IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[49] Decyzja o zakupie
Autor Wiadomość
Aleksander777


Motocykl: Honda
Posty: 3
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 31 Mar, 2024   [49] Decyzja o zakupie

Część wszystkim, jako że borykam się z decyzją o zakupie motocykla z wózkiem mam kilka pytań odnośnie Iż49, może dla porządku wymienię je poniżej:

1- Czy dziś da się użytkować 49 na co dzień? tzn trasa 1000km bez awarii oczywiście nie na raz?
2- Czy jest jakiś wielki problem z częściami dobrej jakości? Czy ktoś dziś produkuje części do Iża?
3- Czy trudno jest kupić nie za miliony wózek do Iż49?

Plan mam taki by zakupić motocykl z wózkiem(mam dość ortopedów i rehabilitantów ,na motocyklu przez lata dorobiłem się 105 złamań łącznie)i pojeździć z żoną i córką w trasy i na pierwszy ogień do Berlina(z Łodzi)...
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3300
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Nie 31 Mar, 2024   

Aleksander777 napisał/a:
1- Czy dziś da się użytkować 49 na co dzień? tzn trasa 1000km bez awarii oczywiście nie na raz?

Da się. 1000km też, ale raczej na dwa razy. Przejrzyj dział turystyczny. :)

Aleksander777 napisał/a:
2- Czy jest jakiś wielki problem z częściami dobrej jakości? Czy ktoś dziś produkuje części do Iża?

Jak na siedemdziesięcioletni sprzęt, nie jest źle. Można kupować repliki (jest całkiem spora podaż) ale jest duża szansa na części oryginalne w dobrym stanie, czasem bywają (rzadko) też nowe. Jako Łodzianin masz duży handicap - mieszkasz w miejscu, w którym możesz sporo kupić na największym w Polsce Motobazarze.

Aleksander777 napisał/a:
3- Czy trudno jest kupić nie za miliony wózek do Iż49?

Myślę, że nie ma z tym problemu - oczywiście jak na siedemdziesięcioletni pojazd (w sensie, że do innych z tych lat może być trudniej i drożej (np. AWO)).

Aleksander777 napisał/a:
Plan mam taki by zakupić motocykl z wózkiem(mam dość ortopedów i rehabilitantów ,na motocyklu przez lata dorobiłem się 105 złamań łącznie)i pojeździć z żoną i córką w trasy i na pierwszy ogień do Berlina(z Łodzi)...

Iż 49 się tu raczej nie sprawdzi. Gumowa rama, trzy osoby plus stukilowy wózek pędzony przez dziesięciokonny motorek... Ja tego nie widzę. Ale jako solówka - jak najbardziej.
 
 
Aleksander777


Motocykl: Honda
Posty: 3
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 31 Mar, 2024   

Super dzięki za odpowiedź!

Tak oczywiście widziałem dział turystyczny i mega podróże! Tak też mi się wydawało z małą mocą plus duża masa własną zaprzęgu. :(

Ale co tu wybrać im nowszy Iż tym bardzie spaskudzony komunistycznym szaleństwem tandety, ale większa moc przynajmniej.

A Iż 56? :) Tu mi się też podoba. :)
 
 
Komar
Fundator


Motocykl: DKW
Posty: 354
Skąd: małopolska
Wysłany: Nie 31 Mar, 2024   

Jeśli chodzi o walory jezdne masz jeszcze do wyboru, jeśli chodzi o rosyjskie sprzęty, M72 z koszem. Bez problemu można uprawiać turystykę razem z rodziną. Jednak są to dużo większe koszty jeśli chodzi o zakup i ewentualny remont takiego motocykla. Jakość i komfort podróżowania jest również dużo wyższy.
_________________
"..wolność i przestrzeń niczym nieograniczona.."
 
 
skrzydlaty


Motocykl: NSU
Posty: 221
Skąd: Lublin/Janów Lubelski
Wysłany: Nie 31 Mar, 2024   

Motocykl z wózkiem bocznym, o pojemności 350 ccm nadaje się do jeżdżenia wokół komina,
najlepiej z workiem ziemniaków zamiast pasażera.

Cytat:
i pojeździć z żoną i córką w trasy

Czy jeździłeś kiedykolwiek motocyklem z wózkiem bocznym?
Czy jeździłeś kiedykolwiek z pasażerem? Dalej niż kółko wokół domu?
Proponuję dobrze zgłębić temat, żeby uniknąć rozczarowań. :chillout:
 
 
 
Aleksander777


Motocykl: Honda
Posty: 3
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 31 Mar, 2024   

skrzydlaty napisał/a:
Czy jeździłeś kiedykolwiek motocyklem z wózkiem bocznym?
Czy jeździłeś kiedykolwiek z pasażerem? Dalej niż kółko wokół domu?
Proponuję dobrze zgłębić temat, żeby uniknąć rozczarowań. :chillout:

Tak, miałem Jawę 350 rocznik 1984. Jeździło się tym fajnie z wózkiem. ręka bolała trochę od kontorwania, ale tak ogólnie to podobała mi się jazda z wózkiem.
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3830
Skąd: Słupsk
Wysłany: Pon 01 Kwi, 2024   

Komar napisał/a:
Jakość i komfort (M72)podróżowania jest również dużo wyższy.

Normalnie co najmniej jak BMW R60 ze Steibem :rotfl:
 
 
Spiker


Motocykl: Planeta
Posty: 1435
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2024   

Cały wschód jeździ z wózkami bocznymi ... ale Iżami Jupiter. Te dwucylindrowe silniki są tam traktowane jako najlepsze do tego zastosowania. Jednocylindrowe najczęściej jako solówki. Sowiecka tandeta moim zdaniem nie dotyczyła Iża z (wczesnych) lat 60-tych. Staranność wykonania dość dobra - o niebo lepsza od produktów ze schyłkowego okresu sojuza, na podstawie których panuje u nas przekonanie o tamtejszej bylejakości.
_________________
Iż Planeta '63, ...
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 720
Skąd: Płock
Wysłany: Pią 05 Kwi, 2024   

Twierdzenie, że Iż56 czy pierwsza Planeta są tandetne jest mocno przesadzone. Natomiast, że tam już ruskich zmian, tj, inna rama i próba podniesienia mocy przez zmiany w cylindrze, które w mojej ocenie zadziałały tylko na niekorzyść względem Iż49, który jest zdecydowanie lepszy trakcyknie, jest wygodniejsza pozycja dla jeźdźca, silnik jest bardziej elastyczny i lepiej ciągnie w niższym zakresie obrotów co jest dużo bardziej porządane w klasyku niż to, czy wyciągnie 110km/h.
 
 
Komar
Fundator


Motocykl: DKW
Posty: 354
Skąd: małopolska
Wysłany: Pią 05 Kwi, 2024   

Przed II Wojną Światową było ogólnie przyjęte, że motocykl musi mieć pojemność Królewską (500ccm) aby móc jeździć w zaprzęgu. Często pomimo niskiej mocy, duża pojemność generowała niezauważany a co za tym idzie nieuwzględniany w folderach reklamowych moment obrotowy.

Po wojnie wózki zaczęto montować do każdego jednośladu z racji braków w środkach transportu. Nawet malutkie Vespy 125 były wypuszczane z wózkami.

Aktualnie sytuacja jest inna. Motocykl jest dobrem luksusowym przeznaczonym dla zbytku i zabawy dlatego może i warto iść w komfort---> większa pojemność?
_________________
"..wolność i przestrzeń niczym nieograniczona.."
 
 
Zdzislaw
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 133
Skąd: Janikowo
Wysłany: Sob 06 Kwi, 2024   

Komar napisał/a:
...
Aktualnie sytuacja jest inna. Motocykl jest dobrem luksusowym przeznaczonym dla zbytku i zabawy dlatego może i warto iść w komfort---> większa pojemność?


A, bo Panie, teraz poniżej lytra to zabawki są. Nie ma co do nich podchodzić w ogóle, pierdziawki to i takie inne tam :rotfl: .
_________________
XJR 1300SP 01, WSK Z 59,....IŻ 49 56'...
 
 
Spiker


Motocykl: Planeta
Posty: 1435
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2024   

grigorius napisał/a:
Iż49, który jest zdecydowanie lepszy trakcyjnie, jest wygodniejsza pozycja dla jeźdźca, silnik jest bardziej elastyczny i lepiej ciągnie w niższym zakresie obrotów

Może do jazdy solo. Ale jako wózkowy praktyk poradź autorowi wątku co do wózka najlepsze jeśli chodzi o iżewskie wyroby.
_________________
Iż Planeta '63, ...
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 720
Skąd: Płock
Wysłany: Nie 14 Kwi, 2024   

Co do wózka najlepsze? To nie takie proste.
Iż 49 z racji konstrukcji ramy do wózka odpada, no ja bym takiego zaprzęgu nie chciał. Po prostu szkoda Iża.
Planeta, rama to zniesie ale silnik się męczy. Szczególnie, że kolega chce jeździć długie trasy do Niemiec. Generalnie do kręcenia się w koło komina, po wiejskich dróżkach, wożenia dzieciaków, bo tylko do tego taki zaprzęg w mojej ocenie się nadaje to silnik jednocylindrowy będzie nawet lepszy niż dwucylindrowy. Mocny dół i można sobie pyrkać dla zabawy. Ale nie tego chce autor tematu.
Jupiter 2? Silnik 19KM, dobrze znoszący wysokie obroty, trochę słabszy dół. Generalnie na trasę zdecydowanie lepszy od jednocylindrówki. Nawet przy wyższych prędkościach obrotowych nie generuje dużych wibracji.
Ale czy z czystym sumieniem poleciłbym Jupitera? Chyba nie. Należy cały czas pamiętać, że to jednak taka gorsza Jawa 350...
Jeśli zaprzęg do długich wypadów to chyba tylko dobry Ural.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [49] Pomoc w zakupie Iża 49
Krzysiek203 Ogólne 19 Czw 23 Mar, 2017
fred8012
Brak nowych postów [Planeta] Pomoc przy zakupie
Planeta 5
adam81hl123 Ogólne 8 Czw 23 Kwi, 2015
adam81hl123
Brak nowych postów [49] Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Yolo_Warrior Ogólne 2 Sro 24 Lip, 2019
Spiker


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna