IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
MSS 500
Autor Wiadomość
hrabia_T


Motocykl: Iż-49
Posty: 485
Skąd: Nowa Marchia
Wysłany: Pon 11 Lut, 2013   MSS 500

Chciałbym wam pokazać (Grzechu dzięki za foty) zdjęcie polskiego motocykla prototypowego MS 500.

Nie napisze nic o jego historii bo nie mam o niej zbyt wielkiego pojęcia. Tyle tylko że osobiście pierwszy raz widziałem ten motocykl na zlocie Winobraniowym w Zielonej Górze ok roku 2000. Wtedy oszołomiony winem dowiedziałem się od jego właściciela - prawdopodobnie syna konstruktora motocykla że rzeczony ojciec, pracujący na wojskowym lotnisku miał dostęp do narzędzi, warsztatu i aluminium z samolotów i własnoręcznie ten motocykl zbudował a większość części sam odlał ( silnik i skrzynie chyba też) aczkolwiek moje informacje mogą mijać sie z prawdą bo może sam to wszystko po pijaku wymyśliłem.

Wydaje mi się także że motocykl jest teraz własnością znanego pewnie wielu z was forumowicza, który jeżeli to prawda to niech nas wiadomościami o motocyklu oświeci.







 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pon 11 Lut, 2013   

Wygląda jak nosorożec. :)

 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Pon 11 Lut, 2013   

Noooo.... i motor też ;)
_________________
jarcco
 
 
Ozzy
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1115
Skąd: Jarosław/Szczecin
Wysłany: Pon 11 Lut, 2013   

Dźwięk jaki z siebie wydaje brzmi jak parowóz, ale pewnie jest to silnik 2T ;)
_________________
ИЖ 49K 1957 DKW NZ 350-1 1944 ИЖ 49 1951
 
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pon 11 Lut, 2013   

Zjawiskowy, szkoda, że nie seryjny.
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
radarator
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 1143
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon 11 Lut, 2013   

Tak brzydki że aż śliczny :grin:
 
 
 
rastuch


Motocykl: MZ
Posty: 163
Skąd: Poznań/Koło
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

radarator napisał/a:
Tak brzydki że aż śliczny :grin:

Dokladnie :)
_________________
[MZ ES 250/2] [IWL BERLIN] [NSU 201 ZDB] [MZ ES 250/1] + inne
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

Oddajmy głos właścicielowi motocykla:

Motocykl MSS500 zbudowany w PRL`u w roku 1957, który dla wielu kolekcjonerów jest rewelacją, chociażby dlatego, iż prawie w całości jest wykonany z ALUMINIUM, łącznie z ramą, przodem oraz błotnikami oczywiście.

W załączeniu zdjęcia pierwszego motocykla zbudowanego 1949 roku przez Pana Stanisława Skurę, który to motocykl musiał byc zniszczony po interwencji naszej Ludowej Armii. Motocykl konstrukcji własnej Pana Skury o nazwie MSS1.

Koło wózka bocznego motocykla MSS1 jet to 20-calowe koło od ciężarówki, silnik V2 OHV, pojemnośc ok 4500ccm, koło przednie i tylne od niemieckiego samolotu, gaźnik od niemieckiego czołgu, drugą skrzynię biegów czyli reduktor na ciężki teren obsługiwał pierwszy pasażer, motocykl posiadał 5 miejsc siedzących (3 na motocyklu i 2 w koszu) i 3 stojące , na podestach z tyłu.

Pan Stanisław Skura produkował też rowery. Na zdjęciu rower RSS7 z roku 1953.

Rower wykonany jest z ALUMUNIUM, przód na trapezie, z tyłu wachacz z centralnym amortyzatorem, przerzutka 3 biegowa oraz jeszcze kilka rewelacyjnych rozwiązań technicznych. Rower znajduje się w moim posiadaniu, ale to już inna historia.

Silniki w obu motocyklach są konstrukcjami własnymi nie żyjącego już od lat kilku Stanisława Skury, tak jak też i całe motocykle. Oczywiście nie wykonał on wszystkich elementów silników, bazował na niektórych dostępnych wtedy powszechnie elementach takich jak cylindry (w MSS1 cylindry od silnika lotniczego, w MSS500 cylinder od agregatu prądotwórczego), korbowody, koła zębate, iskrownik, szkło w lampie, gaźnik, koła, opony, łożyska... Własnoręczne wykonywanie tych elementów było bez sensu. Odlewy wykonywał w formach z gliny zmieszanej z piaskiem. Odpowiednią glinę nosił wiadrami z odległości ok. 10km. Odlew ramy wraz z tylnym błotnikiem MSS500 stanowi jedną całość. Obok zdjęcie motocykla bez silnika, zbiornika, siedzeń.

Motocykl MSS500 nabyłem osobiście od Stanisława Skury, rower RSS7 nabyłem tez od niego, lecz około 10lat później.

Motocykl MSS1 niestety nie istnieje, gdyż LWP było bardzo zainteresowane zakupem tego motocykla. Pan Skura nie chciał go sprzedać przed zalegalizowaniem konstrukcji na swoje nazwisko, więc Bezpieka nakazała niszczenie pojazdu pod pretekstem użycia w nim części pochodzenia wojskowego (jakiś wczesny wymysł typu Ustawa o Broni...). Pan Skura mógł po prostu motocykl rozebrać i wtedy prawdopodobnie ja bym go złożył, ale będąc wtedy w sile wieku po prostu wk$%#@ił się niesamowicie i potłukł go młotem na oczach Ubeków. Po latach przetopił to aluminium i odlał MSS500. Ja dowiedziałem sie o tym motocyklu latem 1983 roku. Kolesie dostali cynk, że jest duży motocykl ma szerokich kołach do łyknięcia, pomyśleli Sahara, pojechali, znaleźli MSS500 i olali go. Kilka lat potem przypomniałem sobie o tym motocyklu, pojechałem, z przygodami kupiłem i se mam. :)

Zarówno motocykl, jak i rower oraz wszelkie prawa patentowe do zastosowanych w nich rozwiązań technicznych kupiłem osobiście od prawowitego konstruktora p.Stanisława Skury.






tekst skompilowalem z wątku na forum Odkrywca.pl
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=677203
 
 
hrabia_T


Motocykl: Iż-49
Posty: 485
Skąd: Nowa Marchia
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

Wspaniała historia! Miał pan Skura łeb nie ma co!
 
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

Wielki szacunek, uwielbiam takie historie, szkoda, że dziś już wymierają "Słodowi".
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

A propos motocykla MSS1 - na Kolyasce wisi artykuł ze starego MOTORu, w którym wysmażono taką oto "radosną" historyjkę:



Kiedy kilka lat temu pierwszy raz to czytalem, nie sądziłem, że kiedyś uda mi się poznać prawdziwe losy tego pojazdu. A jednak! :)
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

A jednak!

Historia jak science fiction, lub niczym bajka czytana dzieciom do poduszki. :)

Trzeba mieć w sobie trochę szaleństwa aby wziąć się za takie konstruowanie. No ale gdyby nie takie "charakterki" to w kosmos też byśmy nie latali!
_________________
jarcco
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3824
Skąd: Słupsk
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

Ja natomiast zastanawiam się pod co to podciągnąć "concept car" czy "customizing". Fakt faktem, że wykonanie i wizja jedyna w swoim rodzaju. Podziw budzi zmysł techniczny jaki twórca posiadał (bo wykształcenia z tego co doczytałem to nie miał). Jednak tak racjonalnie spoglądając to można by powiedzieć projekt jakich wiele w PRL-u powstało po garażach, stodołach czy piwnicach. Oczywiście trzeba przyznać, że wyróżnia się konceptem i wizjonerstwem (odlewana rama aluminiowa to dopiero późne lata 70 w Japoni), ale gdyby spojrzeć na walory użytkowe, niezawodność itd. to już może nie być tak kolorowo. O wniesieniu czegoś nowatorskiego do motoryzacji nic nie wiem, co mogłoby mieć miejsce gdyby konstruktor był w jakiś sposób związany z branżą, a tak chyba niestety nie było. Podsumowując to można to traktować raczej w kategorii ciekawostek.
 
 
kuba_777


Motocykl: Iż-49
Posty: 140
Skąd: Iława
Wysłany: Pią 15 Lut, 2013   

Niesamowite, ten motocykl wygląda jak pojazd pancerny.
 
 
Pawlasty


Motocykl: K-55
Posty: 62
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Wto 19 Lut, 2013   

Niesamowite. Wielki szacunek i podziw dla Pana Stanisława. Zdecydowanie wyróżnia się myślą konstruktorską ze stada trójkołowych wuesek. Mam nadzieje, że jeszcze pojawi się na jakimś Winobraniu.

Nie spodziewałem się, że taki motocykl powstał 10 km od miejsca, gdzie mieszkam. Będę musiał zapytać Dziadka, czy spotkał się kiedykolwiek z tym motocyklem. Był zawodowym kierowcą, przez Pław przejeżdżał niemal codziennie. Pokaże mu zdjęcia w niedzielę.
_________________
SHL M11W i K-55
 
 
 
HansDKW


Motocykl: inny
Posty: 17
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

Zaraz minie rok a Ty nie piszesz co dziadek powiedział. Powiedział coś w ogóle na temat tego motocykla? Mieszkasz w Krośnie, więc miałem nadzieję, że może cóś, albo nawet :lmao:
A tu prawie rok i :no:

P.S. Poszukuję wszelkich zdjęć i informacji na temat mojego motocykla i roweru,
 
 
Łukasz Hawryluk
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 946
Skąd: Legnica
Wysłany: Sob 01 Lut, 2014   

Motor jest okrutnie brzydki - ale coś pieknego mieć go w garażu. No i chyle czoła komus kto potrafi zbudować coś takiego w garażu.
_________________
Iż 49 1956r.
 
 
HansDKW


Motocykl: inny
Posty: 17
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: Sob 15 Lut, 2014   

Pawlasty, może jednak sie odezwiesz? Miło by było.
 
 
HansDKW


Motocykl: inny
Posty: 17
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   

16 Września na FB ukazało się zdjęcie MSS1, którego nie mam. Zamieścił je niejaki Krystian Tomala prawdopodobnie pochodzący z Krosna Odzańskiego. Zdjęcie opatrzył następującym komentarzem:

Prawdopodobnie zdjęcie pochodzi z lat około 50 zrobione również najprawdopodobniej w miejscowości Dąbie koło Krosna Odrzańskiego.Przedstawia motocykl własnej konstrukcji zbudowany na bazie części wyłącznie z samolotów.Motocykl jest potężnych rozmiarów(brak danych technicznych).Fakt iż był to motocykl dużych gabarytów świadczy fakt iż podróżować nim mogły aż 3 osoby.Bardzo prawdopodobnym faktem wydaje się być iż któraś z widocznych trzech osób na zdjęciu jest samym konstruktorem owego motocykla.Bardzo mało jest informacji na cały ten temat.Zdjęcie zostało znalezione podczas porządków w jednym domu na ul.40-lecia PRL w Krośnie Odrzańskim,niestety właściciel fotografii już nie żył a być może miał coś z tym wspólnego.Jedyny trop który jest to taki iż prawdopodobnie ten motocykl nadal istnieje i znajduje się w miejscowości Nowa Sól u jednego z pasjonatów tego typu maszyn.Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na ten temat prosze o kontakt ze mną.Jako ciekawostke i chyba legende nawet powiem że ponoć to nie był jedynego tego typu motocykl. Pozdrawiam

Kilka dni temu (jak się o tym zdjęciu dowiedziałem) napisałem do niego PW względem tego zdjęcia, gość gra w w gierki, czyli loguje sie na FB, ale nie odpowiada.

Pawlasty, mieszkasz w tych okolicach, może znasz tego osobnika?
 
 
Pawlasty


Motocykl: K-55
Posty: 62
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Wto 07 Paź, 2014   

Cholera, przepraszam bardzo, ale umknął mi całkowicie ten temat. Aż mi głupio :( Przepraszam!

Dziadka pytałem o motocykl, ale mówił, że nie pamięta takiego. Widzę, że bardzo Ci zależy na jakiejkolwiek informacji więc zapytam jeszcze raz, może mu się przypomni. Ale nic nie obiecuję, bo ma już ponad 80 lat i niestety pamięć coraz częściej zawodzi. W niedzielę najprawdopodobniej będę się z nim widział to pokażę mu zdjęcia i od razu odpiszę.

Tego "osobnika" nie znam. Nie masz go w znajomych na facebooku, więc Twoja wiadomość ląduje w innym folderze z tego co mi wiadomo ( nie wiem dokładnie, nie korzystam) więc mógł ją przeoczyć. Ale udało mi się odnaleźć to zdjęcie o którym mówisz i zauważyłem ten sam budynek co na jednym ze zdjęć, które kiedyś wrzucił Frag. Ale gdzie to jest to Ci niestety nie powiem...
_________________
SHL M11W i K-55
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna