IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MZ BK 350
Autor Wiadomość
mcfrag
Fundator

Motocykl: Iż-49
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

nickeledon napisał/a:
Ciekawe wtedy na czym produkowali te proste konstrukcyjnie dyfry, na kowadle klepali?

Gdy się wczytać w te opisy widać, że głównym problemem był powszechny brak surowców. Zrobić łańcuch nie jest zadaniem wybitnie trudnym, pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednim gatunkiem stali. Łańcuch z plasteliny długo nie pożyje. Stosunkowo niewielka radziecka strefa okupacyjna miała bardzo ograniczone zasoby a wymiana handlowa między państwami socjalistycznymi jeszcze praktycznie nie istniała.

nickeledon napisał/a:
Dziwne bardzo jest, że mieli zaraz po wojnie materiały odlewnicze z ery kosmicznej (magnesium, w niektórych kręgach zwane elektronem), a prostego ogniwa Galla nie byli w stanie wyprodukować.

Akurat zastosowanie Elektronu pasuje do naszej układanki - wszak był to stop oparty na magnezie, wynaleziony przez Niemców podczas 1 wojny światowej jako... substytut aluminium! :)

nickeledon

mcfrag napisał/a:
Gdy się wczytać w te opisy widać, że głównym problemem był powszechny brak surowców.

Powszechny brak wszystkiego. :( Młodsi forumowicze pewnie nie są w stanie sobie wyobrazić, że ten kto miał dostęp do papieru toaletowego ten rządził! :) Srajtaśma to była twarda waluta!

Prawda o łańcuchach jest banalnie prosta: cała produkcja szła na potrzeby rolnictwa. Zobaczcie, ile przekładni łańcuchowych jest w zwykłej kopaczce kartofla, co dopiero żniwiarka, a priorytetem było wyżywić ludność.

Na poparcie tej niepodważalnej tezy przytoczę fakt, iż łańcuch motocyklowy najłatwiej było dostać w Agromie. :chillout:

mareq

Motocykl: M1A

Anglicy też po wojnie klepali Land Rovery z aluminium, bo było łatwiej dostępne. Stal szła na cele przemysłowe.

Darek
Fundator

No tak. Gospodarka powszechnego niedoboru. To by wiele tłumaczyło. Jak to kiedyś małpowali w kabarecie: "Gdybyśmy mieli odpowiednią blachę, to moglibyśmy robić konserwy, ale niestety nie mamy .... mięsa." :lmao:
A co do tych łańcuchów, to szczera prawda. Na dodatek, jak się trafiło, to każdy kupował tyle ile dawali. Dwa, to dwa, cztery, to cztery. W ten sposób mam jeszcze dwa do MZ-tki, choć samej MZty nie mam min. 25 lat. Kuzyn żonki teraz taka samą remontuje, to dostanie w prezencie.
Pamiętam jak dzięki Agromie zdobyłem opony do Malucha. Jeździły na takich ... kopaczki do kartofli. :rotfl:

nickeledon

Wysłany: Sro 27 Cze, 2018   

Ifa w czarnym macie wyglądałaby od razu jakby miała 50 lat, hmm...

radarator
Fundator

Wysłany: Sro 27 Cze, 2018   

Tak, tak. Czarny mat to jest to. :thumbup:

andryś

Motocykl: IFA
Wysłany: Czw 28 Cze, 2018   

nickeledon napisał/a:
Ifa w czarnym macie wyglądałaby od razu jakby miała 50 lat, hmm...

Obrazek

A na górze tylkojeden paseczek?
Ty sie zabawiasz ze zbiornikami a ja przerzucam moduł w lampę bo od cewki mam zakłucenia i raz iskra jest raz jej niema a raz jest :ehh: I jeśli to nie będzie to to załamkę walnę i Wstawiam IFĘ w kąt i za garba się biorę hahahah

nickeledon

Wysłany: Czw 28 Cze, 2018   

andryś napisał/a:
tylko jeden paseczek?

Wystarczy.

andryś napisał/a:
przerzucam moduł w lampę bo od cewki mam zakłócenia i raz iskra jest raz jej niema a raz jest

Jeżeli przyczyną miałyby być zakłócenia to musiałyby one być cały czas od razu po instalacji elektroniki.

andryś

Wysłany: Pią 29 Cze, 2018   

nickeledon napisał/a:

Jeżeli przyczyną miałyby być zakłócenia to musiałyby one być cały czas od razu po instalacji elektroniki.

Praktycznie od zamontowania były jakieś cyrki. Czasami jeździła i nic się nie działo a czasami nie było iskry. A po jakimś czasie sama się pojawiała. Zobaczę jak będzie teraz.

nickeledon

andryś napisał/a:
Praktycznie od zamontowania były jakieś cyrki.

To jednak dobrze, że zostawiłem oryginał u Pana A. , a tak cisnął na elektronikę...

[ Dodano: Pią 29 Cze, 2018 ]
Zabijając przedpiknikową nudę...

andryś

nickeledon napisał/a:
andryś napisał/a:
Praktycznie od zamontowania były jakieś cyrki.

To jednak dobrze, że zostawiłem oryginał u Pana A. , a tak cisnął na elektronikę...

[ Dodano: Pią 29 Cze, 2018 ]
Zabijając przedpiknikową nudę...
Obrazek

Elektronika jest spoko i co najważniejsze nie ma ingerencji w oryginał. Ja niestety zrobiłem błąd wchodząc w nasz rodzimy produkt ( którego autor jak się dowiedziałem wczoraj zmarł i zabrał ze sobą większość stosowanych rozwiązań:( ) Jak bym wszedł w niemieckie rozwiązanie to by było bez problemowe. Jednak jakoś nie miałem 2 tysi wolnych:)))

nickeledon

andryś napisał/a:
którego autor jak się dowiedziałem wczoraj zmarł i zabrał ze sobą większość stosowanych rozwiązań

A myślałem, że tylko ja mam taki fart :(

Odpowiedz do tematu