IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[Jupiter] Jupiter, czyli wszystko co chcielibyśmy wiedzieć
Autor Wiadomość
rufi


Motocykl: Iż-56
Posty: 125
Skąd: Śrem
Wysłany: Sob 27 Paź, 2018   [Jupiter] Jupiter, czyli wszystko co chcielibyśmy wiedzieć

Chciałbym, aby ten temat stał się namiastką kompendium wiedzy lub jak kto woli faktów (a może i mitów) o Jupiterze. Podzielenie się wiedzą o tłokach, szlifach, prądach i wrażeniach z jazdy, uszczelkach oraz o jakości powietrza w dętkach naszych Jupiterów będzie mile tutaj widziane. :)
 
 
Jacek635


Motocykl: Jupiter
Posty: 279
Skąd: Kalisz
Wysłany: Wto 30 Paź, 2018   

Zacząć należy od tego, że iż Jupiter to to samo, co Iż Planeta ale z innym silnikiem. Silnik natomiast różni się od silnika Planety tym, że posiada 2 cylindry zamiast jednego. Pojemność jest taka sama (350) - rozbita na 2 cylindry po 175. Skrzynia i sprzęgło to samo, co w planecie, ale nie jestem pewien co do wartości przełożeń.

Ogólnie silnik jest podobny konstrukcyjnie do Jawy 350 z zasadniczą różnicą w układzie korbowym. W Iżu - w przeciwieństwie do Jawy - występują 2 oddzielne małe wały korbowe połączone na środku skręcanym kołem zamachowym. Koło to pracuje w przestrzeni pomiędzy komorami korbowymi, które są oddzielne i nie mają ze sobą kontaktu jak ma to miejsce w jawie.
_________________
prototypownia-janicki.blogspot.com IŻ Ju, MZ250, Junak, Romet760, 50T1, 710, Jawa 353, SHL M11, M06, WFM, WSK B3, 64, Z2, 2xGil, M06L, Pak, M21, S1, S2, H-D Evo, H-D Ironhead, Zaporożec, Tarpan, Wartburg, BMW E24 i inne
 
 
rufi


Motocykl: Iż-56
Posty: 125
Skąd: Śrem
Wysłany: Czw 01 Lis, 2018   

Kosze sprzęgłowe Planeta/Jupiter są identyczne ,tarcze sprzęgłowe ,oraz ilość tarcz również .
Łańcuch taki sam . Jedyna różnica jest w zębatce .Zębatka z Planety jest większa .
 
 
Jacek635


Motocykl: Jupiter
Posty: 279
Skąd: Kalisz
Wysłany: Czw 01 Lis, 2018   

czy liczba ogniw łańcucha sie różni ?
_________________
prototypownia-janicki.blogspot.com IŻ Ju, MZ250, Junak, Romet760, 50T1, 710, Jawa 353, SHL M11, M06, WFM, WSK B3, 64, Z2, 2xGil, M06L, Pak, M21, S1, S2, H-D Evo, H-D Ironhead, Zaporożec, Tarpan, Wartburg, BMW E24 i inne
 
 
rufi


Motocykl: Iż-56
Posty: 125
Skąd: Śrem
Wysłany: Czw 01 Lis, 2018   

Nie liczyłem ,powiem szczerze , sądzę że tyle samo.
Mam 3 sztuki co prawda używanych łańcuchów z planety oraz 56tki i pasowały bez problemu.
 
 
Mundek


Motocykl: Jupiter
Posty: 53
Skąd: Gorzów wielkopolski
Wysłany: Czw 08 Lis, 2018   

rufi napisał/a:
Kosze sprzęgłowe Planeta/Jupiter są identyczne ,tarcze sprzęgłowe ,oraz ilość tarcz również.
Łańcuch taki sam. Jedyna różnica jest w zębatce .Zębatka z Planety jest większa .
Obrazek

Trochę brak w tym logiki, bo skoro łańcuszek tej samej długości (Coś tu nie gra)

Jedyny plus większej zębatki to założenie jej do Jupitera jeśli jest wyciągnięty łańcuszek sprzęgłowy
 
 
motolis


Motocykl: Iż-56
Posty: 739
Skąd: Szwecja k.Wałcza
Wysłany: Czw 08 Lis, 2018   

Mundek napisał/a:
Trochę brak w tym logiki, bo skoro łańcuszek tej samej długości (Coś tu nie gra)

Wszystko gra. Po prostu odległość pomiędzy wałem korbowym a wałkiem od skrzyni jest większa niż w jednogarówkach.

Mundek napisał/a:
Jedyny plus większej zębatki to założenie jej do Jupitera jeśli jest wyciągnięty łańcuszek sprzęgłowy

Chciałbym zobaczyć tak wyciągnięty łańcuch. :lmao:

Jak założysz większą zębatkę, to zmienisz przełożenie główne. W tym przypadku wzrośnie dynamika a spadnie prędkość.
 
 
 
Darek
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 442
Skąd: Aleksandrów
Wysłany: Czw 08 Lis, 2018   

motolis napisał/a:
Jak założysz większą zębatkę, to zmienisz przełożenie główne. W tym przypadku wzrośnie dynamika a spadnie prędkość.

No, raczej odwrotnie. Większa zębatka na wale korbowym oznacza, że na sprzęgło jest przekazywana większa prędkość. To skutkuje większą prędkością motocykla na poszczególnych biegach, ale mniejszym momentem obrotowym, czyli mniejszym przyspieszeniem. Co do prędkości maksymalnej, to szału nie będzie, bo ta zależy od mocy silnika. To działa dokładnie tak jak z przerzutkami w rowerze.
_________________
Denerwować się to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
 
 
rufi


Motocykl: Iż-56
Posty: 125
Skąd: Śrem
Wysłany: Czw 08 Lis, 2018   

Z ciekawości zamontowałem zębatkę z planety do jupitera , na czop wału wchodzi cacy i...... to by było na tyle ;) Zębatka z jednocylindrowca jest zbyt duża. Nie ma miejsca na pracę łańcucha w karterze. Eksperyment uznałem za mało ambitny i nikomu nie potrzebny ,wiec zaniechałem dalszych prac nad przeszczepami :lmao:
 
 
motolis


Motocykl: Iż-56
Posty: 739
Skąd: Szwecja k.Wałcza
Wysłany: Czw 08 Lis, 2018   

Darek napisał/a:
No, raczej odwrotnie.

A no racja :D
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Jupiter] IŻ Jupiter 5 vs JAWA 350TS
różnice i podobieństwa
dodo88 Ogólne 24 Czw 08 Sty, 2015
WILKOLAK
Brak nowych postów [Jupiter] jupiter pjat remont...
sebastianbd Ogólne 2 Nie 30 Maj, 2010
sebastianbd
Brak nowych postów [Jupiter] Jupiter z Francji
papadom16 Ogólne 11 Nie 11 Mar, 2012
papadom16
Brak nowych postów [Jupiter] Jupiter 4
czyli przygotowania do zakupu
Dan22 Ogólne 39 Sob 08 Kwi, 2023
Dan22
Brak nowych postów [Jupiter] IŻ Jupiter
Grzegorz Ogólne 9 Sro 06 Gru, 2006
Hary
Brak nowych postów Czy to iż jupiter 3?
Hyde Park 1 Pon 23 Kwi, 2007
kurczak


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna