IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SHL M04 U48
Autor Wiadomość
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2017   SHL M04 U48

To nie jest bynajmniej świeża sprawa, Czwórkę trafiłem wiosną ubiegłego roku.

Historię jej pozyskania zaliczyłbym do raczej niebanalnych. Kadłubek SHL zauważyłem w tym właśnie miejscu: wisiał pod daszkiem małej "drewutni", na łańcuchu, za ziobro, jak pewien ogólnie znany harnaś. Serce mi się ścisnęło na ten widok, więc się przełamałem (żadnych nowych starych motorów!) i zagadałem z właścicielem szopki. A że gadka się nam kleiła, tego samego dnia bidula wylądowała w moim garażu. Dodam, że był to pierwszy pojazd w moim życiu, po który musiałem drapać się po drabinie. :)

W decyzji o daniu jej szansy pomógł mi fakt, że dysponowałem kieleckim (tak naprawdę wrocławskim) silnikiem do M04. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że jego numer jest tylko o 62 oczka większy od tego z tabliczki! Teraz już nie było zmiłuj - trzeba się zająć tematem!

Tak wyglądała moja SHL w dniu zakupu, już ze wsadzonym "na sztukę" motorkiem:

Minęło kilkanaście miesięcy. Z każdym kolejnym bazarem rośnie "zawartość cukru w cukrze". :)

Postanowiłem, że motocykl będzie odbudowany bez malowania, wyłącznie na oryginalnych gratach, nie licząc części eksploatacyjnych (łańcuch, łożyska, dętki, być może opony i linki). Nie dotykam niklu i lakierunku - zostaje tak, jak jest. A moim zdaniem jest świetnie!

Na razie bez ciśnienia uzupełniam braki. Czwórka to mój główny opróżniacz portfela na bazarach. :)

Dużo do kompletu nie brakuje ale jeszcze parę spraw muszę ogarnąć. Na przykład kopniak, rurę wydechową czy filterek powietrza. Ten od Mińska włożyłem "na sztukę", żeby zmniejszyć przeciąg pod zbiornikiem.

Silnik wymaga pewnych inwestycji ale z tym nie ma większych problemów. Brak wysokiego zapłonu i aluminiowej, podeptanej pokrywy nie spędza mi snu z powiek - o te graty łatwo i ceny jeszcze nie zabijają.

Zdobyłem oryginalny przełącznik świateł. Nie ma to jak pomoc forumowiczów! :)

Gaszak, ten przykręcany bezpośrednio do kierownicy, już do mnie jedzie.

Zachowane tu i ówdzie resztki szparunku robią klimat. Patrząc na tę kupkę gruzu czuję, że to kawałek czyjegoś życia, realna historia a nie cudnie wybłyszczony zlepek przypadkowych, jak to mawiają niektórzy, fantów.

Tylna lampka nieco młodsza, warszawska. Kiedy dojrzeję mentalnie do zakupu właściwej, zakupię. Na razie ta mi nie przeszkadza. :)

Tylne koło to teraz mój główny brak. Skorodowana felga, szprychy w stanie gorszym niż u Motolisa na Pikniku, upitolony bęben hamulcowy (bo po co komu bęben w wózku działkowicza?) kwalifikują to kółko do huty. Są też kwiatki typu bagażnik, zintegrowany elektrodą z tylnym pałąkiem. Mówiąc szczerze w ogóle mi to nie przeszkadza. Może kiedyś się tym zajmę...

Dolny pałąk przedniego błotnika jest wybitnie "akcesoryjny", mus rozejrzeć się za właściwym. Replikę mam ale już wiem, że jej nie założę. Może kiedyś się trafi wrak błotnika z dawcą do przeszczepu...

Temat jest rozwojowy, choć nie przewiduję tu wielkiej dynamiki. W sumie to chyba fajnie mieć taką Czwórkę - zawsze jest to jakiś pretekst do ruszenia tyłka na bazar do Łodzi. Przecież, jak mawiał pewien mądry gość ze Szczecina: "wszystkiego się nie da przepić!" :)
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3822
Skąd: Słupsk
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017   

Taki, można by rzec, nietoperek :)
 
 
Suchy
Fundator


Motocykl: Junak
Posty: 1779
Skąd: Kielce
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017   

Gratuluję! Kieleckie motocykle są najlepsze! :thumbup: A który to rok dokładnie? I tak z ciekawości to ile teraz cenią G-16?
 
 
 
toffic49


Motocykl: Iż-49
Posty: 46
Skąd: Toruń
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017   

Piękna, gratuluje Fragu i życzę dużo przyjemności podczas przywracania SHL-ki do stanu używalności :mrgreen: zrymowało się nawet.

A kiedy sekcja Dolnośląska zawita na Motobazarze w Toruniu?
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3297
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017   

Suchy napisał/a:
A który to rok dokładnie?


1950, druga połowa lipca a dokładnie 17 lipca. W Małkini. :)

Suchy napisał/a:
I tak z ciekawości to ile teraz cenią G-16?

Nie mam pojęcia ale wiem, że cena mocno zależy od wielkości napisu na deklu i daty produkcji wybitej na korpusie.

toffic49 napisał/a:
A kiedy sekcja Dolnośląska zawita na Motobazarze w Toruniu?

Dobre pytanie. Nie wiem. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna