IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Junak M07
Autor Wiadomość
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

BartekG napisał/a:
w połowie lat pięćdziesiątych nie było jeszcze junaka, więc nie mógł wyprzedzić iża w rankingu tej pani
Jakiej pani? Kliknij na link i przeczytaj uważnie cały wpis. :)

BartekG napisał/a:
Frag - poczekajmy, aż jakiś 4-suw u ciebie zagości - wtedy dołączysz do grona "junakowców". Niestety, Iż jako dwusów zawsze będzie miał nad sobą rase panów - "ubermottorardy" czterosuwowe

Bartek - ja nie twierdzę, (i nigdy nie twierdziłem), że Iż jest lepszy od Junaka (ani od czegokolwiek innego). Zabrałem głos tylko dlatego, że uważam, że nie jest od Junaka gorszy. I tylko tyle.

Myślę, że czterosuw w garażu nie zmieni mi w tej kwestii poglądów. Zapewne będzie to motocykl starszy, droższy, szybszy, pewnie będzie lepiej zbierał się już na niskich obrotach, dźwięk z rur będzie miał bardziej ekscytujacy, być może będzie też wygodniejszy oraz dla niektórych ładniejszy od Iża. Tylko problem w tym, że według mnie wcale nie oznacza to, że będzie to motocykl lepszy!

Wracając do Twojego Junaka - czy Rumburak to ten wczesny z kwadratowym bakiem i rzadkim osprzętem, którego dawno temu opisywałeś na forum? A jeżeli tak - nie miałeś pokusy zostawić go w stanie zewnętrznym z epoki, doprowadzając go do jedynie do pełnej sprawności mechanicznej?
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

grigorius napisał/a:
Jeden woli szczupłe laski a drugi dziewczyny co mają dupy jak szafa 3 drzwiowa. :)

Mam znajomego, który miał żonę z taką szafą i twierdził, że ją kocha i taki ma gust. A później poznał szczupłą koleżankę z pracy... ;)

mcfrag napisał/a:
nie miałeś pokusy zostawić go w stanie zewnętrznym z epoki, doprowadzając go do jedynie do pełnej sprawności mechanicznej?

Nie powinienem może odpowiadać za właściciela, ale zdaje się że tak właśnie zostało.
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

Michał napisał/a:
Nie powinienem może odpowiadać za właściciela, ale zdaje się że tak właśnie zostało.

A, no to fajnie. Na filmie z ciemnego lochu trudno dostrzec szczegóły, ale lakier i szparunki wyglądają mi na świeże.
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

Z ta panią to żart sytuacyjny - nadal porównanie z Junakiem było niemozliwe. A i ze sztywnymi angolami słabo - na ich tle na bank iż jest wygodniejszy.

Co do rumburaka, sytuacja wygląda następująco - motoru na razie nie będę malował - ten lakier co jest, to tylko przepolerowany stary, nakładany chyba odkurzaczem. Dorysowałem szparunki i to wszystko. Mechanicznie - silnik odszykowany, nowe prądy, zregenerowany gazol ( oczywiście Pegaz, na razie amal w kartonie) itd.

Doprowadzę go do stanu jezdnego i na tym na razie spocznę - brak kasy i czasu. Z czasem porobię mu jeszcze zawiechy, żeby można było winkle przycierać. Ale już nie długo wyjadę na asfalt, bo papiery i tablica juz w szufladzie leżą. :)
_________________
Iż49
 
 
Maciekpiti


Motocykl: Iż-49
Posty: 212
Skąd: Radom
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

Wtrące swoje 5 groszy do tego tematu. Iz którego użytkuje od 2 lat jest spadkiem po moim ojcu. Który użytkował go przez ładne 20 lat przy czym jego brat rodzony w tym samym czasie jeździł Junakiem z koszem. Obaj do tej pory zachwycają się motocyklami swojego przeciwnego brata. Czyli wujek lubuje w Iż-u ojciec zakochany w Junaku. W jednej kwestii są zgodni. Iż według nich jest zdecydowanie wytrzymalszy od Junaka. Aczkolwiek Junak bardziej dynamiczny i ekonomiczny. Ja sam osobiście jeżdżąc trochę na Junaku polubiłem go bardziej:)

Druga kwestia jest taka. Nie zgodzę się z opinią " Nie bez kozery motocykle czterosuwowe pozostają w produkcji a dwusuwy odeszły do lamusa " A crossy produkowanie w ostatnich latach? Spora część z nich to dwusuwy. Znam kilku ludzi jeżdżących krosami i oni właśnie te silniki chwalą sobie bardziej w tym rodzaju motocykli.

W zeszłym roku spotkałem na zlocie shl-ki w Kielcach starszego Pana, który w swoim życiu posiadał 2 motocykle najpierw Iż-a później Junaka. Iż-a sprzedał ze względu na to że miał na nim wypadek ze swoją żoną i nie chciała ona już na nim jeździć. Kupił Junaka Iż-a sprzedał. Zona na Junaku też jeździć nie chciała. A on do tej pory ubolewa na sprzedażą Iż-a. I chwali sobie znacznie ten motocykl w porównaniu z Junakiem.

Z tego co wiem Junak jest zrobiony ze słabych materiałów. I to jest jego główną bolączką.
 
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

Widzisz - Junak na pewno nie jest zrobiony ze słabych materiałów. Raczej jego problemem jest to, że jest bardziej skomplikowany niz np motocykle dwusuwowe. Niestety, serwisowany przez domorosłego mechanika Junak ma niewielkie szanse na bezproblemową pracę :)
Ten fakt na pewno działa na niekorzyść junaka.
_________________
Iż49
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

A my i tak wolimy Junaki! Ha!
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

Sie wie :rotfl:
_________________
Iż49
 
 
Maciekpiti


Motocykl: Iż-49
Posty: 212
Skąd: Radom
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

O tych materiałach to bym polemizował. U mnie w klubie tych Junaków jest z 10. I każdy narzeka na materiały. A to co napisałeś o dobrej eksploatacji to święta prawda. U mnie chłopakom się Junaki nie psują tak jak nie którzy pierdzielą. Teksty na Łodzi mnie rozpier*alały : " nie ma oleju w silniku, odrazu wycieka", " koła nie takie powinny być półbębny" " pierwsza kałuża i już stoisz". Zawsze najwięcej mają do powiedzenia Ci co nigdy Junaka nie mieli. Ale to już norma.



Ten podołał nawet takiej wodzie.
 
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

mcfrag napisał/a:
Myślę, że czterosuw w garażu nie zmieni mi w tej kwestii poglądów. Zapewne będzie to motocykl starszy, droższy, szybszy, pewnie będzie lepiej zbierał się już na niskich obrotach, dźwięk z rur będzie miał bardziej ekscytujacy


Czyżby zapowiadał się jakiś konkretny motocykl? bo czuję że w Twojej głowie kołata się jakaś myśl. ;)
_________________
jarcco
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

Gdybyś zapytał jeszcze pół roku temu, odpowiedź byłaby znacznie łatwiejsza. Dziś jest ich co najmniej kilka wersji, każda jednakowo prawdopodobna.

Obecnie znacznie bardziej nurtuje mnie kwestia zbliżającej się wielkimi krokami
Wielkiej Wyprawy nr 4.

To jest ważne, a nie jakieś tam wirtualne czterosuwy! :)
 
 
KM
Fundator


Motocykl: SHL
Posty: 87
Skąd: Waleńczów
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

BartekG napisał/a:
Widzisz - Junak na pewno nie jest zrobiony ze słabych materiałów. Raczej jego problemem jest to, że jest bardziej skomplikowany niz np motocykle dwusuwowe. Niestety, serwisowany przez domorosłego mechanika Junak ma niewielkie szanse na bezproblemową pracę


Tym miłym akcentem podsumowałeś wyższość dwusuwa nad czterotaktem - "prostota" obsługi :) . Zasada jest prosta zgodnie z prawem Murphiego - wszystko co istnieje można zepsuć i wie o tym już każde małe dziecko (biedne zabawki).

Skoro tak pięknie ruszyły tematy o Junaku to może i Michał pochwali się czy coś majstruje ;)
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

No może i pokażę :)

W debacie o wyższości Iża nad Junakiem, lub odwrotnie, w zasadzie wszelkie argumenty racjonalne są nie na miejscu. Bo czy można to nasze hobby w ogóle nazwać racjonalnym? :) Faceci w wieku od piętnastu do osiemdziesięciu lat uganiają się za kawałkiem śrubki byleby była oryginalna, ślęczą nocami po garażach a niektórzy nawet jeżdżą później tym złomem po publicznych drogach. Sodomia i gomoria!
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

KM napisał/a:
BartekG napisał/a:
Widzisz - Junak na pewno nie jest zrobiony ze słabych materiałów. Raczej jego problemem jest to, że jest bardziej skomplikowany niz np motocykle dwusuwowe. Niestety, serwisowany przez domorosłego mechanika Junak ma niewielkie szanse na bezproblemową pracę


Tym miłym akcentem podsumowałeś wyższość dwusuwa nad czterotaktem - "prostota" obsługi :) . Zasada jest prosta zgodnie z prawem Murphiego - wszystko co istnieje można zepsuć i wie o tym już każde małe dziecko (biedne zabawki).


Idąc tym tropem najlepiej chodzić na piechotę :P
_________________
Iż49
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

Moim zdaniem wszystkie nasze opinie są subiektywne, i tylko takie będą. Żaden nie jest wystarczająco dobry, a ocena wiąże się z emocjonalnym związaniem człeka i maszyny :)
Niemniej fajnie się dyskutuje, można się dowiedzieć o plusach swojego motocykla. Moim zdaniem Iż49 jest piękny, bo sam go przywróciłem do życia, bo dotykałem każdej śrubki, no i bo jest piękny.
Nie zmienia to kurna faktu, że nie mogę znaleźć położenia dla lewej stopy, tak żeby nie haczyć piętą o kopniak i wygodnie zmieniać biegi :D
_________________
jarcco
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

eee, no ogólnie rzecz biorąc to z iżem jestm za pan brat jakies 12 lat, przeżyłem z nim upadki i wzloty, na żadnym innym weteranie pewnie nigdy nie nawinę tyle kilometrów co na nim, pewnie nigdy innego motocykla nie poznam tak dobrze jak jeżyka.
Co nie zmienia faktu, że nie jest to Junak :P
_________________
Iż49
 
 
golot


Motocykl: Iż-49
Posty: 176
Skąd: Szczytno
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

w kwestii junaka i iża. posiadam oba te sprzęty.
jeździłem nimi i mam jakies porównanie, można by wiele na ten temat napisać...
dużo prawd jest w tym co piszecie koledzy, i w większości to są oceny subiektywne...,
no poza różnicami technicznymi i stopniem skomplikowania - iż jest prostszy dużo od junaka jak by nie patrzył.

Ale .... może ktoś wyprał by się iżem na wycieczkę np na Nordkapp lub Krym i opisał wrażenia z jazdy, chętnie bym poczytał to zamiast czytania debaty o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.

jak nie będzie chętnych może ja za jakiś czas, jak wygrzebię się z problemów, ruszę w dalszą trasę :P :)
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

OOo, Gołot, ty może mi doradzisz - jak powinien być blokowany napęd prędkościomierza na tylnej osi - przez docisk tulejami na ośce, czy jakoś inaczej?
Bo na dzień dzisiejszy przed kręceniem się razem z kołem powstrzymuje go tylko linka...
_________________
Iż49
 
 
golot


Motocykl: Iż-49
Posty: 176
Skąd: Szczytno
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012   

strzelę foty jak wrócę ze szkolenia
przypomnij sie tylko jak bym zapomniał, oki ?
pozdro golot
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1784
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią 22 Lut, 2013   

Ciekawy temat się pojawił podczas mojej małej nieobecności. Moim zdaniem sprawność Juanaka to wypadkowa jego zużycia, ilości ,,remontów" i wiedzy użytkowanika. Niestety ciężko po 50 latach trafić Junaka remontowanego w prawidłowy sposób. I kolejna wada Junaka, pojazd ten ponieważ jest dość skomplikowany wymaga profesorskiej wiedzy od właściciela, każdy, ale to każdy podzespół musi być w 100% opanowany, inaczej dochodzi do domina awarii. :-) Jednak za Junakiem przemawia fantastyczny odgłos i dobra elastyczność sinika. Pamiętam gdy kupowałem mojego 49 metalic to sprzedający odpalił go na kika sekund. Rzecz jaka mnie zasmuciła, to taka, dlaczego ten piękny klasyczny motocykl ma taki brzydki dźwięk. Co do jazdy Iżem to się nie wypowiem, bo jeszcze nikt mi nie doradził w innym temacie, jak tak zrobić, zeby przynajmniej z garażu wyjechać. :puppyeyes:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Junak M10
TomeQ36 Pozostałe 17 Wto 22 Lut, 2011
BartekG
Brak nowych postów Junak ETZ 350
długa droga, daleka przed nami
Michał Pozostałe 241 Pon 10 Gru, 2012
Michał
Brak nowych postów Junak M10
1961r.
hrabia_T Pozostałe 52 Wto 31 Lip, 2018
nickeledon
Brak nowych postów Junak M10
drugi motocykl w garażu
jarcco Pozostałe 106 Pon 06 Kwi, 2015
jarcco
Brak nowych postów Junak M10
Rocznik 1964
Mariusz Pozostałe 19 Czw 29 Mar, 2018
Mariusz
Brak nowych postów Junak M10
Kolejny kłopot
tybusz Pozostałe 122 Sro 08 Maj, 2019
Suchy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna