IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Junak ETZ 350
Autor Wiadomość
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Sob 21 Sty, 2012   

golot napisał/a:

Oczywiście ma swoje wady ale za to się go też kocha :) , a jak z junakiem się zaprzyjaźni człek, to on się odwdzięcza dowożąc np tu: http://moto.pl/Motocykle/...Nordkapp__.html , do dom także przywiezie :P :)


Golot czyś to Ty tam był, a artykuł w Automobiliście jest Twój?

Jeśli to Ty to podziwiam.
_________________
jarcco
 
 
golot


Motocykl: Iż-49
Posty: 176
Skąd: Szczytno
Wysłany: Sob 21 Sty, 2012   

nieskromnie się przyznam :)
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Sob 21 Sty, 2012   

golot napisał/a:
nieskromnie się przyznam :)


No to w takim razie przyjmij kolego wielkie gratulacje! Jakiś czas temu czytałem z ciekawością Twój artykuł. Naprawdę wielka wyprawa. Miło poznać autora, chociaż tylko wirtualnie.
Przyznam że wówczas się zastanawiałem - jak to jest możliwe Junakiem?- nie pałając do niego specjalną sympatią, mając go nawet za tę gorszą część zabytkowej motoryzacji. No cóż, życie płynie, świat się zmienia, a ja właśnie męczę Janka w garażu :grin:
_________________
jarcco
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

grigorius napisał/a:

Z wózkiem 86km/h to nie wiele. Tym bardziej że wózek Junaka jest lżejszy od Iżowego, bodajże Junakowy 70kg a Iżowy 95kg.
Jupiterem, co prawda bez pasażera, lecz sam ważę 130kg spokojnie rozpędzałem się do 80km/h i czułem że mogę sporo więcej.


Jupiter, to w końcu motocykl nowszej generacji niż Junak.
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 721
Skąd: Płock
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Michał napisał/a:
Jupiter, to w końcu motocykl nowszej generacji niż Junak.

Wybacz ale ja nic bardziej nowoczesnego tam nie widzę. Poza silnikiem to Iż Planeta, więc wiadomo że żadnych innowacyjnych rozwiązań tam nie było nawet jak na tamte lata. No a silnik? że ma dwa cylindry? Projekt z 58r. a Junaka z którego roku?
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Z 1952.
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 721
Skąd: Płock
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Pierwsze prototypu Junaka pokazano w 1954r. więc cały czas to lata 50te. Z resztą debata takimi argumentami na temat co bardziej nowoczesne jest bez sensu, zbyt wiele czynników na to wpływa. Znając Junaka i posiadając Jupitera nie dostrzegam aby Jupiter był jakiś nowoczesny w stosunku do Janka.
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Aaa, rozumiem :) nowoczesny znaczy gorszy :)
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 721
Skąd: Płock
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Michał napisał/a:
Aaa, rozumiem :) nowoczesny znaczy gorszy :)

No cóż, na temat Twojego "rozumowania" nie mam ochoty dyskutować.
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Ja w ogóle nie wiem po co ta dyskusja? Próbujesz mnie odwieść od stwierdzenia, że Junaka uważam za lepszy motocykl od Iża? :)

Prawie dwadzieścia lat jeżdżę Iżem i zawsze uważałem go za dobry motocykl. Ale odkąd od półtora roku mam też Junaka mogę stwierdzić, że Junak jest lepszy. I tak naprawdę dla mnie ładniejszy. I tyle w temacie.
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 721
Skąd: Płock
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Michał napisał/a:
Próbujesz mnie odwieść od stwierdzenia, że Junaka uważam za lepszy motocykl od Iża? :)

Dla jasności, nie zamierzam nikogo odwodzić od czegokolwiek, wyrażam tylko swoje zdanie. I naprawdę, cieszę się że Janek jest dla Ciebie ładniejszy, mi się najbardziej podobają Chinki :) . Fajnie nie? :grin:
 
 
jarcco


Motocykl: Iż-49
Posty: 1323
Skąd: Lublewo Gdańskie
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Ponoć o gustach się nie rozmawia, przy czym dżentelmeni nie mówią też o pieniądzach ;)
_________________
jarcco
 
 
KOZA


Motocykl: Iż-49
Posty: 1020
Skąd: Gniezno
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Zadziwiacie mnie, jak można oceniać motocykl po prędkości max. wystarczy wymienić zębatkę i motocykl jest nowocześniejszy?
Porównanie nowoczesności motocykla, można dokonać podając dane (zakładamy, że oba porównywane pojazdy były produkowane w tym samym czasie i mieszczą się w danej klasie pojemnościowej):
1. Silnik
a. Moc max przy obr/min
b. Max moment obr.
c. Stopień sprężania
2. Podwozie
a. Rama
b. Typ zawieszenia tylnego i przedniego, oraz skok max
c. Hamulce: typ, średnica bębna i czynna powierzchnia okładzin
3. Wyposażenie elektryczne
a. typ i moc żarówek
4. Dane ogólne
a. Stosunek mocy do masy
b. Zużycie paliwa (przy średniej prędkości)
c. Przebiegi do naprawy "głównej"
wpiszcie sobie dane swoich motocykli i oceniajcie, to są suche fakty, a przy prawdziwej ocenie "testerzy" sprawdzają "tysiące" innych elementów amen.
_________________
ИЖ 49 1956', ИЖ 49 1956' przejściówka, Honda CB 550 1977'
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Najlepsze w tym wszystkim, że najgorzej o Junaku wypowiadają się tu ci, którzy Junaka widzieli z daleka, ostatecznie kiedyś go mieli, ale nie poszło im z uruchomieniem go.
Wiecznie psujący się Junak to mniej więcej taki mit, jak z prądnicą do Iża - nie ma prawa działać.
Ale w sumie ciekawe to wszystko napisane wyżej - socjologicznie.
 
 
grigorius
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 721
Skąd: Płock
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

Więc powiem tak, lubię Junaka, bardzo mi się podoba i chciałbym go mieć. W tej chwili mam 3 Iże i nie myślę o Janku bo bym chyba musiał się rozwieść :) .
Co do porównań, odniosłem się do linku z badaniem i podałem co potrafi mój Jupiter jako ciekawostkę nie mającą na celu szydzenie czy udowadnianie wyższości Iża nad Junakiem.
A że uważam Junaka jako motocykl bardziej inwazyjny niż Iż to moja opinia, poparta znajomością konstrukcji obu tych motocykli, wsparta opiniami dwóch znanych mi osobiście mechaników z lat 60 tych kiedy to w warsztatach naprawiali tylko takie motocykle. Niech będzie pochwalony...
 
 
golot


Motocykl: Iż-49
Posty: 176
Skąd: Szczytno
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

grigorius napisał/a:

A że uważam Junaka jako motocykl bardziej inwazyjny niż Iż to moja opinia, poparta znajomością konstrukcji obu tych motocykli, ...


może bardziej skomplikowany technicznie więc i bardziej inwazyjny
ale w sumie się zgadzam

pozdro golot
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

A co rozumiecie przez inwazyjny?
 
 
golot


Motocykl: Iż-49
Posty: 176
Skąd: Szczytno
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

choć by zdjęcie głowicy w junaku wymaga więcej pracy niż w każdym iżu.
mamy rozrząd w postaci dwóch kół zębatych i dodatkowych napędów (w iżu tę rolę pełni tłok + okna w cylindrze).
osobny iskrownik i prądnica, utrudniony dostęp do zębatki zdawczej poprzez sprzęgło. itp.


nie jest dla mnie równoznaczne z awaryjnością - w przypadku awarii prądnicy można jechać junakiem, iżem tylko tyle na ile aku starczy.

podsumowując są to dwa całkiem odmienne motocykle (robiłem i jeden i drugi)
i jedynie co podobne to mają skrzynie biegów :)

pozdro
 
 
wanatu


Motocykl: Iż-49
Posty: 68
Skąd: Warka
Wysłany: Wto 24 Sty, 2012   

Fajny temat się rozwinął to i ja pozwolę sobie co nieco. Z racji tego że mam oba końce "tego jajka" to skrobnę parę słów o wyższości cieńszego końca nad grubym lub odwrotnie. Z premedytacją pominę jednak wartości i parametry techniczne, każdy znajdzie to w literaturze.

Junak pojawił się w moim życiu bardzo dawno temu - kumpel ojca miał czerwoną 10-tkę i gdy nosiłem koszulę w zębach czy jak kto woli "na wrotkach pod szafę", ujeżdżałem dzielnie tego "potfora".

Iż pojawił się zaś przypadkiem - już w tym stuleciu i to on sprawił że mnie "wzięło". Jak stanął na nogi pojawiło się wrażenie że tamten Junak to jednak... Zajęło mi 4 lata, żeby go kupić - dokładnie TAMTEN z dzieciństwa.

No i teraz odpowiedz na pytanie co lepsze jest niemożliwa, każdy z nas ma swoje doświadczenia, sentymenty, wspomnienia które są ważniejsze od parametrów,osiągów...

Ot a miało być który lepszy.
_________________
Lepsze jutro było wczoraj
 
 
Michał


Motocykl: Iż-56
Posty: 2449
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Wto 24 Sty, 2012   

Kiedy 5 września 1993 roku na WSK 125 jechałem z tatą do Łodzi na giełdę samochodową mając w kieszeni trzy i pół miliona złotych miałem zamiar kupić Junaka - bo te zawsze na giełdzie były. Akurat był tylko Iż 56 (myślałem zresztą, że to Planeta :) ), na emzetki i Jawy oczywiście nawet nie spoglądałem. Właścicielem i miłośnikiem Iża stałem się w sumie przez przypadek, bo miał być Junak.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Junak M07
z 1958
BartekG Pozostałe 39 Pią 22 Lut, 2013
Suchy
Brak nowych postów Junak M10
Kolejny kłopot
tybusz Pozostałe 122 Sro 08 Maj, 2019
Suchy
Brak nowych postów Junak M10
TomeQ36 Pozostałe 17 Wto 22 Lut, 2011
BartekG
Brak nowych postów Junak M10
1961r.
hrabia_T Pozostałe 52 Wto 31 Lip, 2018
nickeledon
Brak nowych postów Junak M10
drugi motocykl w garażu
jarcco Pozostałe 106 Pon 06 Kwi, 2015
jarcco
Brak nowych postów Junak M10
Rocznik 1964
Mariusz Pozostałe 19 Czw 29 Mar, 2018
Mariusz


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna