyki polskiej literatury wiedzą, gdzie leży Sobota:
"- Gdzie ona ta Sobota?
- Niedaleko Piątku, wasza miłość.
- Kpisz Kiemlicz?
- Zaś bym śmiał."

Z tak starych czasów w Sobocie został właściwie tylko późnogotycki kościół z początków XVI wieku




Fasada kościoła


Ale za to, za dużym dworskim parkiem, znaleźliśmy coś dla kolegi Gacy





Maszyna parowa obok gorzelni.

- A dlaczego dla Gacy? Bynajmniej nie z powodu produkowanych tu płynów :)

Spójrzcie na tabliczkę znamionową i miejsce produkcji




Zawory sterujące


"Odśrodkowy przyspieszacz zapłonu" :)


A tu beczki na spirytus, który płynął z budynku gorzelni długą na dwadzieścia metrów rurą.

W samym parku stoi stylizowany na zamek dom - zamieszkały do dziś.






Iż i Pannonia w parku


To był ostatni punkt programu. Wróciliśmy do domów już bez zbaczania z trasy. Podróż odbyła się bez zbędnych przygód, a motocykle sprawiły się świetnie. Mnie odkręciła się tylko tylna śruba mocowania prawego tłumika, no i motocykl ogólnie się usyfil, bo rano mżało. A takie już mamy drogi, że jak pada to wszystko się brudzi, nawet na ładnie wyremontowanych nawierzchniach. Licznik mam już podłączony i naliczył mi 248 km, a z mapy wyszło 297. Zgadzałoby się to z grubsza ze stosunkiem liczby zębów na zębatce fabrycznej a zamontowanej u mnie (17 do 21). Zresztą o tym zrobię osobny temat.
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3301
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Sro 23 Lip, 2008   

Wyobraziłem sobie własnie taką sytuację za 40 lat - podjeżdza jakiś szczyl na starym moto, a ja "rozpoznaję bezbłednie, łącznie z modelem i częściami nieoryginalnymi". Brrr... Porażka, bez względu gdzie sytuacja by się działa - niekoniecznie pod sklepem z winami.

Konkluzja - trzeba się kurwa spieszyć, bo faktycznie skończy się na wyliczance co się miało...

Wycieczka fajna - zazdroszę, ale zazdroszczę konstruktywnie. Jak tylko dojedzie zamówiony aku (zdechł mi mój na amen, a zamówiłem czarnego, z deklem, jedzie z Niemiec), to postaram się też tu coś pokazać.
 
 
krecik89
[Usunięty]

Posty: 0
Wysłany: Pon 11 Sie, 2008   

wypad az pozazdroscic :lol:

sory za offtop ale spytaj kolegi z pannnoni czy wie moze gdzie zdobyc kolanka do pannoni najlepiej orginalne albo czy pasuja z jakiegos innego moto i jak zalatwia problem z tarczmi sprzeglowymi albo podrzuc mi go niego kontakt byl bym baardzo wdzieczny pozdor
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Czw 14 Sie, 2008   

Myślę, że na moto bazarze powinny się jakieś znaleźć. Ale najlepiej o takie rzeczy pytaj w dziale "Inne motocykle", jest tam kilka Pannonii.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 8
W drodze do Wrocławia
Michał W trasie 9 Wto 28 Kwi, 2009
mcfrag
Brak nowych postów Trasa Pana Michała cz. 12
Sudety w weekend (Sudety niecałe, weekend niepełny).
Michał W trasie 8 Sro 13 Kwi, 2011
BartekG
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 9
Rawa, Inowłódz, Konewka
Michał W trasie 0 Wto 08 Wrz, 2009
Michał
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 6
Sulejów, Witów i trochę terenu
Michał W trasie 0 Pon 10 Gru, 2007
Michał
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 1
Lipce Reymontowskie
Michał W trasie 2 Sro 25 Kwi, 2007
Gaca
Brak nowych postów Trasa Pana Michała cz.13
Ziemia Opoczyńska pokrótce, czyli w drodze do Króla Szos
Michał W trasie 15 Pon 10 Wrz, 2012
Spiker


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna