IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[350] Proszę o ocenę
Autor Wiadomość
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3824
Skąd: Słupsk
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

motolis napisał/a:
mnie się podoba

andrew766 napisał/a:
nie ujmują mu jego piękna

Ech.... :/
 
 
regers


Motocykl: Iż-49
Posty: 1575
Skąd: Wołów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Emocje opadają co nie Marek?
_________________
Iż-49, Iż-56, Africa Twin rd4
 
 
 
motolis


Motocykl: Iż-56
Posty: 739
Skąd: Szwecja k.Wałcza
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

No co ? Wam się nie podoba ? Przecież żaden z Was nie ma oryginału !!!! Skoro już wszystko zostało wytknięte , to teraz można chwalić za to ,że w ogóle jest i jeździ ten Iż .
Skompletowanie go do oryginału zajmie lata , pociągnie też sporo kasy .
Ogólny obraz jest zadowalający , przynajmniej dla mnie .
 
 
 
andrew766
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 432
Skąd: Malczyce
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

motolis napisał/a:
Skoro już wszystko zostało wytknięte , to teraz można chwalić za to ,że w ogóle jest i jeździ ten Iż .

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3824
Skąd: Słupsk
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

motolis napisał/a:
że w ogóle jest i jeździ ten Iż .

Ale to jest całkowicie inna kwestia od tej o której jest temat. Zresztą dokładnie znasz moje zdanie o użytkowaniu pojazdów motocyklowych.
Powtórzę się.
motolis napisał/a:
mnie się podoba
andrew766 napisał/a:
nie ujmują mu jego piękna

To nie jest konkurs piękności, ani forum Izh Custom. Gdyby Edward zapytał "jak się Wam podoba mój motocykl" to pewnie nie skreśliłbym nawet słowa.
 
 
Darek
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 442
Skąd: Aleksandrów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Kiedy czytam opinie niektórych forumowych "purystów" to się zastanawiam nad sensem pokazywania czegokolwiek. Dojrzawszy jedna, czy dwie nieoryginalne śruby, czy nieprawilny zarys komory pływakowej są w stanie zmieszać z błotem gościa, który w absolutnie dobrej wierze odbudował zabytek i chciałby się tym pochwalić. To odbiera ochotę do czegokolwiek. Rozumiem, gdyby skundlił motor częściami od kompletnie odległego typu, lub od zupełnie innej marki, ale robienie afery z np. dźwigni ręcznych biegów, bo oryginał w zasadzie jest nieosiągalny, a ta od 49-tki jest o pół mm inna w zarysie to typowe czepiactwo. Jedyne skojarzenie, to zasady wyznawane przez np. konserwatorów zabytków w budownictwie. Ratować budynku nie pozwolą, bo ktoś chciałby to zrobić współczesnymi metodami, ale kiedy ruina się pogłębia i wreszcie zostaje kupa porośniętych zielskiem gruzów, to jest OK i w zgodzie z prawem.
Rozumiem, że krytycy to nawet dętki pompują powietrzem "z epoki" i tankują paliwo ze starych zbiorników po Armii Czerwonej!
_________________
Denerwować się to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
 
 
motolis


Motocykl: Iż-56
Posty: 739
Skąd: Szwecja k.Wałcza
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

nickeledon napisał/a:
Gdyby Edward zapytał "jak się Wam podoba

Według mnie jest to ujęte w ogólnikowym zapytaniu:
g-edward napisał/a:
co o nim myślicie

Czyli opinii podlega stan, kompletność i wygląd.
g-edward napisał/a:
Jest to 100% iż350.

I to zdanie sprawiło, że Hieny rozszarpują padlinę. :lmao:
 
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3824
Skąd: Słupsk
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Darku właściciel sam poddał się ocenie :)
g-edward napisał/a:
Jest to 100% iż350.

Ja wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć najgorszą prawdę niż udawać, że wszystko jest Ok.
motolis napisał/a:
Według mnie jest to ujęte w ogólnikowym zapytaniu :

Nie kombinuj.
 
 
motolis


Motocykl: Iż-56
Posty: 739
Skąd: Szwecja k.Wałcza
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

nickeledon napisał/a:
Ja wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć najgorszą prawdę niż udawać, że wszystko jest Ok.

Zgadzam się w 100% z Tobą. Nawet ja, 350-tkowy laik wytknąłem rażące jak dla mnie odstępstwa.
nickeledon napisał/a:
Nie kombinuj.

Ale ja właśnie tak rozumiem ten zwrot, jak wyżej napisałem.

PS. Dlaczego się odzywają tylko Ci, którzy 350 nie maja? :hihi:
 
 
 
Darek
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 442
Skąd: Aleksandrów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Jak napisałem, rozumiem sens wytykania kardynalnych błędów i "skundleń". Jednak gdy mija 60 - 70 lat od daty produkcji, to siłą rzeczy pojawiają się naleciałości wynikające np. ze standardowej wymiany elementów eksploatacyjnych. Powszechne było zastępowanie rozkalibrowanych gaźników nowszymi, różniącymi się w tak nieistotnych szczegółach jak choćby kształt literek na odlewie. Czy to już pogwałcenie oryginalności? A jeśli będę miał założone współczesne opony? A jak zastąpię stłuczone szkło reflektora zgodnym wymiarowo, ale z innym układem rowków? A jeśli poskręcam elementy przy użyciu śrub i nakrętek kupionych w Castoramie? Wrócę do przykładu z zabytków budowlanych. 90% podziwianych dziś zabytków nie ma nic wspólnego z tym co wybudowano 100, 200 czy 300 lat temu. Zamek Królewski w Warszawie do początku lat 70-tych był ruiną w postaci jednej ściany. Odbudowano w zasadzie od podstaw używając metod i wielu materiałów absolutnie niezgodnych z oryginałem. I co? Zbrodnia, czy przywrócenie młodym pokoleniom pamiątki naszej historii?
_________________
Denerwować się to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
 
 
regers


Motocykl: Iż-49
Posty: 1575
Skąd: Wołów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Kolega forumowy stwierdził że 100% oryginales, i musimy go nakierować na prawdę. Generalnie oryginał czy nie, grunt że jeździ i właściciel jest zadowolony.
_________________
Iż-49, Iż-56, Africa Twin rd4
 
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3824
Skąd: Słupsk
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

motolis napisał/a:
Dlaczego się nie odzywają Ci, którzy 350 mają?
:mrgreen:
Po co mają brać na siebie te kubły pomyj.

Darku niektórzy wpadają w depresję z powodu sfajczonego oryginalnego kondensatora. Poważnie i nie ma co takich ludzi obśmiewać, bo to dzięki nim wiemy co z czym się je, mówiąc kolokwialnie.
 
 
Spiker


Motocykl: Planeta
Posty: 1414
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Darek napisał/a:
A jeśli będę miał założone współczesne opony? A jak zastąpię stłuczone szkło reflektora zgodnym wymiarowo, ale z innym układem rowków? A jeśli poskręcam elementy przy użyciu śrub i nakrętek kupionych w Castoramie?

Nieoryginalne elementy eksploatacyjne i ulegające łatwemu zniszczeniu lub naturalnemu rozkładowi (szkło, guma) oraz poprawki poprawiające bezpieczeństwo (hamulce, itp.) nie powodują obniżenia punktacji przy komisyjnej ocenie oryginalności podczas imprez weterańskich, w tym eliminacji MPPZ. Uprzedzając kolejne pytania -wieku powietrza w kołach nikt nie sprawdza :D .
A teraz mniej formalnie. Opony to sprawa bezpieczeństwa, więc w muzeum jak najbardziej oryginalne robią wrażenie, ale do jazdy to już tylko świeże, oczywiście zgodne z duchem epoki a nie np. niskoprofilowe z japończyka. Szkło jak się rozbije najlepiej zastąpić odpowiednią repliką, jak nie mozna zdobyć oryginalnego. Natomiast szklo H4 od przysłowiowego żuka już razi. Sam zastepowałem szkło od zaporożca własciwym szkłem do małej lampy Planety po słusznym zwróceniu uwagi przez jednego z forumowiczów (jeszcze raz dzięki).
Oczywiście trzeba rozumieć stosowanie rozwiązań tymczasowych ("nie mam na razie właściwej części, więc zakładam co mam, a jak zdobędę to wymienię"). Taki stan może trwać wiele lat. Trudno natomiast zrozumieć postępowanie odwrotne (założenie zastępczego szkła zamiast dobrego oryginału).
Śruby to czasami trudny temat, zwłaszcza jeśli mają specyficzne oznaczenia lub wymiary (klucz 14, 11). Trzeba ratować co się da, a jeśli się nie da to przynajmniej upodobnić współczesne śruby do oryginałów, np.zeszlifowując oznaczenia. Jak już wcześniej pisałem tymczasowe rozwiązania trudno potępiać. Ale jak ktoś wyrzuca do kosza dobre śruby Ribe zakładając w to miejsce śruby ŁF to ja pytam, gdzie jest ten kosz ;) .
Generalnie kazdą renowację trzeba docenić, ale nieco bardziej tą ze staraniem o szczegóły. Wszystko w granicach rozsądku oczywiście.

Wracając do zasadniczego tematu wątku - mnie się ten 350 podoba (może dlatego, że się na tym modelu mało znam) i chciałbym mieć przynajmniej taki stan na początek przygody. Gratulacje dla właściciela. Po to jest forum, żeby ze "100% oryginału" zrobić przynajmniej 90-95% prawdziwego lub przynajmniej wizualnego oryginału. W tym cała zabawa, aby gonić króliczka ... ;) .
_________________
Iż Planeta '63, ...
Ostatnio zmieniony przez Spiker Nie 18 Mar, 2018, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Darek
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 442
Skąd: Aleksandrów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Z tym kondensatorem to mnie trafiłeś. Prawie się popłakałem gdy się środkowy przewód ukruszył :ehh: Dolutować się raczej już nie da. A taki był ładny - kacapski, długi i na zielono malowany. Teraz albo szukać oryginału, albo zakładać co rękę wpadnie. :hmm:
_________________
Denerwować się to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3824
Skąd: Słupsk
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Tak wyglądał mój Iż w latach 90 ubiegłego wieku. Jeździł, ba zapierniczał jak japonia. Woził mnie, moją Panią i mojego starszego syna (z tyłu zamiast pałąka była zamontowana linka stalowa).

I w sumie to po takich tekstach:
motolis napisał/a:
Tak czy inaczej mnie się podoba :thumbup:

mógłbym wiele z nim nie robić, no może dodać przody od Jawy i CDI :)
A tak wygląda mój Iż obecnie i jeszcze mu brakuje, a to wszystko dzięki uporowi, zgłębianiu tematu, podpatrywaniu forum, niezliczonym dyskusjom itd.

Żeby była jasność, nie mam nic przeciwko stosowaniu półśrodków jeżeli są one środkiem do dążenia do celu, a nie celem. Jestem za to zagorzałym przeciwnikiem psucia oryginału, aby dopasować go do półśrodków. Sam mam dylematy odobudowując Triumpha Kongresa, tam niestety z powodu praktycznie zerowych szans na dostanie brakujących części siłą rzeczy dorabiam elementy "na podobieństwo", ale nie rozwierciłem, uciąłem, ani nie przyspawałem niczego do oryginalnych podzespołów. Celem jest postawienie tego motocykla na kołach, aby materia była już w jednym kawałku, a później zacznie się mozolna droga uzupełniania/wymieniania nieoryginalnych części, choć łatwiej kupić całego Kongresa niż coś do niego.
 
 
regers


Motocykl: Iż-49
Posty: 1575
Skąd: Wołów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Marek wcześniejszy kolor bardziej mi się podobal.
_________________
Iż-49, Iż-56, Africa Twin rd4
 
 
 
Darek
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 442
Skąd: Aleksandrów
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Iż Marka to dla mnie pewien wzór, bo dokładnie w takim stylu chciałbym odbudować swojego. Nawet go sobie na pulpicie komputera ustawiłem. Niestety z wielu powodów droga przede mną długa. Przy okazji, jaki jest numer lakieru?
_________________
Denerwować się to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
 
 
g-edward


Motocykl: M-72
Posty: 3
Skąd: Kąkolewnica
Wysłany: Nie 18 Mar, 2018   

Umyślnie napisałem 100% oryginał aby sprowokować dyskusję.

Do znawców tematu, rozumiem że macie dużą wiedzę co do różnic 350 i 49 ale je wytykając pasowało by to poprzeć dowodem? Chyba posiadacie katalog do 350 gdzie to co mówicie jest ujęte, czy ta wiedza jest z palca np. widziałem iza 350 i miałem ich parę więc wiem i już :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Nie podałem rocznika: Iż350 1948
 
 
tomaszek_le
Fundator


Motocykl: Iż-56
Posty: 320
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 19 Mar, 2018   

Koledze się chyba szukać nie chce to prowokuje.
Nie ma lekko, trzeba czytać zasoby forum, wszystko tu znajdziesz.
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3824
Skąd: Słupsk
Wysłany: Pon 19 Mar, 2018   

tomaszek_le napisał/a:
Koledze się chyba szukać nie chce to prowokuje.

Też zaczynam to odbierać w kategoriach brzydkiej prowokacji :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [49] Proszę o ocenę czy warto kupić
marti1 Ogólne 9 Sro 29 Lut, 2012
Gaca
Brak nowych postów [49] Prośba o ocenę
krys80 Ogólne 8 Wto 17 Lip, 2012
krys80
Brak nowych postów [350] Proszę o opinie
o tym egzemplarzu
krzysztofzok Ogólne 3 Pią 06 Kwi, 2012
fred8012
Brak nowych postów [Iż] Proszę o opinie
o motocyklu
wachmistrz Ogólne 2 Pią 15 Lip, 2016
nickeledon
Brak nowych postów [49] Prośba o ocenę
Fuxin Ogólne 8 Sro 07 Cze, 2017
Fuxin
Brak nowych postów [49] prośba o ocenę oryginalności iż 49
krzychu_opole Ogólne 24 Sro 15 Lut, 2017
Spiker


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna