IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[49] Iż 49 z pierwszego roku produkcji
Autor Wiadomość
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   [49] Iż 49 z pierwszego roku produkcji

Losketh napisał/a:
Gaca tylko po zdjęciu potrafił ocenić który to rocznik wiec są to wyraźnie widoczne drobiazgi...

Hehe. Gaca podpytał sprzedającego o fotki numerów i się dowiedział o roku produkcji. Dodatkowo do kompletu będziesz potrzebował dekiel sprzęgła z napisem Iż350. W związku z tym te kartery już nie robią się tak atrakcyjne, bo wywalasz kasę nie dostając kompletu.

W roku 51 na pewno występował jeszcze inny numer katalogowy (długi) a silnik wyglądał tak samo jak z Iża350. Miał również podłą powierzchnię, bardziej chropowatą. To ostatnie spostrzeżenie wcale nie musi dotyczyć twojego egzemplarza, dodałem tylko informacyjnie.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
Losketh


Motocykl: Iż-49
Posty: 81
Skąd: Poznan/Wawa
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Ok
Dzięki za informacje tak o tym deklu wiem i tez go szukam ... to teraz muszę przemyśleć sprawę na spokojnie :)

A jak wyglądał taki długi numer masz może fotkę?
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Zamiast fotki podam przykład dla prawego dekla:
1-79 - krótki (nowe nazewnictwo)
151046-0 - długi (stare nazewnictwo)
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Toż to zboczenie :hyhy: Kupuj te kartery, a napis nie wiadomo jak długo występował. Przy Twoim numerze (ponad 30000) mógł być już "nowy".
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Tylko mnie ciekawi jedna kwestia ;)

Losketh, skoro jesteś skłonny wywalić tyle kasy za kartery, to ile zapłacisz za dekiel z napisem Iż350 jak się pojawi na Allegro ;)
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Chyba taniej będzie zlecić złotnikowi :mrgreen:
 
 
Losketh


Motocykl: Iż-49
Posty: 81
Skąd: Poznan/Wawa
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Dzięki za informacje :)

Wole nawet o tym nie myśleć, ale jestem gotów do walki o taką pokrywę :P dostanę trzynastkę niedługo raz do roku mogę zaszaleć i :P :evil:
 
 
agrupa


Motocykl: Iż-49
Posty: 1111
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Nie neguję, masz 51 to szukaj fantów do niego.
Jedno jest pewne w przypadku iża będzie to samo co z wczesną emką i jankiem m07.
Kwestia czasu, ale tendencja już jest :) Czas gromadzić stare fanty...
_________________
Pozdr, Marcin
IŻ 49 1955r
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

Warto niszczyć część dedykowaną dla innego motóra dla dwóch literek? Na logikę to przy 20tys. egzemplarzu "49" to tych liter już nie było :cisza:

 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

:) :) :)
Ja widziałem zdjęcie iża z września 52 roku z takim deklem, więc na pewno była wersja na syberie różniąca się tym napisem na deklu (oczywiście ni epokażę nikomu tego zdjęcia, proszę poszperać w archiwum). Oza tym miała uchwyt na łopatę do śniegu i wiadro z piaskiem (do podsypywania pod koła). Na kierownicy było mocowanie na palenisko (ogrzewanie rąk na syberyjskich trasach).
Dekli mało sie zachowało, bo były wykonane z żółtego sera obitego słoniną (wytrzymuje mrozy na syberii).
Mam nadzieję, że pomogłemw temacie :P
_________________
Iż49
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

panz napisał/a:
Warto niszczyć część dedykowaną dla innego motóra dla dwóch literek?

Nie kumam zdania.


panz napisał/a:
Na logikę to przy 20tys. egzemplarzu "49" to tych liter już nie było

Wg mnie to właśnie wtedy zmienił się dekiel z dekla 350 na wczesny 49 (bardzo wczesny). A dekli do 49 było przynajmniej 3 typy. Widziałem silnik z 53 roku z deklem jak na powyższym foto.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Sro 23 Lut, 2011   

A ja widziałem babę z wąsami :mrgreen: Bez obrazy, ale dekiel z foty powyżej pochodzi z silnika У17009 i "350" już nie było.
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Sro 23 Lut, 2011   

panz napisał/a:
Bez obrazy, ale dekiel z foty powyżej pochodzi z silnika У17009 i "350" już nie było.

Nie było, bo ktoś nogą wytarł. Ten typ dekla ma w pełni napis Iż-350. To bardzo newralgiczne miejsce na wytarcia.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 23 Lut, 2011   

Gaca, jak mógł wytrzec nogą, skoro gumofilce nie maja odpowiedniej ścierności, żeby aluminium zetrzeć :)

Mój iż jest z 53 roku, z początku roku ( X00930) i nie ma napisu iż350 na deklu :)
Ma saturna.

Chyba, że jest jakaś opcja takiego pocierania noga, żeby zrobic z napisu saturna :)
_________________
Iż49
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Sro 23 Lut, 2011   

BartekG napisał/a:
Chyba, że jest jakaś opcja takiego pocierania noga, żeby zrobic z napisu saturna

W sztywnych Iżach występował napis Iż-350 w towarzystwie Saturna. Dodatkowo obie te pozycje dzieliła linia. Wczesne Iże posiadały sam napis.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Sro 23 Lut, 2011   

Fotograficzny dowód potwierdzający występowanie pełnej nazwy, oraz skłonność do wycierania.


PS. Palec i widoczny fragment Iża jest mój.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Sro 23 Lut, 2011   

Losketh skoro się wyciera to wywalisz kasę w błoto. Ja tam wytarć nie widzę, ale jak wiadomo wzrok już nie ten :razz:




A tutaj ze starszego brata...


Widać ewolucję... Przy numerze ponad 30000 mogło być już bez liter
Ostatnio zmieniony przez panz Sro 23 Lut, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Sro 23 Lut, 2011   

panz napisał/a:
Widać ewolucję... Przy numerze ponad 30000 mogło być już bez liter

Było by debilizmem z punktu "modernizacji" likwidować numer a potem do niego wracać. Moje dekle starego typu pochodzą z silników późniejszych niż 51.

Tym bardziej, że z pierwowzoru dekla, jaki był w Iż350, konstruktorzy usunęli Saturna z podkreśleniem. Nazwa i napis został dokładnie w tym samym miejscu. Kolejna modernizacja wykluczyła rzeczowy napis i numer, a nad niego wstawiono ponownie Saturna - znowu w to samo miejsce na którym widniał na deklu w Iżu350. Tak wprowadzane zmiany najmniej ingerowały w posiadane formy.

Owszem, zmiana mająca wyeliminowanie samego numeru byłą równie prosta jednak nie widzę sensu aby pozostawiać sam napis marki w żaden sposób nie wyśrodkowany w tym reprezentacyjnym miejscu.

Kolejne przykłady fotograficzne całego napisu.

_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Czw 24 Lut, 2011   

Gaca napisał/a:
Było by debilizmem z punktu "modernizacji" likwidować numer a potem do niego wracać. Moje dekle starego typu pochodzą z silników późniejszych niż 51.


Tzn, że masz silniki po '51 z jednego kawałka czy same dekle?
A nie było debilizmem likwidowanie saturna, a następnie powrót do niego?
Z faktami ciężko dyskutować iżak У17009 to chyba najstarszy "49" w jednym kawałku. Foty gdzieś na forum powinny wisieć.
 
 
katok
Fundator


Motocykl: Planeta
Posty: 886
Skąd: Gniewkowo
Wysłany: Czw 24 Lut, 2011   

Jak wiemy, na wschodzie istniała pewna dowolność wykonania poszczególnych elementów przez poszczególnych wykonawców. Najbardziej widocznym tego przykładem jest jak to (przy innym temacie) zauważył mcfrag było wykonanie np. szparunków.

Czy nie mogło tak być, że dekle wykonywane były przez różnych podwykonawców (robotników) na różnych -choć teoretycznie takich samych formach? To choć po części wyjaśniało by dość duży rozrzut specyfikacji występowania poszczególnych części -cyfry, napisy czy inne oznaczenia.

Inną sprawą mogły być braki w zaopatrzeniu, w poszczególne elementy i w miejsce danej części -odpowiedniej dla danego typu i rocznika, montowano części leżakowe z magazynu a niekoniecznie idealnie pasujące typo-rocznikiem z montowanym modelem
.
Oczywiście mogły się zdarzyć ewentualne uszkodzenia w transporcie, czy podczas eksploatacji, i wtedy użytkownik czy sprzedawca mógł sam wymienić uszkodzoną część na nową (taką jaką udało się akurat zdobyć).

Należy pamiętać, że pierwsze iż-e powstawały zarówno w okresie jak i gospodarce która do najbardziej prężnych nie należała, a pierwszoplanowe były inne priorytety niż cywilne motocykle.

Oczywiście to są tylko takie moje dywagacje.... :hyhy:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Iż] Bliskie spotkania pierwszego stopnia
czyli lizakiem po oczach
mcfrag Ogólne 3 Wto 16 Sie, 2011
luKi_2
Brak nowych postów Lata produkcji
Suchy Ogólne 7 Sro 13 Maj, 2009
Michał
Brak nowych postów Klakson polskie produkcji ale od czego??
Wojt@s Hyde Park 5 Wto 08 Maj, 2007
slawmartorun
Brak nowych postów [49] Podwozie - numer i data produkcji
magnus Ogólne 6 Czw 29 Sty, 2009
magnus
Brak nowych postów "Lech" Sladami Jazdy Testowej Pierwszego Polskiego
jocker163 Imprezy 3 Czw 09 Sie, 2007
jocker163
Brak nowych postów Do Siego Roku!
BartekG Hyde Park 3 Pon 03 Sty, 2011
topik_2006


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna