IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[56] IŻ 56 z 1958 roku
Autor Wiadomość
martel91

Motocykl: Iż-56
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2018   [56] IŻ 56 z 1958 roku

Po dość długim czasie (około 2 lata) wreszcie nastąpił moment w którym mogę się pochwalić swoim motocyklem.

Pod tym linkiem możecie przeczytać trochęinformacji omoim przypadku z motocyklem.
Trochę informacji o mnie (martel91)

Otóż właśnie dziś jest ten dzień w którym postanowiłem się podzielić z wami moimi przeżyciami i ostatecznym efektem. Po krótce opiszę nieco historii i to co zmieniłem oraz zamieszczę zdjęcie.

Więc tak, zaczynałem od motocykla w częściach

jak się okazuje, to motocykl ten przeleżał w częściach w skrzyni nie ponad 20 lat jak z początku mi mówił dziadek, a ponad 35 lat. Zatem części pod względem eksploatacyjnym były w bardzo dobrym stanie.

poniżej przedstawiam kilka zdjęć z przebiegu reontu

Jak już wspomniałem, to motocykl tem wziołem praktycznie 2 lata temu +/- 5-10 dni. Postanowiłem go wyremontować, jednak przed przystąpieniem do remontu poskładałem go by sprawdzić ile części brakuje, nadaje się do wymiany, itd. Okazało się, że motocykl był kompletny w 95%, dokupiłem jedynie cylinder, głowicę, tylne amortyzatory, gumy, itd. z części oryginalnych.

A tak wyglądał gdy go złożyłem przed renowacją

Ostateczna decyzja o tym, że przystępuję do renowacji zapadła wiosną tamtego roku, jednak z braku czasu zabrałem się za to tegorocznej wiosny.

Postanowiłem, że zmienię kolor motocykla na taki jak na zdjęciach (szaro-srebrny metalik) z czarnymi szparunkami - szparunki będą uzupełniane w dalszym czasie. Pierwotnie był koloru Khaki czy coś koło tego - taki żółto-beżowy, nie chciałem wracać do oryginału a i też chciałem i musiałem zmienić kolor z tego niebieskiego.

Cały motocykl został ponownie rozkręcony i przekazany do malowania. Do renowaji nadawała się też tylna kanapa. Amortyzatory tylne i przednie zostały jedynie wyczyszczone i zalane świeżym olejem - pozostałości po ówczesnym starym oleju dobrze zachowały elementy.
Co do kół, to zostały wymienione szprychy na nowe, ponieważ stare 1 były pomalowane, a 2 był bardzo skorodowane - nowe szprychy sprowadzane z ukrainy ( grube druty).

Poniżej kilka zdjęć.

Od siebie dołożyłem pare rzeczy, by stary motocykl przystosować do współczesności :)
Dołożyłem lusterka, "manetki" do sterowania światłami/kierunkowskazami, tak wyposażyłem też motocykl w kierunkowskazy (układ sterujący kierunkowskazami stworzyłem sam - zainteresowanie elektroniką). Również z przyczyn technicznych jak i mechanicznych zmieniłem starą prądnicę na układ z cewkami i kołem magnesowym. Dzięki temu uzystakłem nie 6, a 12 V na instalacji, zapłon CDI (zapominam o przerywaczu itd), który nie wymaga akumulatora - może być jednak układ zapłonowy i generacja napięcia nie potrzebują akumulatora. Zmieniłem oryginalne (stare i już popękane jak i uszkodzone) zamki bocznych schowków na takie, że już śrubokrętem ich się nie otworzy - jest na kluczyk.

(zapewne znajdą się osoby, które pochwalą mój pomysł, a i może pare będzie takich, że nie zachowałem oryginalności - ja tam się nie przejmuję, po prostu chciałem się pochwalić kolegom co wyszło spod moich rąk, w taki sposób też chciałem podziękować wszystkim kolegom którzy służyli mo pomocą)

Poniżej przedstawiam resztę zdjeć. (wszystkie zdjęcia dostępne do obejrzenia również w Galerii)

Ot to tyle z czym chciałem się z wami podzielić.
Pozdrawiam i do zobaczenia na drodze ;)

[ Dodano: Wto 04 Wrz, 2018 ]
Niesttey nie wiem co się stało że zdjecia sie nie wyświetlają. tak więc spróbuję to naprawićw niedługim czasie, ale podsyłam link do zdjeć które tutaj zamieszczałem

http://izhmoto.pl/album_cat.php?cat_id=85

nickeledon

Motocykl: Iż-49
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2018   

Wyświetlają się :]

[ Dodano: Wto 04 Wrz, 2018 ]
Jak już zaczniesz jeździć, to założę się, że szybko wymienisz te żużlowe opony.

martel91

Wysłany: Sro 05 Wrz, 2018   

A to w takim razie w porzadku. A z oponami to racja. Opony te dostalem od znajomego z forum, tak by moc postawic moto na kolach.

andryś

Motocykl: IFA

No bardzo dobrze że miałeś chęć uratować itd ale w oryginale po złożeniu prezentował się o wiele lepiej. A te manetki to taki strzał w kolano. Rozumiem co mogło Ci przyświecać ale nadeszły już czasy, że motocykle i inne przedmioty stare traktuje się u nas z szacunkiem im należnym. Rozumiem chęć posiadania zapłonu elektronicznego, sam am taki założony w IFIe bez ingerencji w oryginalność motocykla, rozumiem zamki w schowkach itp ale kiera i manetki :no: Takie jest moje zdanie możesz się z nim nie zgodzić oczywiście ale możesz przemyśleć :grin: nie wielki nakład pracy a będziesz miał ładnego iża którego ktoś na spocie czy zlocie nie będzie pokazywał ze są nowe manetki itp.
Ale za chęci samozaparcie itd :thumbup:

tomboj
Fundator

Każdy z nas trochę inaczej odbiera klimat starej motoryzacji. Najważniejsze, że kolejny motocykl powróci na drogi.

Spiker

Motocykl: Planeta

andryś napisał/a:
w oryginale po złożeniu prezentował się o wiele lepiej

I ja też bym tak podsumował ... niestety :ermm:

Do obserwacji kolegów dodałbym tylko brak ozdobnych dekielków kół i śruby do drewna trzymające boczki. Zmiana koloru, a przede wszystkim osprzętu sprawiła zatracenie części ducha epoki. Ale na szczęście nie są to zmiany nieodwracalne, więc jak poczujesz w końcu bluesa będziesz mógł za jakiś czas wykonać kolejny, tym razem finalny remont (a w zasadzie restaurację) motocykla. Widać, że chciałeś zrobić z tego Iża normalny użytkowy motocykl. Pojeździj i zobaczysz, że do normalnej codziennej jazdy lepiej dodatkowo kupić coś bardziej współczesnego, a starym motocyklem jeździć stylowo i rekreacyjnie. Wielu z nas przechodziło przez te same etapy.

Z pozytywów - wykonane czysto, poprawnie technicznie, estetycznie, z dbałością o szczegóły. Tak więc warsztatowo na plus. Jest potencjał. :thumbup:

P.S.: Podstawka boczna idzie za bardzo do przodu dlatego musisz podkładać coś pod nią (też mam ten sam problem).

martel91

Spiker, tak wiem, ozdobne dekle beda w pozniejszym czasie, bo byly one troche bardzo mocno zniszczone i bede polowal na jakies w przyszlosci. Nie do konca rozumiem z tymi srubami do drewna na boczkach - boczki trzymaja sie w starej technologii.

Co do poprzednich komentarzy. To mozliwe ze po prostu nie czuje bluesa jeszcze. Tak wlasciwie to mam zerowe doswiadczenie z drogi na motocyklu, bo nie mialem przyslowiowej pierdziawki, a na IŻa musze miec juz prawko.

Ale tak jak ktorys z was powiedzial, ze zmiany nie sa nieodwracalne, a najwazniejsze, ze kolejny motocykl powroci na drogi.

Pozdrawiam i dzieki za wasze opinie

tomboj
Fundator

Fajnie, że nie odebrałeś naszych wypowiedzi jako atak na ta twoje postrzeganie wizji motocyklowej. Człowiek cały czas ewoluuje poprzez obserwację, wymianę poglądów i takie tam... . Opisuj w dalszym ciągu, co będzie się działo z twoim motocyklem. Co się zepsuło, co należy usprawnić. Wklejaj fotki. Chętnie poczytamy i oczywiście służymy pomocą.

tybusz
Fundator

Sprzęt już fajny jest, teraz tylko drobnostka - prawko ;)

Spiker

Motocykl: Planeta
Wysłany: Czw 06 Wrz, 2018   

O te śruby chodziło:

Obok rysunek z katalogu Iża 56.

Mają być z chromowanym łbem sześciokątnym. Sześciokąt chyba 11, a gwint chyba M7 (poprawcie jak się mylę). Do tego powiększone ocynkowane podkładki

nickeledon

Spiker napisał/a:
O te śruby chodziło:

Już myślałem, że tylko na moją głowę sypią się gromy za nieoryginalne podkładki w Nesie :mrgreen:

martel91

Aa... O te boczki (schowki) chodzilo. Myslelem, ze chodzi o te gumowe boczki na zbiorniku paliwa - skojarzylem to tak bo kiedys widzialem pewien egzemplarz ze srubami przez gume :-)

Odpowiedz do tematu