IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
[56] [Planeta] Różnice między 56, nowszym 56 i Planetą
Autor Wiadomość
Wojt@s


Posty: 586
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 08 Lut, 2007   [56] [Planeta] Różnice między 56, nowszym 56 i Planetą

[mcfrag] Temat został wydzielony z wątku "Ilustrowana historia Iża"

Ja tam nie widze żadnego 56 z wczesnej produkcji a ta późna produkcja to bym polemizował, bo występowały modele z podzielnymi siedzeniamy. Taki jak mój, Buby itp. Więc tu trzeba by było troszke poprawić. Wracając do tematu Planet to nasz polski Junaczek B-20 bodajże jest podobną koncepcją jak planeta z "budą".
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Czw 08 Lut, 2007   

Pozycja 5 to zdecydowanie wczesny 56 tyle, że z długą kanapą (były równocześnie takie i takie). Popatrz na krótsze dzielone tłumiki, pokrywę gaźnika i pokrywki kanałów na cylindrze. Pozycja 6 to własnie ten późniejszy model (że tak powiem schyłkowy).
 
 
kurczak


Motocykl: Planeta
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Model z 6. fotki jest z końcówki produkcji, a raczej z drugiej części produkcji, ale na pewno nie ze schyłkowej, bo to określenie zarezerwowałbym dla 56, która miała najwięcej elementów pozmienianych na nowsze i część z nich była bardziej typowych dla Planety, czyli w porównaniu do 6. należałoby dołożyć jeszcze boczki z 7 przetłoczeniami.

Najbardziej schyłkowy model 56, ma w porównaniu do wczesnego 56:

-większą ilość (4 zamiast 2) przetłoczeń na deklach kół,
-gładkie zaślepki kanałów, zamiast żebrowanych,
-głowicę na 6 szpilek zamiast 4,
-mniej "szczupłe" osłony gaźnika,
-boczki z 7 przetłoczeniami zamiast 3,
-napęd licznika z przedniego bębna (inny wkład bębna), zamiast napędu ślimakiem z silnika,

No to tyle co mi sie tak na szybko przypomniało.

[edit]Wywaliłem z posta wpisy o błotniku a 'la Planeta, bo okazało się, że chrzaniłem głupoty.
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Ja mam wczesny 56 z żeberkami na pokrywach kanałów i głowicę właśnie na 6 szpilek. To o czym mówisz to już po prostu Planeta a nie 56.
tu jest oryginalny tekst z http://www.izhmoto.ru o 56:

Мотоцикл ИЖ - 56 и его модификации
Вместо штампованной рамы была применена рама сварная, трубчатая, сдвоенное седло придало мотоциклу новую форму , обусловило новую, полуспортивную посадку водителя, подвеска заднего колеса осуществлена при помощи качающейся вилки и двух пружинно-гидравлических амортизаторов, шарнирно связанных с рамой, передние и задние колеса взаимозаменяемы, цепь, идущая от коробки передач к заднему колесу была защищена герметическим кожухом. Двигатель этого мотоцикла имел цилиндр, состоящий из оребренной алюминиевой рубашки с запрессованной в него чугунной гильзой.

a tu o Planecie:

ИЖ Планета. История моделей
На базе мотоцикла "ИЖ - 56" в 1962 году создается его модификация "Иж Планета". Мотоцикл отличался от "ИЖ - 56" конструкцией бензобака, седла, переднего и заднего щитков, глушителями. Так, неподвижное седло было заменено легкосъемным, вместо штампованных щитков применены штампосварные.

ИЖ Планета - 2
Повышенная мощность двигателей и иная конструкция ступиц колес. Вместо штампованных стальных ступиц колес и тормозных колодок применялись литые из алюминиевого сплава.

ИЖ Планета - 3
Унифицированные экипажные части с мотоциклами "Иж Ю - 3" и "Иж Ю - 3К", отличавшимися от предшественников конструкцией бензобака, инструментальных ящиков, грязевых щитков более мощными двигателями с унифицированными коробками передач, более высоким и приближенным к водителю рулем, улучшившим посадку и управление. Впервые на мотоциклы ИЖ были установлены указатели поворотов.

ИЖ Планета Спорт
Предназначен для туристических и спортивных поездок как в одиночку, так и с пассажиром. Мотоцикл отвечал требованиям внутреннего и внешнего рынков по техническим параметрам, удобству и безопасности, имел привлекательный внешний вид, что достигнуто за счет удачного расположения всех деталей и узлов, формы бензобака, инструментальных ящиков, седла, окраски в два цвета. Впервые в практике отечественного мотоциклостроения была внедрена система раздельной смазки двигателя с помощью автоматического устройства для дозировки масла, что снизило токсичность выпускных газов. Впервые были выполнены требования ЕЭК ООН по светотехнике, ее функциональному решению. Некоторые конструктивные решения были использованы на всех последующих моделях мотоциклов.Мотоцикл обладал высокими динамическими качествами - время разгона до 100 км/ч не превышало 11секунд, расход топлива при скорости 60 км/ч составлял 3,5 литра на 100 км пути. Эта модель была предназначена для любителей высоких скоростей поэтому стала популярной среди молодежи.

ИЖ Планета - 4
Мотоцикл отличают иные внешние формы, отвечающие требованиям технической эстетики, конструкции отдельных узлов двигателя, электрооборудования, экипажа и повышенной безопасностью. В двигателе "ИЖ П - 4" была предусмотрена система, обеспечивающая автоматическую дозировку масла с уменьшением его расхода вдвое, что снизило токсичность выхлопа. Была применена система электрооборудования с трехфазным стоваттным синхронным генератором переменного тока с напряжением 12 вольт, с полупроводниковым выпрямителем и с бесконтактным полупроводниковым регулятором напряжения.От "ИЖ П - 3" мотоцикл отличался увеличенным ходом переднего колеса, повышенной прочностью перьев вилки, улучшенной амортизацией заднего колеса. Передний глубокий щиток был заменен неглубоким - циркульного типа. Были установлены переключатели новой конструкции, обеспечивавшие управление всеми приборами без отрыва рук водителя от руля, замок зажигания автомобильного типа с номерным ключом и противоугонное устройство.
 
 
Wojt@s


Posty: 586
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Kurczak troszke przesadził . Michale była późna wersja "56" , wyprodukowana na początku 1961 roku. Miała już znaczną część elementów z planety,ale nadal to było "56". Takowe elementy: płaskie zaślepki, wał korbowy od planety, 7 tłoczeń na boczkach, pokrywy gaźników . Głowica na 6 śrub jak w całej gammie "56", napęd licznika w kole.



A tu fotki: mój iż



A tu fotki Buby: (choć ma inne boczki)

 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

No przecież u góry pokazałem oba modele 56 wczesny (pozycja 5) i późny (pozycja 6). Moze cały ambaras wynika z tego, że podpis do kolejnego zdjęcia jest u góry a nie jak by było bardziej logicznie u dołu. Stąd niektórzy mylą oznaczenia pozycji. muszę to w takim razie poprawić.



Pozycja 7 to wczesna Planeta właśnie z cztrerema przetłoczeniami na pokrywach skrzynek bocznych.
 
 
diablomichal


Motocykl: Planeta
Posty: 764
Skąd: Staszów/Kraków
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Tłumiki na zdjęciu (planeta 1) wygladają jakby były o 56 a nie planety. Jakies dziwne.Jupiter1 pózny ma na zdjęciu takie tłumiki jak powninny być w planecie.

Jak coś namieszałem to proszę o poprawę.
_________________
Iż Planeta '63
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Nic nie namieszałeś. Po prostu były różne typy tłumików i to montowane równolegle. Te akurat (w Planecie 1) są dzielone, ale dłuższe niż te we wczesnym modelu 56. Kolanko jest takie jak w Planecie (krótkie) a w tym wcześniejszym 56 kolanko zachodziło za podnóżek kierowcy.



Proponuję jednak rozszerzyć dyskusję i włączyć do tego tematu zdjęcia naszych Iżów i innych (nawet niezidentyfikowanych z neta), które sprawiają wrażenie oryginału. Może ud się nam wtedy ustalić jakieś dokładne różnice i okresy produkcji. Dobrze byłoby gdybyśmy wklejali zdjęcia naszych maszyn z podaniem rocznika i numeru ramy i silnika. Potem można by ustawić zdjęcia w kolejności chronologicznej i analizować róznice.
 
 
kurczak


Motocykl: Planeta
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Michał napisał:
Ja mam wczesny 56 z żeberkami na pokrywach kanałów i głowicę właśnie na 6 szpilek. To o czym mówisz to już po prostu Planeta a nie 56.
Wojt@s napisał:
Kurczak troszke przesadził . Michale była późna wersja "56" , wyprodukowana na początku 1961 roku. Miała już znaczną część elementów z planety,ale nadal to było "56". Takowe elementy: płaskie zaślepki, wał korbowy od planety, 7 tłoczeń na boczkach, pokrywy gaźników . Głowica na 6 śrub jak w całej gammie "56", napęd licznika w kole.
Przesadziłem bazując na Iżu, którego kiedyś "wkleił" Martines, w wątku: http://www.izhmoto.fora.p...der=asc&start=0 Wydaje się, że jest to jeszcze 56, ale posiadająca maksymalnie dużo elementów planetowych (wszystkie te, które wymieniłem w poprzednim poście - z wyjątkiem dekli na kołach). Z tego miejsca apeluje do Martinesa, aby wrzucił fotkę tabliczki znamionowej, ewentualnie przeczytał co tam jest. Aby nie biegać po forum, to od razu fotka, tego Iża:
Na fotkach widać, że moto ma typowe dla 56: dekle kół, osłony gaźnika, dekiel silnika i generalnie cały silnik, aczkowiek już z płaskimi osłonami i prawdopodobnie 6 szpilkową głowicą, bak, kanapę (prawdopobnie ramę ze względu na kanapę od 56), tylny błotnik. Nie typowe dla 56, a typowe dla Planety są przedni błotnik i przednia lampa, co mi teraz sugeruje, że ten moto może mieć przełożony cały przód od Planety. A biorąc pod uwagę tekst ze strony producenta, mówiący, że Planeta rózniła sie od 56:
Michał napisał:
На базе мотоцикла "ИЖ - 56" в 1962 году создается его модификация "Иж Планета". Мотоцикл отличался от "ИЖ - 56" конструкцией бензобака, седла, переднего и заднего щитков, глушителями. Так, неподвижное седло было заменено легкосъемным, вместо штампованных щитков применены штампосварные.
tym bardzie widać, że moto od Martinesa ma kombinowany przód. Reasumując, tak aby z tej mojej zadymy wynikło coś twórczego: -Elementy, które może mieć tylko i wyłącznie Planeta (w zestawieniu z 56), to: --bak z wlewem na środku, --zdejmowana kanapa, --przedni błotnik podwieszany pod dolną półkę, --tylny błotnik połączony z kanapą, z końcówką wywiniętą na zewnątrz, podobnie do przedniego błotnika, --wydechy -Elementy, które występowały zarówno w 56 (tych późniejszych) jaki Planecie: --dekle kół z 4 przetłoczeniami, --boczki z 7 przetłoczeniami, --głowica na 6 szpilek, --płaskie zaślepki kanałów ssących, Elementy, które były tylko w 56 (w zestawieniu z Planetą), a które pojawiają się w dyskusjach o róznicach między tymi modelami: --dekle na koła z 2 przetłoczeniami, --boczki z 3 przetłoczniami, --dwa rodzaje osłon na gaźnik, ale obie inne niż te z Planety, --prawy dekiel silnika z "otworem" na prądnicę, --błotniki (przód i tył) bez wywiniętych zakończeń, --bak z wlewem po lewej stronie, I na koniec jeszcze jedno srostowanie:
Michał napisał:
Pozycja 7 to wczesna Planeta właśnie z cztrerema przetłoczeniami na pokrywach skrzynek bocznych.
Planeta zawsze miała 7 przetłoczeń - ta zreszta też, ale w niektórych wersjach, tak jak w tej na fotce nr 7 były pomalowane tylko 4 przetłoczenia, przez co pozostałe 3 mniej rzucaja się w oczy :wink: . Kurczak PS. Na koniec jeszcze dopiszę, że w żadnym wypadku nie chce robić zadymy, niczego nikomu złośliwie nie podważam, itp. itd.. Po prostu dyskutujemy sobie, wymieniamy argumenty i przez to jesteśmy co raz bliżej "ruskiej" prawdy. Nie długo będziemy wiedzieli lepiej od ruskich co oni wyprodukowali :wink:
 
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Ja mysle ze temat byl fajny, historia marki fajnie przedstawiona, bez ksiazkowych przesadzonych informacji, fotki i ktrótko na temat... i nalezalo by to zamknac jak jest. Michał wytłumaczył dlaczego nie ma iza 56 z dzielonymi siedzeniami, to po co mu to wypominac?

Co wiecej, jako ze nie siedze w temacie Planetowym tak bardzo, a iża 56 mam troche bardziej znanego. W moim izu 49 jezdze na typowym cylindrze od "56" który ma 6 srub na głowicy i ładne żeberkowe zaślepki. Natomiast moim zdaniem głowice na 4 sruby to tylko i wyłacznie "49" i "350".

Kurczak bardzo ładnie piszesz posty, chwala Ci za to, ale twoje racje troche sie ze soba kłuca, albo wiesz ze tak jest a jakims cudem napisałes co innego (wydaje mi sie ze wiesz jak to jest :wink: ). Chodzi o te osłony, bo wczesny iż 56 miał osłony bez takiego fiubździu na górze i byly to osłony na długi dolot do gaznika.

Proponuje panowie wypiepszyc sie z tematu o historii, bo to co piszecie to róznice modeli. Hmm... a mopże ktos by z was założył taki temata w ogólnych? Pomysł tes sprawdzil sie w sprawie róznic iza 49, podejzewam ze w tym przypadku tez sie uda i to nawet w wiekszym stopniu.

Zostawcie tą HISTORIE i idzcie sobie do Ogólnych i załóżcie ładny nowy wątek dotyczacy: "Różnice pomiedzy Iżemi 56 a Planetami"

Pozdrawiam Kolegów i licze na powazne przemyslenie tematu.
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
Wojt@s


Posty: 586
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Dobra mój rocznik to 1961, napisane jest Iż-56. Numer ramy i silnika to 177448. Więc co do obudów to posłuże się fotami Kurczaka. Ten pierwszy z ożebrowaniem dodatkowym na górze to z późnego modelu "56"





A te to wczesne lata:





Sam teraz licytuje z tych wczesnych lat, bo się pojawiły na Alledrogo. Może będzie szansa się wymienić na te późniejsze. Zastanawia mnie kwestia czy pasują zamiennie te odudowy do wczesnego modelu z cylindrem z żeberkami(zaślepki), i czy do cylindra z płaskimi zaślepkami. Gaca twierdzi że różnica polega na "inności" kolektora ssącego.



Pozdrawiam
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Gaca ma rację - trzeba przenieść te ostatnie posty do nowego tematu. A jeśli już, to nowe osłony wejdą pod stary cylinder, ale stare do nowego już nie - właśnie ze względu na długą rurę ssącą. Chyba, że podmienić króciec od nowego typu.
 
 
Gaca


Motocykl: Iż-49
Posty: 2879
Skąd: Świdnica/Bączylas
Wysłany: Pią 09 Lut, 2007   

Wrzuce swoje kolejne 5gr. Z tego co mi wiadomo, krócce ssace nie pasuja zamiennie, bo jeden ma sruby mocujace wertykalnie (długi, stalowy) a drugi ma horyzontalnie (krótki aluminiowy).
_________________
ИЖ-49К '57, ИЖ-49 '56, ИЖ-350 '48, DKW NZ350/43 '44
 
 
 
 
kurczak


Motocykl: Planeta
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 10 Lut, 2007   

No i dobrze Panowie, że wywalono te dodatkowe posty do nowego wątku, przynajmniej nie robimy, a w szczególności ja, burdla w temacie założonym przez Michała.

Póki co, przeedytowałem swoje posty i wywaliłem wpisy o błotniku a 'la Planeta, który niby miał występować w 56, co się okazało bzdurą.

Korzystając z okazji, chciałbym z jednej strony przeprosić Michała za wspomniany burdl, jaki częściowo zrobiłem, a z drugiej nie ma za co przepraszać, bo to była poprostu dyskusja w temacie i na temat, kolejne rzeczy stały się jaśniejsze, itd. itp. Tak więc mam nadzieję, że nikt na mnie nie jest zły :wink:

PS. Zabrałem się za pisanie artykułu o róznicach między 56 i Planetą, które będą szczegółowo zilustrowane fotkami, tak więc za jakiś czas opublikuje mojego gniota.
 
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sob 10 Lut, 2007   

No pewnie, że się nie obraziłem - przecież po to zacząłem dyskusję, żeby inni się wypowiedzieli. Zresztą już tyle razy zostałem na tym Forum słusznie wyprostowany, że już się nie przejmuję :D

Czekam na Twój artykuł Kurczak!
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Sro 28 Lut, 2007   

Dodałem do pierwszego (głównego) postu w temacie Ilustrowana historia Iża nowe zdjęcie: Planety 4. Ale najważniejsze, że zmieniłem podpisy. Planeta 3 to ta z wielkim zbiornikiem - jak się dobrze przyjrzeć to na pokrywie skrzynki akumulatora widać napis ПЛАНЕТА 3. Wychodzi na to, że Planeta 1 to ta pierwsza wersja najbardziej zbliżona do 56 a Planeta 2 to ta z ramką reflektora z daszkiem.
 
 
pawlaczyskis
[Usunięty]

Posty: 0
Wysłany: Czw 19 Kwi, 2007   

To i ja do wątku dołożę swoje 3grosze...

Chodzi mi o dźwignię ręcznej zmiany biegów. Jako, że takowej do tej pory nie posiadałem to rozglądałem się od jakiegoś czasu na Allegro. Znalazłem 2 modele:

1) Aluminiowa, krótka.
2) Stalowa, długa z plastikową kulką na końcu.

I teraz pytanie: która gdzie?
 
 
Voron


Motocykl: Iż-56
Posty: 124
Skąd: Ogrodzieniec
Wysłany: Czw 19 Kwi, 2007   

Obie oczywiscie pasuja ale w 56 oryginalnie byla montowana ta dluga z plastikowa kulka
_________________
Iż 56 1958r, Yamaha xv 1600
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Czw 19 Kwi, 2007   

Jest jeszcze wersja stalowa z kulką ale zakrzywiona
 
 
kurczak


Motocykl: Planeta
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 20 Kwi, 2007   

Wajcha a 'la 56:





Kurczak
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [49][56] Różnice między Iż-49a iż-56
albert80 Ogólne 17 Wto 02 Lut, 2016
jeż
Brak nowych postów [56] Różnica między Iż-56 a Iż-56K
Ogólne 9 Nie 31 Sty, 2016
56lublin
Brak nowych postów [49] Drobne różnice
w Iżach 49
Gaca Ogólne 123 Pon 23 Lut, 2015
Gaca
Brak nowych postów 9-10 czerwiec zlot w LIMANOWEJ/MIĘDZY KRAKOWEM I SONCZEM
junakm10 Imprezy 0 Pon 05 Lut, 2007
Brak nowych postów [Planeta] Kwestja oryginalności części (planeta)
Paszapl09 Ogólne 1 Pią 27 Sty, 2017
Spiker
Brak nowych postów [Planeta] Skąd się wzięła Planeta
Michał Ogólne 5 Sro 29 Lis, 2006
Wojt@s


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna