IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy
Autor Wiadomość
esio88


Motocykl: Planeta
Posty: 32
Skąd: Roszkowice
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   Sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy

Jak sygnalizujecie zmianę kierunku jazdy podczas jazdy na Waszych motocyklach jeśli nie ma w nich kierunkowskazów? Pytam, bo widziałem juz wiele wersji radzenia sobie z tym problemem, nawet jakiś mobilek wystawiał przed skrzyzowaniem nogę, aby zasygnalizować skręt. Albo pasażer był wyposażony w chorągiewki i za każdym razem wystawiał je na boki. Ale wiadomo, że niekiedy jedzie się bez pasażera (lub pasażerki :) A jak jest u Was?
 
 
 
katok
Fundator


Motocykl: Planeta
Posty: 886
Skąd: Gniewkowo
Wysłany: Pon 23 Cze, 2008   

Normalnie....

Lustereczko i rączka :) :P
 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pon 23 Cze, 2008   

W niektorych krajach prawoskręt sygnalizuje się lewą ręką podniesioną pionowo do gory.



Ja robie to klasycznie - jak na rowerze. Staram się tylko sygnalizować kązdy manewr odpowiednio wcześnie.
 
 
erlik
[Usunięty]

Posty: 0
Wysłany: Czw 17 Lip, 2008   

Z tą zamianą rąk to też się spotkałem kiedyś w jednym programie o zabytkowych samochodach. Kiedyś samochody też nie miały kierunkowskazów (nie miały też dachów) i podobno nazywa się to "starą angielską szkołą" sygnalizowania manewrów na drodze, tylko troszkę inaczej niż napisał to mcfrag.

Mianowicie jak się chce na przykład skręcić w prawo to podnosi się lewą rękę do góry i zagina nad głową w prawą stronę (tak jak by się chciało zrobić daszek z dłoni nad głową, wewnętrzną stroną dłoni w dół). Pokazywali nawet jednego kolesia co tak jezdził po Londynie swoim autkiem (w pilotce i goglach oczywiście) i wyglądało to dość komicznie ale kierowcy jakby rozumieli o co chodzi i nikt się nie gapił :) No cóż, co kraj to obyczaj. W Polsce problem wg. mnie nie tkwi w tym jak się sygnalizuje skręt, tylko w braku szacunku kierowców samochodów w stosunku do motocyklistów. Wielu samochodziarzy uważa nas za intruzów a nie równouprawnionych użytkowników drogi. W związku z tym rowerzyści (którzy mają takie same prawa na drodze) mają wogóle przerąbane, nikt nie zwraca uwagi żeby zachować odpowiednią odległość podczas wyprzedzania i już nie raz widziałem jak ciężarówka zdmuchnęła rowerzystę do rowu.

I jeszcze na temat sygnalizowania flagami. Kiedyś bardzo dawno temu, kiedy powstawały pierwsze "samochody" napędzane silnikami parowymi a pojęcie hamulców praktycznie nie istniało, bo hamowało się zatrzymując dopływ pary do tłoka (a to trochę trwało niestety) i w związku z tym była jakaś tam ilość ofiar (choć te pojazdy jeździły z prędkościę 3-6 km/h) podjęto pewne działania z któych potem narodził się kodeks ruchu drogowego. Mianowicie ustawowo wymagane było żeby przed każdym takim pojazdem parowym poruszającym się po "terenie zabudowanym - zamieszkałym przez ludzi" szedł człowiek (pilot) z dwoma czerwonymi chorągiewkami i machając wszem i wobec informował głosowo "jedzie się!!! jedzie się"

Wiem że brzmi to idiotycznie ale tak właśnie było do momentu kiedy nie wprowadzono kolejnego przepisu mymagającego montowania w takich pojazdach "klaksonu" - czy czego kolwiek innego spełniającego tą funkcję.

Wielu rowerzystów np. nie jest świadomych do dzisiaj że za brak dzwonka w rowerze można dostać mandat, bez względu gdzie się tym rowerem jezdzi (oprócz własnej ogrodzonej posesji).



pozdr.



erlik
 
 
49robus


Motocykl: Iż-49
Posty: 92
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Witam!Ja jak byłem na przeglądzie technicznym w 2007 roku,to bardzo się zdziwiłem,a usłyszałem od diagnosty że bez kierunkowskazów NIE dopuści mnie do ruchu.I to był powód do ich montażu,a wy jak przechodzicie przez przegląd bez kierunków?
_________________
49robus
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Pojazd mechaniczny musi być wyposażony w oświetlenie wymagane przepisami w dacie jego pierwszego dopuszczenia do ruchu, czyli nasze Iże nie muszą mieć kierunkowskazów.

Ten diagnosta nie chciał podpisać przeglądu w Iżu 49?
 
 
49robus


Motocykl: Iż-49
Posty: 92
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Bez kierunków nie chciał,zamątowałem i śmigam do dzisiaj z kierunkami.Moj iż jest 1949 roku,a pierwszą rejestracje miał w 1978.W wydziale komunikacji się zastanawiali co się działo z motorem w tym czasie,ale nie było większych problemów z rejestracją.
_________________
49robus
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Twój Iż nie jest z 1949 roku. Podaj numer silnika, koniecznie z literą na początku, to powiem Ci z którego roku on naprawdę jest.
 
 
49robus


Motocykl: Iż-49
Posty: 92
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Nie mam żadnej litery na początku, tylko numer 24973.Tak mam w dowodzie rejestracyjnym i na umowach ze jest z 1949r.
_________________
49robus
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

W 1949 nie produkowano tego modelu. To typowy myk, nazwa sugerowała (mylnie) rok produkcji.



OK, teraz czas obejrzeć twoją tabliczkę znamionową. Powinna wyglądać mniej więcej tak:







Pokaż swoją, lub odczytaj wszystkie wybite cyfry. Pewnie reszta będzie zamalowana, jak to w iżu.
 
 
49robus


Motocykl: Iż-49
Posty: 92
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Chciałbym mieć przynajmniej zamalowaną,wogóle nie mam niestety.Ciekawy jestem jak ktoś ustalił ten rok produkcji?To z którego on roku jest{przypuszczalnie}?
_________________
49robus
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

1954 na oko.
 
 
49robus


Motocykl: Iż-49
Posty: 92
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Dzięki za te informacje
_________________
49robus
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Prawo jazdy
Wojt@s Hyde Park 1 Nie 11 Mar, 2007
Wojt@s
Brak nowych postów Jazda bez prawa jazdy kat. A??
albert80 Hyde Park 9 Pon 03 Mar, 2008
Brak nowych postów Nauka jazdy na motorze w Krakowie
Gdzie nauczą jeździć?
Maciej Kozak Hyde Park 1 Pią 22 Cze, 2012
radarator
Brak nowych postów [Planeta] Problem z obrotami podczas jazdy
kamil36 Ogólne 6 Pon 02 Sie, 2010
kamil36
Brak nowych postów Dzwignia zmiany biegów
od czego?
wolas Hyde Park 1 Pią 10 Cze, 2011
Pitek
Brak nowych postów Wałek zmiany biegów K55
Jimmy Hyde Park 7 Czw 25 Sty, 2018
Jimmy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna