IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Żubry i bunkry
Autor Wiadomość
Pitek
Fundator


Motocykl: Iż-56
Posty: 467
Skąd: Toruń
Wysłany: Sob 17 Sie, 2019   Żubry i bunkry

Ponieważ taka cisza na forum zrelacjonuję dla Was moją ostatnią wycieczkę. W zeszły piątek wybraliśmy się na Punkowy zlot motocyklowy do miejscowości Studnica Stara.



Po raz pierwszy od kilku lat miałem jechać z pasażerem. Chyba nigdy wcześniej tego motocykla tak nie obładowałem. Po krótkiej jeździe miejskiej jeszcze bez pasażera byłem trochę rozczarowany. Miałem wrażenie że cały ciężar motocykla jest na tylnym kole. Szybko okazało się że Iż w dwie osoby i z bagażami radzi sobie całkiem nieźle, wolniej się rozpędza ale utrzymuje taką samą prędkość w trasie jak w pojedynkę. Można się szybko przyzwyczaić Jechaliśmy na Bydgoszcz - Nakło - Piłę - Wałcz - Mirosławiec. Trasa wyniosła 220 km, które pokonaliśmy 3 godziny i 40 minut. Średnio niewiele ponad 60 km/h.

Dotarliśmy o zmroku, w sam raz na koncerty. Punkowy Zlot Motocyklowy to jedyna impreza o charakterze zlotowym na którą jeżdżę. Miejsce, ludzie , klimat jest super. W tym roku impreza odbywała się na stoku narciarskim.









W tym roku postanowiliśmy przy okazji pozwiedzać okolicę. Wybraliśmy się do pobliskiego Mirosławca zwiedzać Muzeum Walk o Wał Pomorski. Zjedliśmy śniadanie w parku pod czołgiem - pomnikiem,



oraz samolotem - pomnikiem.



Okazało się że samo muzeum w sobotę jest zamknięte :/ Ruszyliśmy dalej, tym razem zatrzymaliśmy się w Jabłonowie w Dzikiej zagrodzie. Jest to pokazowa zagroda którą prowadzi Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze opiekujące się stadami żubrów z województwa zachodniopomorskiego. Obecnie cztery stada liczą około 300 osobników :) W zagrodzie można obejrzeć małe stado pokazowe, z którego roczne zwierzaki są wywożone do stad na wolności a tam znajdują nowe rodziny (żubry opiekują się sobą nawzajem).



Jednym z punktów zwiedzania jest karmienie żubrów jabłkami. Dotknięcie 750-kilogramowego żubra robi wrażenie.



Dzika zagroda zajmuje się też reintrodukcją rysia nizinnego i do tej pory udało się wypuścić na wolność już 15 rysi :!: Chodzą sobie po okolicy z nadajnikami. Szczerze polecam Dziką zagrodę, zrobiła na mnie duże wrażenie.

Z Jabłonowa udaliśmy się do Wałcza gdzie miałem odwieźć Justynę na pociąg, ale wcześniej postanowiliśmy obejrzeć słynne bunkry Wału Pomorskiego. Wybraliśmy skansen Grupa Warowna Cegielnia Na terenie skansenu znajdują się dwa schrony. Jeden z nich - ciężki jest w całości udostępniony do zwiedzania. Posiada wiele oświetlonych i opisanych pomieszczeń, dzięki czemu łatwiej sobie wyobrazić jak wyglądało tu życie żołnierza.



Drugi z nich został w latach odsłonięty przez wyrobisko piasku i specjalnie osunięty. Jako ciekawostkę dodam, że tunel łączący schron ze stanowiskiem ogniowym został wykonany metodą górniczą. Ten odsłonięty kloc sprawia jest ogromny, a to akurat mniejszy ze schronów.





Na terenie skansenu znajduje się budynek z ekspozycją uzbrojenia i wyposażenia obydwu walczących stron oraz motocykle.





Jest też trochę militarnych gratów z okresu PRL.



Do niektórych można wchodzić.



Po zwiedzaniu odwiozłem Justynę na pociąg i pojechałem jeszcze poimprezować. Bardzo lubię Pomorze Zachodnie, mam sentyment. Niby zwykła wycieczka a przejechałem przez ten czas 530 km z czego 300 z pasażerem i bezawaryjnie :)



_________________
Iż 56 - 1959 r., WFM M06 - 1956 r.
 
 
 
nickeledon


Motocykl: Iż-49
Posty: 3826
Skąd: Słupsk
Wysłany: Sob 17 Sie, 2019   

A Łosia, Motołosia nie spotkaliście? 😄
 
 
Pitek
Fundator


Motocykl: Iż-56
Posty: 467
Skąd: Toruń
Wysłany: Nie 18 Sie, 2019   

Niestety nie, w piątek późno dotarliśmy i nasze drogi się rozminęły.
_________________
Iż 56 - 1959 r., WFM M06 - 1956 r.
 
 
 
matthew100


Motocykl: Planeta
Posty: 239
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 07 Paź, 2019   

O, super wycieczka po moich terenach, może za rok na dwa Iże ? ;)
_________________
Iż Planeta 63' + BP 65
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna