IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[56] Rejstracja bez dokumentów
Autor Wiadomość
elabogdan1


Motocykl: Iż-49
Posty: 121
Skąd: Przeworsk
Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   [56] Rejstracja bez dokumentów

Witam czy jest możliwośc zarejstrowania motoru bez dowodu rejstracyjnego?
Kupiłem go od starszego pana który był drugim właścicielem tego motoru wyrejstrował go tymczasowo ale zgubił dokumenty posiadam tylko tablicę rejstracyjną .
Czy wydadzą poprzedniemu właścicielowi dowód w wydziale komunikacji jeśli zgłosi się z tablicą?
Nie mogę nigdzie znależc nr ramy ani nad tylnym amortyzatorem nie ma ani na główce ramy
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   

Do rejestracji będzie potrzebna opinia rzeczoznawcy ponieważ motocykl został wyrejestrowany. Dowód nie jest niezbędny, wystarczy umowa. Pewnie ktoś zlikwidował ten numer :mrgreen:
 
 
Pitek
Fundator


Motocykl: Iż-56
Posty: 467
Skąd: Toruń
Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   

Niektóre Iże nie mają nabitego numeru na ramie tylko na tabliczce znamionowej.
_________________
Iż 56 - 1959 r., WFM M06 - 1956 r.
 
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   

Żółte blachy.
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 718
Skąd: Płock
Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   

A w którym roku był wyrejestrowany? jeśli przed 89r. (ale tej daty pewny nie jestem, być może będzie to inna data) to spokojnie zarejestrować da radę. Masz tablicę rejestracyjną to idziesz do wydziału komunikacji(w którym pojazd jest w ewidencji), dajesz tablicę, umowę kupna i oświadczenie sprzedawcy że dowód zaginął i nie powinno być problemu. Ja tak rejestrowałem tyle że w 2001 roku, ale nie sądzę aby na tyle się coś zmieniło.
 
 
krzysztof


Motocykl: Iż-56
Posty: 223
Skąd: Luzino
Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   

Dokładnie jak piszą ;)
 
 
kitson


Motocykl: Iż-49
Posty: 83
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   

Potwierdzam.

Też zakupiłem motocykl tylko z tablicą rejestracyjna bez dokumentów. Sprzedający napisał mi oświadczenie, że dowód rejestracyjny zaginął a ja wystąpiłem do wydziału komunikacji w jego miejscowości o wydanie zaświadczenia, ze motocykl o takich i takich numerach rejestracyjnych był zarejestrowany na kupującego. Do wniosku załączyłem ksero umowy kupna, ksero oświadczenia i zdjęcie ORYGINALNEJ tablicy rejestracyjnej (wydaje mi się ze to był podstawowy atut w tej sprawie) oraz opłatę chyba 17zł (albo 21 :wink: ). W odpowiedzi potwierdzili tylko, że w ewidencji istnieje taki numer rejestracyjny ale z uwagi na zniszczenie dokumentacji nie są w stanie określić co to był za pojazd i na kogo zarejestrowany. Z tym zaświadczeniem udałem sie do swojego wydziału komunikacji a dalej nie było problemów z zarejestrowaniem
 
 
kurczak


Motocykl: Planeta
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 29 Sie, 2011   

Za czasów starożytnych gumisiów, czyli w 1996r miałem umowę kupna-sprzedaży oraz ostatni kwit ubezpieczenia OC, na którym była pieczątka z Wydziału Komunikacji informująca o wyrejestrowaniu. Pojechałem do rzeczonego Wydziału i dostałem do łapy dowód rejestracyjny ze ściętym rogiem i to wystraczyło "mojemu" urzędowi do rejestracji.
 
 
 
topik_2006


Motocykl: Iż-49
Posty: 88
Skąd: D-K (Lubelskie)
Wysłany: Pon 29 Sie, 2011   

To jak to jest jeśli motocykl został wyrejestrowany przed 1989 rokiem i będę miał do niego umowę kupna z właścicielem to mogę go ponownie zarejestrować ??

Kupiłem shl m 11 który był bez papierów ale miał tablice rejestracyjną :]
Pokręciłem dziure w brzuchu sprzedającemu i dał namiary na ostatniego właściciela motocykla który go wyrejestrował i papierów nie posiada !! Lecz może mi za flasze podpisać umowę kupna sprzedaży ;)

Gdyby ktoś wtajemniczony napisał krok po kroku co robić i czy coś woge da się zrobić w tej sprawie ???
Oraz jeśli da to na jakich przepisach oprzeć się przy rejestracji ? bo mam ciężkich ludzi w urzędzie komunikacji :znudzony:
 
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 718
Skąd: Płock
Wysłany: Wto 30 Sie, 2011   

W moim przypadku był też dowód rej. z uciętym rogiem. Jeśli nie masz tych dokumentów to jak kolega wyżej napisał, z umową kupna i tablicą do wydziału w którym był ten motocykl zarejestrowany po zaświadczenie potwierdzające własność i tyle. Z tym kpl. do swojego wydziału i łaski nie robią z rejestracją, bo motocykl był wyrejestrowany w czasach kiedy dość często ludzie tak robili, teraz takiej opcji nie ma, trzeba zezłomować.
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Wto 30 Sie, 2011   

Wg prawa o ruchu drogowym art. 79, ust. 4 wygląda to tak:
"Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:
-odzyskanego po kradzieży;
-zabytkowego;
-mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy
lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;
-ciągnika i przyczepy rolniczej.
-wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, o którym mowa w ust. 1 pkt 3."
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 718
Skąd: Płock
Wysłany: Wto 30 Sie, 2011   

Ale czy tu nie chodzi o pojazd wyrejestrowany jako "zezłomowany"? raczej tak, bo jako takie wyrejestrowanie pojazdu w obecnej sytuacji nie istnieje można tylko oddać do kasacji i to jest rozumiane w ustawie jako wyrejestrowanie. Czyli na chłopski rozum, oddany pojazd na złom nie podlega wtórnej rejestracji. A przypadek autora tematu jest inny, pojazd został wyrejestrowany w czasach kiedy była taka opcja a prawo nie działa wstecz. Inaczej nigdy nie zarejestrowałbym swojej wyrejestrowanej WSKi .
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Wto 30 Sie, 2011   

W chwili obecnej możliwe jest czasowe wyrejestrowanie niektórych pojazdów co nie oznacza "złomowania". To, że udaje się w niektórych miejscach ponownie zarejestrować - wyrejestrowany motocykl wynika wyłącznie z niewiedzy urzędnika WK. Jak słusznie piszesz prawo nie działa wstecz, a dzisiaj reguluje to art. 79, ust. 4
 
 
topik_2006


Motocykl: Iż-49
Posty: 88
Skąd: D-K (Lubelskie)
Wysłany: Wto 30 Sie, 2011   

USTAWA z dnia………………………..2008 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym

Art. 1.
W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108,
poz. 908, z późn. zm.1)) w art. 72 w ust. 2:

a) w pkt 6 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 7 w brzmieniu:
„7) pojazdu, o którym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 2 lub 3, nabytym w punkcie zbierania
pojazdów wycofanych z eksploatacji lub stacji demontażu pojazdów - w zakresie
ust.1 pkt 5;”;

b) po pkt 7 dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

„8) pojazdu wyrejestrowanego, o którym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 2 lub 3 – w
przypadku powtórnej rejestracji - w zakresie ust.1 pkt 5.”.
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

UZASADNIENIE

1. Wyjaśnienie celu ustawy
Zmiany mają na celu umożliwienie zarejestrowania pojazdów zabytkowych pojazdów
historycznych, nabytych w punkcie zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji lub stacji
demontażu pojazdów. W wielu instytucjach odmawia się obecnie zarejestrowania pojazdów
ze względu na brak dowodu rejestracyjnego.

Dla pełnego urzeczywistnienia woli ustawodawcy w zakresie ochrony pojazdów
zabytkowych i historycznych, wypełnienia istniejącej obecnie luki prawnej i rzeczywistej
ochrony tych pojazdów zniesienie wymogu okazania dowodu rejestracyjnego przy rejestracji tych pojazdów jest uzasadnione.

Ponadto pojazdy określone w art. 79 ust. 4 pkt 2 lub 3 były w przeszłości
wyrejestrowywane, a ich właściciele zdawali do wydziału komunikacyjnego dowody rejestracyjne, otrzymując w zamian dokument o wyrejestrowaniu pojazdu. Po 5 latach z
reguły dowody rejestracyjne były niszczone i fizycznie nie istnieją. W tym przypadku
również słuszne wydaje się umożliwienie powtórnej rejestracji tych pojazdów bez warunku
okazania dowodu rejestracyjnego.

Odnalezienie dowodu rejestracyjnego, którego własność została stwierdzona
prawomocnym orzeczeniem sądu jest często niemożliwe. Postulowany przepis umożliwi
rejestrację takiego pojazdu bez zbędnych i długotrwałych procedur.
 
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 718
Skąd: Płock
Wysłany: Sro 31 Sie, 2011   

panz napisał/a:
W chwili obecnej możliwe jest czasowe wyrejestrowanie niektórych pojazdów co nie oznacza "złomowania".

Niektórych czyli? Z tego co wiem to właśnie (auta i motocykle) nie moga być czasowo wyrejestrowane jak było to "kiedyś".

Żadna niewiedza, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak w Sierpcu i Płocku skrupulatnie podchodzą do takich spraw. Tak jak napisałe wyżej, podtrzymuje. Nasze Ustawy nie są pisane tak super precyzyjnie jak byśmy sobie to wyobrażali.

Zwalczyłem lenia i pogrzebałem, można wyrejestrować pojazd czasowo od 2 do max 6m-cy. Po czym należy wznowić rejestrację - więc jak to by się miało do zapisu że pojazd wyrejestrowany nie podlega rejestracji wtórnej ? Jak widać w ogóle się to "kupy" nie trzyma.
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Sro 31 Sie, 2011   

To proszę o wskazanie art. który dopuszcza rejestrację wyrejestrowanego przed laty motocykla poza możliwościami jakie daje art. 79, ust. 4
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 718
Skąd: Płock
Wysłany: Sro 31 Sie, 2011   

Przecież już napisałem, PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ. Jeśli pojazd był wyrejestrowany w czasie kiedy była taka możliwość i obywatel z PEŁNĄ świadomością wyrejestrowując był przekonany o tym że będzie mógł go z powrotem zarejestrować to dzisiaj byłby załadowany w bambuko, czyż nie? Pojazd w tamtych czasach wyrejestrowany oznaczał "nieużytkowany", właściciel nie jeździł, nie chciał płacić OC i wyrejestrował. Dzisiaj wyrejestrowanie oznacza złomowanie, to taki myk na chcących ominąć płacenie OC.
panz, wybacz ale nie chce mi się grzebać w starych ustawach ;)
Przeanalizuj sobie na spokojnie wpisy w tym wątku a zobaczysz ze logiki w tym przy czym sie upierasz nie ma.
Ostatnio zmieniony przez grigorius Sro 31 Sie, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Iż] Rejestracja bez dokumentów
patrykoj Ogólne 41 Sob 08 Wrz, 2012
jarcco
Brak nowych postów Rejestracja motocykla który nie posiada się dokumentów
regers Hyde Park 1 Wto 19 Sie, 2008
KOZA


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna