IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[Iż] Zakup Iża - poradnik
Autor Wiadomość
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Zupełnie nie rozumiem tego oporu. A nie uważasz, że usystematyzowanie pomogłoby w ogarnięciu tego? Powiedz to Mendelejewowi albo Linneuszowi, że narobili jakieś tablice, systematyki a wystarczyło tylko poszukać i być spostrzegawczym, bo przecież pierwiastki leżą w ziemi a zwierzątka biegają po lesie. :D

Może niepotrzebnie się odzywam, bo ani nie jestem suwakowcem ani nie znam się na Izu 49. Ale chętnie bym o tym poczytał w zebranej formie.
 
 
tomboj
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 954
Skąd: Bełżyce
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Ja również bardzo chętnie widziałbym takie zestawienie. To byłoby bardzo pomocne, przy zakupie maszyny. Dla tych posiadaczy Iży, którzy maja swoje maszyny już kilka lat, jest to mniej istotne, bo znają swój model na wylot. Ale taka szybka ściągawka przy oględzinach na żywo podczas zakupu bardzo wiele by pomogła.
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Michał napisał/a:
A zasadniczo czemu wy - suwakowcy nie zrobicie takiej tabeli zmian? Czekacie na Fraga? Jemu to raczej niepotrzebne.

Przecież do tego nie trzeba Fraga - trzeba chęci. Sam kiedyś w wieczornej rozmowie zaproponowałem zrobienie czegoś takiego. Niemniej jednak im dłużej czasu mijało od tego pomysłu tym bardziej wnioski były ukierunkowane na to, by tego nie robić. Na forum panuje tendencja, że kilka osób się stara i tworzy "narzędzia" dla innych którzy sobie z nich korzystają - nie dając nic od siebie.

Sam bym z chęcią kiedyś przeczytał sobie "Chronologię" zmian w Iżu 49, ale sam tego nie napiszę (przynajmniej w najbliższym czasie) z prostych powodów: nie chce mi się; nie mam czasu; wiedzę mam głowie.

Manfred napisał/a:
"Dla chcącego nic trudnego" i bez wyszukiwarki można sobie poradzić przeglądając Forum, w ten sposób można znaleźć inne ciekawe tematy i zmusić ludzi do myślenia i zapamiętywania szczegółów.

Popieram w 100%. Nic tak nie wpada do łba jak znalezione samodzielnie. Przeczytanie gotowca daje wiedzę na czas jego czytania.

Jeżeli komuś jest potrzebny rozpisany temat zmian konstrukcyjnych i modyfikacji w Iż 49 to niech go po prostu założy. Myślę, że inni na pewno dopiszą coś czego nie wiedział poprzedni.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

tomboj napisał/a:
Ja również bardzo chętnie widziałbym takie zestawienie. To byłoby bardzo pomocne, przy zakupie maszyny.

Ale oczywiście zdajesz sobie sprawę, że kij ma dwa końce? Rozumesz, że dzięki takim łatwo dostępnym informacjom byle handlarz będzie lepiej wiedział, co ma i promocji na zakupach może nie być? :)

A poważniej, to wydaje mi się, że takie encyklopedyczne podejście do tematu wrecz zniechęca do zabierania głosu tych, którzy i tak mało się udzielają. Gdyby chcieć zająć się tematem naprawdę, trzebaby postawić stronę wzorem Kolyaski czy spikerowej o enesiakach. Tylko komu się zechce?

Z reguły o takie zestawienia proszą ci, którzy są przed remontem. A po nim, kiedy motocykl już jeżdzi, jakoś zapominają o tym, że ktoś inny może potrzebwać ich pomocy...
 
 
fred8012


Motocykl: Iż-49
Posty: 725
Skąd: okolice Zabrza
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Michał napisał/a:
Zupełnie nie rozumiem tego oporu.

Opór jest z mojej strony bo tylko Ty i ja dyskutujemy na ten temat, niech się inni wypowiedzą, przypuszczam że będzie "las rąk" za tak, tych którzy nie mają o tym pojęcia.

Mając tylko 49-tkę byłbym tego samego zdania co Ty, dopiero przy remoncie 350-tki poczułem prawdziwą zabawę w starą motoryzację. Nie chodzi mi tu o sam remont (choć lubię grzebać w starociach) czy szukanie części tylko o to czego szukać, o pozyskanie informacji czy dany element był już w tym roku czy dopiero w przyszłym - tutaj jest najlepsza zabawa jak dla mnie, a dopiero później szukanie detalu.

Michał napisał/a:
A zasadniczo czemu wy - suwakowcy nie zrobicie takiej tabeli zmian? Czekacie na Fraga? Jemu to raczej niepotrzebne.

bo zdobywał tą wiedzę przez lata oraz przy odbudowie 350-tki i utrwalał ją w postaci literatury i zdjęć. Dlaczego inni mają mieć łatwiej, niech trochę wytężą mózgi i poszukają tej wiedzy.

Z drugiej strony coś co łatwo przychodzi, łatwo też odchodzi na drugi plan, między innymi dlatego tematy 350-tek zatrzymały się w miejscu. Popatrz na temat 350-tki Fraga, z początku bardzo dynamicznie się rozwijał a później wyhamował i odszedł na któryś plan z kolei, bo stopień trudności w zdobyciu informacji był za łatwy i przestało to fascynować.

Wcale się nie zdziwię, jak będzie to ten motocykl, którego Piotr się pozbędzie bo jeżeli ma zajmować miejsce lepszej "zabawie" to po co go trzymać. Remontując któryś motocykl z kolei tak się do tego podchodzi, między innymi dlatego przypuszczam, że Piotr wybrał Sarolée - motocykl można powiedzieć egzotyczny bo o małej liczbie produkcyjnej, a co za tym idzie większy stopień trudności w zdobyciu informacji i części.

To są moje przypuszczenia, bez obrazy Frag.
_________________
ИЖ-49 57r, ИЖ-350 51r
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

fred8012 napisał/a:
Piotr wybrał Sarolée - motocykl można powiedzieć egzotyczny bo o małej liczbie produkcyjnej,a co za tym idzie większy stopień trudności w zdobyciu informacji i części.

Również dlatego, że tam wszystko co trzeba jest na miejscu :)
Jak widać z innych postów nie tylko mnie by się podobało takie zestawienie. Z oczywistych względów ja go nie zrobię i faktycznie - jak widzę - nie powstanie. Nie dlatego, że nie jest potrzebne, ale że nikomu nie będzie się chciało :)

A argument o obronie przed handlarzami? :) Bez przesady :) Równie dobrze wyłączmy forum - handlarze nic się nie dowiedzą.
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Nie ma co dramatyzować - na Izhmoto pomoc dostaje każdy. kto o nią poprosi. Tak było, jest i mam nadzieję, że będzie również w przyszłości.

Należy pamietać o jednym: żeby to forum żyło, trzeba o czymś dyskutować! Podawanie wszystkich informacji "na tacy" skutecznie zniechęca do aktywności i moim zdaniem jest kierunkiem samobójczym.

Byłoby inaczej, gdyby ludzie, którzy tu zaglądaja w celu uzyskania pomocy w remoncie motocykla, robili to także po jego zakończeniu, pokazując po co to zrobii. A z tym bywa różnie, żeby nie powiedzieć słabo...
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Ale jednak temat o systematyce Iża 56 wywołał długą dyskusję, każdy dołożył coś od siebie i dzięki niemu dowiedziałem się wielu rzeczy, na które nigdy nie zwróciłbym uwagi. Żeby samemu dojść do takich wniosków, jakie można osiągnąć wspólnie trzeba by było mieć po kilka motocykli z każdego roku produkcji.

Jak dotąd te informacje o Iżu 49 (nie sądzę, że wszystkie które można by uzyskać) są porozrzucane po całym forum i pomieszane z różnymi dygresjami.
 
 
fred8012


Motocykl: Iż-49
Posty: 725
Skąd: okolice Zabrza
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Michał napisał/a:
A argument o obronie przed handlarzami? :)

Dobra, przykład który odczułem na własnej skórze. Szukałem C-35 i znalazłem go u znanego handlarza który wiedział co ma, wołał za niego 900zł. Po jakimś czasie znalazłem go u innego handlarza który do końca nie był przekonany co to jest i porównał go do słoika, zapłaciłem za niego 400zł. Argumentował swą cenę zadziwiająco dobrym stanem technicznym detalu. Przypuszczam, że jakby był stalowy zapłacił bym grosze.

Michał napisał/a:
Żeby samemu dojść do takich wniosków, jakie można osiągnąć wspólnie trzeba by było mieć po kilka motocykli z każdego roku produkcji.

Nie trzeba mieć kilka motocykli, trzeba tylko zwracać uwagę na detale oraz na informacje pokazane na drugim planie.
_________________
ИЖ-49 57r, ИЖ-350 51r
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

No i co z tego? Zapłaciłeś te 900 zł? To wolny rynek - część ma taką wartość jaką za nią daje kupujący. Już o tym pisałem kiedyś - z tej samej perspektywy należy traktować kupowanie od przysłowiowego dziadka motocykla za 200 zł wartego 3000 zł. Wtedy już nie jest be?
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Oho! Znowu! A więc zaczęło się!

Ogłaszam koniec sezonu i początek forumowej zimy! :)
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

A mnie tam sezon nie przeszkadza. Ja tak potrafię i latem!

:waldorf:
 
 
fred8012


Motocykl: Iż-49
Posty: 725
Skąd: okolice Zabrza
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Michał napisał/a:
Zapłaciłeś te 900 zł?
Nie! olałem gościa, do dzisiaj się z nim buja i już woła za niego 600zł. Podpowiem tylko, że i za 400zł nie pójdzie bo jest niekompletny, a on o tym nie wie!
_________________
ИЖ-49 57r, ИЖ-350 51r
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

A po co nam pilot do telewizora, albo pralka zamiast tarki ?
...bo jesteśmy leniwi, lubimy udogodnienia.
Może i czekają na Fraga, wszak każdy Iżowiec wie, że właśnie Frag zgłębił tajniki 49 jak nikt inny.
Jest tak, że psy mają miliony ludzi, ale dobre książki kynologiczne można policzyć, na palcach jednej ręki.

Ps. Ja szukałem, proszę mnie nie krzyżować ;D
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
radarator
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1143
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Ja już kiedyś szukałem takiego zestawienia, nie pierwszy pewnie, znalazłem kilka tematów:
http://izhmoto.pl/viewtop...ght=r%F3%BFnice
http://izhmoto.pl/viewtop...ght=r%F3%BFnice
Próbowałem podpytać :D
http://izhmoto.pl/viewtopic.php?t=4444
itd...
ale tak naprawdę, im więcej czytam forum tym więcej znajduję wiadomości
(szkoda, że niema już dostępu do zasobów starego forum...)
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

radarator napisał/a:
szkoda, że niema już dostępu do zasobów starego forum...


Że niby do czego? Było jakieś forum iżowe przed 2005 rokiem? :)
 
 
sławek


Motocykl: Iż-49
Posty: 147
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: Pon 05 Lis, 2012   

Michał napisał/a:
Że niby do czego? Było jakieś forum iżowe przed 2005 rokiem? :)

Chodzi raczej o brak zdjęć które były załączone w postach.
 
 
katok
Fundator


Motocykl: Planeta
Posty: 886
Skąd: Gniewkowo
Wysłany: Wto 06 Lis, 2012   

Było umieszczać fotki na jakichś niewiadomego pochodzenia serwerach?
Od kiedy mówione (pisane) jest by wstawiać fotki do forumowej galerii?
Tu przynajmniej (skoro płacimy) to coś w zamian otrzymujemy, a w darmowych serwisach coś mamy przez chwilę a później -szukaj wiatru w polu... :no:
 
 
 
slawmartorun


Motocykl: Iż-49
Posty: 281
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 08 Lis, 2012   

Co do 49, to z wyrachowania przed rozpoczęciem remontu swojej 49-tki oczywiście popieram Michała, rencamy i nogamy. :lmao:

Na wiosnę zaczynam swój remont więc będzie można dyskutować na żywym organiźmie. No i oczywiście moja opinia jako zainteresowanego będzie jak najbardziej "obiektywna"
_________________
K-175, Iż-49, Iż-56, WFM, GSF 600N
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Poradnik jak ustawić rozrząd
nickeledon Hyde Park 14 Sro 31 Sty, 2018
Gaca
Brak nowych postów [56] Zakup Iża
kawapromyk Ogólne 5 Nie 09 Wrz, 2012
kawapromyk
Brak nowych postów Zakup części
danielboss Hyde Park 1 Nie 02 Wrz, 2012
regers


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna