IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dzienniki fragowe
Autor Wiadomość
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2011   Dzienniki fragowe

Wbrew pozorom nie chodzi o żadną konstrukcję stalową, na której widok Gaca dostaje ślinotoku - celem mojej dzisiejszej wycieczki był Żelazny Most - miejscowość, w pobliżu której położony jest największy zbiornik odpadów przemysłowych w Europie. A właściwie sam zbiornik. Wyczytałem, że to jedyny obiekt na terenie naszego kraju, który jest widoczny z kosmosu :)



O istnieniu tego miejsca dowiedziałem się stosunkowo niedawno (to w sumie wstyd, ale dzięki temu dziś jechałem tam mocno zaintrygowany tym, co zobaczę). Żelazny Most leży niedaleko, mam tam w prostej linii jakieś 50-60km. Żeby nie przegadać sytuacji, podeprę się linkami zewnętrznymi:

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazny_Most
http://polkowice.naszemia...a-jak,id,t.html

Szczególnie polecam lekturę drugiego artykułu. Pewnie niewielu z Was (podobnie zresztą jak do niedawna ja) zdaje sobie sprawę z faktu, że katastrofy takie jak zeszłoroczny wyciek szlamu w hucie aluminium na Węgrzech mogą dotyczyć także nas. Podobne zdarzenie (z wieloma ofiarami śmiertelnymi) miało miejsce w latach 60-tych, ale zostało dość skutecznie wyciszone i dziś pamiętają o nim nieliczni.

OK, koniec przynudzania, czas na multimedia.

Przystanek nr1. Nieplanowany. Garaż regersa leży w miejscu, obok którego musiałem przejechać. Pomimo niedzieli chłop ostro walczy z oporem materii. Zlustrowałem postępy, pogadaliśmy o starych karabinach i czas było lecieć dalej.


Przystanek nr 2, również niespodziewany. Przed mostem w Ścinawie z naprzeciwka nadjechał koleś na WL-ce, więc ucięliśmy sobie miłą pogawędkę poboczową.


Chyba pierwszy raz spotkałem kogoś na weteranie - solo, spontanicznie, bez kontekstu zlotowo-rajdowego. Miło było pogadać te kilka chwil.


Bez większych przygód, delektując się samotnością bardzo lokalnych dróg, dojechałem do "mety". Ujrzałem taki widok:


Po chwili znalazłem "wjazd" i po pokonaniu chyba 4 pięter stopniowanego trzydziestometrowego nasypu, wjechałem najwyżej, jak się dało. Niestety nie udało mi się dotrzeć na piąty, najwyższy poziom. Piaszczyste podłoże było zbyt grząskie dla Iża, dlatego ostatnie metry pokonałem pieszo.


Z korony zbiornika rozciąga się niesamowity widok. Klimatu całości dodaje nieludzka wręcz cisza, brak oznak życia biologicznego i ten przemysłowy "zapaszek", który raczej nie zachęcał do dotknięcia czegokolwiek nieuzbrojoną kończyną.


Pokażę Wam kilka ujęć tego księżycowego krajobrazu:










Przy okazji odkryłem źródła Żółtej Rzeki:


Iżak dostał portret pod Górą Piachu:


A ja udałem się w dalszą drogę. Zamierzałem okrążyć cały zbiornik. Po kilku kilometrach jazdy zobaczyłem taką tabliczkę:

Tabliczka ta uzmysłowiła mi, że mój offroad po nasypie mógł być zakwalifikowany jako niezupełnie legalny. No cóż - na swoje usprawiedliwienie mam do powiedzenia tylko tyle, że ja przecież nigdzie nie wstępowałem! Zakaz wjazdu to co innego. Ale takowego nie stwierdziłem ;)


Potem, drogą krajobrazową, chyba najdłuższą z możliwych, wróciłem do domu. Ale o tym opowiem innym razem. :)
 
 
krzysztof


Motocykl: Iż-56
Posty: 223
Skąd: Luzino
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2011   

A więc to był ten plan, bardzo ciekawa wyprawa.
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2011   

A ja mam nadzieję, że tam akurat w sobotę nie zajrzymy ;)
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2011   

Michał napisał/a:
A ja mam nadzieję, że tam akurat w sobotę nie zajrzymy ;)

Pewnie że nie - pooglądamy inne mosty. Kamienne. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Dzienniki fragowe
Ślęża
mcfrag W trasie 3 Pon 11 Sty, 2010
cube
Brak nowych postów Dzienniki fragowe
Worek Turoszowski, Góry Izerskie, Karkonosze
mcfrag W trasie 6 Czw 17 Maj, 2012
mcfrag
Brak nowych postów Dzienniki fragowe
Gdzie oczy poniosą - Wielka Wyprawa nr 4
mcfrag W trasie 6 Nie 30 Gru, 2012
kuba_777
Brak nowych postów Dzienniki fragowe
Zamki Dolnego Śląska
mcfrag W trasie 2 Sro 27 Lis, 2013
kuba_777
Brak nowych postów Dzienniki fragowe
Dělostřelecká tvrz Stachelberg
mcfrag W trasie 9 Pon 20 Sie, 2012
Michał
Brak nowych postów Dzienniki fragowe
Muchołapka
mcfrag W trasie 10 Sro 08 Kwi, 2015
jacumba


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna