IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Moje miasto
Autor Wiadomość
Pawlasty


Motocykl: K-55
Posty: 62
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Nie 17 Maj, 2015   Moje miasto

Zazwyczaj gdy chcę gdzieś jechać to z zamiarem zobaczenia czegoś. Ale dziś tak sobie pomyślałem, że to co dla mnie jest codziennością, może być ciekawe dla Was ;) Dlatego postanowiłem porobić parę fotek ciekawych miejsc z SHL w roli przewodnika.

Od czego by tu zacząć... może od jednego z największych zabytków, które znajdują się w Krośnie Odrzańskim - XIII wiecznego zamku piastowskiego, który był jedną z rezydencji Henryka Brodatego, w którym też dokonał żywota. Dziś częściowo odrestaurowany pełni siedzibę towarzystwa kulturowego i jest miejscem organizowania imprez.
Co nieco z wikipedii http://pl.wikipedia.org/w...Odrza%C5%84skim

Wejście do zamku:

Część zachodnia zamku i ruiny spichlerza po lewej. Pamiętam jeszcze jak kilka lat temu spichlerz był zadaszony ale pewnego dnia runął. Dziwne uczucie gdy jednego dnia przechodzi się koło niego jakby nigdy nic a na drugi dzień zostały tylko gruzy. Po drugiej stronie w oknie był drewniany żuraw, z tego co pamiętam też o unikatowej wartości. Niestety... wszyscy wiemy jak jest... A w miejscu, gdzie teraz jest parking, parę lat temu było boisko szkolne (niezły pomysł, boisko z asfaltową nawierzchnią) a kiedyś kiedyś stał tu budynek sądu.

Droga prowadząca do zamku, po lewej szkoła średnia do której chodziłem, a w tle widać kościół...

... właśnie ten. Jego najstarsze fragmenty również datowane są na XIII wiek. Został ufundowany przez św. Jadwigę, która była żoną Henryka Brodatego, wspomnianego wyżej.

Naprzeciw kościoła, po drugiej stronie placu stoi pomnik, wzniesiony dla uczczenia powrotu do macierzy. Mniej więcej w tym miejscu, z którego robiłem zdjęcie stała do całkiem niedawna fontanna. O ile się nie mylę to w latach 80 wysadzili ją saperzy.

Na zdjęciach można zauważyć dużo przestrzeni ale nie zawsze tak było. Do 1945 roku ta część miasta była bardzo gęsto zabudowana, ale armia czerwona postanowiła zdobyć miasto metodą na lenia. Na górze, po drugiej stronie Odry postawili swoje działa i niemal zrównali miasto z ziemią.

To jednak nie koniec kościołów. Nieco młodszy i mniejszy znajduje się po drugiej stronie Odry, o którym można powiedzieć, że jest nowy. Powstał w latach 1825-1827.

A jeśli już o Odrze mowa

W tle widać ponad 100-letni most

A teraz w wersji z przewodnikiem :)

A wracając do współczesności. W miejscu koszar, początkowo niemieckich a po wojnie polskich, po rozwiązaniu jednostki na terenie placu apelowego stworzono coś takiego. Jeszcze parę lat temu rano można było usłyszeć odgłosy zaprawy, a pomyślcie sobie ile mieliśmy z chłopakami uciechy, jak wojsko wyjeżdżało na poligon? Spędziłem niezliczone godziny wpatrując się w sprzęt wojskowy. Mieszkam w bloku, przy którym biegnie droga do koszar. Podobno zostały rozwiązane dlatego, że ktoś pomylił w rozkazie jedną cyfrę w numerze jednostki.
_________________
SHL M11W i K-55
 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pon 18 Maj, 2015   

Fajny fotomotospacer! Obok tylu interesujących miejsc, dla nietubylca anonimowych, przejeżdża się bez świadomości ich istnienia...

Moim zdaniem ta inicjatywa jest warta naśladowania. Wystarczy dobra pogoda, aparat, trochę wolnego czasu i odrobina samozaparcia przy komputerze...
 
 
Łukasz Hawryluk
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 946
Skąd: Legnica
Wysłany: Pon 18 Maj, 2015   

Fajny spacer. Myślę, że oprócz samego przewodnika również zadowoleni - nawet bardzo - byli przechodnie :thumbup: oczywiście świadomi motoryzacyjnie. Ja się bardzo uśmiecham jak widzę na ulicy jakiegoś staruszka na kołach :mrgreen:

A miasto - urocze!

PS. A masz zdjęcie z przodu owego starego mostu - wygląda ciekawie.
_________________
Iż 49 1956r.
 
 
Pawlasty


Motocykl: K-55
Posty: 62
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Pon 18 Maj, 2015   

Most możesz sobie dokładnie obejrzeć na Google Street View. :)
_________________
SHL M11W i K-55
 
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Pon 18 Maj, 2015   

Ładnie! :)
No i nie trzeba zaraz kilometrów robić żeby coś ciekawego pokazać.
Suchaelka też ładna, i nie robi tyle hałasu co Iż. ;)
_________________
jarcco
 
 
Pawlasty


Motocykl: K-55
Posty: 62
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Pią 22 Maj, 2015   

Z pozdrowieniami dla Łukasza :) Tak wygląda dziś wjazd na most.



_________________
SHL M11W i K-55
 
 
 
Łukasz Hawryluk
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 946
Skąd: Legnica
Wysłany: Pią 22 Maj, 2015   

No bardzo ładnie. Dzięki kolego :-D
Widzę fotki do kalendarza ;-)
_________________
Iż 49 1956r.
 
 
hrabia_T


Motocykl: Iż-49
Posty: 485
Skąd: Nowa Marchia
Wysłany: Pią 22 Maj, 2015   

O a za tym mostem to jest taki plac co były kiedyś przysięgi wojskowe bo w Krośnie było wojska od groma i mój ojciec właśnie tam był w wojsku w bodajże 1965 roku. I ostatnio go tam woziłem bo go na wspomnienia wzięło.
_________________
ИЖ-49 '57
 
 
 
Pawlasty


Motocykl: K-55
Posty: 62
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Pią 22 Maj, 2015   

Można powiedzieć, że jeszcze do niedawna większość mężczyzn mieszkających w Krośnie było związanych z wojskiem. Teraz zostały tylko dwie jednostki wojskowe o ile się nie mylę, plus nadodrzański oddział straży granicznej. Poza tym, dzisiejsza armia to już nie to samo co było choćby parę lat temu.

Dzięki Łukasz za nominację, ale SHL do Iżowego kalendarza średnio pasuje :) Chociaż same zdjęcia mi się podobają. Całkiem całkiem nawet wyszły.

Hrabia, następnym razem jak Ojca weźmie na wspomnienia to zapraszam przy okazji na kawę do siebie.
_________________
SHL M11W i K-55
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Moje Pociechy!
Szymon-weteran Pozostałe 15 Sob 21 Mar, 2009
Brak nowych postów Moje początki na Iżu
sezon 2012
Maciekpiti W trasie 3 Pon 27 Sie, 2012
Gaca
Brak nowych postów Moje motorynki
dodo88 Pozostałe 5 Pią 20 Cze, 2014
dodo88
Brak nowych postów Moje z SHL wakacyjne zmagania
Suchy W trasie 5 Czw 27 Gru, 2007
tybusz
Brak nowych postów Moje nowe nabytki ;-)
PęDZEL Pozostałe 3 Nie 03 Cze, 2007
PęDZEL
Brak nowych postów Witam wszystkich! Oto moje motorki.
Ptasiek1981 Pozostałe 6 Pon 17 Lis, 2008


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna