IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[Iż] Rejestracja Iża z koszem
Autor Wiadomość
tybusz
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1153
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008   [Iż] Rejestracja Iża z koszem

Koledzy, jak się już pewno wiecie, jestem w posiadaniu Iża pod zaprzęg (kosz w długim remoncie) oczywiście zarejestrowany do jazdy na dwie osoby.

Jakie są dalsze procedury rejestrowania na 3 "persony".Wiadomości jakie posiadam z dzisiejszej wizyty u kierownika Wydziału Komunikacji to SZANSE Są BLISKIE ZERU. :(

Może to jak zwykle zależne jest od urzędnika?

Podstawowe pytania:
- czy potrzebna jest opinia rzeczoznawcy?
- czy wystarczy tylko wizyta w Okręgowej Stacji?
- oprócz adnotacji w dowodzie o trzech osobach, jest informacja o koszu?
- czy wózek musi mieć tabliczkę?
- czy jest zmiana adnotacji o nacisku osi?
- ewentualne Wasze dodatkowe opłaty

Same pytania trochę szokują , ale czekam na Wasze w tej materii doswiadczenie i podpowiedzi. Załamany tybusz
_________________
ИЖ-49 z 1956, Junak M10
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1784
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008   

Co się przejmujesz? Jeździj z koszem normalnie, motor na 2 osoby. Policji powiesz że kosz jest ,,lekki" i nie wymaga homologacaji rejestracji itp. Przecież policjanci i tak nie znają przepisów odnośnie koszy, no bo raczej sa one nieczestym widokiem. I chyba po zobaczniu takiego ,,kosmity" ostatnią rzeczą jest wypytywać i dociekać jak tak kosz funkcjonuje w papierach.

Ja bym tak zrobił :D .
 
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008   

Jedź z koszem na przeglad. Oni sprawdza mocowania itp, popros o zaswiadczenie i idz z tym do urzedu, wpisza ci to w dowód. Tak kolega robił z Junakiem.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1784
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008   

Ludzie kochani Wy chyba macie za dużo czasu, nudzi Wam się że dla rozrywki chcecie po urzędach latać, ale nie będę wam zabraniał. :D
 
 
 
ArturM


Motocykl: Iż-49
Posty: 115
Skąd: Sanok
Wysłany: Pią 05 Gru, 2008   

Z doświadczenia ak rejestrowałem Urala z białoruskich papierów na polskie. W dowodzie białoruskim zero informacji o koszu i 3 osobach. W Urzędzie Celnym przypilnowałem aby wpisali że motocykl jest z wózkiem bocznym

Na Przeglądzie przypilnowałem aby w karcie przeglądowej wpisali 3 osoby i masy pojadzu odnoszące się do motocykla z wózkiem (przecież są większe), przedstawiłem też dokumentację techniczną w której są dane dla moto z koszem

W Wydziale Komunikacji tylko pilnowałem aby pani przepisała zgodnie z kartą przeglądową

Moja rada: zbierz dokumentację o masach motocykla z koszem, jedź na stację okręgową na przegląd (spróbuj poszukać takiej aby był jakiś rzeczoznawca od zabytków - może być łatwiej) i z tym papierami do WK na zmianę dowodu rejestracyjnego. Trochę bieganiny ale w przeciwnym wypadku jeśli się coś stanie to masz papiery niezgodne ze stanem faktycznym. Ubezpieczyciele są nieubłagalni.

W sumie ciekawe czy też jest problem w drugą stronę jak zdejmiemy kosz?
_________________
Iż 49 - zaczynam dłubać :-)
Royal Enfield Bullet 500 (współczesna skamielina)
 
 
tybusz
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1153
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 05 Gru, 2008   

Ładna pani rzekła: zmiana wpisu o ilości osób nie stanowi problemu, natomiast korekta nacisku na oś to dopiero schody, potrzebna jest tabliczka znamionowa producenta i aktualna homologacja wózka :shock: na moje opory stwierdziła,że nacisk na oś można uzyskać na specjalistycznych badaniach (wizyta na wadze), ale reszty nie przeskoczę? A nawet jak by mi się to udało, to muszę pamiętać o każdorazowej wymianie dokumentu rejestracyjnego i ponownego przeglądu w razie podczepienia kosza lub jego zdjęcia i śmigania solo!

Moja zaciekła obrona nic tu nie dała, ucięła rozmowę słowami :jestem dobrym urzędnikiem i znam się na swoim fachu, rozumie, że przepisy są nieżyciowe, ale tak stanowi prawo.

Jak widać sami urzędnicy nie stosują się do przepisów -nam to na rękę, ale czy nie mogło by być normalnie?
_________________
ИЖ-49 z 1956, Junak M10
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1784
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią 05 Gru, 2008   

No przecież jak zdejmiemy kosz to też papiery będa niezgodne ze stanem faktycznym. Więc trzeba jeździć w wozem do smierci :D Mój Junkers w dowodzie ma że waży 275 kg ale nie jest to powód moich zmartwień 8) Proponuję wyluzujmy 8)
 
 
 
tybusz
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1153
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 05 Gru, 2008   

Zgadza się Suchy, lepiej mieć na 3 -większe pokrycie w papierach :)

Frag kiedyś zamieścił ciekawą tabliczkę znamionową.
Odbiega od oryginału, ale waga jak do zaprzęgu :

PS. Już zaczynam widzieć zielone światełko...
_________________
ИЖ-49 z 1956, Junak M10
 
 
golot


Motocykl: Iż-49
Posty: 176
Skąd: Szczytno
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

Ja czegoś nie kumam.

Lat temu kilka ( już 10 ?) wyremontowałem junaka, zarejestrowałem dokładnie tak jak miał w starych papierach czyli solo. Przypiąłem kosz i śmigałem. Tam gdzie robiłem przeglądy zawsze mi mówili że mogę sobie wpisać ilość osób 2+1 albo 3 ale nie muszę bo wózek motocyklowy nie jest rejestrowany. Zapłaciłem kilka mandatów :) - za brak świateł, za przewóz pasażerów w koszu bez hełmu, za jazdę bez dokumentów :) ... ale nigdy nikt się nie czepnął że nie mam wpisu w dowodzie o trzech osobach. nawet byłem w Niemczech (Hamburg) i tam też nikt się nie czepiał, ani na granicy (unii nie było jeszcze) a i sprawdzali mnie dwu krotnie na granicy czy nie wiozę narkotyków :) (noszę długie włosy choć to pewno nie powód :) może wyglądam podejrzanie :) ).

Kiedyś w rozmowie z jednym policmajstrem, pytając o kosz usłyszałem: przecież twój motocykl czy z koszem czy bez waży tyle samo a że przyczepka go dociąża, czy będzie ona z tyłu czy z boku, czy towarowa czy osobowa nie podlega ona rejestracji, więc nie musisz nic wpisywać w dowód. ten człowiek którego wieziesz w koszu nie jedzie motocyklem (jednośladem) tylko jedzie w przyczepie osobowej. Na koniec powiedział "nie komplikuj sobie sprawy chłopie bo po co".

Ja mogę dodać tyle że widziałem kiedyś przyczepy osobowe do samochodów ciężarowych, takie autobusy bez silnika :) . i mógł to ciągnąć każdy sam. ciężarowy o ile kierowca dysponował odpowiednim prawkiem.

Nie wiem jak teraz sprawa wygląda ale nie słyszałem o żadnych zmianach dotyczących wózków bocznych lub przyczepek do motocykli.

Więc może warto dotrzeć do przepisów źródłowych i się zapoznać z nimi osobiście i dokładnie a nie komplikować sobie życie. Wózek motocyklowy jest elementem który się doczepia w razie potrzeb i z reguły nie na stałe.

PS mieszkam w Szczytnie a tu mamy policji w bród (szkółka) i w razie potrzeby mogę się wywiedzieć co nieco u tamtejszych wykładowców.
 
 
Grzegorz


Motocykl: Iż-49
Posty: 60
Skąd: Bieszczady
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

ja miałem taką historię:

kupiłem ładę nivę - była zarejestrowana jako samochód ciężarowo-osobowy 4osobowy. Niczym nie różniła się od każdej innej łady - oprócz tych 4 osób w dowodzie. Chciałem przerobić w papierach ją na 5osobową więc pojechałem do okręgowej stacji kontroli pojazdów a tam dowiedziałem się że to jest bardzo duży problem no i oczywiście tanio nie będzie, więc zrezygnowałem.

Jeździłem tak kilka lat, aż przy kolejnym przeglądzie osoba która ten przegląd robiła sama zaproponowała, że napisze mi zaświadczenie, że samochód jest przystosowany do przewozu 5 osób (nic za to nie zapłaciłem). Poszedłem z tym zaświadczeniem do wydziału komunikacji i teraz mam już auto 5osobowe.

Może warto tak spróbować?
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

To ja jeszcze w nawiązaniu do samochodów, i koniec :wink: :

Kolega kupił czas temu auto terenowe Daihatsu ROCKY, samochód był jako ciężarówka, miał w dowodzie 2 osoby, a miejsc 5. Potrzeba była jechać w pięć osób przez pół Polski i właściciel auta dowiedział sie że jeżeli pojazd jest przystosowany do jazdy w pięć osób, ma fotele/siedzenia i pasy bezpieczeństwa to może jechać tym 5 osób pod warunkiem że nie przekrecza 50km/h w terenie i poza terenm zabudowanym.

Tak też jechaliśmy w ślimaczym tempie. :wink:
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
tybusz
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1153
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

Cytat z rozmowy: "Dla pana to nie ma różnicy, a dla mnie jako urzędnika jest, mogą byc dwa takie same samochody osobowe, nawet w tym samym kolorze, ale jeden będzie miał małą kratkę i już będzie podlegał pod przepisy ciężarowego..."

Mam nadzieję,że tym tematem nikogo nie zniechęciłem do zaprzęgów, przedstawiłem postawę naszych regionalnych" oficjeli komunikacyjnych" oby u Was było z tym lepiej :wink:
_________________
ИЖ-49 z 1956, Junak M10
 
 
diablomichal


Motocykl: Planeta
Posty: 764
Skąd: Staszów/Kraków
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

Moim zdaniem wystarczy znaleść stację diagnostyczną, która bezproblemowo wyda zaświadczenie, że jest to pojazd 3 osobowy, z tym że na zaświadczeniu wymagane jest przedstawienie nacisków.

Więc najlepiej pojechać do diagnosty już z danymi. :)
_________________
Iż Planeta '63
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Iż] Rejestracja weteranów
Na białe i żółte
radarator Ogólne 316 Nie 22 Sty, 2023
Komar
Brak nowych postów [49] Rejestracja
Chcę się pochwalić
lukasz06 Ogólne 6 Sob 14 Lut, 2015
Suchy
Brak nowych postów [Iż] Rejestracja
Czy będzie problem?
Wojt@s Ogólne 34 Czw 26 Cze, 2008
KOZA
Brak nowych postów Rejestracja motocykla
Czy będą problemy?
ciacho216 Hyde Park 8 Nie 11 Paź, 2009
Archi88
Brak nowych postów [Iż] Rejestracja bez dokumentów
patrykoj Ogólne 41 Sob 08 Wrz, 2012
jarcco
Brak nowych postów Rejestracja samoroba
Voron Hyde Park 2 Sob 21 Kwi, 2007
panz


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna