IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Trasa pana Michała cz. 2
Autor Wiadomość
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Wto 08 Maj, 2007   Trasa pana Michała cz. 2

Kolejną wycieczkę postanowiłem sobie odbyć w minioną niedzielę. Słyszałem co nieco, że może popadać więc wstałem o piątej rano :) bo niby wtedy jeszcze miało być słonecznie i o szóstej byłem już w trasie. Ranne wstawanie to też sposób na więcej czasu z rodzinką. Tym razem moim celem były wzgórza Pasma Przedborskiego i dolina Pilicy na południowo wschodnim krańcu województwa łódzkiego na granicy z woj. świętokrzyskim i śląskim.

Tuataj mapka trasy:


Na pierwszy ogień poszła góra Chełmo. Pisał niej kiedyś Marek Harasimowicz w "Trasach Pana Marka" w Świecie Motocykli, że jeszcze nigdy nie udało mu się na nią wjechać. Rozmawiałem z nim o tym zresztą kiedyś na motobazarze, bo ta góra to moje ulubione miejsce w okolicy. To taka lokalna podróba Giewontu bo wg miejscowej legendy śpi pod tą górą wojsko królowej Jadwigi.





z drogi dojazdowej rozciąga się ładny widoczek na Pasmo Przedborskie




Dla prawdziwych górali z naszego forum to żadne góry, ale jak na warunki środkowopolskie to Himalaje :)

Na szczycie góry Chełmo znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska z X - XI wieku





Można sobie połazić po całkiem fajnych skałkach





(Zdjęcia na grodzisku troszkę mi nie wyszły bo było pochmurno a nie używałem lampy - nie chciałem jednak picowac ich w fotoszopie)

Tu nieźle widać wały grodziska







Nie omieszkałem oczywiście uwiecznić siebie na fotografii



Jak widać poniżej kilkadziesiąt lat temu nie przejmowano się zbytnio średniowieczną przeszłością - fundamenty masztu, który na szczęście nigdy nie stanął



Zaznaczam, że na szczyt wzgórza wszedłem pieszo bo ani nie jestem chamem co się pakuje na motorze w las i to jeszcze w rezerwat, ani nie wiem czy w ogóle bym sobie z wjazdem poradził. No i właśnie tu się troszke załatwiłem - wlazłem z jednej strony (od północy) ale zabłądziłem i zlazłem z drugiej :) Powrót do motocykla zajął mi ponad pół godziny, ale przynajmniej mogłem zrobić kolejną landszaftową foteczkę



A tu mój Iż wiernie czekający na swojego pana



W samej wsi o tej samej nazwie Chełmo stoi zgrabny świątek z XVIII wieku



A w pobliżu jest odrestaurowana stara fabryka. Niestety jest to teraz prywatna posiadłość pewnego radomszczańskiego biznesmena, więc obejrzeć ją można tylko z daleka



Później zjechałem z górki do Wielgomłynów, gdzie mieści się klasztor Paulinów - jest to coś w rodzaju filii Jasnej Góry :)



Jadąc dalej pomyliłem drogę przez co niepotrzebnie zaliczyłem kilkunastokilometrową pętęlkę. Ale za to mogłem obejrzeć stary drewniany kościół w Niedośpielinie



Pilicę przejechałem po drewnianym moście w Krzętowie







Kiedy się po nim jedzie te deszczółki ślicznie podskakują i ma się wrażenie, że zaraz zaliczy się kąpiel w rzece

Następnie przez Dobromierz podjechałem do kolejnego wzgórza Bukowa Góra



Na południowym zboczu Bukowej Góry mamy rezerwat Murawy Dobromierskie z niespotykaną gdzie indziej roślinnością.



Tutaj już się nie szczypałem i wjechałem na wzgórze. Pomiędzy rezerwatem muraw a szczytem góry porośniętym starymi bukami są zwyczajne pola. Skoro można na nie wjechać traktorem to czemu nie Iżem? Sprawa nie była jednak taka łatwa - miejscami droga była jedną wielką piaskownicą. Raz już myślałem, że się wypieprzę. Dokręcenie amortyzatora ciernego kierownicy załatwiło jednak sprawę i później jechałem z łatwością po głębokim piachu a nawet po polu, bo w pewnym miejscu droga się skończyła. Ta kapliczka po prawej stronie to słup pokutny jakiegoś niewiernego małżonka. Co ciekawe jest takich słupów więcej i nie są wcale stare.

Całkiem ładny widoczek na północną Małopolskę (geograficznie bo to województwo śląskie)


Ta górka w tle nazywa się Fajna Ryba 347 m n.p.m. (fajna nazwa, no nie?), kiedyś to był najwyższy szczyt naturalny woj. łódzkiego a później piotrkowskiego. Teraz to już świętokrzyskie.




Znacznie trudniej było zjechać ze wzgórza. O ile wjazd był kręty przez co dość łagodny to zjjazd był po prostej drodze w dół, bez żadnych zakrętów. Za to było tak stromo, że musiałem jechać na jedynce i trzymać oba hamulce.

W drodze powrotnej zajrzałem na rynek w Przedborzu. To takie stare miasteczko, które swoją świetność przechodziło w średniowieczu, ale powoli wraca do formy.


Kościół z 1340 r


Za Przedborzem w stronę Piotrkowa na kolejnym sporym wzgórku są porządne ruiny zamku w Bąkowej Górze (nie mylić z Bukową Górą). Mieszkał tam w XV wieku rycerz, niejaki Bąk. Oprócz tego, że lubił przetrzepać skórę sąsiadom słynął również z zamiłowania do płci tożsamej :) Popsuł podobno paru chłopców pańszczyźnianych :)





Następcy Bąka przenieśli się do klasycznego dworu



Piękny jest widok ze wzgórza zamkowego. Oczywiście piękny gdy jest pogoda - niestety kiedy robiłem to zdjęcie już ładnie mżyło



Po drodze zahaczyłem jeszcze o Majkowice gdzie zostało jeszcze trochę ruin niewielkiego zamku zbudowanego w obronie przed Bąkiem



Podobno największych zniszczeń dokonali Niemcy tuż przed końcem wojny ale jeszcze w latach pięćdziesiątych ruiny były co najmniej dwa razy większe i można bylo rozpoznać zarysy budowli.

No i tak sobie wróciłem do bazy. Miała być piękna wycieczka w słońcu a była piękna ale w deszczu. Na szczęście nie zmokłem bo to była tylko mżawka a jechałem dokładnie oskórowany. Co ciekawe licznik wskazał mi przebieg 140 km a wg mapy wychodzi 191 km. Wynika to pewnie z faktu, że mam zamontowaną szybką zębatkę a i licznik nie jest oryginalny. Jak zwykle nie było żadnych awarii :) nawet ładowanie pięknie się sprawiło a jechałem cały czas na światłach. Wczesniej przy żarówce 45W po takiej trasie musiałem doładowywać akumulator.

Nastepna trasa pewnie dopiero za dwa tygodnie bo w weekend Moto Weteran Bazar !!!!
 
 
diablomichal


Motocykl: Planeta
Posty: 764
Skąd: Staszów/Kraków
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Piękna trasa, aby coraz więcej takich wycieczek. :lol: Ja się nie moge już doczekać wycieczki na Planecie :wink:
_________________
Iż Planeta '63
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Pewnie, że będą i to kto wie czy nie w większym gronie 8)
 
 
pawlaczyskis
[Usunięty]

Posty: 0
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Michał a ja mam pytanie czysto techniczne! Jaki to program z tą mapą, odległościami itd? Ile on zajmuje :D ??
 
 
Wojt@s


Posty: 586
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Wielkie gratulacje Michał:) Już niedługo grono się poszerzy. Reasumując pod Łodzią mamy fajne miejsca do zwiedzania, niestety jest to wszystko zaniedane i mało kto o tym wie. Ja mam w planach tunelo-bunkry niedaleko Tomaszowa. Tak samo musze odwiedzić takie muzeum gdzieś koło rzeki pilicy niedaleko zalewu gdzie koleś ma graty z II wojny i ten opancerzony furgon co go wyjeli z rzeki. A wogóle jaką prędkość na trasie utrzymywałeś ?? jak spalanie??
 
 
 
krzysiek_2059


Motocykl: Iż-49
Posty: 140
Skąd: Trębaczew
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Witam Michał bardzo fajna relacja gdybyś miał zaplanowaną jakąś trasę w moje rejony tzn Pajęczno Działoszyn, Wieluń to daj znać chętnie bym się załapał ,o ile można? Pozdrawiam!
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Prędkość wg wskazania licznika utrzymywałem od 60 do 70 km/h. Muszę jednak przejechać się na oznakowanym słupkami hektometrowymi odcinku drogi ze stoperem wtedy będę miał prawdziwy wynik prędkości. Jak wyżej napisałem mam zmienione przełożenie na zębatce głównej i nie oryginalny licznik więc rzeczywista prędkość może być wyższa od wskazywanej. Spalania nie zmierzyłem.

Następną trasę planowałem właśnie na bunkry kolejowe w Konewce i Jeleniu koło Spały. To muzeum to Muzeum Pilicy niedlaeko niebieskich Źródeł w Tomaszowie. Planuję też jazdę do Działoszyna przez Kleszczów i Sulmierzyce więc dam wam znać. Zresztą w ogóle mogę wcześniej pisać gdzie chcę jechać, żeby ktoś mógł się podczepić.

Program to Mapa Polski 2006 wersja 3.0.5. producent firma Cartall. niestety to wersja serwerowa do uzytku służbowego :wink:
 
 
andrew
[Usunięty]

Posty: 0
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Gratuluje udanych podróży. A nawiasem mówiąc też chciałbym pojeździć na iżu i pozwiedzać jak kolega Michał, lecz zanim prawko zrobię(jeszcze 20 miesięcy :) ) to wszystkie ciekawe miejsca zamienią na hipermarkety i fabryki
 
 
diablomichal


Motocykl: Planeta
Posty: 764
Skąd: Staszów/Kraków
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007   

Mi zostało jakieś 8 miesięcy do prawka nareszcie :lol:
_________________
Iż Planeta '63
 
 
 
krzysiek_2059


Motocykl: Iż-49
Posty: 140
Skąd: Trębaczew
Wysłany: Czw 10 Maj, 2007   

Witam pana Michała jakbyś jechał w moje rejony to można zahaczyć o Załęczański park

krajobrazowy jaskinie min Ewy (Bobrowniki Węże)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 4
Otrębusy i Jak feniks z popiołów!
Michał W trasie 9 Czw 13 Wrz, 2007
Michał
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 8
W drodze do Wrocławia
Michał W trasie 9 Wto 28 Kwi, 2009
mcfrag
Brak nowych postów Trasa Pana Michała cz. 12
Sudety w weekend (Sudety niecałe, weekend niepełny).
Michał W trasie 8 Sro 13 Kwi, 2011
BartekG
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 9
Rawa, Inowłódz, Konewka
Michał W trasie 0 Wto 08 Wrz, 2009
Michał
Brak nowych postów Trasa pana Michała cz. 1
Lipce Reymontowskie
Michał W trasie 2 Sro 25 Kwi, 2007
Gaca
Brak nowych postów Trasa Pana Michała cz.13
Ziemia Opoczyńska pokrótce, czyli w drodze do Króla Szos
Michał W trasie 15 Pon 10 Wrz, 2012
Spiker


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna