IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Szlakiem budowli hydrotechnicznych
Autor Wiadomość
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Pon 23 Lip, 2012   Szlakiem budowli hydrotechnicznych

Jak już kiedyś pisałem, oddalam się od domu coraz dalej i śmielej :)
Tydzień temu, udało się złapać jeden dzień przerwy pomiędzy deszczami i burzami. Trasa musiała zawierać trochę atrakcji, trzeba było znaleźć jakiś klucz, według którego mogła się odbyć nasza wycieczka, padło na budowle hydrotechniczne, których to u nas jest trochę. A piszę nasza, bo wybraliśmy się razem, tj. Ja i mój 10 letni Grześ :)

Obraliśmy kierunek na północny wschód - czyli Żuławy Wiślane.

Pierwszy postój, most pontonowy w Sobieszewie. Most jest otwierany co jakiś czas, tak aby przepuścić płynących. Pamiętam ten most z dzieciństwa, niewiele się zmienił, dalej buja i deski wypadają z pokładu pontonów.



Nie wiadomo jak długo jeszcze, będzie można jeździć po tych dechach, bo słyszy się coraz głośniej o nowym zwodzonym moście.


Kolejny postój to Świbno i przeprawa promowa. Prom pływa od wiosny do jesieni, przeprawa płatna. Nie czekaliśmy w kolejce samochodów, ustawiliśmy się z przodu, i po konsultacji z innym jednośladowcem, nabraliśmy pewności co do właściwej decyzji ;)

To jest prom linowy, napędza (pcha) go taka duża ryba KLEŃ.


Dla takich jak my, jest specjalne miejsce po lewej stronie za białą linią :)


Co chwila byliśmy zaczepiani, pytani - a na czym to jedziemy i skąd?
Jeden z ciekawskich robił nam zdjęcia, to i dał się namówić na fotkę naszym aparatem.


I taki oto sposobem, znaleźliśmy się TU.


Zjedliśmy po lodzie i udaliśmy się w dalszą drogę... kolejnym punktem trasy jest miejscowość Rybina!


Zaparkowaliśmy pod miejscowym Domem Kultury, pomiędzy dwoma zwodzonymi mostami.



Oba most bardzo podobne do siebie, i niestety całkowity brak możliwości zrobienia dobrej fotografii bez pokonywania dziesiątek metrów krzaczorów i trzcin. Stąd niestety tylko taka nieciekawa fotka.


Po drodze do trzeciego mostu w Rybinie mieliśmy w planach zwiedzenie zabytkowej pompowni, znaleźliśmy informację że można ją zwiedzać, niestety zamknięte drzwi na cztery spusty!
Przepompownia powstała w latach 30 XX w, jest do dziś ważnym pracującym elementem systemu odwadniania terenu Żuław. Reguluje stosunki wodne na powierzchni 215tys ha.


Jak się domyślamy podziękowania raczej nie dla pracowitych Mennonitów :)


Później oczom naszym ukazała się taka oto ciekawostka...kolejowy most obrotowy na Szkarpawie!


Przed mostem po prawej stronie, wagonik wąskotorówki przerobiony na pomieszczenie dla niegdysiejszego operatora. Most jest ponoć sprawny i otwierany całkowicie ręcznie!


Oś obrotu mostu, w tej chwili otwartego dla żeglugi.


Stojąc na betonowej podporze mostu, na którą prowadzi chybotliwa żelazna kładka, można dojrzeć most zwodzony po którym niedawno przejechaliśmy.


Tak wygląda cały most, ustawiony wzdłuż rzeki. Niestety i tu również brak dostępu do brzegu.


Zjedliśmy po kanapce i jedziemy dalej. Kolejny cel to Drewnica i oczywiście most zwodzony!


Pamiętam jeszcze kiedy przejeżdżałem tędy rozklekotanym mostem pontonowym, a dzisiaj proszę!


Niedaleko Drewnicy na styku Szkarpawy i Wisły znajduje się kolejna atrakcja...tutaj okiem od strony Królowej rzek.


Śluza Gdańska głowa została wybudowana bodajże w 1895r, i nosi nazwę dawnej twierdzy obronnej Gdańska.


Tutaj w całej okazałości


Zjedliśmy kanapki, napiliśmy się wody...bo słońce zaczęło niemiłosiernie grzać, i doczekaliśmy się momentu kiedy to wrota zostały otwarte i wpłynęła mała motorówka :)


Na koniec wepchałem mojego zabytka na teren śluzy, człowiek z obsługi długo się patrzył co wyczyniamy, bo na terenie obowiązuje zakaz ruchu....
Zrobiliśmy pamiątkową fotkę i do domu !!


Tak więc jak widać motocykl nie został meblem, tego dnia pokonaliśmy dystans 130 km, a mojemu Izowi stuknął pierwszy tysiąc kilometrów!
Przez ten cały czas jak dotąd, nie było poważnych problemów, Jeżyk grzecznie wracał do domu i nie wymagał napraw w drodze...no może z jednym wyjątkiem, kiedy to ułamała się miedziana blaszka przerywacza...o czym dowiedziałem się po powrocie do garażu. Ponieważ silnik nadal pracuje poprawnie "olałem" blaszkę i prąd przepływa sobie przez spręzynkę :]

Tutaj nasza mapka (może będzie ją widać :) ):


Pokaż szlakiem hydrotechniki na większej mapie
_________________
jarcco
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pon 23 Lip, 2012   

No, najwyższy czas! Fajnie jest zobaczyć kolejnego Iża w ruchu!

Miło mi niezmiernie, że mogę to powiedzieć: rok temu sporą część Waszej trasy pokonałem i ja! :)



PS. Mapkę poprawiłem. Złamałeś linka i to było powodem jej niewyświetlania.
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Pon 23 Lip, 2012   

mcfrag napisał/a:
Miło mi niezmiernie, że mogę to powiedzieć: rok temu sporą część Waszej trasy pokonałem i ja! :)

Ha! Pamiętam dobrze, czytałem opis Twojej długiej trasy i widzę że fotki zrobiliśmy w tych samych miejscach :)

Dzięki za poprawienie mapki, następnym razem powinienem już dać radę samodzielnie.
_________________
jarcco
 
 
tybusz
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1153
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 23 Lip, 2012   

Jarcco, przedostatnie zdjęcie, jakbym widział w przyszłorocznym kalendarzu :letssin:
_________________
ИЖ-49 z 1956, Junak M10
 
 
Adam


Motocykl: Planeta
Posty: 60
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 23 Lip, 2012   

Pieknie, widzę ze będę miał z kim na latanie się umawiać. Mam nadzieję ze jeszcze w tym roku się uda.
 
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Wto 24 Lip, 2012   

Świetna wycieczka po fajnych miejscach. Relacja, biorąc pod uwagę mój zawód, dedykowana chyba dla mnie ;)

Dystans 100km przekroczyłeś, teraz już będzie coraz więcej i więcej :)
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Wto 24 Lip, 2012   

tybusz napisał/a:
Jarcco, przedostatnie zdjęcie, jakbym widział w przyszłorocznym kalendarzu

Przyznam że nie pomyślałem w ten sposób, na wyprawę nie zabrałem swojego nazbyt ciężkiego aparatu, tylko małą kieszonkową małpkę z myślą o uwiecznieniu osiągnięć radzieckiej techniki :) ... ale cieszę się że się podoba :)

Adam napisał/a:
Pięknie, widzę ze będę miał z kim na latanie się umawiać. Mam nadzieję ze jeszcze w tym roku się uda.

Bardzo chętnie, możemy spróbować jakąś trasę wspólnie pokonać. Daj znać, jak będziesz gotów :)

Gaca napisał/a:
Dystans 100km przekroczyłeś, teraz już będzie coraz więcej i więcej :)

Rzeczywiście nabieram ochoty na coś dłuższego, raczej jednodniowego, tylko gdzieś dalej :) Ale to raczej już bez mojego małego pasażera, trochę się obawiam go motocyklem wozić. Na drodze nie brakuje wariatów, kierowcy czasem wyprzedzają w najmniej spodziewanych momentach. Kupiłem nawet lusterko wsteczne, czuję się bezpieczniej wiedząc co się dzieje tuż za mną. Nauczyłem się też nie jechać zbyt blisko prawej krawędzi jezdni, bo można zostać wyprzedzonym "na trzeciego", lepiej jest zajmować cały pas, zbliżając się nawet nieco do osi jezdni.
_________________
jarcco
 
 
jeż
Fundator


Motocykl: Iż-56
Posty: 929
Skąd: Konin/Wilczyn
Wysłany: Sro 25 Lip, 2012   

Widzę Jarcco, że namiary na lusterko wykorzystałeś. Jak się sprawuje?
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Sro 25 Lip, 2012   

Dzięki, sprawuje się bardzo dobrze, a opcja składania przydała się już kilka razy. Lustro trzyma raz ustawioną pozycję bardzo dobrze. Mnie takie lusterko pasuje najlepiej, bo chyba najmniej rzuca się w oczy.
_________________
jarcco
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Szlakiem Orlich Gniazd
wycieczka z awarią
sztyga20 W trasie 3 Nie 06 Kwi, 2014
sztyga20


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna