IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[Planeta] Systematyka zmian produkcyjnych
Autor Wiadomość
Roy


Motocykl: Iż-56
Posty: 157
Skąd: Ogrodzieniec
Wysłany: Sro 12 Mar, 2014   [Planeta] Systematyka zmian produkcyjnych

Chciałbym ustalić pewną kwestię dotycząca kanapy w Iżu Planecie. Czy występowały Planety z kanapą bez pałąka, w brązowym otapicerowaniu, jasną kedrą i paskiem do trzymania dla pasażera? mam taką, wygląda na oryginał, rocznik motocykla 63.

Ponadto czy orientuje się ktoś czy w roczniku 63 występowały tylko lampy plastikowe takie jak w Dnieprze MT-9? Czy żółwie też były i jeśli ktos mniej więcej kojarzy okres wymiany tych części.
_________________
FLSTF`98, FLSTC`98, Indian Chief, Shovelhead Chopper, Yamaha XV 1700, SAM ZAP 1200, Ural M62 1962, M72N 1957, M72M 1956
 
 
regers


Motocykl: Iż-49
Posty: 1575
Skąd: Wołów
Wysłany: Sro 12 Mar, 2014   

Co do lamp to w planetach i nawet w jupiterach były żółwie.
_________________
Iż-49, Iż-56, Africa Twin rd4
 
 
 
tofman


Motocykl: Planeta
Posty: 280
Skąd: Stryków
Wysłany: Czw 13 Mar, 2014   

Kanapa o której piszesz pochodzi od Jupitera (58).

Co do lamp, nie ma pewności. Spotkałem się z opisami że od 62 roku były też montowane lampy z plastikową obudową (nie pamiętam oznaczenia). Na ruskich fotach faktycznie często je spotykam.

 
 
 
Spiker


Motocykl: Planeta
Posty: 1413
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Czw 13 Mar, 2014   

tofman napisał/a:
Na ruskich fotach faktycznie często je spotykam.

Jedyne miarodajne fotki to te pochodzące z epoki (najlepiej z potwierdzoną datą wykonania) ale na pewno nie ze współczesnych ekspozycji muzealnych. Nawet w niemieckich muzeach większość odrestaurowanych egzemplarzy motocykli to żenada (vide muzeum NSU w Neckarlsulm). Można by wzorować się jedynie na "jubileuszowych" egzemplarzach, które wprost z taśmy trafiały do muzeum, ale i tu nie ma pewności, że ktoś nie kombinował w późniejszym okresie.

Roy napisał/a:
Chciałbym ustalić pewną kwestię

Planeta z 1963-go miała dużego żółwika i kanapę z pałąkiem. Tak pokazuje katalog części, instrukcja obsługi i większość ocalałych w stanie fabrycznym egzemplarzy. Daj numer ramy/silnika to porównamy z moją Planetą, też z 1963-go, która zachowała wysoki stopień oryginalności.

Daj fotki tej kanapy, najlepiej też od spodu (blacha) i zbliżenie tapicerki.

Jeśli chodzi o tę lampę plastikową to spróbuj na niej odszukać datę produkcji. Wydaje mi się, że ten typ to dopiero połowa / koniec lat 60-tych (Planeta 2, Jupiter 2), albo i później.
_________________
Iż Planeta '63, ...
 
 
Roy


Motocykl: Iż-56
Posty: 157
Skąd: Ogrodzieniec
Wysłany: Czw 13 Mar, 2014   

Nr z tabliczki B61367. Niebawem porobię fotki i wrzucę foto kanapy. Ale wygląda na 100% oryginał. A co do lampki, to mam założoną od Gazeli i nie wiem jaką zakupić' :)

W sobotę zdejmę bak i zobaczę datę produkcji na klaksonie i prądnicy. Może coś uda się ustalić.
_________________
FLSTF`98, FLSTC`98, Indian Chief, Shovelhead Chopper, Yamaha XV 1700, SAM ZAP 1200, Ural M62 1962, M72N 1957, M72M 1956
 
 
Spiker


Motocykl: Planeta
Posty: 1413
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Czw 13 Mar, 2014   

Roy napisał/a:
Nr z tabliczki B 61367. Niebawem porobię fotki i wrzucę foto kanapy. Ale wygląda na 100% oryginał. A codo lampki to mam założoną od Gazeli i nie wiem jaką zakupić.

Moja planeta Б-48849 z 1963-go ma siodło z uchwytem i miał z pewnością dużego żółwika z tyłu. Masz młodszy egzemplarz, ale nie przypuszczam, żeby się znacznie różnił.
_________________
Iż Planeta '63, ...
 
 
tofman


Motocykl: Planeta
Posty: 280
Skąd: Stryków
Wysłany: Czw 13 Mar, 2014   

Spiker napisał/a:
Jedyne miarodajne fotki to te pochodzące z epoki

Nie tylko fotki. Na ruskich forach czy nawet pokazywany już kilkakrotnie filmik z historią iża pokazuje że były dwa warianty. W moim wózku, 100% oryginał, też jest właśnie taka lampka.
 
 
 
Zbyszek-Planeta


Motocykl: Planeta
Posty: 37
Skąd: Ciechanów
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   

Jaka powinna być średnica skorupy lampy i średnica otworu pod licznik.
W mojej Planecie 63r. Jest o średnicy fi 165 i takiej samej głębokości. Otwór pod licznik fi 65.
Wydaje mi się że jest nie oryginalna.
_________________
Planeta 1963r.
 
 
katok
Fundator


Motocykl: Planeta
Posty: 886
Skąd: Gniewkowo
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   

Zrób zdjęcie i pokaż grata.
Jedna fotka powie więcej niż cała masa słów opisu.
 
 
 
Zbyszek-Planeta


Motocykl: Planeta
Posty: 37
Skąd: Ciechanów
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   



[ Dodano: Pon 26 Cze, 2017 ]




[ Dodano: Pon 26 Cze, 2017 ]
_________________
Planeta 1963r.
 
 
aelfric


Motocykl: Iż-56
Posty: 77
Skąd: Słupca
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   

To jest "duża" lampa z wczesnego Iża 56.
 
 
Zbyszek-Planeta


Motocykl: Planeta
Posty: 37
Skąd: Ciechanów
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   

Coś mi tutaj nie pasuje.
Skoro jak piszesz jest to duża lampa, to jaką średnicę będzie miała mniejsza do Planety.
Już tą którą mam wydawała się za mała.
Poza tym widziałem na Allegro ramki lampy do 49 o średnicy 192mm.
Czy może ktoś fizycznie zmierzyć lampę w Planecie.
_________________
Planeta 1963r.
 
 
Spiker


Motocykl: Planeta
Posty: 1413
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Zbyszek-Planeta napisał/a:
Coś mi tutaj nie pasuje.
Skoro jak piszesz jest to duża lampa, to jaką średnicę będzie miała mniejsza do Planety.
Już tą którą mam wydawała się za mała.
Poza tym widziałem na Allegro ramki lampy do 49 o średnicy 192mm.
Czy może ktoś fizycznie zmierzyć lampę w Planecie.

Zmierzę Ci małą lampę do Planety. Masz rację - średnica robocza lustra w dużej lampie to 170, więc na zewnątrz ramki może mieć ok. 190. Ja bym obstawiał, że masz jednak małą lampę odpowiednią do Planety.
_________________
Iż Planeta '63, ...
 
 
rufi


Motocykl: Iż-56
Posty: 125
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Masz kolego małą lampę od późnej 56tki ale nie przejmuj się bo Planeta ma identyczną,różnica polega tylko na tym że Planetowa czasza nie ma tej małej oprawki do podświetlania licznika.
 
 
Zbyszek-Planeta


Motocykl: Planeta
Posty: 37
Skąd: Ciechanów
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Sprawa lampy chyba się wyjaśniła. Przypuszczam że może być oryginalna. Wewnątrz lampy przyszlifowalem lekko żółty lakier,pod spodem był oryginalny kolor.
Jednak warto zasięgnąć opinii bo już szukałem drugiej.
_________________
Planeta 1963r.
 
 
Zbyszek-Planeta


Motocykl: Planeta
Posty: 37
Skąd: Ciechanów
Wysłany: Czw 03 Sie, 2017   

rufi napisał/a:
Masz kolego małą lampę od późnej 56tki ale nie przejmuj się bo Planeta ma identyczną,różnica polega tylko na tym że Planetowa czasza nie ma tej małej oprawki do podświetlania licznika.


Nie bardzo się z tym zgadzam.
Biorąc pod uwagę że kolor wewnątrz mojej lampy zgadza się z kolorem oryginalnym nadwozia zakładam że jest to jednak oryginał. Lampka do licznika jest.

Ostatnio kupiłem lampę w oryginalnym czarnym kolorze. Sądzę że jest od 56.
Był w niej licznik z XI 60 co by potwierdzało moje przypuszczenia. Lampki pod licznik nie było.
Jest jeszcze coś co mnie zaciekawiło. Czarna lampa ma u dołu 3 otwory, moja ma 2.
Są więc kolejne różnice pomiędzy lampami.

A jak jest u was. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

_________________
Planeta 1963r.
 
 
Spiker


Motocykl: Planeta
Posty: 1413
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Czw 03 Sie, 2017   

W moim Iżu Planeta z końcówki 1963-go lampka podświetlania prędkościomierza jest, tutaj widać nity:


Analizując ewolucję lamp Iż 49 i m-72 zauważyłem, że podświetlenie prędkościomierza osobną żaróweczką charakteryzuje późniejsze roczniki a nie wcześniejsze jak sugerował jeden z przedmówców.

Jeśli chodzi o ilość otworów, to u mnie są tylko dwa:


Wszystko potwierdza, że ta żółta lampa, którą miałeś w motocyklu jest właściwa.
_________________
Iż Planeta '63, ...
 
 
rufi


Motocykl: Iż-56
Posty: 125
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 04 Sie, 2017   

Powiem tak ... nie uważam się za znawce modelu 56 oraz Planety.
Moją wiedzę często zdobywam "organoleptycznie"i niejednokrotnie mocno błądząc :)
Jednak dlaczego wnioskuję że to czasza od 56tki ? ......no bo mój iż 56 z 1961r ma taką lampę ,są nity i lampka do podświetlenia i jest to oryginał zgodny z modelem i rocznikiem.
Następnie wszedłem w posiadanie Planety ,czasza lampy taka sama ,są nity i jest blaszak na której powinna być oprawka do żarówki, ale jej nie ma (może była i ktoś usunął ?!? nie wiem )
Pisząc wcześniejszego posta byłem przekonany że Planeta wcale nie miała lampki i nitów, ale twierdze że pierwsze Planety jednak je miały ( moja planeta taką posiada i była w oryginalnym malowaniu jak i reszta motocykla ) ,zmieniłem zdanie po Waszych sugestiach, że być może się mylę i zajrzałem ponownie do środków lamp (w tym momencie sam zdziwiłem bo byłem świecie przekonany że nie lampki tam nie powinno być) .
Jednak jakiś czas temu wszedłem w posiadanie całego kompletnego przedniego zawieszenia wraz lampą od Planety i tu o dziwo czasza lampy jet identyczna jak dwie moje poprzednie z tą różnicą że nie ma nitów ,nie ma lampki a podświetlenie licznika wraz z oprawką wchodzi bezpośrednio w licznik .
Pomyślałem że być może ktoś usunął nity potem zaspawał lub zaszpachlował otwory ,nic z tego pod farbą jest dziewiczo .
Zrobiłem zdjęcia tej czaszy w razie czego służę .
Być może moje obserwacje są błędne i wyciągam złe wnioski .......ale na ten moment pozwólcie Panowie że będę jednak bronił swoich przekonań w/w temacie :D
 
 
Zbyszek-Planeta


Motocykl: Planeta
Posty: 37
Skąd: Ciechanów
Wysłany: Sob 05 Sie, 2017   

rufi z którego roku pochodziła twoja Planeta.
Być może w ostatnich rocznikowo 56 i pierwszych Planetach były takie same a dopiero później się zmieniły.
Jaką masz datę na liczniku który zakupiłeś z tamtych zawieszenim.
I jeszcze jedno pytanie odnośnie ilości otworów w lampie, może pójdziemy tym tropem.
_________________
Planeta 1963r.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [49] Systematyka zmian produkcyjnych
Czy istnieje takie zestawienie?
kuba_777 Ogólne 7 Pią 20 Mar, 2015
kuba_777
Brak nowych postów [Planeta] Kwestja oryginalności części (planeta)
Paszapl09 Ogólne 1 Pią 27 Sty, 2017
Spiker
Brak nowych postów [Planeta] Skąd się wzięła Planeta
Michał Ogólne 5 Sro 29 Lis, 2006
Wojt@s
Brak nowych postów [Planeta] Moja Planeta - chwalę się.. :))
Wafelek Ogólne 23 Sro 27 Gru, 2006
tofman
Brak nowych postów [Planeta] Planeta z Youtube-a
Ciekawy egzemplarz
Spiker Ogólne 2 Pią 12 Lip, 2019
Spiker
Brak nowych postów [Planeta] Planeta 5 z 1997r.
Dlaczego tak mało o tym roczniku?
Michał Ogólne 27 Sro 13 Kwi, 2016
strazak-84


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna