IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Junak M10 Suchego
Autor Wiadomość
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007   Junak M10 Suchego

Warto mieć swój jeden temat, a nie po ludziach się włóczyć.

Na początek zdjęcie jak mój M10 wyglądał w 2004 roku pomalowany przez ,,lakiernika" renolakiem, jeszcze wtedy nie przejechał ani kilometra.

Pytanie do znawców, bo w żadnej literaturze nie mogę znaleźć, jaki luz poosiowy powinny wykazywac koła rozrządu w m10 i koło pośrednie? Podkładki można dostać w Skutredębica, chyba ze koło pośrednie ma sobie latać na wszystkie strony jak mu pasuje?
 
 
 
Błażej


Motocykl: Iż-49
Posty: 726
Skąd: Oława
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007   

Nie mogą mieć dużego luzu poosiowego, bo nie trzymały by i tak marnego ciśnienia oleju smarującego. Poszukaj na "dzikim junaku". I pamiętam, że w necie też gdzieś były te dane. Jakieś niskie dziesiątki milimetra to były. W sumie im mniej tym lepiej. Byle się nie zacierało po rozgrzaniu.
 
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   .

Eh. smutna sprawa, jak już się chwaliłem załozyłem prąd w moim M10 i wszystko grało, lampka gasła, aku ładowało, światła świeciły... Do czasu. W piątek zarejestrowałem maszynę, bez problemów. Jakoże w moim urzędzie wprowadzono umawianie sie do rejestracji na określiną godzinę, to nie musiałem czekac jak poprzednio 3 godziny w kolejce. Prosto z urzędu poleciałem ubezpieczyć, 97 zł ubyło :D

Mój junak jest mogę smiało powiedzieć najcichszym junakiem na świecie, kupiłem go wyposażonego w pół pustego tłumika od MZ- nie ma to jak sport-tjuning w gminie. Jako, że sąsiadom leciały prawie szyby z okien od tego "wydechu" to wepchałem do środka 10 drucianek do garów, puszek aluminiowych, wszystko zatkałem wieczkiem od słoika z nawierconymi otworami. Na tym wydechu zbiera sie jak taczka po tuningu, prędkości ma tez podobne, ale to bardzo dobrze bo gar mam na dotarciu i na razie o szaleństwach nie ma mowy.

Następnego dnia, po przykreceniu tablicy z piekną gwiazdką UE zacząłem sie wozić, pojechałem nawet na 20 km kółeczko pod Kielcami. I własnie wtedy coś zaczęło sie psuć, lampka nie gasła ale prąd był. Potem to już wogóle światła tylko na aku się jarzyły.

Prowizorycznie wyprowadziłem kabelki z pradnicy i aku i łącze je RĘCZNIE przed jazdą. Światła są, ale aku nie ładuje. Winny całej sprawie jest regel mechanik, czytałem ze te regele elektroniki z Allegro to straszna kupa, tak więc została mi żmudna i precyzyjna regulacja tego co mam. A co Wy znający sie narzeczy koledzy na to?
 
 
 
Wafelek


Posty: 165
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

Ja mam regler od MZ elektroniczny i dziala elegancko niegdy nie mialem problemow z ładowaniem. Ale nie wiem jak bedzie chodzil przy junaku!
 
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią 09 Lis, 2007   

A na jakim napięciu chodzi ten regel i skąd go masz?? mam jeszcze jeden regulator 6v od jawy którego kupiłem z iżem, w akcie desperacji moze jego będe męczył....
 
 
 
Wafelek


Posty: 165
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: Pią 09 Lis, 2007   

6V . jest on dość popularny wśród motocykli MZ. Można go dostać prawie w każdym sklepie motocyklowym. Koszt 28 zl.
 
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią 21 Gru, 2007   Junak cd. Za jakie grzechy?

Nie wiem jak zacząć. Wczoraj udałem się do wydziału komunikacji po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego, niby zwykła formalność...

Pani w okienku powiedziała mi, że motocykl został wyrejestrowany i może teraz byc zarejestrowany jako zabytek lub unikat. SZOK! W dowodzie nie było żadnej adnotacji świadczącej o tym! Już mam umówionego rzeczoznawcę na styczeń, żeby wykonał ekspertyzę do konserwatora zabytków, żebym mógł otrzymac kwit o rejestracji mojego Junaka z ewidencji zabytków, żebym mógł zarejestrowac na żółte tablice. Kilka stów pójdzie w kibel na tą cała imprezę, ale nerwów, biegania i szrpania sie nie policzy się. :(

Dobrze że to mi sie zdarzyło na zimę a nie na początku sezonu...
 
 
 
FK
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 516
Skąd: Warszawa/ łomianki
Wysłany: Pią 21 Gru, 2007   

Zarejestruj go na unikat normalne tablice i mniejsza kaska, ale przeglądy co rok.
_________________
Iż-49 żółte tablice, Iż-49 w słoikach już na żółtych,Simson sr2 1958(paragon zakupu) Tata
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

Tez o tym myślałem , ale rzeczoznawca powiedział, że zwykły junak nie będzie unikatem. Musiał by to byc prototyp, zwycięzca rajdu itp., koles ma sie jeszcze dowiedzieć. Kurde... :( nie moge tego to tej pory przeboleć, że na taką mine trafiłem, a juz jeździłem sobie szczęśliwy w listopadzie.

Ale za to pani z urzedu okazała sie wyjątkowo uczynna, nie musze zdawac tablic itp.tylko na bieżąco informować ją jak idzie ta sprawa na zabytek. Natomiast kasa na ubezpieczenie nie poszła w kibel, ponieważ dowiedziałem się w PZU, że jak dostane żólte to mogę zmienić to samo ubezpieczenie na nowe numery.
 
 
 
FK
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 516
Skąd: Warszawa/ łomianki
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

Oj coś mi się wydaje, że każdy pojazd spełniający odpowiednie warunki (wiek itp.) można zarejestrować na unikatowy

Co do kwoty ubezpieczenia --ja płacę za iża 51zł z NW na cały rok
_________________
Iż-49 żółte tablice, Iż-49 w słoikach już na żółtych,Simson sr2 1958(paragon zakupu) Tata
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

Niestety rzeczoznawca nie podziela tego naszego poglądu, ja bulę ok100, bo nie mam skończone 25 lat mimo, że sie ubezpieczam bezwypadkowo od 6 lat
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

Rzeczoznawca ma rację - Junaków jest jak psów
 
 
katok
Fundator


Motocykl: Planeta
Posty: 886
Skąd: Gniewkowo
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

Fk gdzie płacisz takie pieniądze?

Ja z NW mam 84 zł z kompletem zniżek!
 
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

katok napisał/a:
Fk gdzie płacisz takie pieniądze? Ja z NW mam 84 zł z kompletem zniżek!


Zajrzyj mu do stopki. FK - czy twój Iżak to WK 01A?
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

Pojazd unikatowy, to według prawa drogowego „pojazd wyrejestrowany, który nie podlega powtórnej standardowej rejestracji, ale mający co najmniej 25 lat, którego model nie jest produkowany od lat 15, i uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji” (art. 79 pkt 4). Skoro Twój rzeczoznawca nie uznaje Junaka za pojazd unikatowy to zmień rzeczoznawcę, a jako świąteczną lekturę w chwilach relaksu polecam "Prawo o ruchu drogowym". Tam wszystko jest czarno na białym i od tego powinieneś zaczynać.
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

No cóż, gosc ma się jeszcze dowiedzieć, po drugie, facet jest od zabytków chyba tylko jeden w moim wojewócdztwie,a po trzecie ja mogę być najmądrzejszy, ale to niestety od gościa zależy, czy mój junak ma unikalną wartość czy nie.
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pon 24 Gru, 2007   

Unikatowy, to taki, jakich mało, niepowtarzalny. Trudno za takiego uznać Junaka.
 
 
FK
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 516
Skąd: Warszawa/ łomianki
Wysłany: Wto 25 Gru, 2007   

Tak tablica WK 01A (Warszawa Wola) , a zniżek mam też komple, do zapłaty na polisie jest 31 wraz z NW ale najniższa stawka to te 51zł.

Do zniżek w PZU starszy Pan który mnie obsługuje co roku zalicza mi
1 weteran szos
2 pojazd zabytkowy
3 wszystkie moje zniżki
_________________
Iż-49 żółte tablice, Iż-49 w słoikach już na żółtych,Simson sr2 1958(paragon zakupu) Tata
 
 
panz


Motocykl: Yamaha
Posty: 578
Skąd: Oliva
Wysłany: Wto 25 Gru, 2007   

Pojazd unikatowy charakteryzuje się przynajmniej jedną z niżej wymienionych cech:

-unikalne rozwiązania konstrukcyjne,
-dokumentuje ważne etapy rozwoju techniki motoryzacyjnej,
-związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi,
-był użytkowany przez osoby powszechnie uznane za wyjątkowo ważne,
-miał związek z ważnymi osiągnięciami sportowymi,
-posiada oryginalne wykonanie, został odrestaurowany na bazie oryginalnych elementów,
-został odtworzony wiernie zgodnie z technologią z okresu jego produkcji.

Ja bynajmniej tego nie wymyśliłem (wytyczne Ośrodka Dokumentacji Zabytków - Dział Architektury i Urbanistyki - Pracowania Zabytków Techniki w Warszawie). "Ideą zapisu (Prawa o ruchu drogowym Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r., Dz.U. nr 58 z dnia 4 kwietnia 2003 r., art. 79 pkt 4) jest kontynuowanie normalnej eksploatacji unikatowego pojazdu, którego bliźniacze egzemplarze nadal jeżdżą na białych lub czarnych (a więc nie zabytkowych) tablicach rejestracyjnych". Jest furtka i należy z niej korzystać. Co do rzeczoznawów w Kielcach jest ich więcej niż jeden PZM Kielce ul. Wojska Polskiego 15 tel./fax. (0-41) 361-36-72 Rzeczoznawcy PZM SA. Eksperci techniczno - motoryzacyjni. ul.Kozia 10b tel. 0 41 344 24 86 polecam jednak popytać w salonach z motocyklami, jest szansa że znajdziesz rzeczoznawcę jeżdzącego motocyklem.
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 25 Gru, 2007   

Właśnie na Koziej byłem osobiście, i dostałm numer do ,,prezesa", więc chyba trzeba będzie z Nim, dobrze żyć.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Junak M07
z 1958
BartekG Pozostałe 39 Pią 22 Lut, 2013
Suchy
Brak nowych postów Junak M10
Kolejny kłopot
tybusz Pozostałe 122 Sro 08 Maj, 2019
Suchy
Brak nowych postów Junak M10
TomeQ36 Pozostałe 17 Wto 22 Lut, 2011
BartekG
Brak nowych postów Junak M10
1961r.
hrabia_T Pozostałe 52 Wto 31 Lip, 2018
nickeledon
Brak nowych postów Junak ETZ 350
długa droga, daleka przed nami
Michał Pozostałe 241 Pon 10 Gru, 2012
Michał
Brak nowych postów Junak M10
Rocznik 1964
Mariusz Pozostałe 19 Czw 29 Mar, 2018
Mariusz


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna