IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dendrologia motocyklowa
Autor Wiadomość
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 11 Lip, 2021   Dendrologia motocyklowa

Inspiracją dla tego tematu był postój pod dębem Bażyńskiego na ostatnim Pikniku,

pod którym na tablicy informacyjnej można było znaleźć takie zestawienie:

Jako, że okoliczne tereny mamy całkiem dobrze objeżdżone i czasem brakowało pomysłów na nowe trasy, stwierdziliśmy z Andrzejem, że to może być dobry strzał. Najstarsze drzewo w Polsce - to trzeba zobaczyć! :)

Ale najpierw pojechaliśmy w trochę innym kierunku, aby oddać hołd innemu gigantowi. W Piotrowicach pod Przemkowem stoi Dąb Chrobry - do niedawna okupujący wysokie miejsca na drzewnych listach przebojów. Najstarszy, najgrubszy, trzeci w Europie wschodniej itp.

Niestety, to już nieaktualne. Po 750 latach względnego spokoju jakiś troglodyta zakończył jego żywot przy pomocy paczki zapałek. Podobny los spotkał innego wiekowego olbrzyma - Napoleon z Mielna w lubuskiem również kilka lat temu spłonął po podpaleniu.

Pomimo tego, że to już tylko martwe truchło, bryła Chrobrego ciągle stoi i nadal imponuje wielkością. Teren jest ogrodzony i monitorowany. Niby to dobrze, ale o 10 lat za późno. Niestety czasu się nie cofnie...

Z Przemkowa udaliśmy się do Henrykowa pod Lubaniem, aby zobaczyć legendarnego cisa. Cóż, spodziewałem się czegoś innego - jakiegoś lasu, zieleni, tymczasem okazało się, że staruszek rośnie przy ścianie budynku gospodarczego w środku wsi.

Rusztowanie rozłożone wokół drzewa to stelaż dla instalacji zraszającej - jednego z elementów programu pielęgnacji i utrzymania cisa w dobrej kondycji.



Temat mnie zainteresował, wygrzebałem m.in takie zestawienie. No i teraz mam parę nowych pomysłów na jazdę. Bo jak tu nie zobaczyć Poganina, nie przybić piątki z Władkiem z Zagrzęby czy nie pokłonić się Upartemu Mazurowi? :)


Piszę o tym wszystkim po to, żeby zachęcić Was do zabawy. Może dzięki temu ktoś się ruszy i pokaże fotkę pojazdu "w cieniu mej lipy"... :) Ja na pewno będę ten temat kontynuował.

O samej wczorajszej trasie nie będę się rozpisywał. Na widok znaku "Zgorzelec 19" znowu nas poniosło i do domu wracaliśmy naokoło, przez NRD i Czechosłowację. Dość powiedzieć, że na Piknik było bliżej. ;)
 
 
Łukasz Hawryluk
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 946
Skąd: Legnica
Wysłany: Pią 23 Lip, 2021   

mcfrag napisał/a:
żeby zachęcić Was do zabawy

Każdy pomysł na parę kilometrów to dobry pomysł - więc czemu nie! Piotrek, dokładam swoją kartkę.

Dąb "Tatar". Obwód pomnikowego dębu wynosi 525cm, wysokość 29m, wiek z tabliczki – 350 lat. Świeżak, ale dorośnie. :]

A w cieniu drzewa taki domek:
_________________
Iż 49 1956r.
 
 
Archi88


Motocykl: Iż-56
Posty: 1347
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: Pon 09 Sie, 2021   

Dąb Jan Kazimierz, 720 letni, koło Warlubia, daleko nie musiałem jechać, bo 40km od Kwidzyna. W okolicy nie ma nawet znaku czy tablicy z opisem, a wychodzi że jest najstarszym, żywym dębem w Polsce, pewnie dzięki braku reklamy długo pożyje ;)

_________________
IŻ-56 '62, Suzuki GSX400E '83
 
 
LukS


Motocykl: AWO Sport
Posty: 96
Skąd: Staszów
Wysłany: Wto 10 Sie, 2021   Re: Dendrologia motocyklowa

mcfrag napisał/a:
Z Przemkowa udaliśmy się do Henrykowa pod Lubaniem, aby zobaczyć legendarnego cisa. Cóż, spodziewałem się czegoś innego - jakiegoś lasu, zieleni, tymczasem okazało się, że staruszek rośnie przy ścianie budynku gospodarczego w środku wsi.

To dość częsty przypadek dla cisów. A zaczęło się to drzewiej bo "Ochrona cisa została ustanowiona w 1423 r przez Władysława Jagiełło na mocy statutu warckiego. Najstarszy cis rośnie w Henrykowie Lubańskim jego wiek ocenia się na ok. 1200 lat. W Bystrzycy (gm. Wleń), rośnie cis o obwodzie 382 cm."

https://siewierz.katowice.lasy.gov.pl/widget/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/cis-krol-cienia-wraca-do-lasow/maximized
https://www.lasy.gov.pl/p...ony-wyginieciem

Skoro mowa o dębie Poganinie, to wiosną go dotykałem ;)

I jeszcze z tego samego miejsca, ciekawe zestawienie "przyjemnego z pożytecznym"


[ Dodano: Wto 10 Sie, 2021 ]
Jako, że mam blisko to trzeba by zatem zobaczyć co u dęba Bartka. Choć Suchy ma bliżej.
 
 
Pitek
Fundator


Motocykl: Iż-56
Posty: 467
Skąd: Toruń
Wysłany: Pią 29 Wrz, 2023   

Niedaleko mojego domu znajduje się ,,dąb przemytników''. Pomnik przyrody znajduje się przy dawnej granicy prusko-rosyjskiej w miejscowości Kopanino pod Toruniem. Drzewo ma ponad 350 lat. znajduje się blisko dawnego rowu granicznego.



Tutaj po lewej stronie tablicy informacyjnej widać ślady rowu.


Sama tablica jest ciekawa:)





_________________
Iż 56 - 1959 r., WFM M06 - 1956 r.
 
 
 
Ozzy
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1115
Skąd: Jarosław/Szczecin
Wysłany: Nie 01 Paź, 2023   

Już jakiś czas temu pojechałem odwiedzić Krzywy Las koło Gryfina.




Do dziś są różne spekulacje jak to powstało i czemu miało służyć.
Obszar, na którym znajduje się ów Krzywy Las to bardzo nieduży wycinek lasu tuż przy osiedlu, które podzielają od niego rury z elektrociepłowni Dolna Odra.
_________________
ИЖ 49K 1957 DKW NZ 350-1 1944 ИЖ 49 1951
 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 01 Paź, 2023   

Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale w Krzywym Lesie można doświadczyć zjawisk paranormalnych!

 
 
Komar
Fundator


Motocykl: DKW
Posty: 340
Skąd: małopolska
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

Bardzo ciekawe informacje o granicy.
_________________
"..wolność i przestrzeń niczym nieograniczona.."
 
 
LukS


Motocykl: AWO Sport
Posty: 96
Skąd: Staszów
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

mcfrag napisał/a:
Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale w Krzywym Lesie można doświadczyć zjawisk paranormalnych!

Wszyscy naraz włączyli napęd gazowy! :rotfl:
 
 
kylo


Motocykl: inny
Posty: 51
Skąd: Lubartów
Wysłany: Nie 15 Paź, 2023   

Jeśli kogoś mocno interesuje dendrologia to polecam wyjazd do Hiszniowa.

W minioną sobotę, korzystając z przepięknej aury, zrobiliśmy trasę wzdłuż Bugu od Hiszniowa do Włodawy. Od wspaniałych kilku pomników przyrody z monumentalnym Dębem Bolko do Trójstyku granic. Dąb Bolko jest najokazalszym i jednocześnie najzdrowszym potężnym dębem, jaki widziałem.

Niestety nie potrafię wklejać tu fot, ale wystarczy wygooglować.
_________________
dwuzaworowy GS i filigranowa SR500
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Motocyklowa niedziela w stylu retro - Puławy
18 marca 2018
skrzydlaty Imprezy 2 Wto 13 Mar, 2018
Marcin Klimczak
Brak nowych postów Motocyklowa niedziela w stylu retro 2019
7 kwietnia 2019
skrzydlaty Imprezy 6 Pon 15 Kwi, 2019
Spiker
Brak nowych postów Motocyklowa Niedziela w Stylu Retro w Puławach
20.03.2022
Ozzy Imprezy 15 Wto 29 Mar, 2022
Spiker
Brak nowych postów 7 Motocyklowa Niedziela w Stylu Retro - Puławy
26 marca 2023
tomboj Imprezy 5 Pon 03 Kwi, 2023
LukS
Brak nowych postów 8 Motocyklowa Niedziela w Stylu Retro - Puławy 2024
Spiker Imprezy 4 Nie 25 Lut, 2024
Ozzy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna