IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Kresy Polski północnej
Autor Wiadomość
Archi88


Motocykl: Iż-56
Posty: 1347
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: Sob 10 Lis, 2012   Kresy Polski północnej

Kto wie, może jest to już ostatni weekend nadający się jako tako do dłuższej jazdy motocyklem, dlatego wybrałem się w trasę na Iżu.

Pociągnęło mnie na północny-wschód, na tereny mające swój niepowtarzalny klimat do którego pasuje jesienne przygnębienie. Tereny odzyskane i jednocześnie stracone, których świetność przeminęła wraz z końcem II WŚ.

Wiele razy przejeżdżałem przez Kamieniec, ale jeszcze nigdy nie zrobiłem zdjęć ruin pałacu wybudowanego w 1720r. i zniszczonego w 1945r.


Jechałem bocznymi drogami, zastanawiałem się jakie robić zdjęcia, aby jak najlepiej pokazać charakter tego regionu. Droga za Przezmarkiem:

A tutaj niespodzianka, świeżo wyremontowana nawierzchnia drogi wojewódzkiej :!: , wcześniej była trochę węższa z typowym dla drug brukowych garbem na środku, fajny pomysł i dobre wykonanie, nie wszystko trzeba asfaltować.

Droga ta przeplata się z Kanałem Elbląsko-Ostródzkim, przecina go kilka razy, kiedyś już pokazywałem jego zdjęcia, ale jeszcze jedno nie zaszkodzi ;)

Oprócz ciekawych dróg i kanałów jest jeszcze masa linii kolejowych, większość rozebranych, których mosty i wiadukty mijałem po drodze, tutaj ruiny mostu nad rzeką Pasłęką w okolicy Ornety:

Na rynku w Ornecie. Ratusz słabo się prezentował, więc zrobiłem zdjęcia z ciekawą kamienicą:

Kościół św. Jana Chrzciciela:

Krajobraz na Warmii:

Widok na zabudowania Pieniężna:

Jadąc zastanawiałem się skąd na tych terenach jest tak wiele nazw miejscowości z charakterystycznymi końcówkami znanymi z Podlasia czy dawnych kresów, przecież tutaj Polski prawie nigdy nie było, z tego co wiem po wojnie starano się tłumaczyć niemieckie nazwy, albo doszukiwano się neutralnej nazwy w bardzo dawnej historii, np. nazwę mojego miasta Kwidzyn wyciągnięto z XI wieku.

Ale skąd wzięły się takie nazwy jak ta ? Może to był ukłon w stronę napływowej ludności z kresów, aby poczuli się jak u siebie ;)

Ostatnia prosta przed granicą. Naokoło pustka, gmina Lelkowo ma gęstość zaludnienia 15 mieszkańców na km, a powiat braniewski 37, średnia w Polsce 122.

Słupki graniczne, Rosjanie swój chyba pożyczyli od Białorusinów, bo nie pasuje do ich barw narodowych ;) Wzdłuż granicy biegnie płot z drutu kolczastego, na zdjęciu jakoś się ukrył, także nawet jedną nogą nie można stanąć na iżowej ojczyźnie ;)


Tak się gimnastykowałem aby zrobić zdjęcie z samowyzwalaczem że wyrwał mi guzik od spodni, za dużo par kalesonów ubrałem ;) Musiałem wracać z opadającymi spodniami ;)

Pojechałem jeszcze zobaczyć przejście graniczne w Grzechotkach:

Zaczęło robić się ciemno, do domu pojechałem najkrótszą drogą przez Elbląg. Tutaj droga S22 z przejścia granicznego biegnąca śladem dawnej nieukończonej autostrady z Berlina do Królewca:

Stanu licznika nie spisywałem, wyszło trochę ponad 300km. Mam nadzieje, że to jeszcze nie koniec :)
_________________
IŻ-56 '62, Suzuki GSX400E '83
 
 
roman


Motocykl: Iż-56
Posty: 326
Skąd: Lublin
Wysłany: Sob 10 Lis, 2012   

Bardzo ładnie opisana i obfotografowana trasa a wszystko w tę jesienną pogodę. Zapytam z ciekawości ilu motocyklistów widziałeś podczas tej wycieczki?
_________________
ИЖ 56 - 1958r
 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 11 Lis, 2012   

Warmia... w tym roku tylko przez Warmię przemknąłem, w przyszłym zamierzam się tam trochę dłużej pokręcić!

Archi, dzięki za motywujacy reportaż! :)
 
 
Archi88


Motocykl: Iż-56
Posty: 1347
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: Nie 11 Lis, 2012   

Nie spotkałem żadnego motocyklisty.

Pogoda nie zachęcała, silny wiatr, jakieś 8 stopni, rano świeciło słońce, ale potem się zachmurzyło. Ubrałem się bardzo grubo, zabrałem termos z herbatą, słodycze i nawet nie zmarzłem, tak mi się chciało dalej jechać, że jeszcze na koniec zrobiłem szaleńczą rundę po Kwidzynie :D
_________________
IŻ-56 '62, Suzuki GSX400E '83
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Nie 11 Lis, 2012   

Piękny kawałek drogi. Jak sobie patrzę na Twoją mapkę, to zdaje mi się że nie będę miał zbyt daleko. Przyznam że kusi Królewiec, ale na początek można zrobić taki sentymentalny "zwiad". No i kolejek na granicy nie widać. ;)

mcfrag napisał/a:
w tym roku tylko przez Warmię przemknąłem

Czyżby mi coś umknęło?
_________________
jarcco
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 11 Lis, 2012   

jarcco napisał/a:
Czyżby mi coś umknęło?

To moja wina, do dziś nie opisałem mojej tegorocznej Wyprawy nr 4. Postaram się to niedlugo zrobić, może uda mi się w przyszły weekend.

Odeszliśmy od tematu tego wątku, więc żeby do niego nawiązać powiem, że wtedy właśnie na Warmii planowaliśmy z Archim małe motospotkanie, do którego jednak nie doszło z powodu awarii przerywacza w motocyklu Artura. W efekcie wspólna przejażdżka zostala przełożona o kilkanaście dni a Warmia zamieniona na południowy Dolny Śląsk. :)
 
 
selmen


Motocykl: inny
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: Czw 15 Lis, 2012   

fajna trasa i opis..też lubię się bujać jesienią z dala od głównych dróg...
_________________
Non Omnis Moriar...
 
 
 
Maryanek


Motocykl: Iż-49
Posty: 34
Skąd: Rybnik
Wysłany: Sro 28 Lis, 2012   

Wzruszyłem się! Tymi samymi drogami przemierzałem te tereny w roku 1969 będąc uczestnikiem obozu rowerowego, zorganizowanego przez moje Liceum (nota bene kiedyś było - może i jest dalej - "partnerem" Twojego w Kwidzynie (znak Rodła). Takie "kocie łby" mięliśmy w tym czasie prawie stale na trasie, co miało przełożenie na częste awarie ogumienia. Na zapleczu zamku mieliśmy nawet zorganizowany jeden nocleg.

Pamiętam, jak po ognisku kolega próbował zagrać na trąbce Ciszę i nie bardzo mu to wychodziło. W ognisku uczestniczyło kilku mieszkańców. Gapili się ciekawie co robimy. Jeden z tych mieszkańców widząc usiłowania kolegi odegrania Ciszy - wziął od niego trąbkę i zagrał tak, że dźwięk jej słyszę do dnia dzisiejszego... Mam stara mapę, gdzie nocowaliśmy Między innymi Kwidzyn, Prabuty, Susz, Pasłęk, Elbląg, Tolkmicko, Frombork itd. Musze tam nostalgicznie pojechać i zobaczyć jak obecnie miejsca te wyglądają. Tylko czy mój Iż i tyłek wytrzymają taką trasę ze Śląska...

Mam film z tego obozu (8 mm) ale jest w strasznym (technicznie) stanie. Muszę go jakoś przenieść na zapis cyfrowy.

Gratuluję ciekawej wyprawy i barwnego opisu! :)
_________________
Nie uważam za drania
kogoś, kto jest innego zdania!
 
 
 
kuba_777


Motocykl: Iż-49
Posty: 140
Skąd: Iława
Wysłany: Sro 27 Lis, 2013   

Archi88, zrobiłeś fajną trasę. Jechałem starą berlinką jeszcze przed jej przebudową. Dzięki Tobie mogłem sobie porównać stare z nowym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów II Rajd Nocny Motocykli Zabytkowych - Kresy 2009
Hardcor Imprezy 5 Czw 09 Lip, 2009
Drakula
Brak nowych postów III Nocny Rajd Motocykli Zabytkowych Kresy 2010
Ozzy Imprezy 10 Nie 26 Cze, 2011
Ozzy
Brak nowych postów Iżami na Biegun Polski
czyli Wielka Wyprawa nr 1
Gaca W trasie 36 Sro 13 Sty, 2010
cube
Brak nowych postów Junakiem dookoła Polski
czyli kryzys wieku średniego
jarcco W trasie 24 Nie 25 Sty, 2015
jarcco
Brak nowych postów II Zjazd Motocykli w Pierwszej Stolicy Polski
KOZA Imprezy 6 Czw 30 Sie, 2012
Firewarrior


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna