IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Białoruś 2009
Autor Wiadomość
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Pią 09 Paź, 2009   Białoruś 2009

Miesiąc temu "wyskoczyłem" na 5 dni pośmigać szutrami i nie tylko, po Białorusi i tego śmigania wyszło ponad 2000km :D Wycieczka nie odbyła się Iżem, a "japonią". Wiem, że to grzech najcięższy więc nie będę się rozpisywał. W razie gdyby ktoś wybierał się w tamte rejony, służę pomocą .




Fotki do obejrzenia tutaj
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pią 09 Paź, 2009   

Fotki obejrzałem, są fajne, ale wysiliłbyś się Paweł i opisał ten wypad w kilku słowach.



Pierwsze wrażenie mam takie, że Białoruś to kraina wymarła.
 
 
katok
Fundator


Motocykl: Planeta
Posty: 886
Skąd: Gniewkowo
Wysłany: Pią 09 Paź, 2009   

Mnie również "ciągnie" chęć zrobienia wycieczki na wschód.

Bardziej jednak myślałem o Ukrainie. Najpierw mały wypad w Bieszczady, a potem wypad "za San" 8) Jednak aby to było wykonalne to oprócz sprawnego motorka (z tym to nie mam problemu) należy mieć przynajmniej dwa tygodnie urlopu, a z tym to już jest problem. :cry:
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Pią 09 Paź, 2009   

Ok. :D Od początku.

Najpierw trzeba zdobyć wizę, (koszt 25jurków) + ubezpieczenie jedynej słusznej firmy „Europa”. Wniosek wizowy jest prosty do wypełnienia i nie ma sensu zlecać tego pośrednikom. Jednak jest jeden problem, należy podać dane-adres i nr telefonu osoby zapraszającej. Ja zdobyłem je w sieci więc chyba tego nikt nie sprawdza. Wyruszyłem z Gdańska sam, w niedzielę koło południa (w sobotę lało) kierując się do m. Poćkuny (kilka km przed granicą z Litwą) to był pierwszy etap, tam nocleg. Wizę miałem ważną dopiero od poniedziałku (31.VIII.) i wymyśliłem sobie, że wjadę na Białoruś z Litwy. Miałem nosa bo przejście było puste i bardziej „przyjazne” niż to w Kuźnicy, chociaż przez 15minut byłem „niewidzialny” dla litewskich pograniczników, który lekceważyli moją obecność na granicy. Następnie wjazd na Białoruś, biurokracja rządzi. Na dzień dobry w łapę obiegówka i heja, zbieranie pieczątek, podpisów, wypełnianie migracyjnej karty. Poszło sprawnie bo mam już doświadczenie z zeszłego roku :)

Do Grodna z Druskiennik jest niecałe 40km szeroką i pustą drogą i właściwie poza odcinkiem Grodno-Mińsk ruch wszędzie jest prawie zerowy, a drogi szerokie i bez porównania lepsze niż w Polsce (na poboczach nie ma drzew) o kulturze jazdy nie wspomnę. Pokręciłem się trochę po Grodnie gdzie obowiązkowo napoiłem siebie kwasem chlebowym, a ttr-kę benzyną za ok.2,5zł/l i ruszyłem załatwiać nocleg w m. Озёры, база отдыха "Химик", to była moja baza wypadowa, nocleg 25zł/doba, cały domek z kuchnią do dyspozycji. Wracając do tematu tankowania, właściwie zawsze trzeba płacić za paliwo z góry, dla mnie był to problem bo śmigałem po „zadupiach”, a mam mały 10l. zbiornik więc zależało mi żeby był na full. Nie było to proste, czasami musiałem zostawić paszport, kartę kredytową, dokumenty, euro lub pilnowała mnie obsługa. To jest w tym kraju najdziwniejsze bo ludzie są sympatyczni, pomocni, otwarci, a jednak paliwo kradną ;-) W każdym większym mieście oprócz pomnika „Włodzimierza” jest targ-rynek lub inny bazar na który warto się wybrać, szczególnie jak ktoś lubi grzebanie w starociach. Jednak uprzedzam, że ceny są z alledrogo i ciężko trafić na „coś” motocyklowego. Za to można nagadać się do woli z autochtonami i jest niezły klimat. Koszty życia są bardzo podobne do naszych, no może poza papierosami i paliwem. Praktycznie wszędzie można płacić kartą.

Cały kraj „przystrojony” jest pomnikami wojny ojczyźnianej, i komunistycznej partyzantki. Ciężko odnaleźć ślady polskości tych terenów. Do dzisiaj przetrwały jakimś cudem przydrożne kapliczki. Warto zajrzeć do Bohatyrowicz gdzie znalazłem w lesie nad Niemnem mogiłę powstańców 1863r, a przed wsią grób Jana i Cecylii, spacer nad Niemnem też nie zaszkodzi :-) W samej miejscowości mieszka już tylko 7 osób, za to pięknie mówią po polsku i są ciekawi wieści z ojczyzny. W Nowogródku jest dom rodzinny Mickiewicza i skromna wystawa, tutaj jest on białorusinem polskiego pochodzenia, tak tak. W zbiorach „domowych” jest japońskie, a może chńskie? wydanie „Pana Tadeusza”!

Co do wyludnienia, to zależy chyba od miejsca i czasu. Poza miastami nawet na Litwie jest strasznie dużo porzuconych gospodarstw. Ludzie żyją biednie w podupadających drewnianych chatach i widać, że czas zatrzymał się w miejscu pewnie z 40 lat temu. Jedyne o co się dba na prowincji to pomniki i jeszcze raz pomniki, zawsze odmalowane, zawsze sztuczne kwiaty, nawet w najgłębszej „dziurze”.

W miastach za to zachód pełną gębą, chociaż tłumów też nie widać. W Grodnie są chyba z trzy uniwersytety i w ich pobliżu kręci się sporo młodych ludzi. Całkiem z innej beczki, to w tym mieście podobno na jednego faceta przypada 7 kobiet, tak bynajmniej twierdził facet z Pruszcza, którego spotkałem na granicy, sam ma stąd żonę. Tyle, że one w większości ubierają się strasznie ździrowato, wiem, wiem to może się podobać :)

Póki co tyle, w razie zainteresowania coś jeszcze skrobnę, gdy znajdę czas. Fotki będę opisywał z czasem. Aha, Iża widziałem tylko jednego na przejściu w Kuźnicy, gdy wracałem do Polski, była to jakaś Planeta chyba 5 z „wozem”, z dziadkiem-kierowcą, za którego namową śmigałem przez przejście pod prąd omijając długą kolumnę osobówek, a później korzystając z jego uprzejmości wbiłem się przed autami pod sam szlaban ;-) Przez 5 dni nie spotkałem nic rodem z CCCP, może z 3 „japonie”, ot wsio. Z częściami krucho, w Grodnie zlikwidowali jedyny magazyn z zapczęściami. Na bazarze przy torach, u gościa z częściami rowerowymi wyrwałem kosz sprzęgłowy+zębatkę zdawczą+6v żarówka na przód, oryginał z epoki=20$. Nic więcej nie było.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Białoruś na przełomie kwietnia i maja
Matek W trasie 4 Czw 29 Mar, 2007
Brak nowych postów Koła Czasu 2016 (Białoruś)
25 czerwca 2016
mcfrag Imprezy 4 Sro 25 Maj, 2016
Ozzy
Brak nowych postów Zlot Polanów 2009
katok Imprezy 10 Wto 18 Sie, 2009
KOZA
Brak nowych postów XXXIII ROTOR Rajd 18-21.06.2009
roman Imprezy 6 Czw 25 Cze, 2009
katok
Brak nowych postów Rozpoczecie Sezonu Bydgoszcz 2009
katok Imprezy 7 Sro 13 Maj, 2009
katok
Brak nowych postów Rozpoczęcie Sezonu 2009 Lublin
Hardcor Imprezy 12 Nie 26 Kwi, 2009
Gaca


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna