IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[Jupiter] IŻ Jupiter 5 vs JAWA 350TS
Autor Wiadomość
WILKOLAK


Motocykl: Planeta
Posty: 83
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 07 Sty, 2015   

Silnik jawy i jupitera to jednostki zbliżone konstrukcyjnie do siebie! W dawnym cccp konstruktorzy wzorowali się na silniku jawy 354 350cm3 ale to konstrukcje zupełnie inne- jawa wal korbowy nie dzielony i w 2 polówkach karterów a jupiter wal dzielony.
Z tym ze w jupiterze są kliny które się wyrabiają wystarczy ze któreś z łożysk dostanie większego luzu+to ze tez jest przykręcana przeciw waga itd...
Podobnie rozwiązane jest sprzęgło bo poza 1 można nie wciskać sprzęgła :)
W jawie kopniak i dźwignia biegów to jeden element i podczas odpalania często na bieg wskakuje wiec odpalanie na sprzęgle
W IŻU zaś jest oddzielna dźwignia do biegów
to takie ogólne informacje
Jawa zawsze była w tamtych latach świetności w czołówce europejskiej i miała nowatorskie rozwiązania jak na 2-sowy
Pozdrowienia
_________________
PLANETA 5
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Czw 08 Sty, 2015   

WILKOLAK napisał/a:
W jawie kopniak i dźwignia biegów to jeden element i podczas odpalania często na bieg wskakuje

Ja się nigdy z takim zjawiskiem nie spotkałem, chyba nie można potraktować tego zjawiska jako typowego dla sprawnego silnika w Jawie. :hmm:

WILKOLAK napisał/a:
Podobnie rozwiązane jest sprzęgło bo poza 1 można nie wciskać sprzęgła

Czy takie półautomatyczne sprzęgło jest również w Jupiterze? Bo nie bardzo zrozumiałem wypowiedź.

Pamiętam że było to fajne udogodnienie jeśli chciało się wyjść na prowadzenie ze startu pod światłami :) Ach kiedyś to miało się fantazję...
_________________
jarcco
 
 
WILKOLAK


Motocykl: Planeta
Posty: 83
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 08 Sty, 2015   

Czesto w jawach starszego typu tak sie dzialo - nawet w nowych bylo zalecenie odpalania na sprzegle. Kopniak w jawie jest ciezki i czesto sila bezwladnosci taki efekt wbicia biegu na sile samoczynnie wystepowal. W TS ce tego nie spotkalem ale w 354 ktora kiedys jezdzilem ten efekt wystepowal mimo ze w sililu bylo wszystko Ok.

Jak moj ojciec ja kupywal to poprzedni wlacciciel tak sie podniecil chcial zademonstrowac jaki to sprzet i podczas odpalania to nastapilo i motor wyrwal sie mu z rak i w konsekwencji lampa poszla w dupu.

Tak zwana "kiwaczke" zawsze na sprzegle radze odpalac ! Czesto by temu zapobiec domorosli mechanicy obcinali mala dzwigienke w automacie wlaczanua sprzegla i uzywali go jak w zwyklym motocyklu. Zaoobiegalo to wypadaniu biegow podzczas agresywnej jazdy po nierownosciach.
_________________
PLANETA 5
 
 
siwy2934


Motocykl: K-750
Posty: 93
Skąd: Rudna
Wysłany: Czw 08 Sty, 2015   

Ja też słyszałem żeby odpalać jawy na sprzęgle wyciśniętym, żeby kopniak przypadkowo nie wbił jedynki podczas powrotu do pozycji startowej.
_________________
ИЖ-49 1956/ KM3 K750B 1961/ ГАЗ-69 1971
 
 
WILKOLAK


Motocykl: Planeta
Posty: 83
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 08 Sty, 2015   

Automaty sprzęgła w jupiteze jest prawie identyczny jak w jawie tylko mocowanie jest inne.
Dzialanie takie same :)
_________________
PLANETA 5
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Jupiter] Jupiter, czyli wszystko co chcielibyśmy wiedzieć
rufi Ogólne 9 Czw 08 Lis, 2018
motolis
Brak nowych postów [Jupiter] jupiter pjat remont...
sebastianbd Ogólne 2 Nie 30 Maj, 2010
sebastianbd
Brak nowych postów [Jupiter] Jupiter z Francji
papadom16 Ogólne 11 Nie 11 Mar, 2012
papadom16
Brak nowych postów [Jupiter] IŻ Jupiter
Grzegorz Ogólne 9 Sro 06 Gru, 2006
Hary
Brak nowych postów Czy to iż jupiter 3?
Hyde Park 1 Pon 23 Kwi, 2007
kurczak
Brak nowych postów [Jupiter] Jupiter 4
czyli przygotowania do zakupu
Dan22 Ogólne 39 Sob 08 Kwi, 2023
Dan22


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna