IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[Iż] Iż a inne motocykle
Autor Wiadomość
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sob 31 Mar, 2012   

A ja uważam, że w kontekście tego tematu wymiata Fatum, Dżem i Zayazd. Bo oni tak na poważnie i ze szczerego serca :)
 
 
KM
Fundator


Motocykl: SHL
Posty: 87
Skąd: Waleńczów
Wysłany: Sob 31 Mar, 2012   

A ja myślę, że palmę pierwszeństwa mają studenci na Komarkach. Spytam skromnie czytał ktoś :) ?
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sob 31 Mar, 2012   

Jednak Jawa jest najlepsza!

 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Czw 05 Kwi, 2012   

BartekG napisał/a:
mcfrag napisał/a:
Pozostało jedno pytanie, które muszę zadać: to w końcu co jest lepsze - Junak czy Emka? :mrgreen:

Własnie się nad tym zastanawiam :P

Chyba znalazłem odpowiedź:

Co do zwierzeń na temat jazdy Junakiem to jego paf, paf, paf podniecało mnie jak miałem 18 lat, a było to dość dawno. Junak był spełnieniem marzeń, ale jak po nim siedłem na Dniepra to rozpoczęła się epoka rozczarowań. Junaki mam zawsze zrobione na 100% więc nie będę narzekał na ładowanie czy zapłon bo to zawsze działało. Denerwowała mnie jego mała moc i kłopoty z wyprzedzaniem na trasie oraz wygląd większej wski. Przejechanie 150 km w jedną stronę było wyzwaniem aby nie zasnąć w siodle z nudów. Dodatkowo to tylko Junak, których jest w polsce nasadzone jak psich kup.
Jak po kilku latach kupiłem emke i bez remontu śmigałem nią po mojej okolicy, doceniłem moc dolniaka i harakter motocykla. Ponadto emka prezentuje się przy junaku naprawdę rasowo
Po emce tak polubiłem dolniaki że teraz myślę tylko o drugiej i wla.
Mam dalej junaka, ale dałem go ojcu który czasm jedzie nim rano na zakupy.


Cały wątek: http://www.kolyaska.fora....olski,1598.html

Wrzucam to tylko dlatego, że utwierdziłem się w poczuciu, że takie porównania to ślepa uliczka bez względu na to, czego dotyczą.

Nie da się zmierzyć czegoś, co jest niemierzalne.
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Czw 05 Kwi, 2012   

Da się zmierzyć, ale każdy ma inną miarę.
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Czw 05 Kwi, 2012   

Da się zmierzyć moc, pojemność, ilość ogniw łańcucha, średnicę korka paliwa, opony itd. Tylko co z tego wynika w kontekście traktowania motocykli jako hobby? Emka jako zabawka jest lepsza od Junaka - bo szybsza i mocniejsza, tak?
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Czw 05 Kwi, 2012   

Po prostu jeden woli emkę od Iża, inny Junaka od Iża a jeszcze inny Iża od czegokolwiek - to jest właśnie swoja miara.
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

A no właśnie! Porównania można przeprowadzać, ale zawsze podstawowym kryterium będzie "co MNIE się bardziej podoba". Jeśli kryterium miałoby być czym się lepiej jeździ, to z takim porównaniem trzeba by uciekać jak najdalej od zabytków. Wiadomo że dawne rozwiązania techniczne, nie mają szans w konfrontacji z współczesnymi maszynami, które to są mocniejsze,szybsze, ergonomiczne i nawinąć kilometry jest dużo łatwiej ;)
_________________
jarcco
 
 
regers


Motocykl: Iż-49
Posty: 1575
Skąd: Wołów
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

Widzę że wszyscy mają problemy z tym co lepsze, a ja wam powiem co ;P



Właśnie to! :thumbup:

Ale zabytkami też da rade jeździć z przyjemnością.
Dziękuje za uwagę!
_________________
Iż-49, Iż-56, Africa Twin rd4
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

jarcco napisał/a:
Jeśli kryterium miałoby być czym się lepiej jeździ, to z takim porównaniem trzeba by uciekać jak najdalej od zabytków


Nie jest tak do końca - można przecież porównywać pojazdy podobnej klasy produkowane w tym samym czasie. Wtedy właśnie parametry techniczne mają podstawowe znaczenie. Tak było dawniej i jest do tej pory. To raczej normalne.
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

Ja nigdy, nikomu motocykla nie wciskałem, sam kocham Jeża nie za moc lecz za wygląd (jestem wzrokowcem), a ten jest rzeczą gustu (z moją dziewczyną umówiłem się, bo mi się podobała, a nie dla tego, że miała dobry wynik na setkę). Jak pierwszy raz go widziałem, był dla mnie motocyklem ciężkim sam miałem około 56kg,
ale 19calowe koła, "sercowe"siedzenia, ręczna zmiana biegów i sylwetka z niskim środkiem ciężkości mnie rozwalała. Ten motocykl ma u mnie dożywocie, ale nie będę się upierał, że to jedyny motocykl, jaki będę posiadał bo jest najlepszy.

Ps. Widziałem fotkę z rozpoczęcia sezonu, jak zobaczyłem siebie i moją dumną minę,
to zrozumiałem, że dać mi to może tylko Iż. :]
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

Jakbyś jechał na własnoręcznie zrobionym NSU, miałbyś tak samo dumną minę. Większość z nas ma Iża albo przez przypadek, albo z braku funduszy na "prawdziwy" przedowjenny motocykl. Ja mam 56, bo tylko ten był na giełdzie, kogośtam urzekła linia motocykla z lat trzydziestych i trzeba było kupić 49 z drugiej połowy lat pięćdziesiątych, bo Sokół, BMW albo NSU były poza zasięgiem. Inni znowu ładują wózki boczne do 49 i malują na matowy khaki, bo boją się wpakować w koszty z bokserem.
 
 
radarator
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1143
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

Oj, to chyba nie tak, mój wybór IŻa był całkiem świadomy i kupiłem go nie dlatego że był tańszy od innych motocykli tylko dlatego że chciałem IŻa.
Ostatnio zmieniony przez radarator Nie 10 Lis, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 718
Skąd: Płock
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012   

Michał, trochę przesadzasz. Możliwe że niektórzy kierowali się takimi powodami lecz są też miłośnicy marki, coś ich przyciągnęło do tego motocykla. Co? Nie wiadomo. :) Ale są zadowoleni, lubią na niego patrzeć, jeździć, naprawiać.
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012   

Ja też jestem zadowolony, że mam mojego 56. W końcu przejeździłem nim już 19 lat i mam zamiar jeszcze trochę. A że mam go przypadkiem, no to co? Wszystko jest dziełem przypadku. Można powiedzieć, że traktuję go jak psa :) (a psy traktuję dobrze). Ale tak samo dobrze traktowałbym każdy inny stary motocykl, który kupiłbym w tę niedzielną giełdę.

Mogę się założyć, że 90% a może i więcej "użytkowników i sympatyków motocykli Iż" w momencie podejmowania decyzji o zakupie Iża (obojętnie którego modelu) wybrałoby inny motocykl, który również będzie wyglądał jak weteran sprzed wojny, gdyby kosztował mniej i gdyby tańszy był jego remont. Owszem, później go pokochali albo tylko się przyzwyczaili a ci, którym nie podszedł, bo jednak nie wyszło tak tanio, sprzedali.
Podstawową zaletą takiego na przykład Iża 49 jest cena zakupu - zawsze był tani ale "trzyma klimat", bo ma wygląd kojarzący się z motocyklami przedwojennymi - czyli prawie klasyk. Teraz jest droższy, ale i tak można go kupić za dużo mniej niż połowę ceny autentycznego motocykla przedwojennego, który "klimat trzyma jeszcze lepiej", ale niewielu na niego stać.
To samo można odnieść do AWO Turista (który wygląda prawie jak BMW R-23), K-750 i innych bokserów (prawie jak M-72), a nawet do samego M-72, zwłaszcza tych późnych (prawie jak R-71).

Zgadzam się jednak z twierdzeniem "przedpiszców", że przy zakupie weterana osiągi nie mają dla kupującego żadnego znaczenia. Liczy się wygląd i "klimat".

A teraz z grubej rury: Iż 56 o tyle ma przewagę zarówno nad wcześniejszymi ale i późniejszymi Iżami, że ma styl taki sam jak średniej klasy zachodnie motocykle z połowy lat pięćdziesiątych - opóźnienie stylistyki to góra 3-4 lata, ale już nie 15-20! :)
 
 
Komar
Fundator


Motocykl: DKW
Posty: 339
Skąd: małopolska
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012   

Ja dla porównania wrzucę zdjęcie współczesnego jednośladu i tego sprzed ponad 70 lat.
_________________
"..wolność i przestrzeń niczym nieograniczona.."
 
 
BartekG


Motocykl: Iż-49
Posty: 756
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012   

regers napisał/a:
Widzę że wszyscy mają problemy z tym co lepsze, a ja wam powiem co ;P


Ale jak byś miał oryginalne Ducati ( TRX miał być odpowiedzią japońców na Ducati ) to by było jeszcze lepiej :P
Podobnie = lepiej mieć oryginalny motocykl z lat 30-tych niż motocykl z lat 50-tych wyglądający jak motor z lat 30-tych :P
_________________
Iż49
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012   

Komar napisał/a:

Ja dla porównania wrzucę zdjęcie współczesnego jednośladu i tego sprzed ponad 70 lat.


Trochę nie na temat, bo my tu nie o tym :)
 
 
regers


Motocykl: Iż-49
Posty: 1575
Skąd: Wołów
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012   

BartekG, Wiem ale jest to jedyny rzędowy silnik który ma charakterystykę v-twina i to mnie urzekło! Z wyglądu taki sobie ( bez orgazmu ) ale po modyfikacjach będzie lepiej. :thumbup:
_________________
Iż-49, Iż-56, Africa Twin rd4
 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012   

BartekG napisał/a:
Podobnie = lepiej mieć oryginalny motocykl z lat 30-tych niż motocykl z lat 50-tych wyglądający jak motor z lat 30-tych

I tu jest moim daniem istota problemu: dlaczego lepiej? Tego właśnie nie jestem w stanie pojąć.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że w przeliczeniu a pieniądze jest tak, że im coś jest starsze, rzadsze itd, tym droższe i bardziej pożądane. Tylko czy przez to lepsze? Ja tam w żadnym razie nie czuje się jakimś wielkim kolekcjonerem, motocykli nie postrzegam absolutnie jako lokatę, inwestycję czy inną formę wyścigu szczurów. I dlatego właśnie irytują mnie takie autorytarne sądy i mówienie, co jest dla mnie lepsze.

Nie mam nic przeciwko temu, żeby każdy sobie wartościował po swojemu - to jego święte prawo i nic mi do tego. Będę jednak protestował przeciwko narzucaniu swojego zdania innym w tej kwestii, zwłaszcza w forumowych dyskusjach. Nie tędy droga.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Inne] Postarzane motocykle
na przykładzie DKW NZ z Ebay
Komar Ogólne 17 Pon 27 Lis, 2023
Komar
Brak nowych postów [Inne] Kategoria MOTOCYKLE ZABYTKOWE
usunięta na Allegro
siwy2934 Ogólne 7 Sob 14 Mar, 2015
tybusz
Brak nowych postów Polskie motocykle
KOZA Hyde Park 33 Wto 01 Gru, 2020
Adam M.
Brak nowych postów Motocykle z Turcji
Hyde Park 3 Nie 14 Lut, 2010
Michał
Brak nowych postów Skradziono motocykle
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...
mcfrag Hyde Park 18 Czw 25 Cze, 2020
Spiker
Brak nowych postów 1% na motocykle zabytkowe
skrzydlaty Hyde Park 16 Pią 18 Lut, 2011
BartekG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna