IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie motocykle
Autor Wiadomość
Roy


Motocykl: Iż-56
Posty: 157
Skąd: Ogrodzieniec
Wysłany: Sro 20 Cze, 2007   

tak jak np. Harley- Davidson czy BMW
_________________
FLSTF`98, FLSTC`98, Indian Chief, Shovelhead Chopper, Yamaha XV 1700, SAM ZAP 1200, Ural M62 1962, M72N 1957, M72M 1956
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Czw 21 Cze, 2007   

Święta inkwizycjo i tak proces jest przegrany ale:

WFM Osa jest niby zerżnięta ale z jakiego modelu, przejrzałem 50 modeli Lambrett, Hainkli, Piaggio i nic, no może tył (bryła) ale zerżnięta ??

SHL Gazela nie posiada przodu od MZ, tam jest Earles, a w Gazeli jest na krótkim wahaczu z wytłoczek stalowych, bardziej jak NSU Max, lampa to moda motocyklowej stylizacji.

Junak może Triumph, może BSA ale który miał silnik zblokowany ze skrzynią?

SHL M 04 miała zerżnięty silnik, ale nie cały motocykl,SHL to przedwojenna konstrukcja

podobna materiałowo (ale tylko podobna (rama)) do Jawy.

Myśle że popadacie w jakąś manie prześladowczą, jak nasz rząd w stosunku do Czterech pancernych... :)

ps. Gdyby Junak był tak badziewny jak piszecie to nie wytrwał by w Sześciodniówce, padały lepsze marki.
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Czw 21 Cze, 2007   

Z Gazelą to prawda - też nie uważam, że to zżynka. Najbardziej mi się podoba właśnie Gazela. Ale i tak w momencie wchodzenia do produkcji była już przestarzała.
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Czw 21 Cze, 2007   

No tak, ale tak było ze wszystkim najpierw projekt 5lat próśb, błagań i spóźniona decyzja o rozpoczęciu produkcji (patrz Junak M07).

Tylko anglik, niemiec, amerykon z takimi nakładami, z taką biurokracją czy niezrozumieniem i oddechem wielkiego brata, stworzyliby chyba tylko rower (i to pewnie przestarzały).
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sob 28 Lip, 2007   

Być może będzie pierwsza w historii polskiej motoryzacji prawdziwa perełka, której mi dotąd brakowało. W ostatnim Automobiliście trafiłem na artykuł o polskim motocyklu JJ2S. Reszta tu: http://www.jjsdesign.net/



Jak się to uda to przestanę psioczyć na polskie konstrukcje. Mam nadzieję, że to wszystko prawda.
 
 
slawmartorun


Motocykl: Iż-49
Posty: 281
Skąd: Toruń
Wysłany: Nie 29 Lip, 2007   polskie moto

Naprawdę robi wrażenie, tylko czy z powodu ubóstwa wyjdzie poza sferę projektową czy egzemplarza prototypowego. 110 KM z 500 ccm naprawdę imponujące.
_________________
K-175, Iż-49, Iż-56, WFM, GSF 600N
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 29 Lip, 2007   

Projekt fajny, naprawdę lubię takich zapaleńców, niemniej w kontekście naszej dyskusji nic nie zmieniający. Bo polska motoryzacja to nie jest kilku entuzjastów dłubiących w garażu świetne prototypy.

Generalnie niestety nasza motoryzacja (mam na myśli działania będące w stanie zmotoryzować kraj, a nie 2-3 motory rocznie pokazane jako prototypy) od lat leży i kwiczy. Naprawdę chciałbym, żeby było inaczej.
 
 
jax


Motocykl: Planeta
Posty: 129
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 12 Sie, 2007   

No coz panowie chociaz pozno wlaczam sie do dyskusji to chcialbym polecic lekture ksiazki ktorej wklejam skan moze po przgladnieciu jej bedziecie mieli jako takie pojecie o polskich konstruktorach i jakie mieli pomysly

a to ze mielismy ustroj taki a nie inny to juz inna historia, polscy konstruktorzy mieli wysmienite pomysly ktore niestety nie weszly do produkcji pozdr :D
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 15 Sie, 2007   

Mam tę samą książkę i szczerze mówiąc nic tam specjalnie mnie nie zachwyca - modyfikacje dekawki i samochody samoróbki. Ogólnie to samo o czym pisaliśmy, tym bardziej, że dotyczy tylko najbardziej siermiężnego okresu do 1960. To już więcej ciekawych rzeczy jest w książce "Polskie motocykle 1946-1985" Andrzeja Zielińskiego.
 
 
jax


Motocykl: Planeta
Posty: 129
Skąd: Katowice
Wysłany: Sob 18 Sie, 2007   

No coz ja wyraze swoje skromne zdanie i tak :polscy konstruktorzy mieli ladne i ciekawe pomysly ktore nie weszly do produkcji a wiec poszly na zachod tam krotka modyfikacja i do produkcji a my ??hmm oczywiscie kopia tego co bylo naszym pomyslem i tak juz jest od pol wieku masa patentow najpierw wywenrdowala na zachod by pozniej wrocic na nasz rynek czy nie prawda ????pozdro :D
 
 
 
Adam M.


Motocykl: Triumph
Posty: 274
Skąd: Mississauga
Wysłany: Czw 26 Lis, 2020   

Dopisze cos do tego starego tematu, zreszta ciekawym czy komus z dyskutantow poglady sie zmienily?
Jesli chodzi o mnie to stanowisko fraga jest mi najblizsze, a za calkowicie polskie konstrukcje jesli chodzi o motocykle uznaje Sokola 600 ( 500 ) jednak z duzym wplywem konstrukcji dolnozaworowego Ariel z lat 30 tych, SHL Gazela ( z wplywem owczesnej mody motocyklowej na ksztalt ) i Junaka. Jako ze moim hobby sa stare motocykle angielskie to widze tu wplywy roznych marek i modeli np
- przod - BSA B31 ale pozniejsze oblachowanie to ksztalt Triumpha,
- rama - AJS R7,
- skrzynia - Burman,
- silnik - wlasny,
- tylne amory - Girling
Polaczenie tego wszystkiego w kupe - polskie razem z bzdurnym pomyslem schowania pradnicy w bloku silnika, dobrym pomyslem kasetowej skrzyni biegow zapozyczonym od inz Rudawskiego i niezla konstrukcja silnika, ktory polegl technologicznie. To zreszta zawsze byla pieta Achillesowa polskiej motoryzacji, a nie strona konstrukcyjna.
No i drugi problem - bardzo niska kultura techniczna polskiego spoleczenstwa w latach slusznie minionych.
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1784
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią 27 Lis, 2020   

Ja bym jeszcze dopisał SHL M11, z silnikiem S32, moim zdaniem w swojej klasie najlepszy polski silnik motocyklowy na swój czas.
 
 
 
Greg887


Motocykl: jeszcze nie mam
Posty: 19
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 01 Gru, 2020   

https://www.motofakty.pl/...-lux-sport.html
 
 
Adam M.


Motocykl: Triumph
Posty: 274
Skąd: Mississauga
Wysłany: Wto 01 Gru, 2020   

To co zawsze, piękny prototyp z którego nic nie wyszło, tym razem za sprawą okoliczności obiektywnych (2 W.Św.).

Ale żeby nie być tak całkowicie negatywnym jeżeli chodzi o polskie możliwości techniczne, to może warto wspomnieć 2 nazwiska, które w powojennej motoryzacji (tym razem angielskiej) odcisnęły się złotymi zgłoskami - tyle, że prawie nikt w Polsce o nich nie wie.

Pierwsze to inż. Marek - z tym nazwiskiem spotkali się czytelnicy książki W. Rychtera "Moje 2 i 4 kółka", a to był twórcą legendarnych silników 8 i 12 cylindrowych firmy Aston Martin w latach 60-tych występujących w serii DB i modelu Lagonda.

Drugie - inż. Leo Kuźmicki, asystent na Wydz. Silników Politechniki Lwowskiej, facet którego życiorys spokojnie mógłby posłużyć za scenariusz filmowy, jako że przeszedł z grupą kolegów z ruskiego łagru za Uralem pieszo do Indii, a stamtąd statkiem dopłynął do Anglii. Twórca dwuwałkowej głowicy Nortona Manx, dzięki której moc tego silnika wzrosła o 30% i mógł on w latach 60 tych konkurować z 4 cylindrowymi Gilera, Honda i MV, potem silnika wyścigowego modelu Vanvall a jeszcze później silnika Hillman Imp.

Ciekawe czy jest o nich wzmianka w polskiej Wiki?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Junak] Polskie wózki
krótkie zestawienie
KOZA Hyde Park 7 Wto 12 Lis, 2013
Brak nowych postów Klakson polskie produkcji ale od czego??
Wojt@s Hyde Park 5 Wto 08 Maj, 2007
slawmartorun
Brak nowych postów Motocykle z Turcji
Hyde Park 3 Nie 14 Lut, 2010
Michał
Brak nowych postów 1% na motocykle zabytkowe
skrzydlaty Hyde Park 16 Pią 18 Lut, 2011
BartekG
Brak nowych postów Skradziono motocykle
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...
mcfrag Hyde Park 18 Czw 25 Cze, 2020
Spiker
Brak nowych postów [Iż] Iż a inne motocykle
czyli który najlepszy?
mcfrag Ogólne 153 Pon 08 Sty, 2018
Komar


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna