IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[Inne] Zmiany w przepisach rejestracyjnych od 2024
Autor Wiadomość
skrzydlaty


Motocykl: NSU
Posty: 214
Skąd: Lublin/Janów Lubelski
Wysłany: Nie 26 Lis, 2023   [Inne] Zmiany w przepisach rejestracyjnych od 2024

Witam! Może szanowne grono kolegów wie, a może nie wie.
Nasz 'Janosik' znowu próbuje ułatwić obywatelom życie, czyli sięga głębiej do naszej kieszeni.

Oczywiście o tym donoszą media.
A należałoby znaleźć podstawę prawną.
https://yanosik.pl/blog/wymiana-tablic-rejestracyjnych-kto-musi-zmieniac-i-ile-to-kosztuje-925

Bo teoretycznie może zaistnieć sytuacja, że ktoś wyjechał za granicę po 14 marca 2005, pozostawiając motocykl lub pojazd i z mocy rozporządzenia, zostanie wyrejestrowany przez organ administracji, bo nie ma przeglądu technicznego, bo OC pojazd historyczny mieć nie musi. :unsure:

Zapraszam do dyskusji i wspólnego rozpracowania tematu.
Bo domyślam się, że sprawa może dotyczyć nas w bliższym lub dalszym czasie, gdy będziemy mieli do czynienia z motocyklem w trakcie restauracji, wymagającego restauracji po zakupie lub nie eksploatowanego po prostu na co dzień lub "po dziadku" używanego periodycznie.
Lub ma pojazd nie przerejestrowany " po dziadku" bo używa go na podwórku pochwalić się sąsiadom.


Aktualna ustawa dotycząca rejestracji pojazdów, jest tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001847/O/D20221847.pdf

[ Dodano: Nie 26 Lis, 2023 ]
Znalazłem:
"Art. 17. 1. Decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed dniem 14 marca 2005 r. dotyczące pojazdów nie posiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wygasają z dniem 10 czerwca 2024 r."

Źródło: https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3251_u.htm

Oprócz tego zostały tą Ustawą wprowadzone kary za nieprzerejestrowanie i nie zgłoszenie sprzedaży pojazdu Arykuł 2 cytowanej ustawy W punkcie 9

" art. 140mb otrzymuje brzmienie:

„Art. 140mb. 1. Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie, o którym mowa w art. 73aa ust. 1, nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł.

2. Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie, o którym mowa w art. 73aa ust. 3, nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 1000 zł.

3. Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu pomimo wezwania nie uzupełnia braków złożonego wniosku w wyznaczonym terminie, podlega karze pieniężnej, o której mowa odpowiednio w ust. 1 albo 2.

4. Kary pieniężnej, o której mowa w ust. 3, nie nakłada się, jeżeli termin na uzupełnienie braków złożonego wniosku o rejestrację pojazdu upływa odpowiednio przed upływem terminu, o którym mowa w art. 73aa ust. 1 albo 3.

5. W przypadku niezłożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 180 dni od dnia, o którym mowa odpowiednio w art. 73aa ust. 1 albo 2, karę pieniężną, o której mowa:

1) w ust. 1, nakłada się w wysokości 1000 zł;

2) w ust. 2, nakłada się w wysokości 2000 zł.

6. Kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o zbyciu pojazdu w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 250 zł.

7. Kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie.”;


:chillout: Bardzo dziękuję miłościwie nam panującemu motłochowi, za tak łaskawe nałożenie kar, przecież mogły być dwa razy większe i bardziej dolegliwe...[/b]
 
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1784
Skąd: Kielce
Wysłany: Nie 26 Lis, 2023   

Spokojnie, przy tej inflacji, niedługo 500 zł to będzie leżało na ulicy, nikt nawet nie podniesie. A poważniej to ostatnio ubezpieczyłem trzy pojazdy na krótki czas, żeby w systemie się zaktualizowało. Dlatego ostatnio mam fazę na jeżdżenie Jawą 50.
 
 
 
Zdzislaw
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 128
Skąd: Janikowo
Wysłany: Nie 26 Lis, 2023   

A czy owa ustawa dotyczy również pojazdów, które nie mają OC z racji wieku, czyli 40 lat? No i sobie stoją bez przeglądu. Mam WSKę, na którą wymówiłem OC w 2013 czy 14 roku z racji wieku, raczej ten nowy przepis mnie nie dotyczy, ale może jest kilka osób, co zrobiło podobnie wcześniej już. Nie wiem, czy działało to od 2005 roku akurat, ale było ciut wcześniej jak ja to zrobiłem na pewno.

Mam też papiery, które zostały mi z wszytkim, oprócz samej ramy, co ukradli chadziaje po Jawie TSce na mnie, było to na początku lat 2k i one pewnie będą już skreślone, ale zawsze można coś w razie czego pomotać w imię sprawiedliwości :grin: .

A w ogóle to cyrki się dziać zaczynaja w imię F&F55 i innych unijnych wynaturzeń rządzących. Warto mieć jednak bolid na żółtych blachach, gdyż jednak one powodują to, że można wpaść IŻem na SCT i smrodzić ile się da :) :razz: . Chyba, ze włodarze wybrani przez lud zakażą i żółtym wjazdu...

skrzydlaty napisał/a:
....

7. Kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie.”; [/i]

:chillout: Bardzo dziękuję miłościwie nam panującemu motłochowi, za tak łaskawe nałożenie kar, przecież mogły być dwa razy większe i bardziej dolegliwe...[/b]


Oni już szukają w odmętach archiwów, Ja jako współwłaściciel dostałem niedawno karę za to, że siostra nie zgłosiła w terminie sprzedaży samochodu. Był sprzedany 2 lata temu. Jej wina, zapłaciła za dwóch, ale z jakiej okazji jest podwójna kara....
_________________
XJR 1300SP 01, WSK Z 59,....IŻ 49 56'...
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1784
Skąd: Kielce
Wysłany: Nie 26 Lis, 2023   

Ale jest dobra strona! Teraz będzie można zarejestrować na żółto pojazd, który miał właściciela w CEPIK , którego akurat nie znaliśmy, bo umarł itp.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Naj...Naj...Maj...2024
Jancur Hyde Park 0 Pon 01 Sty, 2024
Jancur
Brak nowych postów Awozlot 2024
rafciojawa Imprezy 0 Pią 15 Mar, 2024
rafciojawa
Brak nowych postów 46 ROTOR RAJD 2024
23-26 maja 2024
Komar Imprezy 13 Czw 22 Lut, 2024
francuz
Brak nowych postów Oldtimer Meeting Toruń 2024
Pitek Imprezy 0 Pią 23 Lut, 2024
Pitek
Brak nowych postów 3-ci Ogólnopolski Zlot Motocykli NSU - 2024
Spiker Imprezy 16 Dzisiaj 13:58
nickeledon
Brak nowych postów 8 Motocyklowa Niedziela w Stylu Retro - Puławy 2024
Spiker Imprezy 4 Nie 25 Lut, 2024
Ozzy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna